Jump to content

Salamander 1500L Reef+Hippocampus tank


salamander

Recommended Posts

Η εμπειρια και οι γνωσεις που εχεις ξεδιπλωνονται σε αυτον τον υφαλο.Μπραβο φαινεται παρα πολυ μελετημενο συστημα.Συνεχως παρακολουθω με ενδιαφερον το θεμα σου.Καλη κι απροβληματιστη πορεια σου ευχομαι.
Ερωτησεις:
Πως θα την παλευουν οι ιπποκαμποι οταν θα λειπεις για διακοπες?Εχεις σκεφτει καμια πατεντα για αυτοματο ταισμα?Αυτα τα υπεροχα πλασματα εχουν πολυ πρωτογονο πεπτικο συστημα που αφενος δεν αφομοιωνει επαρκως τα θρεπτικα συστατικα απο την τροφη.Κι αφετερου δεν αποθηκευουν γενικα ενεργεια οπως τα ψαρια.Γι αυτο χρειαζονται τακτικα ταισματα.......προφανως σου ειπα κατι που γνωριζεις ηδη βεβαια.Χαρα στο κουραγιο σου αυτο εχω μονο να πω!Ειναι αξιολατρευτοι,πολλοι ομορφοι αλλα αρκετα πιο απαιτητικοι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε! Γενικά όπως είπες και εσύ είναι ένα απαιτητικό ζωντανό και κάτι που το κάνει και δυσκολότερο είναι ότι δεν μπορείς να τους ταιζεις τίποτε πέρα από κατεψυγμένη και ζωντανή τροφή. Ένα κόλπο είναι να τους έχεις ταισμενους αρκετά τις προηγούμενες μέρες. Με αυτό τον τρόπο μπορείς δύο μέρες άνετα χωρίς φαγητό να τους έχεις. Οτιδήποτε περισσότερο σε μέρες πρέπει να υπάρχει κάποιο άτομο να τους ταισει.

Σε μένα το καλό είναι ότι υπάρχουν κωπηποδα αρκετά λόγο chaeto. 

 

* Ένα άλλο κόλπο επίσης είναι να ρίχνεις αρκετή ζωντανή mysis πριν φύγεις .

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα, ντελικάτα πλάσματα!:wub:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου και από μένα! Πραγματικά μαγεία! Να χάνεις την αίσθηση του χρόνου χαζεύοντας το. Ένα project που θα θέλαμε αρκετοί εδώ μέσα. Μετά από τόσους μήνες λειτουργίας θα μπορούσες να μας πεις και κάποιες ρουτίνες που τρέχεις? Αλλαγές νερού κάθε πότε, τεστ, κόστος υλικων, έξοδα. Έτσι για να αρχίσουμε να ιδρωνουμε λίγο....! Και πάλι μπράβο, 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος fakiris έγραψε:

Μπράβο φίλε μου και από μένα! Πραγματικά μαγεία! Να χάνεις την αίσθηση του χρόνου χαζεύοντας το. Ένα project που θα θέλαμε αρκετοί εδώ μέσα. Μετά από τόσους μήνες λειτουργίας θα μπορούσες να μας πεις και κάποιες ρουτίνες που τρέχεις? Αλλαγές νερού κάθε πότε, τεστ, κόστος υλικων, έξοδα. Έτσι για να αρχίσουμε να ιδρωνουμε λίγο....! Και πάλι μπράβο, 

Σε ευχαριστώ φίλε.

Ας αρχίσω με αλλαγές νερού και να πω ότι δεν κάνω ποτέ, εκτός αν γίνει κάτι (μέχρι τώρα δεν έχει γίνει). Δεν έκανα ποτέ στα ενυδρεια μου.

 

Από πρόσθετα ρίχνω κάθε μέρα 

A,b, amino, a,b,c,d μέταλλα από την red sea,

Βοτκα-ξυδι , τάισμα 2 φορές την μέρα εγώ και άλλες 2 ταιστρα.

*Στο ενυδρείο πέφτει σίγουρα ένας κύβος mysis κάθε μέρα λόγο hippo.

Μέσα στην βδομάδα ρίχνω βακτήρια, ζωντανό φυτοπλαγκτόν και Άρτεμια ,reef roids. 

Τεστ κάθε βδομάδα...

Πάνω κάτω αυτά....

Τώρα από θέμα συντήρησης είναι με τους μήνες ανάλογα άλλους 100+ άλλους κάπου εκεί. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@salamander η ρουτίνα που εφαρμόζεις (χωρίς αλλαγές νερού) μπορεί να υλοποιηθεί και σε νανο ή αποτελεί καθοριστικό παράγοντα ο όγκος των λίτρων?

Από ότι αντιλήφθηκα έχεις "μηχανή παραγωγής" κωπήποδων. Φαντάζομαι σχετίζεται με την ύπαρξη chaeto. Πιστεύεις ότι παράγονται σε ρυθμούς επαρκείς για την συντήρηση πχ μανδαρίνου?

 

Βαρετό καταντά πια αλλά ... είναι χάρμα οφθαλμών όλα συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών με τις παλέτες :bowdown:Το  μοναδικό πράγμα που χρειάζεται αλλαγή είναι ....

.... το καλυμα της πολυθρόνας...

βάλε κάτι μονόχρωμο...:P

 

Οι ιππόκαμποι έχουν πολύ εκφραστικές φατσούλες... Το ότι σε αυτόν τον όγκο λίτρων έβαλες gobby okinawa .... πολυαγαπημένο ψαράκι! Το στήσιμο δείχνει μοναδικό, ακόμα πιο φυσικό όσο γεμίζει με χρώμα... Υπέροχο!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @gixxer θα μπορούσε αλλά είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις τέτοιες ισορροπίες . Σε ενυδρεία μεγαλύτερα 250-300+ γίνεται περισσότερο εφικτό. 

Όσο για τον μανδαρινο (ο οποίος υπάρχει στο sump μαζί με 70 κιλά βράχο και κάνει πάρτι) δε μπορώ να σου απαντήσω γενικα αλλά για το δικό μου μέγεθος φτάνει μια χαρά. 

 

*okinawa είναι και από τα δικά μου αγαπημένα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Σίγουρα είναι τυχερός ο μανδαρίνος στο ενυδρείο σου και δεν του λείπει τίποτα!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

τρελαίνομαι με τους ιππόκαμπους πραγματικά... πανέμορφα ζωντανά... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε μάγκα μπράβο!!!

Μαγικό όλο το σκηνικό!!!

Πολλά μπράβο!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2019 at 12:31 ΜΜ, το μέλος Vasilis Fotopoulos έγραψε:

Πραγματικά τελειο

θα μπορούσαμε να δούμε κια μια εικόνα από το sump?

Αυτό είναι το sump. 

IMG_20190524_140202.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salamander έγραψε:

Αυτό είναι το sump. 

IMG_20190524_140202.jpg

 

Έτσι όπως πρέπει!!!!

Link to comment
Share on other sites

R E S P E C T ! ! !

 

:bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92:

 

 

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη αλλαγή βλέπω... να υποθέσω ότι δεν μπήκαν όλα με την μία ε??? καλορίζικα και να μην χωράει το χέρι μέσα αν και λίγο δύσκολο στις διαστάσεις σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρομερές φώτο, τρομερή αλλαγή, πλέον αρχίζει να είναι ύφαλος. Μπράβο φιλαράκι μου, ετοιμάσου για aquascape νέο σιγά σιγά διότι οτο ήδη υπάρχον νησί τιγκαρε. Δώσε πόνο. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

μεγάλη αλλαγή βλέπω... να υποθέσω ότι δεν μπήκαν όλα με την μία ε??? καλορίζικα και να μην χωράει το χέρι μέσα αν και λίγο δύσκολο στις διαστάσεις σου...

Με την μια όχι με τις δύο . :)

ευχαριστώ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάμε παιδιά για ένα update με αρκετά πράγματα που έχω να πω...

Καταρχάς το ενυδρείο πέρασε μια φάση velvet (Oodinium για τα γλυκά παιδιά) το οποίο και μπήκε στο ενυδρείο από ένα Gramma loreto (dejong) . Δυστηχώς το ψάρι όταν και αγοράστηκε δεν είχε κανένα δείγμα αλλά 2 μέρες μετά τα εμφάνισε όλα. Πήρε μαζί του (κρατηθείται) 1 yellow, 2 blue,1 kole, 1 λευκοστερνο, 10 ανθιας, 1 midas και σίγουρα κάτι ξεχνάω! Αφήνωντας 10 χρομίδες, 1 μικρό blue, και τον okinawa (made in japan βλέπεις...). Η στεναχώρια μεγάλη όπως καταλαβαίνετε αλλά φυσικά δεν ξενερώνουμε ποτε!

 

Το ενυδρείο το άφησα λοιπόν να ηρεμίσει , ψάχνοντας τις ισορροπίες από το βιολογικό φορτίο που έφυγε για να μην έχω θέμα με τα κοράλλια (όλα καλά πήγαν).

 

Ευκαιρία βρήκα λοιπόν στο να αλλάξω κάποια πράγματα. Τελικά άλλαξα πολλά... Έφτιαξα δύο συνθέσεις με βράχο δικό μου για αριστερά και δεξιά. Μπήκαν δυο βόρτεκ 40ρες μαζί και με τις 2 rw20 jebao. Μπήκε φωτιστικό 8χ 39+2χ75led ati σε σειρά με το υπάρχον υβριδικό με τις 54ρες (φτάνοντας στο μήκος 204!). Μένει πλέον να ντύσω την βάση από το φωτιστικό και θα είμαι super.

Τέλος μετά από 1 μήνα μπήκε και κολε tang για να δω και πως θα παει και να αρχίσει να τρώει και άλγες (όλα καλά)


Πλέον είμαστε έτσι....

 

IMG-20190629-134430.jpg

 

 

 

  • Like 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τα ψαράκια... από ότι καταλαβαίνω δεν μπορούσες να κάνεις και πολλά.

Το ενυδρείο εξελίσεται πολύ μετά τις αλλαγές!

Το αρχικό setup ήταν πολύ ατμοσφαιρικό, αυτό είναι ένας ολόκληρος κόσμος! Οταν μπουν και στα πλευρικά νησάκια κοράλια θα γεμίζει το μάτι του τύπου "Τί να πρωτοκοιτάξω τώρα!"

 

Να το απολαμβάνεις και να μην τύχει καμία άλλη στραβή!

 

Το okinawa πόσο χαρούμενο είναι εκεί μέσα!:)

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι πολύ με την αισιοδοξία και το πείσμα σου... εύχομαι να μην υπάρχουν άλλες στραβές αν και σ αυτό το χομπυ όλα τα περιμένουμε... εξαιρετικό το update εξοπλισμού.. το μόνο σίγουρο είναι οτι θα σ ανταμείψει... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στραβες στην θάλασσα συμβαίνουν, το θέμα είναι να βγάζουμε συμπεράσματα  να μιλάμε και να τα μοιραζόμαστε .

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, salamander said:

Παιδιά στραβες στην θάλασσα συμβαίνουν, το θέμα είναι να βγάζουμε συμπεράσματα  να μιλάμε και να τα μοιραζόμαστε .

Αυτό ακριβώς!

Στραβές πάντα και σε όλους συμβαίνουν, ιδίως στην θάλασσα. Όσο τις κρατάμε για τον εαυτό μας τόσες περισσότερες θα συμβαίνουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Παιδιά στραβες στην θάλασσα συμβαίνουν, το θέμα είναι να βγάζουμε συμπεράσματα  να μιλάμε και να τα μοιραζόμαστε .

Αυτός είναι ο σκοπός, εάν δεν μοιραστούμε τις στραβές και πως το λύσαμε κάνεις μας δεν θα μάθει όταν αντιμετώπιση το ίδιο θέμα. 

Μπράβο φίλε Ορέστη @salamanderη αναβάθμιση μόνο ώφελος θα σου δώσει, εξάλλου το φωνάζω από την αρχή, ? ? ? ?

Όσο για την στραβή πλέον από όπου και να έρθει πουθενά δεν εισαι σίγουρος ποτέ. Η καραντίνα τελικά είναι η μόνη λύση για όλους μας,αλλα δύσκολο για τους περισσότερους από μας, και οι λόγοι πολλοί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στραβές συμβαίνουν το θέμα είναι πόσο μπορούμε να τα ελέγχουμε πέρα του αστάθμητου παράγοντα. Ο Ορέστης μοιράστηκε κάτι το οποίο το έχουν πάθει κατά καιρούς πολλοί χομπίστες. Κανείς όμως δεν δίνει προτεραιότητα στο πώς να διαφυλάξει αυτό που έχει. Έλα μωρέ σε εμένα θα τύχει πολλοί το έχουν πει. Καμία εισαγωγή - προσθήκη δεν είναι λίγη το έχω αναφέρει και επί ευκαιρίας το ξανά λέω. Κάθε προσθήκη είναι ένας καινούργιος αριθμός σε μια εξίσωση. Κρίμα Ορέστη μου αρέσει όμως η επιμονή σου και η διάθεση σου για εξέλιξη. Keep Reefing my friend.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...