Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Το καλό επίσης είναι ότι οι σκληρότητες ανθρακική και γενική δεν επηρρεάστηκαν οπότε είμαι οκ. Ενα άλλο θέμα που χρειάζομαι τα φώτα σας, οι δύο υγρόφιλες η κορύμποσα κι η πολύσπερμα είναι τα μόνα φυτά που δεν πάνε καλά κι υποτίθεται είναι τα πιο εύκολα, τα φύλα τους τρυπάνε σχεδόν έχουν λιώσει, να φταίει το εξέλ; Πριν το βάλω δεν είχα πρόβλημα, να το σταματήσω να δω αν όντως φταίει αυτό; Εξάλλου δεν το πλήρωσα μου το χάρισε κάποιος που δεν το ήθελε, αν όντως φταίει αυτό, μέχρι να πάω σε μπουκάλα γιατί θα αργήσει αυτό λιγάκι λόγω κόστους (και μη μου πείτε για μεταχειρισμένο γιατί απ αυτό που έμαθα απ τον προμηθευτή μας στα αέρια κανονικά πυροσβεστικές μπουκάλες και μεταχειρισμένες απαγορεύονται αν δεν έχουν ελεγχθεί για λόγους ασφαλείας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) θα μπορούσα να δοκιμάσω το easy life carbo ή τα ίδια αποτελέσματα θα έχει με το εξέλ; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το εξελ δεν λιωνει αυτα τα φυτα.

Καποια αλλη ελειψη ειναι,βαλε μια φωτο να δουμε.Οι ελειψεις στα φυτα δεν βγαινουν αμεσως αλλα μετα απο καιρο,γιατι πριν ηταν καλα τα φυτα ενω τωρα δεν ειναι.

Οσον αφορα την μπουκαλα που λες,εχουν παρει πολλα παιδια μεταχειρησμενες χωρις κανενα προβλημα.Εννοειται οτι πρεπει να ελεγχονται ανα καποια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα να παρακαλάμε να μην υπάρχει πρόβλημα όμως τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά, έμαθα λεπτομέρειες που είναι κρίσιμες και ξέρεις, μία φορά θα σκάσει η μπουκάλα, άλλη δε θες. Τέλος πάντων αυτό είναι θέμα που πρέπει να αναλυθεί αλλού, πάντως όσοι παίρνουν μπουκάλα μεταχειρισμένη, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάει για έλεγχο και πριν την πάρει καλό είναι να βλέπει ημερομηνίες, οι μπουκάλες έχουν ημερομηνία λήξης. Λοιπόν παραθέτω φωτό απ τα προβληματικά φυτά. Να σημειώσω γιατί πιστεύω πως παίζει ρόλο, ότι από τότε που έβαλα φυτά, έχουν ελαττωθεί τα νιτρικά σε σχεδόν μηδενικό βαθμό, παλιά μέτραγα λίγο πριν την καθιερωμένη εβδομαδιαία αλλαγή νερού 25 και τώρα μετράω κάτι ανάμεσα στο 0 και το 10 με εμφανή τάση προς το 0. Μήπως θα έπρεπε να προσθέσω νιτρικό κάλιο; Και τα δύο φυτά έχουν κοντά στη ρίζα τους ταμπλέτα βυθού. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω μπορει να ειναι απο πολλα.

Σιγουρα τα νιτρικα πρεπει να ανεβουν γιατι τα φυτα σου πεινανε.

Καλιο οπωσδηποτε και μαλλον και σιδηρο.

Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να ειναι και απο ελειψη co2.

Βεβαια μπορει να ειναι συνδιασμος ολων  των παραπανω.

Οσο για τις μπουκαλες,σιγουρα θελει προσοχη στην ημερομηνια ληξης και αναγομωσης.

Ομως,με 120-130 ευρω,παιρνεις 2κιλη καινουρια απο πυροσβεστηρα,μονο μανομετρο με μικρορυθμιστη,μετρητη φυσαλιδων και διαχυτηρα και εισαι κομπλε και σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρούσα φάση ρίχνω flourish 0,5 ml Δευτέρα και Πέμπτη και θειικό κάλιο (K2SO4) 2ml καθημερινά, συν τις ταμπλέτες βυθού που έχω βάλει, νερό αλλάζω κάθε Κυριακή 30% με 70% βρύση, τι προτείνεις; Μήπως να ανεβάσω το γενικό λίπασμα στην προτεινόμενη απ την εταιρία δοσολογία και να ανεβάσω και το θειικό κάλιο; Να σημειώσω εδώ πως όλα τ άλλα φυτά ακόμα και πιο απαιτητικά πάνε περίφημα, μόνο αυτά παρουσιάζουν αυτό το σύμπτωμα. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε λιγο το γενικο αλλα κα το καλιο.

Παρε και ενα σιδηρο.

Επισης να σου πω,οτι οι ταμπλετες γι αυτα τα φυτα δεν κανουν τιποτα γιατι τρεφονται απο τη στηλη του νερου και οχι απο τις ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Για το σίδηρο έχω διαβάσει διάφορα και κατάλαβα ότι πρέπει να προσέχω γιατί μπορεί να βγάλει άλγες και το γενικό ήδη έχει σ ένα ποσοστό, οπότε λες να ανεβάσω το γενικό στην προτεινόμενη δόση; Η seachem λέει για 2ml μία ή δύο φορές τη βδομάδα, σύμφωνα μ αυτό που είδες στη φωτό τι προτείνεις όσον αφορά τη δοσολογία; Για το κάλιο έχω διαβάσει ότι πρέπει να είναι όσο και τα νιτρικά και σύμφωνα με μία ιστοσελίδα που έχει αυτόματο υπολογιστή πρέπει να βάζω περίπου 2ml ώστε στο τέλος της εβδομάδας να είμαι στα 10ppm όσο περίπου και λίγο περισσότερο απ τα νιτρικά μου για αυτό δε βάζω παραπάνω. Βέβαια διάβαζα τώρα σε άλλο σάιτ ότι πρέπει να φτάσω τα 20ppm στα λίτρα μου ανεξαρτήτως νιτρικών, τι στο καλό,  δεν υπάρχει μία κοινή αποδοχή όσον αφορά τις δοσολογίες; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Για το σίδηρο έχω διαβάσει διάφορα και κατάλαβα ότι πρέπει να προσέχω γιατί μπορεί να βγάλει άλγες και το γενικό ήδη έχει σ ένα ποσοστό, οπότε λες να ανεβάσω το γενικό στην προτεινόμενη δόση; Η seachem λέει για 2ml μία ή δύο φορές τη βδομάδα, σύμφωνα μ αυτό που είδες στη φωτό τι προτείνεις όσον αφορά τη δοσολογία; Για το κάλιο έχω διαβάσει ότι πρέπει να είναι όσο και τα νιτρικά και σύμφωνα με μία ιστοσελίδα που έχει αυτόματο υπολογιστή πρέπει να βάζω περίπου 2ml ώστε στο τέλος της εβδομάδας να είμαι στα 10ppm όσο περίπου και λίγο περισσότερο απ τα νιτρικά μου για αυτό δε βάζω παραπάνω. Βέβαια διάβαζα τώρα σε άλλο σάιτ ότι πρέπει να φτάσω τα 20ppm στα λίτρα μου ανεξαρτήτως νιτρικών, τι στο καλό,  δεν υπάρχει μία κοινή αποδοχή όσον αφορά τις δοσολογίες; 

 

Ο σιδηρος πρεπει να μπαινει,απλα θα ριχνεις το μισο απ οσο λεει το μπουκαλι.

Το γενικο που λες οτι εχει σιδηρο,εχει πολυ λιγο,σε σου φτανει αυτο.Η seachem λεει 5ml για 250 λιτρα,εσυ που εισαι στα μισα περιπου θες 2,5ml περιπου. Καντο εσυ 2ml.Αυτο το 2ml μπορεις να το σπασεις δια 6 και να ριχνεις καθημερινα οτι σου βγει.

Καλιο τωρα,οσο και να ριξεις δεν εχεις προβλημα με αλγες,αυτο με τα νιτρικα δεν νομιζω να ισχυει.

Ενας καλος υπολογιστης δοσης ειναι αυτος εδω

Διαβασε και εδω για τα λιπασματα

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ, τον υπολογιστή τον έχω καθώς σύμφωνα μ αυτόν έφτιαξα το θειικό κάλιο που αγόρασα μαζί με ζυγαριά ακριβείας, αλλά δε λέει πόσο θειικό να βάζω στα 100 λίτρα. Εγώ για παράδειγμα διάβασα εδώ και λέει για 20ppm στα λίτρα μου,  με ένα ml μου δίνει 0,45ppm άρα θέλω 44 ml στις 6 μέρες άρα 7,5 περίπου ml ημερησίως, μήπως είναι υπερβολικό;

Link to comment
Share on other sites

Και παραπανω καλιο να βαζεις δεν εχεις προβλημα,δεν βγαζεις αλγες με το καλιο.

Φαντασου οτι εγω σε 40 λιτρα μεικτα ριχνω καθε μερα 2μλ καλιο αλλα της seachem

Link to comment
Share on other sites

Σκόνες από που αγόρασες?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα καθαρό 99%> κάλιο με 16 ευρώ το κιλό με το Φ.Π.Α κομπλέ συν 5 ευρώ τα μεταφορικά απ τη Βούλα στο Περιστέρι σύνολο 21 ευρώ,  κράτησα 200γρμ. αφού οργάνωσα ομαδική σε άλλο χώρο κι ουσιαστικά στοίχισαν 2 ευρώ τα 100γρμ. στον καθένα με τα οποία με διαλυτότητα που έχει 11.1 γρμ. στα 100ml. φτιάχνεις ένα λίτρο με 2 ευρώ. Αμα θέλετε μπορώ να βάλω το λινκ από κει που το αγόρασα να πάρετε τηλέφωνο να παραγγείλετε, κανένα πρόβλημα. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα καθαρό 99%> κάλιο με 16 ευρώ το κιλό με το Φ.Π.Α κομπλέ συν 5 ευρώ τα μεταφορικά απ τη Βούλα στο Περιστέρι σύνολο 21 ευρώ,  κράτησα 200γρμ. αφού οργάνωσα ομαδική σε άλλο χώρο κι ουσιαστικά στοίχισαν 2 ευρώ τα 100γρμ. στον καθένα με τα οποία με διαλυτότητα που έχει 11.1 γρμ. στα 100ml. φτιάχνεις ένα λίτρο με 2 ευρώ. Αμα θέλετε μπορώ να βάλω το λινκ από κει που το αγόρασα να πάρετε τηλέφωνο να παραγγείλετε, κανένα πρόβλημα. 

 

Για βαλτο γιατι και εμεις ψαχνουμε αλλα Αθηνα δεν εχουμε βρει μαγαζι,βασικα ειχαμε αλλα εχει ελειψη λεει.

Και απο εξωτερικο δεν μπορουμε να παρουμε λογο paypal.

Αυτος εχει ολες τις σκονες? Η μονο καλιο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα μόνο Κάλιο, τον βρήκα μέσω κοινού γνωστού γιατί στη δουλιά μου συνεργαζόμασταν με χημικούς αφού βάζαμε αιθυλένια σε θαλάμους ελεγχόμενης ατμόσφαιρας, τομέας της δουλιάς μου όταν δούλευα βιομηχανική ψύξη. 

Παραθέτω φωτό απ το προιόν και λινκ της εταιρίας, τηλέφωνο θα μιλήσετε με τον κύριο Τηνιακό.

http://www.chembiotin.gr/

 

uRvn4CT.jpg

 

 

Και το μπουκάλι που έφτιαξα εγώ χαχχαχαχαχαχχχαχ νοικοκυρεμένο. 

 

FrMU3nhl.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Απλά πριν κανά δύο εβδομάδες που ρώτησα είχε δύο τέτοια, το ένα το πήρα, ελπίζω να έχει μείνει το άλλο γιατί ήταν απίστευτα συμφέρουσα τιμή, αν κάνετε ομαδική άλλα 100 ή και 200 γραμμάρια υπολογίστε με ή για άλλη σκόνη που να με ενδιαφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

http://www.chembiotin.gr/

 

 

 

 

Και το μπουκάλι που έφτιαξα εγώ χαχχαχαχαχαχχχαχ νοικοκυρεμένο. 

 

FrMU3nhl.jpg

 

 Σε βρίσκω πολύ νοικοκυρεμένο.  :thumbup::D

 

Link to comment
Share on other sites

Ουυουου τώρα το έχω αλλάξει, πήρα καινούριο με 30 λεπτά πολύ πιο όμορφο απλά ακόμα δεν το έχω βγάλει φωτό, όπως πήρα και στρογγυλό κουτί με τη σκόνη, έφτιαξα και γι αυτή ετικέτα για να μη τα μπερδεύω, μ αρέσει γιατί είναι σαν να γύρισα σχολείο και πειραματιζόμαστε στο χημείο. 

Link to comment
Share on other sites

Απλά πριν κανά δύο εβδομάδες που ρώτησα είχε δύο τέτοια, το ένα το πήρα, ελπίζω να έχει μείνει το άλλο γιατί ήταν απίστευτα συμφέρουσα τιμή, αν κάνετε ομαδική άλλα 100 ή και 200 γραμμάρια υπολογίστε με ή για άλλη σκόνη που να με ενδιαφέρει. 

 

Εμεις βασικα ψαχνουμε ολες τις σκονες,θα παρουμε τηλ να ρωτησουμε αν τις εχει.

Αν τις εχει και ειναι να παρουμε,θα σου πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να καταλάβουμε το φύλο του; Δεν ξέρω αν μπορώ να βγάλω καλύτερη φωτό, μόνο το κινητό έχω κι αυτό είναι ό,τι καλύτερο, ας ελπίσω να το πετύχω σε καλύτερη φάση πιο κοντά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, η hygrophila corymbosa και το πολύσπερμα δεν λένε να συνέλθουν, η πρώτη μάλιστα τείνει να λιώσουν όλα τα φύλλα της, κάλιο το έχω αυξήσει εδώ και μία εβδομάδα αλλά δεν βλέπω προκοπή. Τώρα να φταίει ο εχινόδωρος που είναι κοντά; Αλλα κι η σεσιφλόρα είναι δίπλα και μεγαλώνει κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να εξελιχθεί αυτό και στα υπόλοιπα φυτά; Γιατί ενώ πήγαινε καλά τώρα λιώνει; Ρίχνω το 50% εξέλ, 1ml τη βδομάδα flourish και 4ml κάλιο καθημερινά. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα την επεξεργασία, παραθέτω φωτό του φυτού πριν ένα μήνα και πως είναι τώρα για να καταλάβετε τι εννοώ. 

 

i8dwj0Ol.jpg

LDE3AHOl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξελ θα πρεπει να ριχνεις καθημερινα οτι λεει το μπουκαλι για τα λιτρα σου.

1μλ την εβδομαδα γενικο,μου φαινεται πολυ λιγο,φαντασου οτι εγω στο 40αρι μου ριχνω 1μλ την ημερα..

Υπολογισε ποσο πρεπει να ριχνεις στα λιτρα σου και ριχνε κανονικα την ποσοτητα που πρεπει.

Μαλλον πρεπει να αρχισεις και σιδηρο.

Επεισης,να σου πω οτι η ελειψη καλιου δεν επανερχεται γρηγορα και ουτε τα χαλασμενα φυλλα θα ξαναφτιαξουν.Θελει καιρο να επανλενθει το φυτα και τα νεα φυλλα του θα βγουν καλα,τα ηδη χαλασμενα ξεχασε τα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ήμουν σίγουρος ότι αποκλείεται να φτιάξουν τα παλιά, ούτε σενάριο επιστημονικής φαντασίας χααχαχχαχχαχχαχα. Λοιπόν σοβαρά τώρα, το γενικό είπα να το ξεκινήσω με τη μισή δόση, λέει συγκεκριμένα για 2 ml στα 100 λίτρα μία ή δύο φορές τη βδομάδα οπότε είπα να ξεκινήσω με τη μισή δόση μιας και δεν είμαι φουλ φυτεμένος, λες να πρέπει να αυξήσω παρότι τη μικρή σχετικά φυτική μάζα; Για το εξέλ με την ίδια λογική σκέφτηκα, το μόνο που αύξησα μιας και μου είπατε ότι δεν υπάρχουν φόβοι για άλγες είναι το κάλιο, οπότε απ τα 12 ml που έριχνα την προηγούμενη εβδομάδα αύξησα αυτή τη βδομάδα στα 30ml. Κώστα εσύ μ αυτές τις ποσότητες δεν έχεις πρόβλημα άλγεων; Το γενικό λένε ότι έχει σίδηρο αρκετό κι είναι υπεύθυνο για άλγες γι αυτό έριχνα λιγότερη ποσότητα. Επίσης πλέον λόγω φυτών και κάποια επιφανείας μετράω 0 νιτρικά, να φταίει κι αυτό; Αύξησα ήδη τους κατοίκους του ενυδρείου, έβαλα 5 cherry barb οπότε έγιναν 10 απ τα οποία 3 αρσενικά με 6 θηλυκά με αναλογία 1 αρσενικό για 2 θηλυκά και περισσεύει κι η γριά όπως τη λέω που γεννήθηκε στο ενυδρείο μου πριν 6 χρόνια και επίσης αγόρασα και 4 corydoras, αύξησα και το τάισμα, έβγαλα τα φυτά επιφανείας  pistia και κερατόφυλλο κι απλά άφησα από ένα κλάδεμα γιατί διάβασα ότι είναι ρουφήχτρες νιτρικών, την Κυριακή που έχω την προγραμματισμένη αλλαγή θα μετρήσω νιτρικά, αν τα βρω πάλι 0 να αρχίσω μήπως και λίπανση με nitrogen? Υπάρχει περίπτωση η ταμπλέτα βυθού που έβαλα πολύ κοντά σ αυτά τα φυτά να τα καίει; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να βάλω μία φωτό να μου πείτε τη γνώμη σας, στην άμμο πριν ένα μήνα ξεκίνησε μία άλγη, μάλλον καφέ ήταν, το γύρισε σε πράσινη και τώρα έχει κάτι χοντρά κομμάτια πράσινα, βέβαια απ τη μία πλευρά έχουν φύγει, λογικά θα φύγουν κι απ την άλλη απλά θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς είναι κι αν είναι φυσικό. Επίσης πλέον έχω και πράσινη άλγη στα τζάμια, να υποθέσω θα κάνει κι αυτή τον κύκλο της και θα φύγει; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...