Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Να τολμισω να πω κατι. Περαν του οτι ειναι φρεσκο ακομη το ενυδρειο και δεν εχει παρει το ρυθμο του στη χημεια του, θα ελεγα να συνεχισεις τις αλλαγες με την οσμωση σε μεγαλυτερο ποσοστο και να κανεις υπομονη να δεις πως θα παει του καιρου βοηθουντος.

ΥΓ στο φιλτρο σου μεσα τι εχεις αδερφε; Παιζει κατι εκει μεσα να ειναι ασβεστολιθικο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι, υαλοβάμβακας, μακαρόνι χύμα και σφουγγάρια τα μαμά της Juwel, το θέμα δεν είναι το ενυδρείο, εξήγησέ μου πως συνέβη αυτό με το νερό σκέτο σε κουβά με την άμμο; Υπάρχει περίπτωση μένοντας στάσιμο το νερό να παρουσίασε το ίδιο φαινόμενο; Αυτή τη στιγμή κάνω άλλο πείραμα, έβαλα στο ίδιο κουτί νερό χωρίς άμμο και αύριο θα συγκρίνω βγάζοντας εκείνη τη στιγμή νερό απ τη βρύση, σκέφτηκα μήπως βγαίνοντας φρέσκο το νερό απ τη βρύση και τα σκοτάδια, έχει πιο χαμηλό ph κι όταν μένει έξω έρχεται στα ίσα του και δείχνει την πραγματική του σύσταση, οπότε αν αύριο το απόγευμα το νερό που θα έχει έξω ένα 24ωρο χωρίς άμμο δείξει πιο αλκαλικό απ το φρέσκο της βρύσης θα φταίει αυτό, δεν έχω κάτι άλλο να σκεφτώ. 

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις,οτι η μεθοδος με το νερο και την αμμο ειναι πιο σιγουρη απο το ακουαφορτε..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αινιγμα η αληθεια να λεγεται. Δεν ξερω τι να σου πω. Κανε τις μετρησεις σου και πες και σε εμας. Παντως ειχα παθει το ιδιο (δεν επεφτε το πχ με τιποτα) και ας εβαζα τυρφη κτλ. Εκανα ενα πειραμα. Δεν αλλαξα νερο στο ενυδρειο για 20 μερες περιπου για να μεφρησω τα νο3 , μιας και ηθελα να δω την αποτελεσματικοτητα των φιλτρων μου. Το αποτελεσμα ηταν κουφο. Τα νο3 ηταν στη θεση τους 5-10 και πχ απο 7 ηταν στο 7,6!!!

Σκεψου πχ βρυση 7,5

Πχ βαρελι με τυρφη 6,5

20 μερες νερο ενυδρειου πχ7,6!

Τελικα ο υπαιτιος ηταν καποιες πετρες (ευτυχως ηταν ευκολη η λυση).

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες δεν έχω, μόνο η άμμος και ένα ξύλο μοπάνι νομίζω, το θέμα όπως είπε κι ο rastafarian είναι τι θα δείξει η άμμος σκέτη με το νερό, να διαπιστώσω αν αλλάζει ως προς την αλκαλικότητα το νερό έξω στο περιβάλλον σε σχέση με το εσωτερικό των σωληνώσεων, αν και χωρίς την άμμο το νερό δείξει πιο αλκαλικό τότε η άμμος είναι οκ οπότε νεώτερα αύριο κύριοι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εννοω οτι αυτο που εκανες εσυ,δηλαδη που εβαλες αμμο σε νερο και το μετρησες και βγηκε πιο σκληρο,ειναι πιο σιγουρη μεθοδος απο αυτη του ακουαφορτε.

Επεισης καποια πετρωματα δεν αντιδρουν στο ακουφορτε και ας ειναι ασβεστολυθικα.

Οπωτε αυτο που εκανες εσυ ηταν πιο σωστο απο το ακουαφορτε,πιο σωστα αποτελεσματα. Και καλυτερα θα ηταν να μετρουσες tds σ αυτο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εννοω οτι αυτο που εκανες εσυ,δηλαδη που εβαλες αμμο σε νερο και το μετρησες και βγηκε πιο σκληρο,ειναι πιο σιγουρη μεθοδος απο αυτη του ακουαφορτε.

Επεισης καποια πετρωματα δεν αντιδρουν στο ακουφορτε και ας ειναι ασβεστολυθικα.

Οπωτε αυτο που εκανες εσυ ηταν πιο σωστο απο το ακουαφορτε,πιο σωστα αποτελεσματα. Και καλυτερα θα ηταν να μετρουσες tds σ αυτο το νερο.

Δυστυχώς δεν έχω tdsμετρο κι άντε μετά να πείσω τους πωλητές ότι υπάρχουν πετρώματα που δεν αντιδρούν με το ακουαφόρτε, άσε που έτσι δεν πρόκειται ποτέ να βρω άμμο μη ασβεστολιθική αφού νόμιζα ότι το ακουαφόρτε ήταν σίγουρο 100%, μου έκανες την καρδιά περιβόλι τώρα, ουουουουφφφφφ. 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει 100% μη ασβεστολυθικη αμμος και ειναι η carat 6 αλλα οταν δεις τιμη,θα τρεξεις...

Σιγουρα ομως υπαρχουν και αλλες.

Και να σου πω και το αλλο,καποιος απο εδω,δεν θυμαμαι ονομα, εριξε ακουαφορτε πανω σε μια πετρα και δεν αφρισε,οταν εσπασε την πετρα και εριξε στο σπασμενο κομματι,αφρισε κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράς μόνο PH και όχι GH τότε είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει αυτό χωρίς να είναι απαραίτητο να είναι ασβεστολιθική η άμμος. Το νερό της βρύσης μπορεί να περιέχει CO2 και να έχει πιο χαμηλό PH, και μετά από κάποιες ώρες το CO2 φεύγει και το νερό της βρύσης θα μα δείξει πιο μεγάλο PH. Για να είσαι σίγουρος, βάλε νερό από τη βρύση στο κουβά με την άμμο  και βάλε και νερό σε έναν άλλο κουβά χωρίς άμμο , και κάνε μέτρηση και στα 2 μετά από 12 ώρες, μόνο τότε το PH θα σου δείξει ακριβώς αν η άμμος είναι ασβεστολιθική ή όχι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο,εχει τυχει σε φιλο να παρει 2 σακια ιδια αμμο..η μια ηταν ασβεστολυθικη η αλλη οχι..

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο,εχει τυχει σε φιλο να παρει 2 σακια ιδια αμμο..η μια ηταν ασβεστολυθικη η αλλη οχι..

Τωρα του εκαανες την καρδια περιβολι!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το χλώριο που έχει το νερό , μετά από ώρα που θα εξατμιστεί το χλώριο το PH θα ανέβει, ελάχιστα αλλά θα ανέβει

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράς μόνο PH και όχι GH τότε είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει αυτό χωρίς να είναι απαραίτητο να είναι ασβεστολιθική η άμμος. Το νερό της βρύσης μπορεί να περιέχει CO2 και να έχει πιο χαμηλό PH, και μετά από κάποιες ώρες το CO2 φεύγει και το νερό της βρύσης θα μα δείξει πιο μεγάλο PH. Για να είσαι σίγουρος, βάλε νερό από τη βρύση στο κουβά με την άμμο  και βάλε και νερό σε έναν άλλο κουβά χωρίς άμμο , και κάνε μέτρηση και στα 2 μετά από 12 ώρες, μόνο τότε το PH θα σου δείξει ακριβώς αν η άμμος είναι ασβεστολιθική ή όχι

Αδερφέ Τάκη αυτό έκανα πριν 2 ώρες και θα περιμένω αύριο να δω, Παρασκευά όντως μου έκανε την καρδιά περιβόλι ο Κώστας αλλά εμπειρία είναι αυτή και πρέπει να λέγονται για να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα. Σκέφτομαι να πάω την άμμο σε χημείο για ανάλυση να είμαι εκατό τοις εκατό σίγουρος κι έτσι κι είναι ασβεστολιθική θα έχουμε πανηγύρια να είστε σίγουροι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα, λοιπόν έλαβε χώρα ένα τριπλό τεστ κι η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα. Χθες λοιπόν έβαλα δύο ταπεράκια με νερό βρύσης και στο ένα έχει μέσα και την άμμο. Κάνω τεστ pH και στα δύο μετά από ένα 12ωρο περίπου και το αποτέλεσμα είναι ίδιο χρωματικά και στα δύο τάπερ οπότε δεν διαπίστωσα άνοδο pH στο τάπερ που έχει μέσα την άμμο.Κάνω τεστ pH και σ ένα τρίτο μπουκαλάκι με νερό απ τη βρύση που μόλις έβγαλα και διαπιστώνω ότι έχει μικρότερο pH αφού χρωματικά είναι πιο ανοιχτό μπλε.  Πρώτο συμπέρασμα λοιπόν ότι το pH ανεβαίνει όσο περνάει ο χρόνος αφού έχει βγει απ τη βρύση ή της βρύσης λόγω απουσίας φωτός έχει πιο χαμηλό; Μετά κάνω τεστ ανθρακικής σκληρότητας (ΚΗ) στα δύο τάπερ και αποτέλεσμα: ΚΗ τάπερ χωρίς άμμο=5, ΚΗ τάπερ με την άμμο=6. Το τεστ έγινε δύο φορές για επιβεβαίωση. Τώρα σκέφτομαι να το ξανακάνω αύριο που θα έχουν περάσει 36 ώρες με το ίδιο νερό στα τάπερ να δω αν θα χω περαιτέρω αλλοίωση, τι λέτε; Τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς;

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Το ξεκάθαρο είναι πως η άνοδος του PH οφείλεται στο CO2 που υπάρχει στο νερό της βρύσης αλλά ίσως και του χλώριου. Το ΚΗ ίσως να το ανέβασε λίγο η άμμος, το πιο σημαντικό όμως που πρέπει να κάνεις για να δεις αν είναι ασβεστολιθική η άμμος ή όχι είναι το GH, αυτο θα σου δείξει πιο ξεκάθαρα

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκάθαρο είναι πως η άνοδος του PH οφείλεται στο CO2 που υπάρχει στο νερό της βρύσης αλλά ίσως και του χλώριου. Το ΚΗ ίσως να το ανέβασε λίγο η άμμος, το πιο σημαντικό όμως που πρέπει να κάνεις για να δεις αν είναι ασβεστολιθική η άμμος ή όχι είναι το GH, αυτο θα σου δείξει πιο ξεκάθαρα

Ευχαριστώ, αύριο το πρωί που θα έχουν περάσει 36 ώρες θα γίνει τεστ pH, GH και ΚΗ. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση πως το νερο της βρυσης εχει ελαχιστο ποσοστο co2 και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο μπορει να αλλαξει αυτο το ph.

Αλλα και αυτο να ισχυει,εσυ κανεις αλλαγη με μειξη νερου βρυσης και οσμωσης και στο ενυδρειο σου αντι να κατεβαινει ανεβαινει.Δεν κανεις μονο με βρυση.

Αν βαλεις σε εναν κουβα,νερο απο βρυση και οσμωση και το μετρησεις την επομενη μερα,τι θα σου βγαλει?Θα εχει διαφορα?

Για μενα βασικα ειναι ψιλολαθος αυτο που κανεις,γιατι βαζεις νερο βρυσης,κανονικα επρεπε να βαζεις νερο με την μειξη που κανεις με οσμωση.

Ξανακανε μετρησεις και αυριο αλλα το καλυτερο θα ηταν να ειχες και μετρηση tds.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικά να πω πως η μέτρηση TDS δεν είναι απαραίτητο να μας δείξει ιόντα ασβεστίου ή μαγνησίου, η μέτρηση GH είναι πιο ασφαλής σε αυτό το θέμα.

Το TDS μετρά μικροσωματίδια στο νερό σε αντίθεση με τη GH που μετράει ασβέστιο και μαγνήσιο, για αυτό αν έχουμε υψηλή GH τότε θα έχουμε και TDS , σε αντίθεση όμως μπορεί να έχουμε υψηλό TDS και χαμηλή GH. Αντίστοιχα όταν έχουμε χαμηλό TDS τότε σίγουρα έχουμε και χαμηλή GH, αυτό που ακριβώς κάνει η A/O. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στα νερά του Αμαζόνιου, τα νερά έχουν χαμηλή GH αλλά ιδιαίτερα ψηλό TDS

Link to comment
Share on other sites

Αρα εγώ θα μετρήσω GH στα δύο τάπερ, στο ένα με την άμμο και στο άλλο χωρίς, η όσμωση Κώστα νομίζω δεν παίζει ρόλο στο παρόν πείραμα, αυτό που εγώ θέλω να διαπιστώσω αν η άμμος ανεβάζει τις σκληρότητες και κατά συνέπεια και το pH.

Link to comment
Share on other sites

Αρα εγώ θα μετρήσω GH στα δύο τάπερ, στο ένα με την άμμο και στο άλλο χωρίς

 

Σωστά

 

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικά να πω πως η μέτρηση TDS δεν είναι απαραίτητο να μας δείξει ιόντα ασβεστίου ή μαγνησίου, η μέτρηση GH είναι πιο ασφαλής σε αυτό το θέμα.

Το TDS μετρά μικροσωματίδια στο νερό σε αντίθεση με τη GH που μετράει ασβέστιο και μαγνήσιο, για αυτό αν έχουμε υψηλή GH τότε θα έχουμε και TDS , σε αντίθεση όμως μπορεί να έχουμε υψηλό TDS και χαμηλή GH. Αντίστοιχα όταν έχουμε χαμηλό TDS τότε σίγουρα έχουμε και χαμηλή GH, αυτό που ακριβώς κάνει η A/O. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στα νερά του Αμαζόνιου, τα νερά έχουν χαμηλή GH αλλά ιδιαίτερα ψηλό TDS

Σωστος! Το ιδιο συμβαινει και σε ενα ενυδρειο με μαλακο νερο και τυρφη στο κυριως φιλτρο!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω αποτελέσματα απ τις μετρήσεις, με ένα μεγάλο ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ ανακούφισης η άμμος κατά 99% τουλάχιστον με τα δικά μου τεστ δεν είναι ασβεστολιθική. Μετά από δύο 24ωρα πριν λίγο μέτρησα αλκαλικότητα, ανθρακική και γενική σκληρότητα ανάμεσα σ ένα τάπερ με σκέτο νερό βρύσης, ένα τάπερ με το ίδιο νερό αλλά στον πάτο με την άμμο που έχει το ενυδρείο και ένα τάπερ με νερό που μόλις το έβγαλα την ώρα των τεστ. Να σημειώσω πως ανά διαστήματα στα δύο 24ωρα ανακάτευα το νερό με την άμμο ώστε να ποτίσει καλά. Τα αποτελέσματα ήταν ολόιδια και στα δύο τάπερ κι ήταν ως εξής: pH=7,8 - KH=5 - GH=7. Το παράδοξο: στο τάπερ που μόλις έβγαλα με φρέσκο νερό βρύσης και το μέτρησα: pH=7,6 - KH=5 - GH=8, η γενική δηλαδή ένα βαθμό πιο ψηλά (έκανα δύο φορές το τεστ με τίποτα δεν πρασίνιζε το δείγμα στις 7 σταγόνες, έπρεπε να ρίξω 8) αλλά το pH εμφανώς πιο χαμηλά σε σύγκριση δίπλα δίπλα τα 3 μπουκαλάκια. Στο νερό των δύο τάπερ που ήταν μέσα δύο 24ωρα η γενική πρασίνισε το δείγμα αμέσως με την 7η σταγόνα αλλά το pH είναι 0,2 βαθμούς πιο πάνω. Τουλάχιστον γλίτωσαν τα ψαράκια και τα φυτά τη μετεστέγαση, μιλάμε θα του έδινα μία και θα το στελνα απ το μπαλκόνι! Για την ερμηνεία των αποτελεσμάτων, εσείς είστε πιο ειδικοί κι έμπειροι σ αυτά, εγώ δεν κατέχω οπότε τ αφήνω πάνω σας. Το λάθος μου ήταν ότι μετρούσα pH ενυδρείου και pH νερού βρύσης που μόλις είχα βγάλει κι αυτό με παρέσυρε σε λάθος συμπέρασμα, δεν πειράζει, εμπειρία ήταν κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες σε ολα τα ταπερ ειναι αμελιτεες.

Δηλαδη η διαφορα στο ph ο,2 δεν ειναι τιποτα και δεν θα πρεπει να σε ανησυχει.

Αν οι διαφορες ειναι μεγαλες,τοτε εκει πρεπει να ανησυχησεις,δηλαδη αν το νερο σου ηταν 7 και πηγαινε στο 8,εκει ναι θα ειχες θεμα.

Τοσο μικρες διαφορες,τα ψαρια ουτε καν που τις καταλαβαινουν.

Και στη φυση υπαρχουν μεταβολες και ακομα μεγαλητερες απο αυτες που μετρας εσυ.

Και να σου πω και το αλλο,αν μετρησεις μια το πρωι και μια το βραδυ,παλι διαφορες θα βρεις στο ιδιο νερο του ενυδρειου σου,γιατι εχεις φυτα που το πρωι φωτοσυνθετουν ενω το βραδυ οχι.

Αν ειχες μπουκαλα co2,αλλα θα μετρουσες το βραδυ και αλλα το πρωι.

Ειναι δηλαδη πολλα πραγματα στη μεση και γι αυτο μετρας διαφορετικες μετρησεις,αλλα οπως σου ειπα,διαφορες της ταξεως του 0,2-0,5 δεν θα πρεπει να σε ανησυχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ή άμμος που αγοραστές δεν είναι προβλημα. Πολύ καλά νέα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...