Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Τα ψαρια αντεχουν 10 μερες χωρις φαι ανετα. Μην αγχωνεσαι.

Εγω παντως δεν θα τα ταιζα 2-3 μερες καθολου και την 4η μερα πιστευω οτι θα ετρωγαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή να τ αφήσω κι αύριο ατάιστα; Πω πω ανησυχώ δεν νιώθω άνετα με την όλη ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να τ αφήσω κι αύριο ατάιστα; Πω πω ανησυχώ δεν νιώθω άνετα με την όλη ιδέα. 

 

Και 10 μερες αταιστα να τα αφησεις,δεν θα παθουν απολυτος τιποτα,μην αγχονεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα τ αφήσω και σήμερα και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα και μία φωτό επεξεργασμένη για να φαίνεται αυτό που βλέπω εγώ στον κέντρο και μπροστά στην άμμο οι καφέ λεκέδες, ξέρετε να μου πείτε τι είναι; Να υποθέσω καφέ άλγη; Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει ή πρέπει να κάνω κάτι εγώ; Να φταίνε τα λιπάσματα που έβαλα και τα έριξα ακριβώς από πάνω στην επιφάνεια του νερού; Πρέπει να τα ρίχνω στην είσοδο του φίλτρου;

 

 

0Jvd4hMl.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Τα υγρα λιπασματα δεν νομιζω να εκαναν λεκεδες στην αμμο....μαλλον καφε αλγη ειναι αν βλεπω καλα.....αν ειναι,μην σε ανησυχει.....

 

Την τροφη μπορεις και να την μουλιαζεις για να πεφτει κατ'ευθειαν.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε μην τρελλένεσαι.

Ρίχνε τα όπου θέλεις, διαλύονται αμέσως στο νερό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε μην τρελλένεσαι.

Ρίχνε τα όπου θέλεις, διαλύονται αμέσως στο νερό.

 

Ναι αλλά κάπου αλλού μου είπαν ότι κοντά στην είσοδο του φίλτρου θα έχει καλύτερη διάχυση, ισχύει; Εμένα προσωπικά πιο λογικό μου ακούγεται. 

Link to comment
Share on other sites

Οπου και να τα ριξεις το ιδιο ειναι.

Εγω μια ζωη τα ριχνω σε ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κάπου αλλού μου είπαν ότι κοντά στην είσοδο του φίλτρου θα έχει καλύτερη διάχυση, ισχύει; Εμένα προσωπικά πιο λογικό μου ακούγεται. 

Όχι βρέ αδερφέ....

μπλούμ και μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ένα σημείο ή τα μοιράζετε στην επιφάνεια; Για παράδειγμα εγώ για όλα, αντιχλώρια, λιπάσματα χρησιμοποιώ σύριγγες που ελέγχω απόλυτα και με ακρίβεια τις ποσότητες, να τα μοιράζω τα ζουμιά σε όλη την επιφάνεια ή απλά τα ρίχνω σ ένα σημεία και ξεμπερδεύω; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο οπου και αν τα ριξεις.

Δεν χρειαζεται να ανησυχεις τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως που μόνο στο κέντρο εμφανίστηκαν οι καφέ λεκέδες, να είναι επειδή στο συγκεκριμένο σημείο είναι πιο δυνατό το φως;

Link to comment
Share on other sites

Στανταρ ο φωτισμος ευνοει την αλγη...ισως και το λιπασμα λιγο..παντος επειδη ειναι ευκολη σχετικα μπορεις να την καθαρισεις λιγο και με το χερι αν σε ενοχλει αισθητικα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καφε αλγη ειναι απο το φως.

Θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

Αν αυτη η αλγη πρασινισει τοτε εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Η καφε αλγη ειναι απο το φως.

Θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

Αν αυτη η αλγη πρασινισει τοτε εχεις προβλημα...

Τι εννοείς; Υπάρχει πρόληψη γι αυτό να κάνω κάτι ή απλά περιμένω την εξέλιξή της; Μπορώ με τη σκούπα βυθού να βγάλω το κομμάτι αυτό της άμμου ή θα πρέπει να το αφήσω για να δω την εξέλιξή της;

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Υπάρχει πρόληψη γι αυτό να κάνω κάτι ή απλά περιμένω την εξέλιξή της; Μπορώ με τη σκούπα βυθού να βγάλω το κομμάτι αυτό της άμμου ή θα πρέπει να το αφήσω για να δω την εξέλιξή της;

 

Μπορεις να το ρουφιξεις με τη σκουπα.

Ομως αν ειναι κυανοβακτηριο και οχι καφε αλγη,τοτε δεν την γλιτωνεις..γιατι αναπαραγεται με σπορια τα οποια θα ειναι ηδη μεσα στο ενυδρειο σου,οπωτε και σκουπα να κανεις αυτο θα ξαναβγει.

Ομως,μεχρι στιγμης για καφε το βλεπω.

Εχεις καλη κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λέω μήπως φταίει που κάποια στιγμή έβαλα τη σκούπα κοντά και ρούφηξε κι άμμο καταλάθος και μετά τη σκόρπισα συμπτωματικά στη μεριά που έχει καφετίσει και φοβάμαι μήπως σήκωσε ζουμιά απ τις ταμπλέτες και δημιουργήθηκε, παίζει αυτό το σενάριο; Το χρώμα όπως το βλέπω εγώ καθαρά είναι καφέ καφέ, δεν έχει το χρώμα της BGA. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Ναι, λέω μήπως φταίει που κάποια στιγμή έβαλα τη σκούπα κοντά και ρούφηξε κι άμμο καταλάθος και μετά τη σκόρπισα συμπτωματικά στη μεριά που έχει καφετίσει και φοβάμαι μήπως σήκωσε ζουμιά απ τις ταμπλέτες και δημιουργήθηκε, παίζει αυτό το σενάριο; Το χρώμα όπως το βλέπω εγώ καθαρά είναι καφέ καφέ, δεν έχει το χρώμα της BGA. 

 

Γιατι ποσο αμμο ρουφιξες?

Τις ταμπλετες τις εχεις βαλει βαθια? Ζουμια δεν γινεται να τραβιξες.

Κοιτα,μερικες φορες το κυανο ξεκιναει σαν καφε και τελικα καταληγει πρασινο.Θα το δεις στην πορεια ομως αν ειναι,βασικα δεν νομιζω οτι ειναι.

Πιστευω οτι φταιει ο φωτισμος για τη καφε αλγη,θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

Αν δεις και αρχισει να πρασινιζει,θα παμε σε αλλες μεθοδους μετα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, θα περιμένω. Θα ήταν συνετό πιστεύεις να αυξήσω κατά μία ώρα τη φωτοπερίοδο από 8 σε 9; Κάπου διάβασα ότι λύνεται έτσι το πρόβλημα της καφέ άλγης. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, να ρωτήσω κάτι όσον αφορά τα νιτρικά, τα μέτρησα τώρα το πρωί και μου βγάζει το αποτέλεσμα 10, μήπως τώρα που υπάρχουν φυτά θα έπρεπε να αραιώσω τις αλλαγές νερού για να μην απορροφώ τα νιτρικά απ τα φυτά ή να συνεχίσω κανονικά με τη ρουτίνα μου; Σύμφωνα μ αυτή την τιμή τι θα ήταν καλύτερο; 30% εβδομαδιαίως; 30% κάθε 15 ημέρες; 20% εβδομαδιαίως; Επίσης αν τραβήξω λίγο την καφέ άμμο με τη σκούπα βυθού πειράζει; Υπάρχει περίπτωση να φύτεψα σε κείνο το σημείο  βαθιά τη sagitaria subulata και να σάπισε και να γινε έτσι η άμμος;

Link to comment
Share on other sites

Καλό κάνουν οι αλλαγές, μη τις μειώσεις, τα νιτρικά είναι μια χαρά για τα φυτά, αν ήταν μηδέν θα το συζτητούσαμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, να ρωτήσω κάτι όσον αφορά τα νιτρικά, τα μέτρησα τώρα το πρωί και μου βγάζει το αποτέλεσμα 10, μήπως τώρα που υπάρχουν φυτά θα έπρεπε να αραιώσω τις αλλαγές νερού για να μην απορροφώ τα νιτρικά απ τα φυτά ή να συνεχίσω κανονικά με τη ρουτίνα μου; Σύμφωνα μ αυτή την τιμή τι θα ήταν καλύτερο; 30% εβδομαδιαίως; 30% κάθε 15 ημέρες; 20% εβδομαδιαίως; Επίσης αν τραβήξω λίγο την καφέ άμμο με τη σκούπα βυθού πειράζει; Υπάρχει περίπτωση να φύτεψα σε κείνο το σημείο  βαθιά τη sagitaria subulata και να σάπισε και να γινε έτσι η άμμος;

 

Απο τη στιγμη που υπαρχουν φυτα στο ενυδρειο και πεφτουν και λιπασματα,τοτε θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου 30% καθε εβδομαδα.

Το νερο θα πρεπει να ανανεωνεται στο ενυδρειο και να μπαινει φρεσκο για τα ιχνοστοιχεια που περιερχει.

Επισης,κανοντας αλλαγη καθε εβδομαδα,τραβας και οτι λιπασμα εχει πεσει και δεν το αφηνεις μεσα.Αν αραιωσεις τις αλλαγες ριχνοντας και λιπασματα μπορει να εχεις προβλημα με αλγες.

Μπορεις να τραβιξεις την αμμο επιφανειακα εκει που εχει την καφε αλγη για να την καθαρισεις.

Αποκλειεται να εχει γινει απο σαπισμενο φυτο ετσι η αμμος,ειναι απλα καφε αλγη απο τον φωτισμο,μολις το ενυδρειο ερθει σε μια ισορροπια παλι,θα φυγει η αλγη.

Παντως πολυ αγχονεσε με την καφε αλγη,πραγμα που δεν χρειαζεται. Ενυδρειο χωρις αλγη δεν υπαρχει,ουτε ενυδρειο φουλ καθαρο και αποστηρωμενο,οπως επισης και η ασπρη αμμο δεν θα μεινει ασπρη για παντα.Το ενυδρειο ειναι ενα μικρο κλειστο οικοσυστημα,οπωτε ολα αυτα ειναι μεσα στο παιγνιδι οπως και στη φυση.

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ Κώστα αν θυμάμαι καλά το όνομά σου σ ευχαριστώ, μ έχεις βοηθήσει πολύ. Το ξέρω είμαι λίγο αγχωτικός αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με αληθινά φυτά κι όσο να ναι την έχω την ανησυχία μου.  :thumbsu:

Ευχαριστώ και τον Τάκη gt εννοείται κι όλους όσους βοηθάνε. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...