Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Ναι Κωστα με λενε,καλα θυμασαι. :)

Δεν χρειαζεται να αγχονεσαι,το ενυδρειο το εχουμε για να χαλαρωνουμε οχι για να αγχονωμαστε. :)

Ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν τω μεταξύ βρήκα μαγαζί που μου δίνει θεεικό κάλιο καθαρότητας 99% στα 16 ευρώ το κιλό κομπλέ με το ΦΠΑ, συν 5 ευρώ τα μεταφορικά, το σκέφτομαι αλλά είναι πολύ μόνο για μένα, μιλάμε φτιάχνω 9 λίτρα περίπου κάλιο, να το βάλω θέμα για ομαδική;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που έχω παρατηρήσει με τα λιπάσματα. Λίπασμα έχω ρίξει μόνο δύο φορές, τις δύο προηγούμενες Δευτέρες το 1/3 της αναγραφόμενης Excel και flourish. Παρατήρησα λοιπόν εκτός απ την άμμο το καφέδιασμα, κάποια καφεδιάσματα και στη sessiflora και στην bacopa caroliniana, μέχρι και την Κυριακή είχαν πάρει πάλι το πράσινό τους χρώμα, Δευτέρα που έριξα πάλι Excel και flourish 1/3 πάλι της συνιστώμενης απ την εταιρία ποσότητα και πάλι έχασαν το πράσινο χρώμα κι έχουν καφετίσει, τι συμβαίνει; Ξέρετε τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Πρέπει να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου πω,πως το excel μπαινει καθημερινα και οχι μια φορα την εβδομαδα και στη δοσολογια που βγαινει για τα λιτρα σου,οχι λιγοτερο.Επισης δεν ειναι λιπασμα,αλλα οργανικος ανθρακας,υποκαταστατο του co2 δηλαδη.

Γι αυτο που λες οτι βλεπεις,σιγουρα δεν φταιει το λιπασμα που ριχνεις 1 φορα την εβδομαδα και το 1/3 της ποσοτητας.

Επισης,δεν συμφωνω με τον τροπο που ριχνεις το λιπασμα,δεν ειναι ο σωστος.

Η sessiflora καφετιζει πανω πανω.

Link to comment
Share on other sites

To λίπασμα το έριχνα έτσι πριν δύο εβδομάδες γι αυτό ακριβώς το λόγο, για να δω αν φταίει κάτι μ αυτό, από χθες ξεκίνησα κανονικά πρόγραμμα, 4ml excel τη Δευτέρα και 1ml τις υπόλοιπες εκτός Κυριακής και flourish1ml κάθε Δευτέρα και Πέμπτη. Λογικά μέχρι τη Δευτέρα θα έχω και Κάλιο, οπότε Κώστα έτσι όπως ξεκίνησα είναι καλά ή θα πρέπει να αλλάξω κάτι; Δηλαδή να βάζω τον οργανικό άνθρακα κανονική δόση και το flourish να σπάσω τα 2ml που ρίχνω δύο φορές τη βδομάδα και να το ρίχνω 0,6ml καθημερινώς; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Εξελ καθε μερα οτι λεει το μπουκαλι για τα λιτρα σου.

Γενικο λιπασμα τη μιση δοσολογια απ οτι γραφει το μπουκαλι για τα λιτρα σου,δια 6 και ριχνεις οτι βγαινει καθε μερα εκτος την 7η που θα κανεις αλλαγη νερου.

Καλιο οτι βγαινει για τα λιτρα σου καθε μερα εκτος την 7η που θα κανεις αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θα είναι το πρόβλημα άμα ρίχνω λιγότερο οργανικό άνθρακα; Επίσης μετά από πόσο καιρό θα ανεβάσω τη δόση στο κανονικό για το γενικό λίπασμα; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Ποιο θα είναι το πρόβλημα άμα ρίχνω λιγότερο οργανικό άνθρακα; Επίσης μετά από πόσο καιρό θα ανεβάσω τη δόση στο κανονικό για το γενικό λίπασμα; 

 

Δεν εχει ουσια να ριχνεις λιγοτερο εξελ και ειδικα σε τοσα λιτρα ενυδρειο,τζαμπα θα πεφτει.

Αυτο δεν μπορω να στο πω εγω,καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και αυτο εξαρταται απο πολλους παραγωντες,οπως τη φυτομαζα,το ειδος των φυτων,τα φωτα και ειδικα το co2.

Εσυ που ριχνεις πχ εξελ,αν συνεχισεις ετσι και δεν παρεις πχ μπουκαλα,δεν θα το πας ποτε στο κανονικο. Βεβαια οπως σου εχω ξαναπει,μακροχρονια το εξελ θα σου βγει ακριβοτερα απο τη μπουκαλα που την αγοραζεις 1 φορα.

Ολα αυτα ειναι αλυσιδα και πρεπει να ειναι σωστα μεταξυ τους.

Πχ οταν εχεις πολυ φως και μπουκαλα co2,τα φυτα σου ζητανε περισσοτερα θρεπτικα,οπωτε εκει ξεκινας και αυξανεις τις δοσολογιες.Αυτο με το εξελ δεν το εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ ένα ενυδρείο όπως το δικό μου, χωρίς co2, με εύκολα φυτά, με χαμηλό σχετικά φωτισμό, αν δεν ρίχνω λιπάσματα καθόλου τι διαφορά θα είχε αν έριχνα στο ίδιο ενυδρείο ένα γενικό και λίγο Κάλιο; Θέλω να πω άμα το αφήσω χωρίς λιπάσματα γενικό και Κάλιο και ξαφνικά μετά από 6 μήνες ξεκινήσω να του τα ρίχνω, θα δω διαφορά; Η και το αντίθετο, αν τα σταματήσω τι ακριβώς θα συμβεί; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,ολα τα φυτα θελουν και λιπασματα και φως και co2,αλλα θελουν περισσοτερο αλλα λιγοτερο.Δεν μπορεις ομως να μην ριχνεις τιποτα γιατι θα σου χαλασουν καποια στιγμη.

Επισης αν λειπει κατι απο την αλυσιδα φως-co2-λιπασμα,τα φυτα δεν πανε καλα,υπαρχει ανισορροπια.

Αν σταματησεις τα λιπασματα,μπορει σε 6 μηνες να μην εχεις φυτα.Ειναι αναλογα και τι φυτα εχεις,αν ειχες πχ μονο ανουμπιες,θα σου ελεγα μη ριχνεις τιποτα,εσυ ομως εχεις διαφορα φυτα.

Δεν ειναι θεμα γρηγορης αναπτυξης των φυτων σου και κλαδεματος,ειναι θεμα υγειας των φυτων σου.Αν θες να εχεις χαλασμενα φυτα,με τρυπια φυλλα και λιωμενα,τοτε μπορεις να μη ριχνεις τιποτα.

Αν ομως θες να εχεις πρασινα φυτα που να μεγαλωνουν σωστα και να ειναι ομορφα,τοτε χρειαζεσαι και φως και co2 και λιπασματα,σε αναλογια με τα ειδη των φυτων που εχεις.

Αν εχεις ευκολα φυτα,θες μετριο φως,μετριο co2 και μετρια λιπασματα.Οσο ανεβαινεις σε δυσκολια φυτων ανεβαινεις σε αναλογια και στο φως-co2-λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Επεισης να ξερεις οτι καποια φυτα εχουν αναγκη καποια θρεπτικα,περισσοτερο απο καποια αλλα.

Πχ το μικροσορουμ θελει πολυ καλιο,η μαρσιλεα πιο πολυ φωσφορικα,το κερατοφυλλο πιο πολλα νιτρικα κ,α

Οπωτε,οπως καταλαβαινεις αν δεν παρεχεις εσυ αυτα τα θρεπτικα σ αυτα τα φυτα,αυτα θα χαλασουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη άσχετο αλλά είπα μην ανοίξω νέο θέμα, τα περισσότερα φυτά στο προφίλ φυτών δεν μου ανοίγουν, όχι όλα αλλά αρκετά και μάλιστα δεν μου δείχνει τις φωτό, συμβαίνει κάτι με τη βάση δεδομένων;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη άσχετο αλλά είπα μην ανοίξω νέο θέμα, τα περισσότερα φυτά στο προφίλ φυτών δεν μου ανοίγουν, όχι όλα αλλά αρκετά και μάλιστα δεν μου δείχνει τις φωτό, συμβαίνει κάτι με τη βάση δεδομένων;

 

Ναι εχουμε ενα προβλημα με τα προφιλ των φυτων,το δουλευουμε και συντομα θα εχει διορθωθει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, σήμερα πριν την προγραμματισμένη αλλαγή νερού 30%, πήρα μετρήσεις απ το ενυδρείο κι αυτό που με ανησυχεί είναι τα νιτρικά, από τότε που μπήκαν τα φυτά φαίνεται ότι απορροφούν πολλά με αποτέλεσμα τώρα μάλλον θα έχουν έλλειψη απ τη συγκεκριμένη παράμετρο. Για την ακρίβεια, μετρώντας με τα υγρά τεστ της sera που έχω και που έχουν κλίμακα που ξεκινάει απ το 0 και μετά είναι το 10, θα έλεγα ότι είναι κάπου ανάμεσα άρα 5 αλλά με τάση για πιο κάτω μιας και ταιριάζει πιο πολύ με το κίτρινο παρά με το πορτοκαλί στην χρωματική κλίμακα, σίγουρα όμως δεν είναι και στο απόλυτο 0. Τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση; Χρειάζεται να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως δεν εχεις νιτρικα 2 ειναι οι λυσεις.

1η ειναι να ταιζεις περισσοτερο.

2η ειναι να παρεις το seachem nitrogen και να ριχνεις για να αυξησεις τα νιτρικα.

Θα υπηρχε και 3η λυση αλλα δεν γινεται στη συγκεκριμενη περιπτωση,που ειναι οι πιο αραιες αλλαγες και δεν γινεται γιατι ριχνεις λιπασματα.

Οπωτε ξεκινα με την 1η λυση και αν και την αλλη εβδομαδα μετρας παλι το ιδιο,τοτε πας στην 2η λυση.

Εχεις φυτα που τραβανε πολλα νιτρικα,οπως η ντοματια,οπωτε θα χρειαστεις να αυξησεις τα νιτρικα σου γιατι τα φυτα σου θα πεινασουν και θα εχουν ελειψεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου νιτρικό κάλιο, τι λες; Εχω ήδη φτιάξει θειικό κι ήταν πανεύκολο, βρήκα οικονομικό στα 16 ευρώ το κιλό καθαρότητας >99% οπότε μήπως θα ήταν καλό να ασχοληθώ και μ αυτό; Βέβαια για την επόμενη εβδομάδα θα αυξήσω από μία σε δύο τα ταϊσματα να δω πως θα πάει και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Τι 1 φορα την ημερα ταιζεις? Να ταιζεις 2 φορες την ημερα.

Αν εχεις βρει σκονες,τοτε φτιαξε σκονες,δεν ειναι αναγκη οπωσδηποτε να παρεις υγρο λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι 1 φορα την ημερα ταιζεις? Να ταιζεις 2 φορες την ημερα.

Αν εχεις βρει σκονες,τοτε φτιαξε σκονες,δεν ειναι αναγκη οπωσδηποτε να παρεις υγρο λιπασμα.

Ναι απ όταν είχα θέμα με πρωτεινικό φιλμ τάιζα μία φορά την ημέρα, από σήμερα ξεκινάω εννοείται δύο φορές την ημέρα. Αλήθεια άλλη μία βοήθεια, ο αγκίστρους που έχω είναι πολύ μικρός, έχω κάτι ταμπλέτες βυθού με σπιρουλίνα ειδική για ψάρια βυθού, αλλά δε βλέπω να τρώει είτε γιατί ακόμα δεν τις έχει συνηθίσει είτε γιατί είναι μικρός και πέφτουν τα άλλα ψάρια και τις τρώνε παρόλο που την ρίχνω το βράδυ με κλειστά τα φώτα. Τον βλέπω βέβαια όλη μέρα γλύφει όλο κυριολεκτικά το ενυδρείο, τα φυτά, την άμμο, τα πλαστικά, τα τζάμια, το ξύλο, αρκεί αυτό τώρα που είναι μικρός ή να ρίχνω και τις ταμπλέτες και κάθε πόσο; 

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστα φωτα και την πεφτουν τα αλλα ψαρια; σπαζε μια τα μπλετα στα δυο και ριχτην σε διαφορετικα σημεια στο ενυδρειο.

Ριχνε του κανα λαχανικο κατα την διαρκεια της ημερας. Πολυ πιθανον να ειναι το μοναδικο ψαρι που θα παει.

Το φιλμ μην το φοβασαι, δεν δαγκωνει. Τα ψαρια θελουν φαι. Κι αν εχεις και ψηλες θερμοκρασιες λογω θερους, πρεπει να αυξησεις τα ταισματα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λαχανικό είχα δοκιμάσει αγγούρι και αρακά και γίνεται το σώσε απ όλα τα ψάρια, αλήθεια τώρα με τα φυτά επειδή κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιο λαχανικό ανοίγει την όρεξη να τρώνε και τα φυτά, θυμάστε ποιο είναι; Το φιλμ εξαφανίστηκε απ τη στιγμή που μπήκαν αληθινά φυτά, ίσως έφταιγε κι ο σωλήνας του φίλτρου που είχε πιάσει χοντρή μάκα αλλά τον καθάρισα με μάκτρο γιατί όλα την ίδια μέρα έγιναν. Τον ανκίστρους με τι συχνότητα τον ταίζω; 

Link to comment
Share on other sites

Κατι μαλλον διαβασες λαθος για τα λαχανικα.

Γενικα οι πλεκο αν δεν τους δινεις λαχανικα,τοτε δοκιμαζουν τα πλατυφυλλα φυτα,οπως εχινοδορους πχ και αν το κανουν τοτε την πατησες γιατι δεν σταματανε.

Οπωτε να του δινεις αγγουρι,κολοκυθι κ.α

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μορφή θα πρέπει να είναι αυτά; Βρασμένα ή ωμά; Και με τι συχνότητα; Υπόψιν είναι μικρός ακόμα, ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ερώτηση, η άλγη στην άμμο δε λέει να φύγει, για πόσο καιρό μιλάμε ότι πρέπει να κάνει τον κύκλο της; Μου κάνει εντύπωση ότι έχει μόνο στο σημείο που είναι γυμνό από φυτά ενώ ανάμεσα απ τα φυτά είναι πεντακάθαρη, να φταίει το φως; Υπάρχει περίπτωση ο φωτισμός να είναι πιο δυνατός από 0,3 watt/lt με την ύπαρξη του ανακλαστήρα; Αν ναι σαν πόσο πρέπει να το υπολογίζω; Επίσης στο hygrophila polysperma βλέπω τρύπες και καφέ κουκίδες στα παλιά φύλλα, πρέπει να κάνω κάτι ή θα ισιώσει μόνο του; Απ όλα τα φυτά αυτό που βλέπω να έχει τη μεγαλύτερη ανάπτυξη είναι η sessiflora, θα βάλω και μία καινούρια φωτό και να σας πω τι έχω σκοπό να κάνω και θέλω συμβουλές όσον αφορά το στήσιμο των φυτών. Οπως θα δείτε λοιπόν στη φωτό, σκέφτομαι να διώξω τον εχινόδωρο από αριστερά κι εκείνη όλη την πλευρά να τη γεμίσω sessiflora γιατί βλέπω την προτιμούν κι όλας τα ψάρια για αγαπούλες κι αυγά. Τον εχινόδωρο σκέφτομαι να τον βάλω δεξιά πίσω απ την ανούβια να μη μου κρύβει άλλα φυτά αλλά να κάνει σκιά στην ανούβια που δε θέλει φως. Το κόκκινο το φυτό που πλέον λόγω low tech φυτεμένου έχασε το έντονο κόκκινο χρώμα, λέω να το κλαδέψω όπως έκανα με το τελευταίο δεξιά κι άρχισε να παίρνει θαμνώδη μορφή έτσι ώστε όλα να γίνουν θάμνος και να αφήσω να μεγαλώσει σε ύψος η bacopa caroliniana που είναι ακριβώς από πίσω. Το polysperma θέλω να το αφήσω να πιάσει όλη τη δεξιά πλευρά όπως το βλέπετε να γίνει πυκνό έτσι ώστε οι δύο άκρες του ενυδρείου να παρέχουν κρυψώνες καλές. Θα ήθελα τις προτάσεις σας και διορθώσεις αν διαφωνείτε με το σκεπτικό μου, ευχαριστώ. 

 

 

xp6sNaH.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μορφή θα πρέπει να είναι αυτά; Βρασμένα ή ωμά; Και με τι συχνότητα; Υπόψιν είναι μικρός ακόμα, ευχαριστώ.

Το αγγουρακι-κολοκυθακι καλα πλυμενα με ζεστο νερο γιατι δεν ξερεις τι μπορει να κουβαλαν απο λιπασματα...τον αρακα που μαλλον το παιρνεις κατεψυγμενο καλο ειναι να τον βραζεις λιγο σε ενα μικρο μπρικακι..οχι να τον μαγειρευεις εεε...αυτο που ανοιγει την ορεξη των ψαριων ειναι το σκορδο που κανει και καλο στο ανοσοποιητικο τους...αλλα δεν τσακιζουν φυτα μετα... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Αλλη ερώτηση, η άλγη στην άμμο δε λέει να φύγει, για πόσο καιρό μιλάμε ότι πρέπει να κάνει τον κύκλο της; Μου κάνει εντύπωση ότι έχει μόνο στο σημείο που είναι γυμνό από φυτά ενώ ανάμεσα απ τα φυτά είναι πεντακάθαρη, να φταίει το φως; Υπάρχει περίπτωση ο φωτισμός να είναι πιο δυνατός από 0,3 watt/lt με την ύπαρξη του ανακλαστήρα; Αν ναι σαν πόσο πρέπει να το υπολογίζω; Επίσης στο hygrophila polysperma βλέπω τρύπες και καφέ κουκίδες στα παλιά φύλλα, πρέπει να κάνω κάτι ή θα ισιώσει μόνο του; Απ όλα τα φυτά αυτό που βλέπω να έχει τη μεγαλύτερη ανάπτυξη είναι η sessiflora, θα βάλω και μία καινούρια φωτό και να σας πω τι έχω σκοπό να κάνω και θέλω συμβουλές όσον αφορά το στήσιμο των φυτών. Οπως θα δείτε λοιπόν στη φωτό, σκέφτομαι να διώξω τον εχινόδωρο από αριστερά κι εκείνη όλη την πλευρά να τη γεμίσω sessiflora γιατί βλέπω την προτιμούν κι όλας τα ψάρια για αγαπούλες κι αυγά. Τον εχινόδωρο σκέφτομαι να τον βάλω δεξιά πίσω απ την ανούβια να μη μου κρύβει άλλα φυτά αλλά να κάνει σκιά στην ανούβια που δε θέλει φως. Το κόκκινο το φυτό που πλέον λόγω low tech φυτεμένου έχασε το έντονο κόκκινο χρώμα, λέω να το κλαδέψω όπως έκανα με το τελευταίο δεξιά κι άρχισε να παίρνει θαμνώδη μορφή έτσι ώστε όλα να γίνουν θάμνος και να αφήσω να μεγαλώσει σε ύψος η bacopa caroliniana που είναι ακριβώς από πίσω. Το polysperma θέλω να το αφήσω να πιάσει όλη τη δεξιά πλευρά όπως το βλέπετε να γίνει πυκνό έτσι ώστε οι δύο άκρες του ενυδρείου να παρέχουν κρυψώνες καλές. Θα ήθελα τις προτάσεις σας και διορθώσεις αν διαφωνείτε με το σκεπτικό μου, ευχαριστώ.

xp6sNaH.jpg

Η αλγη στην αμμο θα φυγει μην ανυσηχεις δεν θυμαμαι αν εχεις καθολου μαλαισιανα να σου ανακατευουν τον βυθο...η ανακλαστηρες περισοτερο κραταν το φως που χανεται σε νεκρες γωνιες και το στελνουν στα σημεια που θες..θεωρητικα δεν αυξανουν τον φωτισμο μαλλον τον εκμεταλευονται στο επακρο(πρακτικα ισως να το κανουν)..η τρυπες ειναι συνηθως απο ελλειψη καλιου παλια λεγαν οτι γινεται και απο υπερδοσολογια αλλα δεν ξερω κατα ποσο αληθευει και αν αυτο που σου λεω ευσταθει αν δεν δειξεις φωτο....γνωμη μου παντως ειναι να αφησεις το ενυδρειο να υσηχασει λιγο καιρο και να ερθει σε μια ισορροπια μονο του....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...