Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Κάλιο έχω ξεκινήσει και ρίχνω απ την προηγούμενη Παρασκευή, θα δούμε αν όντως είναι απ αυτό. Εχω ξεκινήσει βέβαια με τη μισή δόση απ τη συνιστώμενη για τα νιτρικά που έχω που η αλήθεια είναι ότι απ τη στιγμή που τα έβαλα τα φυτά έχουν πέσει σημαντικά, την Κυριακή για παράδειγμα που έκανα τεστ πριν την αλλαγή μέτρησα κάτω από 10 με τα υγρά τεστ, δεν ήταν 0 αλλά ούτε και καρφωτό 10. Θα ξεκινήσω να ταϊζω περισσότερο μιας και το κάνω μόνο μία φορά την ημέρα και δεν έχω και πολλά ψάρια οπότε ίσως να φταίει κι αυτό που πλέον δεν έχω νιτρικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το καλιο δεν προκαλει αλγες. Βαζε το κανονικα.

10 νιτρικα ειναι καλα. Γιατι αγχωνεσαι;

Ταιζε λιγο παραπανω να φανε τα κακομοιρα. Μη το φοβασαι.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 10ppm όσο είναι και τα νιτρικά μου δεν πρέπει να βάζω ή μπορώ και περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα με τις δοσολογιες δεν τα ξερω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 10ppm όσο είναι και τα νιτρικά μου δεν πρέπει να βάζω ή μπορώ και περισσότερο;

Να βαζεις τα ml που αντοιστοιχουν στα λιτρα σου. Δες τις οδηγιες του μπουκαλιου.
Link to comment
Share on other sites

Καλιο οσο βγαινει για λιτρα σου θα ριχνεις και παραπανω να ριχνεις δεν εχεις προβλημα.

Η υπερδοσολογια καλιου δεν κανει τιποτα,εκτος αν μιλαμε να ριξεις ενα ολοκληρο μπουκαλι μεσα.

Οσον αφορα την αλγη,κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρα ποσο καιρο θα κανει για να φυγει,καθε ενυδρειο ειναι διαφορερικο απο τα αλλα.

Τωρα,οι ανακλαστηρες δεν σε ανεβαζουν σε βατ,απλα ειναι σαν να χρησιμοποιεις 100% τις λαμπες σου γιατι σου ξαναστελνουν μεσα το φως που χανεις απο την πισω μερια της λαμπας και που θα εφευγε στο καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άσχημα μου φαίνεται μαντάτα και δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ. Μπήκα στο έξοδο και αγόρασα το τεστ pH της ΑΡΙ και μου ήρθε συγκοπή κι όχι τίποτα άλλο τώρα μπερδεύτηκα πιο πολύ ακόμα. Με το τεστ της ΑΡΙ λοιπόν το νερό της βρύσης μου το δείχνει μπλε που είναι στην τελευταία σκάλα της χρωματικής καρτέλας δηλαδή 7,6, βέβαια μπορεί να είναι και 7,7 ή και 7,8, το άσχημο είναι ότι και σ αυτό το τεστ δοκίμασα δύο διαφορετικά μπουκαλάκια με νερό απ τη βρύση και νερό απ το ενυδρείο και του ενυδρείου είναι ακόμα πιο σκούρο μπλε, δηλαδή αν της βρύσης είναι 7,6 του ενυδρείου μπορεί να είναι 7,8 ή και 8!!!!!! Τί γίνεται τώρα ρε παιδιά; Ποια τεστ εμπιστεύομαι; Της sera δεν έχουν λήξει και της ΑΡΙ που πήρα λήγουν το 2019. Τι μου ανεβάζει το pH στο ενυδρείο 0,2 μονάδες; Απ τη στιγμή που το 30% στο νερό είναι όσμωση δεν θα έπρεπε να δείχνει πιο χαμηλό το pH; Είναι φυσιολογικό; Την έξοδο του φίλτρου την έχω και χτυπάει στην επιφάνεια, σε τι βαθμό επηρρεάζει αυτό; Θα σκάσω!!!!  

Βάζω φωτό να το δείτε, αριστερά είναι του ενυδρείου που έχει και όσμωση 30% με GH=6 & KH=4 και δεξιά είναι της βρύσης με GH=8 και ΚΗ=6. Είναι ξεκάθαρο ότι του ενυδρείου είναι πιο αλκαλικό, θα τρελλαθούμε; 

 

ovHSfX5l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την αμμο πριν την βαλεις στο ενυδρειο σου,την ελεγξες μηπως ειναι ασβεστολυθικη? Γιατι αν ειναι,τοτε την πατησες...

Link to comment
Share on other sites

Την έλεγξα, έριξα ακουαφόρτε κι έριξα και σε μία πέτρα για να δω τη διαφορά στο άφρισμα. Κυριολεκτικά έγινε σαπουνάδα στην πέτρα, στην άμμο ούτε άφρισμα ούτε τίποτα, φαντάσου στην πέτρα ακούστηκε το χαρακτηριστικό φσφσσσσσσσσσφφσφσφ ενώ η άμμος έμεινε αδρανής. Ο υπάλληλος που μου την έδωσε μου το ορκίστηκε γιατί ήμουν σαφής και κατηγορηματικός ότι θέλω μη ασβεστολιθική και μου είπε ΌΧΙ αφού τη χρησιμοποιούσε και το είδα ζωντανά σε ενυδρείο με δίσκους και σε ένα άλλο με ραμιρέζι, το έγραφε πάνω κι η συσκευασία η 25κιλη που πήρα, άμμο χαλαζιακή μή ασβεστολιθική, τι άλλο να κάνω δηλαδή; Μήπως η ανατάραξη του νερού το προκαλεί; Μήπως το flourish και το θειικό κάλιο; Μήπως το φως; 

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο αυτα που γραφεις δεν ανεβαζει τις σκληροτητες του νερου,ουτε η αναταραξη που δεν ειναι μεγαλη,ουτε το φως ουτε τα λιπασματα.

Δοκιμασε να κανεις αλλαγες νερου με περισσοτερο νερο απο την οσμωση.

Τωρα ποσο ποσοστο οσμωσης βαζεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως έχω ξαναγράψει, με τα υγρά τεστ το νερό της βρύσης δείχνει GH=8, KH=6, σύμφωνα με μία εφαρμογή που βρήκα με αναλογία νερού 70% βρύση και 30% Α.Ο. το νερό θα πάει GH=6, KH=4. Πράγματι εδώ κι ένα μήνα που επεξεργάζομαι το νερό με όσμωση, όταν μετράω πριν την αλλαγή έχω στο ενυδρείο GH=6, KH=4, τόσο μέτρησα και χθες το βράδυ για να σιγουρευτώ. Αμα ήταν κάτι ασβεστολιθικό δεν θα ανέβαζε μόνο το pH αλλά και τις σκληρότητες, γενική κι ανθρακική. Πως γίνεται κι αυτές είναι χαμηλά και το pH πιο ψηλά; Οεο;  :bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

Για μενα βαζεις λιγο οσμωση και με ενα μηνα μονο επεξεργασια δεν βλεπεις μεγαλες διαφορες.

Πρωτα πεφτει το kh και αυτο παρασυρει μετα το ph.

Εγω θα ελεγα για αρχη να βαζεις περισσοτερο οσμωση και λιγοτερο βρυση και να δεις πως παει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θα φτάσω το κατώτατο όριο σκληρότητας για τα ψάρια, αυτό δεν πειράζει; Λέμε να είμαστε στο μέσο κι όχι στα όρια εκτός αν ισχύει μόνο για τις πάνω τιμές. Για παράδειγμα και τα cherry barb και τα lemon tetra το κατώτατο όριο σκληρότητας είναι οι 3 γερμανικοί βαθμοί ενώ για το αγκίστρους στους 4 κι εγώ είμαι στο 5, δηλαδή μπορώ να πάω στο 3; Δεν πειράζει που θα είναι στο κατώτατο όριο; 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι συμφωνα με την εφαρμογη που αναφερεις παραπανω, με 70 βρυση και 30 οσμωση θα φτασεις σκληροτητα 4;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είπα, αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο έχω γενική 6 κι ανθρακική 4, αν από 70-30 πάω σε 60-40, μικρή αλλαγή δηλαδή θα πέσει η ανθρακική στο 3 κι η γενική στο 5. 

http://www.aquarix.de/en/haerte.asp

 

5G8KGvp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εμπιστευομαι αυτα τα προγραμματα,τις κανονικες τιμες θα στις δειξουν οι μετρησεις.

Οσο για τις σκληροτητες που λες κα τα ψαρια,μη το φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites

Είπα, αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο έχω γενική 6 κι ανθρακική 4, αν από 70-30 πάω σε 60-40, μικρή αλλαγή δηλαδή θα πέσει η ανθρακική στο 3 κι η γενική στο 5.

http://www.aquarix.de/en/haerte.asp

5G8KGvp.jpg

Και 1000% αλλαγη να κανεις που λεει ο λογος δεν εχει ουσια αν μετρας 0,2 μοναδες πιο πανω το νερο με οσμωση απο το νερο της βρυσης....μετρα το νερο της οσμωσης...τι σου βγαζει;;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόγραμμα αυτό βγάζει τις σκληρότητες με ακρίβεια. Οσο είχα στόχο να το κάνω τόσο μου έγινε, δεν είναι και τίποτα σπουδαίο αν το καταλάβετε, μια απλή μαθηματική πράξη που σε βγάζει απ τον κόπο να τα κάνεις στο κομπιουτεράκι. Το νερό της όσμωσης έχει μηδενικές σκληρότητες και γενική και ανθρακική το μετράω κάθε δύο εβδομάδες, θα πάρει τουλάχιστον ένα χρόνο για να χρειαστούν αλλαγή φίλτρα και μεμβράνη δεν είναι από κει το πρόβλημα με τίποτα. Το έχω μετρήσει κι είναι όσο λέει το άρθρο:

Μια από τις χρήσεις της αντίστροφης όσμωσης, είναι και η παραγωγή καθαρού νερού για την προσθήκη του στο ενυδρείο. Το νερό που παράγεται με αυτόν τον τρόπο, έχει μηδενική σκληρότητα (ανθρακική και γενική) και έχει σχεδόν ουδέτερο pH (περίπου 6.8-6.9). Έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για βιοτοπικά ενυδρεία με ψάρια όπου οι απαιτήσεις τους σε σκληρότητα είναι πολύ χαμηλές. Είναι ο πιο φυσικός τρόπος για παραγωγή νερού με χαμηλή σκληρότητα και χωρίς να χρειαστεί να προσθέσουμε χημικά.

Ας δούμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ανάμειξης νερού από αντίστροφη όσμωση με νερό βρύσης. Έστω ότι το νερό βρύσης μας έχει τιμές ανθρακικής και γενικής σκληρότητας 10, και θέλουμε να γεμίσουμε ένα ενυδρείο 100 λίτρων με νερό όπου η επιθυμητή σκληρότητα να είναι 3. Δεδομένου ότι το νερό από αντίστροφη όσμωση βγάζει τιμές σκληρότητας μηδενικές, σημαίνει ότι θα πρέπει να αναμείξουμε 30 λίτρα νερού βρύσης με 70 λίτρα νερού αντίστροφης όσμωσης. Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνουμε τις τιμές σκληρότητας που θέλουμε, έχοντας προσθέσει και ποσότητα ηλεκτρολυτών και ιχνοστοιχείων, απαραίτητες για τα ψάρια. Ένας άλλος τρόπος να φτιάξουμε το νερό που θέλουμε χωρίς να χρησιμοποιήσουμε νερό από τη βρύση, είναι να προσθέσουμε σε νερό αντίστροφης όσμωσης κάποιο σκεύασμα ώστε να ανεβάσουμε τις σκληρότητες (ανθρακική και γενική), ιχνοστοιχεία, καθώς και ηλεκτρολύτες. Αναφορικά η ανθρακική σκληρότητα μπορεί να αυξηθεί με την προσθήκη μαγειρικής σόδας (sodium biocarbonate) στο νερό, ενώ η γενική με την προσθήκη αλάτων μαγνησίου και ασβεστίου σε συνδυασμό με ιχνοστοιχεία.

 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σημερινές μετρήσεις λίγο πριν την αλλαγή νερού pH=7,8 ΚΗ=3 GH=5 NO2=0 NO3=0. Οπως καταλαβαίνετε στο χειρότερο από πλευράς ρύπων χρονικό σημείο του ενυδρείου νιτρικά=0 άρα τα φυτά δεν έχουν τροφή. Τι προτείνετε επί τούτου; Αγορά νιτρικού καλίου; Επίσης το pH το υπολογίζω 7,8 γιατί η κλίμακα στο χρωματικό διάγραμμα φτάνει μέχρι 7,6 κι είναι γαλάζιο ενώ εμένα είναι πιο σκούρο. Η μέτρηση έγινε μία ώρα πριν ανάψουν τα φώτα και χθες που μέτρησα πριν το σβήσιμο το ίδιο αποτέλεσμα είχα, τη στιγμή που οι σκληρότητες παραμένουν χαμηλές, 3 η ανθρακική  και γενική σκληρότητα στο 5, αν ήταν να μου ανεβάζει το ph η άμμο δεν θα ανέβαζε και τις σκληρότητες; Υπάρχει άνθρωπος που έχει πάρει την ίδια άμμο με μένα απ το ίδιο κατάστημα και δεν έχει πρόβλημα, τι στο καλό συμβαίνει και δεν πέφτει το ph στο ενυδρείο μου και μάλιστα είναι και ένα - δύο δεκαδικά πιο ψηλό απ της βρύσης; Εξάτμιση δεν έχω καθόλου, δεν χρειάστηκε καθόλου αυτή τη βδομάδα να συμπληρώσω νερό. Υπάρχει περίπτωση απ τα λιπάσματα είτε του καλίου είτε του γενικού είτε απ τις ταμπλέτες βυθού;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγη άμμο σε ένα δοχείο με νερό και κάνε μια μέτρηση σήμερα και μια μέτρηση σε 3-4 μέρες για να δεις τι παίζει με αυτήν.

 

Για τα φυτά καλό θα είναι να αρχίσεις να ρίχνεις nitrogen.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγη άμμο σε ένα δοχείο με νερό και κάνε μια μέτρηση σήμερα και μια μέτρηση σε 3-4 μέρες για να δεις τι παίζει με αυτήν.

 

Για τα φυτά καλό θα είναι να αρχίσεις να ρίχνεις nitrogen.

 

Αμα έφταιγε η άμμο δεν θα ανέβαζε και τις σκληρότητες; Πολύ φοβάμαι ότι αυτό έγινε από τότε που σήκωσα την έξοδο του κυκλοφορητή για να έχω ανατάραξη όταν είχα πρωτεινικό φιλμ, θα το ξαναγυρίσω παράλληλα να δω πως θα πάει και αν θα ξαναπιάσει φιλμ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το γυρισεις παραλληλα δεν θα εχεις οξυγονωση στο νερο.

Δεν φταιει αυτο,ολοι μας εχουμε αναταραξη επιφανειας.

Link to comment
Share on other sites

Αμα έφταιγε η άμμο δεν θα ανέβαζε και τις σκληρότητες; Πολύ φοβάμαι ότι αυτό έγινε από τότε που σήκωσα την έξοδο του κυκλοφορητή για να έχω ανατάραξη όταν είχα πρωτεινικό φιλμ, θα το ξαναγυρίσω παράλληλα να δω πως θα πάει και αν θα ξαναπιάσει φιλμ.

Δεν πρεπει να φταιει η αναταραξη κωστα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα ένα τεστ και θέλω τη γνώμη σας, έβαλα σε ένα πλαστικό κουτί νερό απ τη βρύση με λίγη άμμο που μου είχε περισσέψει και την άφησα μία μέρα και μέτρησα σήμερα ph βρύσης και νερού απ το κουτί με την άμμο, το νερό στο πλαστικό κουτί με την άμμο έχει ξεκάθαρα μεγαλύτερο ph απ της βρύσης, επίσης μέτρησα σκληρότητες, δύο βαθμοί επάνω το νερό απ το κουτί!!! Σε λίγη ώρα θα πάω στο κατάστημα αφού συννενοήθηκα τηλεφωνικά για να το συζητήσουμε και θα τους πάω και τα δύο μπουκαλάκια που φαίνεται η χρωματική διαφορά κι εδώ θέλω τη γνώμη σας, τι να κάνω; Πάλι μετεστέγαση ξεφύτρωμα και ξανά φύτεμα; Οχι πάλι ρε γαμώτο, όχι πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απ το κατάστημα, τους εξήγησα την κατάσταση και μου είπαν ότι την άμμο την παίρνουν απ τον πιο γνωστό γερμανικό οίκο, με τιμολόγια κι εγγύηση για την αυθεντικότητά της ως χαλαζιακή, σ αυτό ήταν κατηγορηματικοί. Μπροστά μου έκαναν ένα τεστ, πήραν την άμμο που πήγα εγώ ως δείγμα μιας και μου είχε περισσέψει και  την έβαλαν σ ένα ποτήρι και έβαλαν και ασβεστολιθική άμμο σ ένα άλλο ποτήρι και έριξαν υδροχλωρικό οξύ και στα δύο ποτήρια, εντάξει παιδιά πείστηκα κι εγώ, μιλάμε η ασβεστολιθική άφρισε όπως η μπύρα ενώ η δική μου καμία αντίδραση, δεν ξέρω τι συμβαίνει θα σπάσει το κεφάλι μου και να πω ότι φταίει κάτι στο ενυδρείο οκ, σκέτη μέσα στο πλαστικό κουτί με το νερό και τίποτα άλλο πως γίνεται κι ανεβάζει ph; Ε τα παρατάω δεν ασχολούμαι άλλο, έχω ξενερώσει να κάνω πάλι την ίδια διαδικασία δεν το κάνω, όταν ξεμείνω από ψάρια για όσο αντέξουν με 8 ph τότε θα ψαχτώ απ την αρχή, θα πάω σ ένα κατάστημα, θα αγοράσω μία χούφτα άμμο, θα τη δοκιμάσω σπίτι κι άμα είναι οκ τότε θα πάρω, μέχρι τότε η κατάσταση θα μείνει έτσι, αρκετά ασχολήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...