Jump to content

Παλιό Juwel 100LT.


Recommended Posts

Για κορύδορας σκέφτομαι που είναι παιχνιδιάρικα, αλλά πρέπει να περιμένω απ ό,τι ξέρω για κανά δίμηνο να στρώσει ο βυθός έτσι δεν είναι ή μπορώ να πάρω από τώρα; Αλλά απ την άλλη θέλω πρώτα να δω πως θα πάει το φύτεμα, να έχουν κρυψώνες κι άμα σταθεροποιηθώ σε κάποια κατάσταση τότε να τα πάρω, τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 775
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο πλέκο δόθηκε, ( θα φιλοξενηθεί σε ενυδρείο 500 λίτρων, ελπίζω να περάσει καλά. Εν τω μεταξύ αρχίσαμε τα ίδια, έχω δει ζωντανά μέσα σε μισή ώρα 4 φορές, τα νέον να γεννάνε κάθε φορά κι από 7-8 αβγά που δυστυχώς καταλήγουν στο στομάχι των λέμον. Αν είχα μος πυκνοφυτεμένη όλο και κάποια θα ζούσαν και δεν μπορώ να καταλάβω τώρα στη λευκή άμμο αν έχει γλιτώσει κανένα αβγό, όχι τίποτα άλλο σήμερα θα δοθούν και τα νέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, δόθηκαν και τα νέον πλέον έγιναν μέλη 14μελής ομάδας νομίζω οπότε καλή τους τύχη, κάνω ένα update στο ενυδρείο με κλαδέματα που μου έδωσαν δύο παιδιά από δω, ακόμα είναι πρόχειρα στημένο αλλά σιγά σιγά θα το φτιάξω όπως το χω σκεφτεί. Δεξιά υπάρχουν ακόμα 3 ψεύτικα φυτούλια τα κρατάω γιατί το αρσενικό το cherry barb δε λέει να σκάσει μύτη κι όλο κρύβεται εκεί, επίσης το παλληκάρι που του έδωσα τα νέον μαζί με κλαδέματα μου έδωσε κι ένα τόσο δα μικρούλι ancistrous κι έχουμε ήδη ξετρελλαθεί με την κινητικότητά του και την γρήγορη προσαρμογή του, είναι μικρότερος απ όλα τα ψάρια, με το ζόρι 3 εκατοστά κι ήδη ορμάει άμα τον ενοχλήσουν χα χα ο μπαγάσας έχει πολύ πλάκα. 

 

 

XN6NlMdl.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο, μόλις άναψαν τα φώτα και τα lemonarrow-10x10.png tetra 2 ζευγάρια έχουν διαλέξει από μία sessiflora που έχω φυτέψει και οργιάζουν, έλα όμως που τα cherry θυμούνται, κάθονται και περιμένουν και μόλις πέφτουν αβγά τα τρώνε, η βεντέτα καλά κρατεί   :D :D :D :D Πάντως πλάκα πλάκα ποτέ δεν είχα δει να κάνουν κάτι τα λέμον, μόλις μπήκε sessiflora έχουν κυριολεκτικά αφηνιάσει, τρελό κυνηγητό, πρέπει να είναι ανarrow-10x10.png είδα καλά 3 αρσενικά και 4 θηλυκά. Παρακάτω φωτό του καινούριου κάτοικου. 

 

pdiD3vTl.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί σήμερα τσακώνονται πολύ άγρια τα δύο lemon tetra? Μιλάμε για άγριο ξυλίκι όλη την ώρα, απ την άλλη έχουμε αλλαγή φρουράς, το αρσενικό cherry barb έχει ξεψαρώσει για τα καλά κι όλη την ώρα ζευγαρώνει μ ένα θηλυκό, δυστυχώς δεν μπορώ να ψαρέψω αβγά είτε γιατί τα τρώνε τα άλλα lemon είτε γιατί πέφτουν σε μη προσβάσιμα από μένα σημεία, το μόνο που με παρηγορεί είναι η ηθική ικανοποίηση ότι πλέον έχω φέρει το νερό εκεί που ακριβώς θέλουν. Εν τω μεταξύ έχει καθαρίσει εντελώς το πρωτεινικό φιλμ, να οφείλεται στα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοήθειά σας κύριοι, έχω παρατηρήσει μετά την αλλαγή του βυθού και η αλήθεια είναι την καθημερινή αναστάτωση του ενυδρείου με βάλε βγάλε φυτά, τα ψάρια δεν ανεβαίνουν στην επιφάνεια να φάνε, γενικώς δε συγκινούντα. Παλιότερα δεν τολμούσα να περάσω από δίπλα τους και μαζεύονταν όλα στην επιφάνεια γιατί περίμεναν φαϊ, τώρα έριξα τροφή και έχει μείνει στην επιφάνεια, ζήτημα να ανέβηκαν 2 λέμον να φάνε, όλα τα υπόλοιπα κάθονται κάτω. Είναι λογικό να είναι ακόμα στρεσαρισμένα αφού χθες και προχθές μία τα τσέρι και την άλλη τα λέμον ζευγάρωναν και απ την άλλη να μη θέλουν να φάνε; Μήπως μ έχουν φοβηθεί βάλε βγάλε χέρι συνέχεια; Θα επανέλθουν; Τι σας λέει η εμπειρία σας; Οι μετρήσεις είναι ιδανικές, pH=7 περίπου, ΚΗ=3 GH=5 NO2=0 NO3=10.

Link to comment
Share on other sites

Οσο βαζεις χερι μεσα και αλλαζεις πραγματα,τοσο τα στρεσσαρεις.

Μη βαζεις τοσο πολυ χερια μεσα,προσπαθησε να κανεις ολες τις δουλειες την ιδια μερα.

Αστα να χαλαρωσουν λιγο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σ ευχαριστώ, ναι τώρα θα τα αφήσω να ησυχάσουν λιγάκι γιατί τα ταλαιπώρησα, κι ένα update στο ενυδρείο στην παρούσα φάση:

 

 

M1dGin1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί σήμερα τσακώνονται πολύ άγρια τα δύο lemon tetra? Μιλάμε για άγριο ξυλίκι όλη την ώρα, απ την άλλη έχουμε αλλαγή φρουράς, το αρσενικό cherry barb έχει ξεψαρώσει για τα καλά κι όλη την ώρα ζευγαρώνει μ ένα θηλυκό, δυστυχώς δεν μπορώ να ψαρέψω αβγά είτε γιατί τα τρώνε τα άλλα lemon είτε γιατί πέφτουν σε μη προσβάσιμα από μένα σημεία, το μόνο που με παρηγορεί είναι η ηθική ικανοποίηση ότι πλέον έχω φέρει το νερό εκεί που ακριβώς θέλουν. Εν τω μεταξύ έχει καθαρίσει εντελώς το πρωτεινικό φιλμ, να οφείλεται στα φυτά;

Λιγο χλωμο αλλα μπορει να σου κρατανε οι πιστιες..οντως μην πειραζεις αλλο το ενυδρειο μονο κακο τους κανεις μεχρι να συνηθησουν...αντε σε λιγο καιρο θα ειναι ζουγκλα!!!πολυ καλα το πας!!!
Link to comment
Share on other sites

Στάθη σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια και τα κλαδέματα και όλα γενικώς.

Από λάμπα τι λέει η εμπειρία σας; Τώρα έχω πάνω μία sera brilliant daylight 6000 kelvin 30watt με ανακλαστήρα, ποια θα ήταν ιδανική;

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν που έχεις και μια grolux πιστεύω θα είσαι καλά από θέμα ανάπτυξης αλλά και από θέμα εμφάνισης του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν που έχεις και μια grolux πιστεύω θα είσαι καλά από θέμα ανάπτυξης αλλά και από θέμα εμφάνισης του ενυδρείου σου.

Εδώ υπάρχει δυσκολία στο πως να χωρέσω σ αυτό το καπάκι άλλη μία λάμπα. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μ όλα τα φυτά που έχω βάλει μέσα τι προτείνετε να κάνω ως λίπανση; Εβαλα λίπασμα σε μορφή στικς απ το lidl 2 κομμάτια κομμένα στα 4 που είχα διαβάσει πως χρησιμοποιούσαν κι άλλοι κι έμεινα ευχαριστημένοι για τα φυτά που χρειάζονται οι ρίζες τους μιας κι ο βυθός μου είναι καινούριος κι άστρωτος, δεν ξέρω όμως λόγω απειρίας τι λιπάσματα άλλα να χρησιμοποιήσω, σε τι ποσότητες και σε τις χρόνους. Σας βάζω τη λίστα με τα φυτά που έχω, ξέρω μερικά δεν θα την παλέψουν με το φωτισμό μου (30watt στα 100 καθαρά λίτρα με ύψος βυθού απ τη λάμπα στα 35 εκ. και ανακλαστήρα) αλλά είπα να δοκιμάσω και δεν ήθελα και να πετάξω κλαδέματα που μου έδωσαν. 

 

limnophila sessiflora

bacopa caroliniana

bacopa monieri

valisneria gigantea?

hygrophila polysperma

hygrophila corymponsa?

ehinodorou bleheri?

kryptocorine wendi green

lugwigia perenis

sagitaria subulata

ceratopteris thalictroides

hemianthus micranthemoides 

pistia stratiotes

annubia barteri

 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχετικα ευκολα φυτα αλλα θα χρειαστεις και υγρη λιπανση,οπως ενα γενικο λιπασμα και ενα καλιο.

Θα παρεις το λιπασμα και θα ξεκινησεις με τη μιση δοση που λεει το μπουκαλι στο γενικο και την κανονικη που λεει στο καλιο για τα λιτρα σου.

Αυτες τις δοσολογιες θα τις σπασεις δια 6 και θα ριχνεις καθημερινα τη δοσολογια που θα σου βγει.Την 7η μερα θα κανεις αλλαγη νερου και δεν θα ριχνεις τιποτα.

Ομως,θα χρειαστεις αλλη μια λαμπα σιγουρα και βαλε και στο αμεσο μελλον και αγορα και co2 γιατι με τοσα φυτα και λιπασματα που θα ριχνεις θα το χρειαστεις,

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπάσματα που λες κάθε μέρα και τα δύο ή κάθε μέρα εναλλάξ το καθένα; Για παράδειγμα έχω το flourish και το excel να πάρω και Κάλιο; Το excel έχω διαβάσει ότι καίει τις βαλισνέριες, τι κάνω; Πετάω τις βαλισνέριες εις όφελος των άλλων φυτών ή δεν βάζω καθόλου excel. Θέλω να καταλάβετε ότι δε μ ενδιαφέρει να πάω για διαγωνισμό ούτε για να βάζω πρώτη μούρη φωτό το ενυδρείο για να παίρνω μπράβο, μ ενδιαφέρει να το στήσω έτσι ώστε αν γίνεται να κλαδεύω μία στο τόσο γιατί δεν υπάρχει χρόνος και να χουν και κρυψώνες τα ψάρια και φυσικά να είναι ωραίο στο μάτι, οπότε δεν θέλω να έχω ανάπτυξη, μία μικρή ίσα ίσα να μεγαλώσουν οι κρυψώνες και μετά για διατήρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπάσματα που λες κάθε μέρα και τα δύο ή κάθε μέρα εναλλάξ το καθένα; Για παράδειγμα έχω το flourish και το excel να πάρω και Κάλιο; Το excel έχω διαβάσει ότι καίει τις βαλισνέριες, τι κάνω; Πετάω τις βαλισνέριες εις όφελος των άλλων φυτών ή δεν βάζω καθόλου excel. Θέλω να καταλάβετε ότι δε μ ενδιαφέρει να πάω για διαγωνισμό ούτε για να βάζω πρώτη μούρη φωτό το ενυδρείο για να παίρνω μπράβο, μ ενδιαφέρει να το στήσω έτσι ώστε αν γίνεται να κλαδεύω μία στο τόσο γιατί δεν υπάρχει χρόνος και να χουν και κρυψώνες τα ψάρια και φυσικά να είναι ωραίο στο μάτι, οπότε δεν θέλω να έχω ανάπτυξη, μία μικρή ίσα ίσα να μεγαλώσουν οι κρυψώνες και μετά για διατήρηση. 

 

Δεν ειναι θεμα αναπτυξης και διαγωνισμων,ειναι θεμα υγειας των φυτων σου.

Οσο πιο πολλα φυτα βαζεις,τοσο πιο πολλες αναγκες για θρεπτικα και co2.

Αν τα αφησεις στην τυχη τους,θα χαλασουν και θα τα πεταξεις.

Δεν σου λεω να ριχνεις 100 φυσαλιδες co2,μπορεις και λιγοτερες για να μην κλαδευεις συνεχεια τα φυτα.

Το εξελ στα λιτρα σου δεν κανει πολλα πραγματα..και θα δεις οτι θα χαλας πολλα μπουκαλια για το τιποτα με αποτελεσμα να σου βγει πιο ακριβα απο μια μπουκαλα co2 μακροπροθεσμα.

Flourish και καλιο καθε μερα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες αλλά στην παρούσα φάση που είμαι είναι αδύνατον, εδώ και 3 μήνες δεν μπαίνει μισθός στο σπίτι που πληρώνω και ενοίκιο, το να χαλάσω 100 ευρώ και βάλε για διοξείδιο συν κόστος επιπλέον φωτισμού ακούγεται παράλογο να μην πω σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Ηδη μπήκα σε αρκετά για την κατάστασή μου έξοδα για βυθό, Α.Ο. υγρά τεστ, βαρέλι προετοιμασίας, κυκλοφορητή, βιολογικό υλικό, αν πάρω και μπουκάλα διοξειδίου και όλο τον εξοπλισμό μιλάμε για κόστος πάνω από 150 με βλέπω να με στέλνει στη μάνα μου η γυναίκα μου.  :P  Ο λόγος που μπήκα στη διαδιακασία για φυτεμένο είναι που είδα μερικά μέλη εδώ στο φόρουμ με τις ίδιες ή και χειρότερες συνθήκες από μένα όσον αφορά φωτισμό, διοξείδια και τα λοιπά, να έχουν ωραία φυτεμένα σχεδόν ζούγκλα ενυδρεία οπότε είπα άμα μπορεί αυτός με αυτές τις συνθήκες τότε μπορώ κι εγώ. Το excel μου το χάρισε ο φίλος που πήρε τον πλέκο οπότε αν λες ότι δεν έχει ουσιαστική βοήθεια δεν το χρησιμοποιώ και δεν αγοράζω, εγώ ουσιαστικά πειραματίζομαι να δω ποια φυτά μπορούν να αναπτυχθούν με τον υπάρχον φωτισμό, ό,τι δεν αντέξει εννοείται δεν θα ξαναμπεί. 

Link to comment
Share on other sites

Excel να ριχνεις κανονικα.Με την υπερδοσολογια εχουν θεμα οι valisneries οχι με την φυσιολογικη δοση.

Επισης για να μην ξαναγραφω τα ιδια με το rastafarian διαβασε ξανα την τελευταια του απαντηση.

Ουσιαστικα το excel μακροπροθεσμα θα σου βγει ασυμφορο σε σχεση παντα με την μπουκαλα χωρις να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Σαφεστατα προεχουν αλλα εξοδα απο το ενυδρειο και ολοι δινουμε προτεραιοτητα σε αυτα ;)

Για μενα παντως στην πρωτη ευκαιρια φροντισε για μια λαμπα εστω και με τα ετοιμα συστηματα (ντουι-ballast)της glo

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει η πιθανότητα να φοβούντα τα pistia stratiotes τα ψάρια και να μην ανεβαίνουν για φαί ή απλά θυμούνται εμένα που έκανα όλη τη βαβούρα στο ενυδρείο κι ακόμα δεν έχουν πάρει θάρρος; Αλλες φορές πέρναγα από δίπλα κι ανέβαιναν για φαί, τώρα κρύβονται, ακόμα κι όταν έχω ρίξει την τροφή και βλέπω από μακριά δεν ανεβαίνουν να φάνε, περιμένουν να πέσει κάτω, είναι λογικό αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ κανε υπομονη..σιγα σιγα θα συνηθησουν τα ζωντανα..δεν λες που τρωνε κιολας!!φαντασου να ερχοταν καποιος σπιτι σου και να σου αλλαζε με μαγικα μεχρι και τα μπαλκονια...δεν θα τα εχανες;;

Link to comment
Share on other sites

Αμ δεν τρώνε Στάθη, χθες όλη η τροφή έμεινε στην επιφάνεια, σήμερα συνέπεσε η Κυριακάτικη καθιερωμένη νηστεία κι όσο να ναι φοβάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις κωστα υπομονη..ταιζε λιγοτερο για να μην μενει η τροφη γιατι γινεται "δηλητηριο"..τα ψαρια αντεχουν και μια και δυο και τεσσερις μην σου πω εβδομαδες χωρις τροφη...μιας και δεν μιλαμε για μωρα αλλα ενηλικα ψαρια..θα ισιωσουν μην αγχωνεσαι...δεν φταιει η πιστια δεν θα την βαζαμε στα ενυδρεια μας αν δημιουργουσε τετοιο θεμα...ουτος η αλλως δεν καλυπτει και ολη την επιφανεια του ενυδρειου σου ενα κομματακι κρυβει..ετσι δεν ειναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...