Jump to content

Ξεκινημα Φυτεμενου-Αρχαριος


Γρυμανελης

Recommended Posts

Εχεις δικιο απλα έβαλα αυτο που ειναι υψηλής πιεσεως γιατι το άλλο με το καιρό το πετούσε....

Αν πας σε πετ θα σου δωσουν διαφανο υψηλης πιεσεως. Ψαξτο λιγο. Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και οταν φουντωσουν τα φυτα......
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε πετ θα σου δωσουν διαφανο υψηλης πιεσεως. Ψαξτο λιγο. Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και οταν φουντωσουν τα φυτα......

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σημερα ολη τη σειρα λιπασματων της seachem,δηλαδή έχω τώρα Flourish,Iron,Pottasium,Trace εχω ακούσει πως ειναι καλύτερη να σπας τις δοσολογίες και να λειτουργείς τα λιπάσματα σε καθημερινή βάση,έχω μπερδευτεί όμως,θα ήθελα τα φώτα σας για το κάθε συσκεύασμα πόσα ml και κάθε πότε να χρησιμοποιώ αν και γνωριζω πώς πρέπει να βλέπεις και τις ανάγκες των φυτών σου.......

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εχω ακομα καποιες ερωτησεις...σημερα ζητησα απο το καυταστημα που προμηθευομαι πραματα ενα δυσκολο φωτο με προτιμηση κοκκινο χρωμα και μου εδωσε αυτο που θα δειτε στη φωτο για να δω πλεον με τον ανανεωμενο φωτισμο τι μπορω να καταφερω...Τι φυτο ειναι αυτο; Φωτο 1
Επισης καποια φυλλα φυτων σαν να κοκκινησαν αφοτου εβαλα 4 λαμπες..ξεκινησαν οι ελλειψεις που λεγαμε; φωτο 2 (σημερα ξεκινησα τη σειρα λιπασματων)
Πρωτη φορα βλεπω αλγη στο ενυδρειο και βλεπω τη κλασικη καφε στο τζαμι,απο οτι ξερω ειναι καλο δειχνει πως στρωνει το ενυδρειο...σωστα Φωτο 3!


post-61298-0-07467300-1445356936_thumb.jpgpost-61298-0-88162700-1445356956_thumb.jpgpost-61298-0-82017800-1445356971_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γρυμανελης
Link to comment
Share on other sites

Το φυτο στην πρωτη φωτο πρωτη φορα το βλέπω.

Μηπως ειναι τιποτα υδροφιλο  ?

Για δες εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/22977-oaenuoeeea-eae-ue-oaenuaea-oeoou/

Το κοκκινισμα των φυτων ειναι συνηθως απο το φωτισμο.

Η καφε αλγη ειναι συνηθως η πρωτη αλγη που βλεπει σε ενα νεοστημένο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο στην πρωτη φωτο πρωτη φορα το βλέπω.

Μηπως ειναι τιποτα υδροφιλο  ?

Για δες εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/22977-oaenuoeeea-eae-ue-oaenuaea-oeoou/

Το κοκκινισμα των φυτων ειναι συνηθως απο το φωτισμο.

Η καφε αλγη ειναι συνηθως η πρωτη αλγη που βλεπει σε ενα νεοστημένο ενυδρειο.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια..οταν εννοεις απο τον φωτισμο; Ειναι καλο ή κακο;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης nicpapa εχεις απολυτο δικιο ειναι υδροφιλο αρα πεταξα 5 ευρω αλλα που να το ξερω,οσο για το καταστημα τι να πω........................................

Link to comment
Share on other sites

Να το πας πίσω και να τους πεις τι είναι για να ξέρουν και αυτοί :)

 

Αφου δεν μου εδωσαν κανα μαιντανο παλι καλα...Δεν θα το παω με σκοπο να παρω το ταλιρο πισω αλλα εχεις δικιο θα τους ενημερωσω.........

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο ονομάζεται fittonia red και ειναι υδροφιλο οποτε θα το προσαρμοσω στη ριζα που εχω να ειναι μονο οι ριζες του μεσα και τα φυλλα εξω να δω πως θα παει.....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα το πηγαινα πισω για να μην νομιζουν οτι με επιασαν κοροιδο και θα επαιρνα κατι αλλο.

Ετσι οπως σκεφτεσαι να το βαλεις δεν θα καει απο τις λαμπες;;

Οσο για την υγρσσια και τα νερα στις λαμπες θα τα δεις σε λιγο καιρο που θα αρχισει να αναβει ο θερμαντηρας

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα το πηγαινα πισω για να μην νομιζουν οτι με επιασαν κοροιδο και θα επαιρνα κατι αλλο.

Ετσι οπως σκεφτεσαι να το βαλεις δεν θα καει απο τις λαμπες;;

Οσο για την υγρσσια και τα νερα στις λαμπες θα τα δεις σε λιγο καιρο που θα αρχισει να αναβει ο θερμαντηρας

 

Κανονικα ετσι πρεπει να πραξω....εχω καπακι για τις λαμπες και θα το εφαρμοσω καλο κακου!

 

Link to comment
Share on other sites

 Αγόρασα σημερα ολη τη σειρα λιπασματων της seachem,δηλαδή έχω τώρα Flourish,Iron,Pottasium,Trace εχω ακούσει πως ειναι καλύτερη να σπας τις δοσολογίες και να λειτουργείς τα λιπάσματα σε καθημερινή βάση,έχω μπερδευτεί όμως,θα ήθελα τα φώτα σας για το κάθε συσκεύασμα πόσα ml και κάθε πότε να χρησιμοποιώ αν και γνωριζω πώς πρέπει να βλέπεις και τις ανάγκες των φυτών σου,διαβασα αρκετα αρθρα μεσα στο forum αλλ εχω μπερδευτει καπως......

Link to comment
Share on other sites

Τι σε μπερδευει δηλαδη?

Οτι λενε τα μπουκαλια,εσυ θα ριχνεις λιγο παραπανω απο το μισο.Αυτο θα το σπας δια 6 και θα ριχνεις οτι σου βγαινει.

Υπαρχει προγραμμα της seachem,αν θες ακολουθησε αυτο για το ποτε και ποια θα ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε μπερδευει δηλαδη?

Οτι λενε τα μπουκαλια,εσυ θα ριχνεις λιγο παραπανω απο το μισο.Αυτο θα το σπας δια 6 και θα ριχνεις οτι σου βγαινει.

Υπαρχει προγραμμα της seachem,αν θες ακολουθησε αυτο για το ποτε και ποια θα ριχνεις.

 

Εννοεις να το σπαω το μισο καπακι δια 6 διοτι το λειτουργω σε καθημερινη βαση;

 

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικα λοιπον.

Το καθε λιπασμα εχει τη δικη του δοσολογια,την γραφει πανω το μπουκαλι.Οι δοσολογιες αυτες ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια και καλο ειναι να ξεκιναμε με λιγοτερη δοση.

Μη με μπερδευεις με καπακια,δες τι γραφει το καθε μπουκαλι πανω,βρες ποσο αναλογει στα λιτρα του ενυδρειο σου,αυτο που βγαλεις θα υπολογισεις λιγο πανω απο το μισο και αυτο που θα βγαλεις θα το διαιρεσεις δια 6.Οτι βγει θα ριχνεις

Πχ το γενικο λιπασμα λεει 5μλ για 250 λιτρα,εσυ εχεις 120 λιτρα,100 καθαρα δηλαδη,αρα η ολοκληρη δοσολογια για σενα ειναι 2μλ.Οπως σου ειπα,υπολογιζεις λιγο λιγοτερο απο την ολοκληρη,δηλαδη 1,5μλ και το κανεις δια 6,δηλαδη 0,3 την ημερα.

Αλλα οπως σου ειπα,πηγαινε με το προγραμμα της seachem για να ξερεις τι πρεπει να ριχνεις και ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικα λοιπον.

Το καθε λιπασμα εχει τη δικη του δοσολογια,την γραφει πανω το μπουκαλι.Οι δοσολογιες αυτες ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια και καλο ειναι να ξεκιναμε με λιγοτερη δοση.

Μη με μπερδευεις με καπακια,δες τι γραφει το καθε μπουκαλι πανω,βρες ποσο αναλογει στα λιτρα του ενυδρειο σου,αυτο που βγαλεις θα υπολογισεις λιγο πανω απο το μισο και αυτο που θα βγαλεις θα το διαιρεσεις δια 6.Οτι βγει θα ριχνεις

Πχ το γενικο λιπασμα λεει 5μλ για 250 λιτρα,εσυ εχεις 120 λιτρα,100 καθαρα δηλαδη,αρα η ολοκληρη δοσολογια για σενα ειναι 2μλ.Οπως σου ειπα,υπολογιζεις λιγο λιγοτερο απο την ολοκληρη,δηλαδη 1,5μλ και το κανεις δια 6,δηλαδη 0,3 την ημερα.

Αλλα οπως σου ειπα,πηγαινε με το προγραμμα της seachem για να ξερεις τι πρεπει να ριχνεις και ποτε.

 

Σε εχω ζαλισει το ξερω,εισαι τρομερος rastafarian σε ευχαριστω και παλι!! Ελπιζω συντομα να με βοηθας και σε ενα ξεκινημα nano reef που σκεφτομαι οποτε καλο κουραγιο χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σε εχω ζαλισει το ξερω,εισαι τρομερος rastafarian σε ευχαριστω και παλι!! Ελπιζω συντομα να με βοηθας και σε ενα ξεκινημα nano reef που σκεφτομαι οποτε καλο κουραγιο χαχαχαχαχαχαχα

 

Εκει ειμαι ασχετος! :P

Τσεκαρε και αυτο τον υπολογιστη που ειχε φτιαξει ενα μελος μας.

Βαζεις τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου σου και σου υπολογιζει ποσο πρεπει να ριχνεις απο το καθε λιπασμα και καθε ποτε.

seachem calculator.xls

 

Link to comment
Share on other sites

Εκει ειμαι ασχετος! :P

Τσεκαρε και αυτο τον υπολογιστη που ειχε φτιαξει ενα μελος μας.

Βαζεις τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου σου και σου υπολογιζει ποσο πρεπει να ριχνεις απο το καθε λιπασμα και καθε ποτε.

attachicon.gifseachem calculator.xls

 

Πιστευω πως και εκει θα τα πηγαινες μιαααα χαρα! Το τσεκαρω σε ευχαριστω και παλι καλο μεσημερι!

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια απορια εχω οσο αφορα το λιπασμα να πηγαινω στο πινακα που μου εστειλες της seachem κανονικά ή συντηριτικά και επισης δεν καταλαβα στο τελος που λεει prime μερα Κυριακη δηλαδη εβαλα πως κανω 30 λιτρα αλλαγη νερου τι σημαινουν τα ml που δειχνει προσθετω εκεινη τη μερα κατι στο νερο αλλαγης η στο ενυδρειο πριν ή μετα; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη συντηριτικα.

Το prime ειναι αντιχλωριο,μη το λαμβανεις υποψιν σου.Αλλαγη νερου θα κανεις οπως κανεις μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ενυδρειου μου πλεον εχει στρωσει κατα καποιο βαθμο και εχω καταλληλες μετρησεις σκεφτομαι να βαλω καμια γαριδουλα μεσα...; Η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τα ψαρια που εχεις θα φανε τις γαριδες και αν δεν φανε τις ενηλικες θα φανε τον γοννο και δεν θα δεις μικρα.

Επισης,για να εβαζες γαριδες,το ενυδρειο θα πρεπει να τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες για να εχει στρωσει ο βυθος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εδωσα το σκαλαρι το λεω,μπορει να γινουν δηλαδη επιθετικα τα κοπαδοψαρα η τα γατοψαρα ε; :( Οσο για το χρονικο διαστημα εχεις δικιο θα σε ακουσω ΚΑΙ σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Τα κοπαδοψαρα που εχεις τσιμπανε γαριδες.Μπορει να μη σου φανε τις ενηλικες,αλλα τον γοννο δυσκολα θα στον αφησουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...