Jump to content

Ξεκινημα Φυτεμενου-Αρχαριος


Γρυμανελης

Recommended Posts

Οχι..κακο ειναι για τα φυτα.

Μαλλον πρεπει να ξεκινησεις το seachem nitrogen.

Ποσες φορες ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μάλλον τα φυτά σου τα απορρόφησαν και μηδένισαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω σωστα το βλέπω και απο τα φυτά μου έχουν τρομερή ανάπτυξη και έντονα χρωματα ειδικά απο τη μερα που πρόσθεσα φωτισμό!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα να ταιζεις 2 φορες την ημερα κανονικες ποσοτητες και ξαναμετρα.

Αν συνεχισεις και μετρας νιτρικα 0,τοτε θα πρεπει να ξεκινησεις nitrogen.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησα επειτα απο δυο μερες και ξανα 0 νιτρικά,οπότε σήμερα αγόρασα και έριξα πρώτη φορά nitrogen! ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αλλαξα μετρητη φυσαλιδων και διαχυτηρα εβαλα Fluval και το αποτελεσμα ειναι σαφως πολυ καλυτερο! Το προτεινω ειδικα το διαχυτηρα ανεπιφυλαχτα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση πηρα το test της sera για co2 λογικα θα το τοποθετησω απο την απεναντι πλευρα που ειναι ο διαχυτης του co2 σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση πηρα το test της sera για co2 λογικα θα το τοποθετησω απο την απεναντι πλευρα που ειναι ο διαχυτης του co2 σωστα;

 

Ναι μακρια απο τις φυσαλιδες του co2  και καπου στην μεση του υψους του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο τέσσερις μέρες χρήσης Flourish Nitrogen και 2 φορές τη μέρα τάισμα μετράω ξανά 0 νιτρικά τι πρέπει να κάνω ίσως να σταματήσω τις εβδομαδιαίες αλλαγές για κάποιο διάστημα; Επίσης σήμερα έβαλα ένα φυτο στη πλάτη του ενυδρείου διότι μου άρεσε πολύ το egeria densa και διάβασα σήμερα πως για κακή μου τύχη τραβάει πολλά νιτρικά....Τα φώτα σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ριχνεις λιγο αλλα και μεσα σε 4 μερες μη περιμενεις να δεις διαφορα.

Τωρα με το φυτο που αγορασες,θα πρεπει να ριχνεις πολυ περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή δεν θα κάνει και αυτο το κύκλο του και θα πιάσω νιτρικά έστω και σε χαμηλο βαθμό; Ή υπάρχει περίπτωση να είμαι με ένα nitrogen απο πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εισαι απο πανω με ενα nitrogen,δεν κανει κυκλο αυτο.

Δες και στο προγραμμα της seachem,συνεχεια βαζει nitrigen για να εχει σταθερα νιτρικα.

Οσο βαζεις φυτα που ρουφανε νιτρικα,τοσο περισσοτερο nitrogen θα χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ αυτό το πρόγραμμα,μου είχες πει στην αρχή συντηριτικά λέω να κάνω μια εξαίρεση μονο στο nitrogen και να χρησιμοποιώ κανονική δοσολογία και στα άλλα συντηριτικά ακόμα.....Ευχαριστώ rastafarian

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους,στην αρχη του στυσηματος του ενυδρειου μου ειχα κανει μια προσπαθεια να φτιαξω ενα carpet με Hemianthus callitrichoides 'Cuba' αλλα επειδη δεν εχω αμμο εχω κατω υποστρωμα τα μικρα μπαλακια της flouval δεν καταφερα ποτε να την βαλω κατω διοτι εχει μικρες ριζες μεχρι που την χαρισα σε ενα φιλο,προχθες πηγα σε καταστημα και ξαναπηρα και ξαναπροσπαθησα αλλα δεεεεεν μου εσπασαν τα νευρα τη τσιμπιδακια τι με το χερι δεν μπορεσα....προτεινετε μου κατι,εχω μικρες πετρουλες λαβας μπορω να τη βαλώ πανω εκει μην παει αχρηστη τουλαχιστον; Προς το παρων εβαλα αγγελια μηπως βρω marsilea hirsuta που εχει πιο χοντρες ριζες μπας και καταφερω να τη βαλω αυτη μπροστα σαν carpet!

Έγινε επεξεργασία - Γρυμανελης
Link to comment
Share on other sites

Η cuba θέλει φύτεμα, όχι δέσιμο. Όσο κάτω και να την φυτέψεις δεν κάθεται;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να πνιξω αρκετά φύλλα μεσα στο υπόστρωμα για να κάτσει και να αφήνω ελάχιστα έξω...να το κανω ετσι λες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Πιστεύω θα καταφέρει να πετάξει φύλλα έξω απ' το υπόστρωμα. Κάνε μια δοκιμή και φύτεψε λίγο μπροστά μπροστά στο τζάμι ώστε να βλέπεις την εξέλιξή της. Αν την δεις και ανεβαίνει προς τα πάνω, θα πιάσει.

Αλλιώς μπορείς να ρίξεις λίγο χαλικάκι πάνω στο υπόστρωμα στα σημεία που θες να φυτέψεις. Πρόσεξε όμως να είναι μεγαλύτερης κοκκομετρίας απ' το υπόστρωμα για να μην σου πάει στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτο,δεν το σκέφτηκα μάλλον θα παρω λιγο χαλικακι για να φτιάξω επιτέλους ενα carpet!!! Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω εχεινκαι βιντεο μηπως σε βοηθησει

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74930-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB/

Παντως αν πνιξεις καποια και εχεις τις προδιαγραφες για την Cuba θα μεφαλωσει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δει σε ευχαριστω πολυ...θα τη πνιξω λιγο δεν γινετε διαφορετικα και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κολπο για να την φυτεψεις αλλα τωρα δεν μπορεις να το κανεις.

Το κολπο ειναι οτι οταν παιρνεις το γλαστρακι,κοβεις το φυτο σε κομματια μαζι με τον βαμβακι που εχει και το φυτευεις μ αυτο μαζι.

Βεβαια ο καλυτερος τροπος ειναι να το φυτεψεις πριν γεμισεις το ενυδρειο με νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει θέμα με το βαμβάκι που θα μείνει πάνω; Οι ρίζες αναπτύσσονται σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει πως με το βαμβάκι σαπίζουν...καλο ερώτημα!

Έγινε επεξεργασία - Γρυμανελης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...