Jump to content

Υπάρχουν Χρυσόψαρα Εδώ


gyristroula

Recommended Posts

@gyristroula Ολα καλα ;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

@gyristroula Ολα καλα ;;;

Με το σαλιγκάρι ναι,ολα καλά,ευτυχώς.. το έβγαλα χτες το βράδυ να το ελέγξω,το είδα να κουνιέται, και το έβαλα μαζί με τα ψαρομωρά σε ένα πλαστικό κουτί με αεραντλία.. σήμερα όλη μέρα είναι σαν να μην έγινε τίποτα,κόβει βόλτες κανονικά,τρώει, όλα καλά :)

Ακόμα σκέφτομαι το θέμα της άμμου.. μου'χει κολλήσει ότι κάτι δεν πάει καλά με την άμμο.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Με το σαλιγκάρι ναι,ολα καλά,ευτυχώς.. το έβγαλα χτες το βράδυ να το ελέγξω,το είδα να κουνιέται, και το έβαλα μαζί με τα ψαρομωρά σε ένα πλαστικό κουτί με αεραντλία.. σήμερα όλη μέρα είναι σαν να μην έγινε τίποτα,κόβει βόλτες κανονικά,τρώει, όλα καλά :)

Ακόμα σκέφτομαι το θέμα της άμμου.. μου'χει κολλήσει ότι κάτι δεν πάει καλά με την άμμο.. 

Τι δηλαδή δε το χα παρακολουθήσει με την άμμο  ; 

τέλεια χαίρομαι που πήγαν ολα καλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα κάποια στιγμή ότι από την ημέρα (τότε,τον Φεβρουάριο νομίζω ήταν, ναι,ξέρω,νωρίς το θυμήθηκα) που έβαλα τη μαύρη άμμο κάτι δεν πάει καλά..

παλιά με την άλλη άμμο την ποταμίσια που είχα στις αρχές οι βαλισνέριες αναπτύσσονταν κ πετούσαν δρομείς,ναι μεν τις τσιμπούσαν τα ψάρια,αλλά ήταν οκ.. από τότε που έβαλα τη μαύρη άμμο τίποτα.. ούτε οι ρίζες τους δεν μεγαλώνουν.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Σκέφτηκα κάποια στιγμή ότι από την ημέρα (τότε,τον Φεβρουάριο νομίζω ήταν, ναι,ξέρω,νωρίς το θυμήθηκα) που έβαλα τη μαύρη άμμο κάτι δεν πάει καλά..

παλιά με την άλλη άμμο την ποταμίσια που είχα στις αρχές οι βαλισνέριες αναπτύσσονταν κ πετούσαν δρομείς,ναι μεν τις τσιμπούσαν τα ψάρια,αλλά ήταν οκ.. από τότε που έβαλα τη μαύρη άμμο τίποτα.. ούτε οι ρίζες τους δεν μεγαλώνουν.. 

Μαύρη άμμο έχω και εγώ και απο οτι βλέπω ίδιας σχεδόν κοκκομετριας, οι σαγκιταριες στο μικρό αναπτύσσονται μια χαρα χωρίς να χρησιμοποιώ λίπανση , μήπως άλλαξε κάτι άλλο ; Οι Βάλισνεριες που έχω στο μεγάλο πετάγανε δρομείς στην αρχη συνέχεια ,με πολυ μικρότερο  ρυθμό τώρα όμως και ας ειναι υγιείς ,μήπως άλλαξε κάποια ρουτίνα ;Η μήπως ειναι και φυσιολογικό ;Αν το δει κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία στα φυτεμένα μπορεί να σου πει 

IMG_4136.JPG

IMG_4137.JPG

IMG_4138.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχω αλλάξει κάτι.. μια φορά δοκίμασα να βάλω ταμπλέτα κοντά στις ρίζες αλλά την βρήκαν τα ψάρια κ την έφαγαν πριν προλάβω να τη βγάλω.. δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο το νερό.. στις αρχές χρησιμοποιούσα νερό από τη βρύση,δεν είχα σκεφτεί πως αφού δεν είναι πόσιμο δεν κάνει για ενυδρείο.. από ότε που το έμαθα χρησιμοποιώ νερό από μια πηγή του χωριού που παίρνουμε νερό και για τα σπίτια μας.. να φταίει το νερό; αλλά από τότε που χρησιμοποιώ αυτό το νερό τα ψάρια πάνε καλύτερα κ έχω και συνέχεια αναπαραγωγές..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Δεν νομίζω να έχω αλλάξει κάτι.. μια φορά δοκίμασα να βάλω ταμπλέτα κοντά στις ρίζες αλλά την βρήκαν τα ψάρια κ την έφαγαν πριν προλάβω να τη βγάλω.. δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο το νερό.. στις αρχές χρησιμοποιούσα νερό από τη βρύση,δεν είχα σκεφτεί πως αφού δεν είναι πόσιμο δεν κάνει για ενυδρείο.. από ότε που το έμαθα χρησιμοποιώ νερό από μια πηγή του χωριού που παίρνουμε νερό και για τα σπίτια μας.. να φταίει το νερό; αλλά από τότε που χρησιμοποιώ αυτό το νερό τα ψάρια πάνε καλύτερα κ έχω και συνέχεια αναπαραγωγές..

Τι πάχος έχει η άμμος στο βυθό στο ενυδρείο ?

Μπορεί να ειναι αυτό με το νέρο  , αλλα θα προτιμούσα να ειναι καλα τα ψαρια μου παρα οι βαλιςνεριες οπότε keep going !

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ευτυχώς είχα εύκαιρο χάρακα και μέτρησα :)

 στα χαμηλότερα σημεία 3 cm και σε κάποια 5-6 cm..

Και τη ξεθάβουν τη ταμπλέτα τα διαβολάκια ε ;χααχχα ζιζάνια ! Να τα χαιρεσαι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Και τη ξεθάβουν τη ταμπλέτα τα διαβολάκια ε ;χααχχα ζιζάνια ! Να τα χαιρεσαι !

Ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την ανούμπια για να την ξαναδέσω, με πετονιά αυτή τη φορά.. Έβγαλα φωτό τα καφέ σημάδια

6c415ec4af5b71293ad2215586844c72.jpg

773baefd28117e35dc91a846a09f857f.jpg


Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να μεταφερθεί :(
Άδειασα, καθαρίζω και.. ο Θεός βοηθός b428f3856550d34ce859fd0c67d77786.jpg

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το άδειασα αλλάζω τελικά την άμμο.. Πολύ βρώμα ρε παιδιά.. f257dd3c032334b9d50494311329def4.jpg9a1fccf69b831dc5abc70eef841d7853.jpg

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Υπάρχει κανα κόλπο για την άμμο; κουράστηκα :hot:

Υπομονη...

Το μονο κολπο για να καθαρισεις αμμο...:D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπενθύμιση 1. να μην το ξανακάνω όλο αυτό μόνη μου

Υπενθύμιση 2. ποτέ ξανά ξέπλυμα άμμου μέσα στο σπίτι

Υπενθύμιση 3. το πρωί να μεταφέρω το φίλτρο στην άλλη μεριά του ενυδρείου

Κατά τ'άλλα όλα πήγαν καλά, το νερό είναι λίγο θολό ακόμα, αλλά πιστεύω θα στρώσει.. :bigemo_harabe_net-82:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Υπενθύμιση 1. να μην το ξανακάνω όλο αυτό μόνη μου

Υπενθύμιση 2. ποτέ ξανά ξέπλυμα άμμου μέσα στο σπίτι

Υπενθύμιση 3. το πρωί να μεταφέρω το φίλτρο στην άλλη μεριά του ενυδρείου

Κατά τ'άλλα όλα πήγαν καλά, το νερό είναι λίγο θολό ακόμα, αλλά πιστεύω θα στρώσει.. :bigemo_harabe_net-82:

Άλλαξες άμμο η έπλυνες τη παλιά ; Βγάλε μια φωτό !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να μετακινήσω το ενυδρείο,και αφού θα το άδειαζα που θα το άδειαζα πήγα και πήρα άλλη άμμο, έτσι, για να ταλαιπωρηθώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...