Jump to content

Υπάρχουν Χρυσόψαρα Εδώ


gyristroula

Recommended Posts

Η ανουμπια χαλάει.. Τί να κάνω για να την σώσω; τα φύλλα της γίνονται καφέ..

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Η ανουμπια χαλάει.. Τί να κάνω για να την σώσω; τα φύλλα της γίνονται καφέ..

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι emoji222.png
 

Βαλτην σε ενα σημειο να μην την χτυπαει ο φωτισμος απευθειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να φταίει το φως δηλαδή; μη χάσω και δεύτερη ανουμπια, υποτίθεται ότι είναι εύκολο φυτό :(

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε ενα θεμα στο φυτεμενο να σου πουν τα παιδια που ασχολουνται με φυτα και ξερουν καλυτερα,απλα η ανουμπιες ειναι πολυ ευκολα φυτα αλλα δεν θελουν εντονο φως,διαφορετικα χαλανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είναι αυτά τα φύλλα; Κόφτα, εγώ δεν βλέπω ιδιαίτερο πρόβλημα στο φυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει καιρός που είχα δει τα πρώτα καφέ στίγματα.. Οπότε κόβω τα φύλλα που έχουν χαλάσει κ βάζω την ανουμπια σε άλλο σημείο;

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι απλώς επειδή έχω ανούμπια, όπως είπα δεν μου φαίνεται να χαλάει. Κόψε τα χαλασμένα φύλλα και σιγουρέψου ότι οι ρίζες δεν έχουν φτάσει στην άμμο. 

 

Από φώς, δεν ξέρω, εμένα με πολύ φως απλώς μου γέμιζαν τα πάνω φύλλα με άλγη. Αν είναι ακριβώς κάτω από τη λάμπα κάνε μια δοκιμή για αλλαγή θέσης. Κανένα γενικό λίπασμα ρίχνεις που και που;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ρίζες είναι κοντές,ίσα που αγκαλιάζουν το ξύλο.. τώρα την έβαλα στην άκρη του ενυδρειου και θα δούμε.. λίπασμα δεν έχω, να πάρω; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να χρειαζονται λιπασμα...

Οι ανουμπιες γινονται ετσι συνηθως απο υψηλες θερμοκρασιες...

Που τις ειδα θα μου πεις μεσα στον χειμωνα!!

Συνηθως δεν παιρνουν την κατω βολτα αμμεσα...

Οπως και απο πολυ εντονο αμεσο φωτισμο(αλλα αυτο πιο σπανια)....

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 ως 21 έχω τώρα το χειμώνα στο ενυδρείο.. δεν νομίζω να φταίει αυτό.. θα δω τώρα που την έβαλα σε άλλο σημείο πώς θα πάει.. μήπως φταίει το φως δηλαδή..  :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Ειδικός δεν είμαι απλώς επειδή έχω ανούμπια, όπως είπα δεν μου φαίνεται να χαλάει. Κόψε τα χαλασμένα φύλλα και σιγουρέψου ότι οι ρίζες δεν έχουν φτάσει στην άμμο. 

 

Από φώς, δεν ξέρω, εμένα με πολύ φως απλώς μου γέμιζαν τα πάνω φύλλα με άλγη. Αν είναι ακριβώς κάτω από τη λάμπα κάνε μια δοκιμή για αλλαγή θέσης. Κανένα γενικό λίπασμα ρίχνεις που και που;

οι ρίζες στις ανουμιες δεν έχουν πρόβλημα αν μπουν στην άμμο αλλα ο κορμός τους διότι σαπίζει.

 

@gyristroula οσο αφορα την θέση της ανουμπιας σου καλο είναι οπός λενε τα παιδιά επιδη τα φύλα της έχουν γίνει καφέ οπος λες και εσυ και θα χαλάσουν στο τέλος μιας και βλέπω και τριπες οτι έχουν καπια τα κόβεις και αφινεις τα πιο υγιές φύλα και την τοποθετείς σε σημείο που να μην έχει άμεση επαφή με το φως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giannis_X έγραψε:

οι ρίζες στις ανουμιες δεν έχουν πρόβλημα αν μπουν στην άμμο αλλα ο κορμός τους διότι σαπίζει.

 

@gyristroula οσο αφορα την θέση της ανουμπιας σου καλο είναι οπός λενε τα παιδιά επιδη τα φύλα της έχουν γίνει καφέ οπος λες και εσυ και θα χαλάσουν στο τέλος μιας και βλέπω και τριπες οτι έχουν καπια τα κόβεις και αφινεις τα πιο υγιές φύλα και την τοποθετείς σε σημείο που να μην έχει άμεση επαφή με το φως

Τα έκανα όλα αυτά :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, θα 'χω το νου μου.. Αλλά δεν γινόταν αλλιώς, έπρεπε να πλυθούν με νερό βρύσης..

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για άλλη μια φορά το φίλτρο είχε γίνει γεννήστρα-μεγαλώστρα.. ψάρεψα οχτώ μικρά πάλι... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μετα απο τετοιο καθαρισμα...

Τι να προσεχει; κι εγω καθε 15 μερες τα κανω γυαλι με νερο βρυσης!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Τι να προσεχει; κι εγω καθε 15 μερες τα κανω γυαλι με νερο βρυσης!

Greetings from the dark side!

Εγώ πρέπει να προσέχω γιατί αν γίνει κάτι και χάσω βιολογία την έβαψα..

Link to comment
Share on other sites

Και για άλλη μια φορά το φίλτρο είχε γίνει γεννήστρα-μεγαλώστρα.. ψάρεψα οχτώ μικρά πάλι... 

Εγω τα βρισκω μεσα να κολυμπανε και τα λυπαμαι οποτε τα μαζευω
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...