Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Επίσης πείτε μου αν η μπουκάλα σφυρίζει λίγο ή μόνο εμένα χάνει; :P

 

Οχι σε μένα δεν ακούγεται τίποτα, βάλε σαπουνάδα σ ένα σφουγγαράκι και ψάξε για διαρροές στα βιδώματα. 

 

To έβαλα 45 φισαλίδες. Μετά από πόσες μέρες να μετρήσω; Και μετά από πόσες μέρες να αυξήσω;

 

Δυστυχώς παρατήρησα σε παλιό φύλλο της ανούμπιας έλειψη φωσφόρου. Μάλλον πρέπει λοιπόν να ξεκινήσω άμεσα το υγρό λίπασμα και πάλι.

 

60 βάλτο όπως σου λέει ο rastafarian, θα δεις ότι σε βάθος χρόνου θα χρειαστεί να αυξήσεις ίσως. Για τη λίπανση αποφάσισε αν θα πας σε πρόγραμμα, το ενυδρείο θέλει σταθερότητα σε όλα, διοξείδιο, φως, λιπάσματα, αν σταματάς - ξεκινάς κάτι απ αυτά θα αρχίσεις να έχεις άλγες. Μετρήσεις κάνε σε 3 ώρες θα σου δείξει τι έχεις, βάλε drop checker που είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για ψάρια και φυτά και να δεις να πρασινίζει το υγρό. 

Link to comment
Share on other sites

Bασικά εγώ σκεφτόμουν να αφήσω τις 45. Το βράδυ να μειώσω στις 30. Αύριο να κάνω μετρήσεις πριν ανοίξουν τα φώτα και ανάλογα με την μεταβολή να αυξήσω τις φυσαλίδες μου. Όλο αυτό το κάνω καθαρά επειδή θέλω πολύ πολύ μικρές και αργές μεταβολές για τα νεογνά.

 

Δηλαδή αν αύριο πριν ανοίξουν τα φώτα έχω μία μεταβολή 0,1 στο ph , θα αυξήσω τις φισαλίδες στις 60/λεπτό και το βράδυ θα τις ρίξω στις 45. Να έχω πολύ αργή μεταβολή στο Ph.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Οι μεταβολές στο διοξείδιο φέρνουν άλγες, άστο σταθερά στις 60 όπως σου είπε ο rastafarian, μην παίζεις συνέχεια με τις φυσαλίδες θα έχεις προβλήματα το πέρασα κι εγώ αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άμα το αφήσω στις 45 και στις 3 ημέρες αφού κάνω και μετρήσεις και δω που βρίσκομαι θα υπάρξει πρόβλημα;

 

Edit. Πες μου για αυτό που γράφω παραπάνω και αν είναι λάθος αυτό που το διατυπώνω θα το βάλω από τώρα 60.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισε που θα τις αφήσεις και μην τ αλλάζεις, αν το ξεκίνησες με 45 άστο με 45, μην κάνεις πειράματα πρωί - βράδυ με το διοξείδιο, θα χαλάσεις τις ισορροπίες στο ενυδρείο και θα κάνεις κακό και στα φυτά αλλά πρωτίστως στα ψάρια με τις μεταβολές. 

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισε που θα τις αφήσεις και μην τ αλλάζεις, αν το ξεκίνησες με 45 άστο με 45, μην κάνεις πειράματα πρωί - βράδυ με το διοξείδιο, θα χαλάσεις τις ισορροπίες στο ενυδρείο και θα κάνεις κακό και στα φυτά αλλά πρωτίστως στα ψάρια με τις μεταβολές. 

Ωραία. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι το αφήσω τώρα όπως έχει 45 φυσαλίδες/λεπτό όλη μέρα. Από αύριο και με τις ημέρες καθώς κάνω μετρήσεις δεν μπορώ να αυξήσω σιγά σιγά και να φτάσω στο επιθυμητό;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι το αφήσω τώρα όπως έχει 45 φυσαλίδες/λεπτό όλη μέρα. Από αύριο και με τις ημέρες καθώς κάνω μετρήσεις δεν μπορώ να αυξήσω σιγά σιγά και να φτάσω στο επιθυμητό;

 

Βέβαια εννοείται, έτσι έκανα κι εγώ αλλά στην αρχή έκανα τη βλακεία κι έπαιζα 2-3 φορές την ημέρα με τη μικρομετρική και ξεπετάχτηκαν 3 διαφορετικές και περιποιημένες άλγες, όταν σταμάτησα να παίζω με το διοξείδιο και με τα φώτα σε 1 εβδομάδα ήδη άρχισαν να υποχωρούν και να βρίσκει ισορροπία το ενυδρείο. Σου ξαναλέω το βασικό είναι να πάρεις drop checker, είναι επιτηρητής του ενυδρείου όσον αφορά την ποσότητα του διοξειδίου στο ενυδρείο, αν είναι πράσινο το υγρό ξέρεις ότι είναι σωστή η ποσότητα για τα φυτά και ασφαλής πάνω απ όλα για τα ψάρια. 

 

Διάβασε το παρακάτω νήμα, θα βρεις μπόλικες πληροφορίες και χρήσιμες. http://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1-co2/

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εννοείται, έτσι έκανα κι εγώ αλλά στην αρχή έκανα τη βλακεία κι έπαιζα 2-3 φορές την ημέρα με τη μικρομετρική και ξεπετάχτηκαν 3 διαφορετικές και περιποιημένες άλγες, όταν σταμάτησα να παίζω με το διοξείδιο και με τα φώτα σε 1 εβδομάδα ήδη άρχισαν να υποχωρούν και να βρίσκει ισορροπία το ενυδρείο. Σου ξαναλέω το βασικό είναι να πάρεις drop checker, είναι επιτηρητής του ενυδρείου όσον αφορά την ποσότητα του διοξειδίου στο ενυδρείο, αν είναι πράσινο το υγρό ξέρεις ότι είναι σωστή η ποσότητα για τα φυτά και ασφαλής πάνω απ όλα για τα ψάρια. 

Θα το πάρω το dropchecker. Εννοείται. 

 

Διορθώνω κάτι από πριν. Δεν σφυρίζει η μπουκάλα. Το σφύριγμα έρχεται από την ανεπίστροφη βαλβίδα.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλες σωστά; Κοίτα έτσι και πάει νερό στη μπουκάλα πάει, πέταξες 50 ευρώ να ξέρεις, προσοχή κι επαλήθευση μ αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια προς τα πάνω πάει μέσα στο ενυδρείο και η συνέχεια προς τα κάτω πάει στη μπουκάλα. Νομίζω σωστά το έβαλα.

 

Ο πάτος της μαύρης σιλικόνης άμα δεις στη φωτό είναι στην πλευρά που πάει προς την μπουκάλα.

post-61846-0-52320300-1455299370_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρό Pearling για πρώτη φορά στα χρονικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω κάτι που είπα παραπάνω και κάνω και 1 ερώτηση. 

 

Ο θόρυβος έρχεται από τον διαχυτήρα. Οπότε νομίζω είναι φυσιολογικός σωστά;

 

Και όσον αφορά την ερώτηση μου. 

 

Όλα αυτά τα αιωρούμενα σωματίδια που βλέπω, τόσο όταν καθαρίζω την καφέ άλγη που έχει αναπτυχθεί αλλά και γενικότερα. Όλα αυτά που είναι σαν σκόνη, είναι σωματίδια της άλγης;

Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο διαχυτήρας του co2 σφυράει. Έτσι κάνουν αυτά; Μήπως έχει πάρει κανένα αέρα ή νερό ή τίποτα τέτoιο; Το κλασικό κεραμικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τον ιδιο διαχυτηρα εχω και εγω.Ετσι σφυραει.Μην αγχωνεσαι ^_^

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτη μέρα και 1η νύχτα με το co2. Όλοι είναι στις θέσεις τους :D

 

Πάω να βρω drop checker!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και είσαι συντηρητικός με το διοξείδιο, αλλά το παρακάνεις. Ούτε τις 60φ/λεπτό μην τις φοβάσαι!

Link to comment
Share on other sites

Το ρύθμισα πλέον στις 60. Θα αρχίσω τις μετρήσεις θα πάρω και 1 drop checker και θα δω πως θα συνεχίσω.

 

Είμαι συντηρητικός κυρίως για τα μωρά. Έχει μπει και ένα καλσόν στο φίλτρο που μου ρίχνει λιγάκι την ανατάραξη και το πάω λάου λάου.

 

Λέω να μετρήσω σήμερα για πρώτη φορά πριν σβήσουν τα φώτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα drop checker σε λίγο θα το εγκαταστήσω.

 

Πρέπει να ξεκινήσω πάλι άμεσα την γενική λίπανση.

 

Έχω το flourish. Αυτό στα 250λίτρα λέει 5 ml . Στα 85 καθαρά μου βγήκε 1,7, το έκανα δια 3 και μετά δια 6 και βγαίνει περίπου 0,1/ημέρα.

Έτσι να το ξεκινήσω; 

post-61846-0-15622500-1455383301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το σπάω σε 3 δόσεις, καλό θα ήταν να μετρήσεις και τι νιτρικά έχεις και να ρίχνεις και κάλιο, σιγά σιγά σε βλέπω όπως κι εγώ και θα αποκτήσεις όλη τη σειρά με λιπάσματα, άμα μπει το σαράκι δεν την γλιτώνεις. Οπότε καλό θα ήταν να πας σε προγραμματισμένη λίπανση ώστε να υπάρχουν όλα τα απαραίτητα συστατικά για τα φυτά, με το διοξείδιο αυξάνεται ο μεταβολισμός οπότε θα "τρώνε' παραπάνω. Σίγουρα όμως μέτρα με υγρά για νιτρικά να μην πέφτεις κάτω απ τα 10ppm γιατί αν στα καταναλώνουν τα φυτά θα πρέπει να αρχίσεις να ρίχνεις εσύ πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το drop checker και τι ακριβώς μετράει;

Κάτω κάτω στο συγκεκριμένο άρθρο και στο σημείο "Μέτρηση του co2" θα βρεις όλες τις πληροφορίες. 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1-co2/

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει το έβαλα το dropchecker 1 της jbl είναι , εύκολο κλπ . Λογικά θέλει κάποιες ώρες τώρα.

 

Νιτρικά ποτέ δεν είχα πολλά, έχω και μικρή ιχθυοφόρτιση 5-10 είμαι. Θα δούμε όμως πόσα θα μετρήσω πριν την αλλαγή νερού.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...