Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Μα πως μπορει να ξερει καποιος ποσο θα πεσει το ph σου το οποιο εξαρταται απο πολλα πραγματα? Αυτο θα το βρεις μονος σου με μετρησεις και αναλογα τις φυσαλιδες που ριχνεις.

Και πως γινεται να παρει καποιος το ρισκο να σου πει οτι φιλε τα μωρα δεν θα παθουν τιποτα 100% ?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να ξέρω πως μπορεί κάποιος να το ξέρει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν το ξέρω εγώ. Δεν ψάχνω εγγυήσεις σε κάτι τέτοιο, αλλά ο μόνος τρόπος να βρω μία απάντηση αν βρω θα είναι να ρωτήσω.

Αν λοιπόν κάποιος είχε γέννες και είχε βάλει ενδιάμεσα σύστημα παροχής ίσως θα μπορούσε με επιφύλαξη να μιλήσει από πλευράς του.

 

Όπως και να χει, την απάντηση μου την πήρα απαυτά που μου είπες.

Link to comment
Share on other sites

Για το ph οπως σου ειπα μονο με μετρησεις θα το δεις και απο το ποσες φυσαλιδες ριχνεις,εκει θα το ρυθμισεις.

Για τα μωρα ομως ασφαλη απαντηση δεν μπορεις να παρεις,τα μωρα ειναι απροβλεπτα και μπορει να τα χασεις απο οποιονδηποτε λογο,μπορει και να μη παθουν και τιποτα αλλα μπορει να τα φανε και οι ιδιοι οι γοννεις,μπορει να τα επιρεασουν οι συνθικες,οι μεταβολες,οι αλλαγες νερου οπως και πολλα αλλα,αλλα μπορει και να μη τα επιρεασει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου λες τα ίδια με πάνω . Το καταλάβα εντάξει και ευχαριστώ. Θα το δω στην πράξη.

Τώρα είναι 2η φορά βόλτα έξω :)

 

Για τις λάμπες τελικά χωράνε οι 24w οι 55mm. Να βάλω μία day και 1 nature Κιτρινωπή ή την ροζέ; Η κιτρινωπή δεν μου αρέσει και τόσο είναι η αλήθεια αλλά δεν ξέρω πόσο επηρεάζει τα φυτά.

Και τέλος αφού θα βάλω τις 24αρες και όχι τις 35αρες θα δοκιμάσω να τρέξω και με την led , με 3 λάμπες δηλαδή . Και νομίζω είμαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι συνδιασμό λαμπών προτείνεται; Μία ροζ μία day;η μία day μία nature κιτρινωπή;

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα κελβιν σε μια λαμπα παμε στα 6500Κ στις 2 λαμπες σε 6500 και 4000Κ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εγώ αν το σύστημα αυτό αύριο πετύχει θα έχω 3 λάμπες. Τις 2 φθορισμού και την led. Η led εκπέμπει κυρίως ψυχρό λευκό και έχει και κάποια ροζ leds τα οποία όμως πασχίζεις να τα δεις. Είναι στην πλεοψηφία της μία day λάμπα.

Oπότε τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω και μία παρατήρηση. Οι egeria densa που έχω με λίγο λίπασμα και υγρό άνθρακα έχουν φτάσει στην επιφάνεια του νερού! Μέσα σε πολύ λίγες μέρες δεν τις έχω καιρό. Και πετάνε κάτι ψευτορίζες σαν κλωστές, σκεφτείτε τις είχα βγάλει και σε 3-4 μέρες έχουν ξαναβγάλει τις ίδιες και πάνω από 7-8 cm.

 

Δεν θέλω να ξέρω τι μπορεί να γίνει με καλό φως και co2 αέριο. Aπλά ήθελα να παρατηρήσω πόσο εύκολο και προσαρμοστικό είναι αυτό το φυτό.

 

Τέλος, μία ερώτηση για την java Μοss. Σε ένα άλλο θέμα είχα αναφερθεί ότι μου καφετίζει και μου είπες rastafarian ότι πιθανότατα το φως δεν αρκεί. Το περίεργο είναι πως ένα μπαλάκι java moss που έχω να αιωρείται διατηρείται τέλεια και έχω τριμάρει ήδη 1 φορά στις 3 εβδομάδες που την έχω! 

Η Moss Που καφετίζει είναι αυτή που είναι δεμένη στο ξύλο. Τι παίζει; Υπάρχει περίπτωση μία Moss να είναι πιο ανθεκτική από την άλλη; Ίσως επειδή το μπαλάκι ήταν έτοιμο και είχε ήδη προσαρμοστεί;;;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω και μία παρατήρηση. Οι egeria densa που έχω με λίγο λίπασμα και υγρό άνθρακα έχουν φτάσει στην επιφάνεια του νερού! Μέσα σε πολύ λίγες μέρες δεν τις έχω καιρό. Και πετάνε κάτι ψευτορίζες σαν κλωστές, σκεφτείτε τις είχα βγάλει και σε 3-4 μέρες έχουν ξαναβγάλει τις ίδιες και πάνω από 7-8 cm.

 

Δεν θέλω να ξέρω τι μπορεί να γίνει με καλό φως και co2 αέριο. Aπλά ήθελα να παρατηρήσω πόσο εύκολο και προσαρμοστικό είναι αυτό το φυτό.

 

Τέλος, μία ερώτηση για την java Μοss. Σε ένα άλλο θέμα είχα αναφερθεί ότι μου καφετίζει και μου είπες rastafarian ότι πιθανότατα το φως δεν αρκεί. Το περίεργο είναι πως ένα μπαλάκι java moss που έχω να αιωρείται διατηρείται τέλεια και έχω τριμάρει ήδη 1 φορά στις 3 εβδομάδες που την έχω! 

Η Moss Που καφετίζει είναι αυτή που είναι δεμένη στο ξύλο. Τι παίζει; Υπάρχει περίπτωση μία Moss να είναι πιο ανθεκτική από την άλλη; Ίσως επειδή το μπαλάκι ήταν έτοιμο και είχε ήδη προσαρμοστεί;;;

 

Τις απαντησεις τις δινεις μονος σου...λες αιωρειται...δηλαδη ειναι πιο κοντα στο φως...

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι στο ίδιο ύψος με αρκετή απόν την άλλη που καφετίζει. Δεν αιωρείται στην επιφάνεια. 1 μικρό σπάγκο έχει. Είναι αξιοπερίεργο και πιστεύω πως έχει να κάνει με την προσαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή έγινε. Μένει μόνο να το βάλω στο ενυδρείο.

 

Οι λάμπες είναι day και nature και η μεσαία led είναι 3ων σειρών , 1 ψυχρό λευκό , 1 θερμό , και 1 ροζ.

 

Επειδή δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς την απόδοση της led γιατί δεν μου παρέχει στοιχεία , υπολογίζω λίγο στο περίπου.

 

Είμαι κοντά στο 1w/λίτρο και αν τα υπολογίσω με τα λούμεν είμαι στο 61 λούμεν/λίτρο. Την led την υπολόγισα με ένα γενικό κανόνα που λέει ότι το κάθε led είναι 10-20 loumen. Με μία μέση τιμή 15 η λάμπα μου αυτή που έχει 120 led πάνω , είναι των 1800 Loumen. 

 

Παραθέτω και φωτό , και αφού το βάλω θα βάλω και άλλη!

post-61846-0-50737500-1455207835_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό όμως θα χρειαστώ βοήθεια...

post-61846-0-43779300-1455209851_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία παρένθεση σχετικά με το προηγούμενο με το φως. Βλέποντας την ένταση του φωτός δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο και σκέφτομαι μήπως είναι κουραστικό για τους οργανισμούς η έκθεση σε τόσο φως.

Σκέφτομαι μήπως την τρίτη λάμπα (την led) δεν την τρέχω όλη την φωτοπερίοδο αλλά 4 από τις 8 ώρες. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται και αν το κάνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρε παιδιά που πάει ; :s

post-61846-0-89009400-1455214826_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο φυσαλιδομετρητής, πάει πριν το διαχυτήρα, καλό θα ήταν πριν και μετά απ αυτόν για ασφάλεια να βάλεις κι από ένα αντεπίστροφο. Στο σωληνάκι που πάει μέχρι κάτω βάζεις το σωλήνα που έρχεται απ την μπουκάλα και στην άλλη πλευρά βάζεις το σωλήνα που πάει μέσα στο ενυδρείο στο διαχυτήρα. 

post-60981-0-42096900-1455215336_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντίνε σε ευχαριστώ!

 

Το σύστημα φωτισμού το είδες;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Το είδα αλλά δεν μπορώ να σου πω και πολλά, εγώ είχα βάλει λεντοταινία αλλά η μία κιτρίνισε συν ότι δεν έμεινα και πολύ ικανοποιημένος αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ είναι η αλήθεια μιας κι έφτιαξα καινούριο καπάκι με δύο λάμπες φθορίου Τ8.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα αλλά δεν μπορώ να σου πω και πολλά, εγώ είχα βάλει λεντοταινία αλλά η μία κιτρίνισε συν ότι δεν έμεινα και πολύ ικανοποιημένος αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ είναι η αλήθεια μιας κι έφτιαξα καινούριο καπάκι με δύο λάμπες φθορίου Τ8.

οι 2 αυτές είναι τ5. Η led στο κέντρο δεν είναι ακριβώς ledoταινία. Tην είχε από τη μαμά του το φωτιστικό είναι ουσιαστικά αυτόνομα leds πάνω. Τώρα τι να σου πω... Ίσως δεν την τρέξω αυτή τη λάμπα , παίξω μόνο με τις 2 τ5 28w η μία και τέλος. Δεν ξέρω αν το γίνεται και το κάνει κάποιος αλλά μου ακούγεται και λογικό η τρίτη λάμπα (led) να ανάβει αργότερα στη μέση της φωτοπεριόδου και να σβήνει νωρίτερα.

 

Θέλει πειραματισμό.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

οι 2 αυτές είναι τ5. Η led στο κέντρο δεν είναι ακριβώς ledoταινία. Tην είχε από τη μαμά του το φωτιστικό είναι ουσιαστικά αυτόνομα leds πάνω. Τώρα τι να σου πω... Ίσως δεν την τρέξω αυτή τη λάμπα , παίξω μόνο με τις 2 τ5 28w η μία και τέλος. Δεν ξέρω αν το γίνεται και το κάνει κάποιος αλλά μου ακούγεται και λογικό η τρίτη λάμπα (led) να ανάβει αργότερα στη μέση της φωτοπεριόδου και να σβήνει νωρίτερα.

 

Θέλει πειραματισμό.

 

 

Γίνεται. Αλλωστε και στη φύση ο φωτισμός δεν είναι ο ίδιος καθ όλη τη διάρκεια της μέρας.

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ Σωτήρη. Ελπίζω οι υπολογισμοί μου να είναι σωστοί και να μην έχω ακραίο φωτισμό για τα λίτρα μου με τις 3 λάμπες. Από τους υπολογισμούς είμαι στον πολύ υψηλό. 

 

Τώρα τρέχω τις 2 καινούργιες και όχι την led για να προσαρμοστούν λίγο, φυτά και ψάρια και σιγά σιγά θα την βάλω να τρέξει.

 

Σχετικά με το co2 , πελάγωσα λιγάκι με την συνδεσμολογία δεν σας το κρύβω. Ακόμα δεν το έχω βάλει.

Επίσης, οι φιάλες αυτές είναι ακίνδυνες; Μην κάνω κανένα λάθος και βρεθώ στα θυμαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Βήμα - βήμα θα σε οδηγήσουμε. Μην φοβάσαι οι ελεγμένες μπουκάλες είναι ασφαλείς.

Link to comment
Share on other sites

Βήμα - βήμα θα σε οδηγήσουμε. Μην φοβάσαι οι ελεγμένες μπουκάλες είναι ασφαλης

Η μπουκάλα είναι ασφαλής σίγουρα . Την πήρα από μαγαζιά που μου προτείνατε.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

Το ενυδρείο αισίως κλείνει αύριο 1 μήνα και 5 ημέρες από το 1ο του γέμισμα και 1 μήνα ακριβώς με ψαράκια μέσα.

3-4 μέρες τώρα εμφάνισε καφέ άλγη σχεδόν παντού! Τζάμια και άμμο. Μόνο τα φυτά δεν έχουν (ευτυχώς).

Φεύγει αλλά ξαναβγαίνει. Έχει να κάνει με την ωρίμανση του ενυδρείου;

 

2) Αν κάποιος μπορεί ας βάλει τίποτα φωτός με την συνδεσμολογία του co2 μπας και βγάλω άκρη. Έχω κόψει το μανομετρικό και έχω 1+1 μέτρο και έχω βάλει τον μειωτή. Εκεί βρίσκομαι :)

 

3) Μία περίεργη ερώτηση. Αναγκαστικά κάτι βαλισνέριες ακουμπάνε στον θερμοστάτη. 2-3 φύλλα τους όχι όλα. Αυτές θα τις χάσω αργά η γρήγορα;

 

Eυχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκάλα είναι ασφαλής σίγουρα . Την πήρα από μαγαζιά που μου προτείνατε.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

Το ενυδρείο αισίως κλείνει αύριο 1 μήνα και 5 ημέρες από το 1ο του γέμισμα και 1 μήνα ακριβώς με ψαράκια μέσα.

3-4 μέρες τώρα εμφάνισε καφέ άλγη σχεδόν παντού! Τζάμια και άμμο. Μόνο τα φυτά δεν έχουν (ευτυχώς).

Φεύγει αλλά ξαναβγαίνει. Έχει να κάνει με την ωρίμανση του ενυδρείου;  Η καφέ άλγη εμφανίζεται στα νεοστημένα ενυδρεία και δεν είναι κάτι ανυσηχητικό.

 

2) Αν κάποιος μπορεί ας βάλει τίποτα φωτός με την συνδεσμολογία του co2 μπας και βγάλω άκρη. Έχω κόψει το μανομετρικό και έχω 1+1 μέτρο και έχω βάλει τον μειωτή. Εκεί βρίσκομαι :)Θα προσπαθήσω να βρώ φωτο και να ανεβάσω

 

3) Μία περίεργη ερώτηση. Αναγκαστικά κάτι βαλισνέριες ακουμπάνε στον θερμοστάτη. 2-3 φύλλα τους όχι όλα. Αυτές θα τις χάσω αργά η γρήγορα;  Οχι δεν έχουν πρόβλημα, απλά μπορεί να δείς λίγο τα φύλλα στο σημείο επαφής να αλλάζουν χρώμα.

 

Eυχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις , είχαν λίγο σκουρύνει εκεί! Ευχαριστώ. Αν μπορείς ανέβασε μου και φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...