Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Eντάξει το έβαλα το dropchecker 1 της jbl είναι , εύκολο κλπ . Λογικά θέλει κάποιες ώρες τώρα.

 

Νιτρικά ποτέ δεν είχα πολλά, έχω και μικρή ιχθυοφόρτιση 5-10 είμαι. Θα δούμε όμως πόσα θα μετρήσω πριν την αλλαγή νερού.

 

Σε 3-4 ώρες θα σου δείξει, αύριο θα είσαι 100% σίγουρος, αν είναι πρασινομπλε θέλει αύξηση το διοξείδιο, αν είναι καθαρά πράσινο είσαι οκ, αν αρχίζει και παίρνει πρασινοκίτρινη απόχρωση θέλεις λίγο μείωση γιατί είναι επικίνδυνο για τα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ για να δούμε τι θα δείξει.. είχε και 15 ευρώ το άτιμο.. Δεν βρήκα φτηνότερο κοντά μου.

 

Το βράδυ όμως δεν θα δω διαφορά λόγω του ότι και τα φυτά βγάζουν co2; Είναι αμελητέα;

 

Επίσης , θέλω να μου πείτε κάτι. Ας πούμε ότι από 7,5 ph πάω σιγά σιγά κοντά στο 7. Στην αλλαγή νερού χρησιμοποιείτε buffer;

Link to comment
Share on other sites

Οκ για να δούμε τι θα δείξει.. είχε και 15 ευρώ το άτιμο.. Δεν βρήκα φτηνότερο κοντά μου.

 

Το βράδυ όμως δεν θα δω διαφορά λόγω του ότι και τα φυτά βγάζουν co2; Είναι αμελητέα;

 

Επίσης , θέλω να μου πείτε κάτι. Ας πούμε ότι από 7,5 ph πάω σιγά σιγά κοντά στο 7. Στην αλλαγή νερού χρησιμοποιείτε buffer;

 

Οχι βέβαια, γιατί να χρησιμοποιήσω; Βάζω κατευθείαν το φρέσκο νεράκι μου και σε λίγη ώρα σταδιακά το διοξείδιο θα φέρει πάλι τις τιμές στη θέση τους αφού δεν θα έχεις αλλάξει κάτι στην παροχή. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια, γιατί να χρησιμοποιήσω; Βάζω κατευθείαν το φρέσκο νεράκι μου και σε λίγη ώρα σταδιακά το διοξείδιο θα φέρει πάλι τις τιμές στη θέση τους αφού δεν θα έχεις αλλάξει κάτι στην παροχή. 

Κωνσταντίνε η στάθμη του bubbler counter πέφτει. Έτσι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε η στάθμη του bubbler counter πέφτει. Έτσι κάνει;

 

 

Σε βάθος χρόνου ναι εξατμίζεται και πέφτει περίπου ένα εκατοστό και το ανανεώνω περίπου κάθε 2-3 εβδομάδες. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έπεσε πάρα πολύ!!! Μήπως επειδή ξεβεντουζαρίστηκε και από τον κραδασμό χύθηκε. Να το επαναγεμίσω ή να το αφήσω; Δείχνει πάντως να λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έπεσε πάρα πολύ!!! Μήπως επειδή ξεβεντουζαρίστηκε και από τον κραδασμό χύθηκε. Να το επαναγεμίσω ή να το αφήσω; Δείχνει πάντως να λειτουργεί.

 

Σιγουρέψου ότι δεν επιστρέφει πίσω προς τη μπουκάλα, εννοείται να το ξαναγεμίσεις για να ξέρεις στα σίγουρα τι γίνεται, αν ήταν απ τον κραδασμό θα πρέπει να ξαναγεμίσεις σε 2 εβδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε αν γύρναγε νερό πίσω στην μπουκαλά από χτες, θα την είχα κλάψει ήδη.

 

Μάλλον όταν ξεκόλησε το φτύσε.

 

Τώρα για να το επαναγεμίσω πρέπει να βγάλω το σωληνάκι και να το κάνω.

 

Μήπως είναι καλύτερα να κλείσω τελείως την στρόφιγγα και όχι τον μειωτή πίεσης για να μην χάσω την μέτρηση μου;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Τον μειωτή τον αφήνεις σταθερό, θα κλείνεις πάντα τη βάνα για να μη χάνεις τη ρύθμιση εννοείται αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Το dropchecker έχει πάρει ένα χρώμα κυπαρισσί , μάλλον δεν έχει ακόμα καταλήξει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει βάλει ανεπίστροφη βαλβίδα, δεν γυρίζει το νερό στην μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει βάλει ανεπίστροφη βαλβίδα, δεν γυρίζει το νερό στην μπουκάλα.

Αν την έχει βάλει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά είναι κι αυτό δεν το σκέφτηκα. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σωστά τα έχω βάλει όλα , δεν τίθεται θέμα λάθους στην συνδεσμολογία ούτε στην βαλβίδα. Βγάζει κανονικά διοξείδιο. Καταλήγω στο ότι απλά ξεβεντουζαρίστικε και στο τράνταγμα έχασε νερό εντάξει..

Πάντως ακόμα και σε χαμηλότερη στάθμη λειτουργεί κανονικά. Μάλλον έχει την στάθμη εκεί ψηλά για να μην αδιάζει γρήγορα.

 

Αυτό που δεν μπορώ με τίποτα να ξεπεράσω είναι η θολούρα η οποία ειδικά από το πλαΪνο τζάμι είναι καραμπινάτη.

Αμμωνία δεν έχω ευτυχώς οπότε κάτι τέτοιο δεν είναι. Τι είναι όμως!!!

Είναι άλγη που αιωρείται; Ευτυχώς μόνο καφέ έχω λόγο νέου ενυδρείου. Αιωρείται και αυτή;

Μήπως είναι τα πολλά οργανικά που μπορεί να έχω μαζέψει λόγο του ότι ταϊζω και τα μικρά; Αλλά και πριν τα μικρά από την 5η μέρα που γέμισα το ενυδρείο αυτό το είχα.

Μήπως σηκώνεται η λευκή άμμος που είναι λεπτή; Αλλά και αυτό μου φαίνεται εξίσου πολύ δύσκολο γιατί μιλάμε πως το θόλομα είναι σε όλο το ενυδρείο.

 

Δεν θέλω να πάω σε υγροχημικές καταστάσεις στυλ clarity κλπ και γενικά θέλω να απόφύγω χημείες. Ψάχνω να βρω την πηγή για να το λύσω και δεν καταλαβαίνω. Αλλαγές και που έκανα νερού τίποτα, γενικά δεν καταλαβαίνω τι και πως. Αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας πρώτα τα δικά σου με μια φώτο!

Στις 16.00 ανοίγουν τα φώτα. Θα προσπαθήσω να βγάλω , να δούμε αν φαίνεται στη φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας πρώτα τα δικά σου με μια φώτο!

Στις 16.00 ανοίγουν τα φώτα. Θα προσπαθήσω να βγάλω , να δούμε αν φαίνεται στη φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα 1 τεστ ph, Kh πριν ανοίξουν τα φώτα να δω τι βγάζω. Από χτες τρέχει με 60 φισαλίδες/λεπτό. 

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος ότι το Kh τεστ το έκανα ολόσωστα, έβγαλα dkh 8,6 και Ph 7. Αυτό με βάση τον πίνακα με βγάζει οριακά στο ΟΚ.

Από την άλλη ο dropchecker έχει πάρει πράσινο χρώμα αλλά όχι ανοιχτό πράσινο που έχει σαν το οκ του στην κλίμακα που είναι τυπωμένη πάνω του.

 

Πότε να ξαναμετρήσω; Πριν κλείσουν;

 

Kαι επαναφέρω το προηγούμενο θέμα της θολούρας. Τράβηξα φωτό μόνο με τη μία λάμπα ανοιχτή μπας και φαίνεται καλύτερα. Δυστυχώς ο φακός κάνει μία αυτόματη διόρθωση και χάνεται. 

Μπορείτε όμως να δείτε αυτό που λέω κοιτώντας στο βάθος τις εγέριες που έχω εκεί παρατημένες για τα μικρά οι οποίες δεν φαίνονται.

Τι να ναι...παίζει να ναι καφέ άλγη αιωρούμενη; Γιατί απαυτή έχω αυτό το καιρό.

 

Ευχαριστώ

post-61846-0-41280800-1455460289_thumb.jpg

post-61846-0-59987200-1455460324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις μετρησεις,το drop checker κοιτασ μονο.

Το drop checker έχει πάρει 1 χρώμα σχετικά σκούρο πράσινο. Δες στην φωτό φαίνεται! Στην τυπωμένη κλίμακα δεν το έχει πάνω. Το οκ του , δηλαδή το ιδανικό είναι ένα λαχανί!

 

Για το θόλωμα μήπως έχεις καμμία ιδέα;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παρουσίασε ένα παλιό φύλλο της ανούμπιας. Σαν φυτό πετάει συνέχεια μικρά νέα φυλλαράκια. Τι είναι; Έλειψη φωσφωρικών;

post-61846-0-53117500-1455464577_thumb.jpg

post-61846-0-13590300-1455464601_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστώ μου φαίνεται συμπλήρωμα φωσφωρικών και νιτρικών λόγω χαμηλής ιχθυοφόρτισης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...