Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Οπως σου είπα δεν είναι τίποτα δύσκολο.

Στην πρώτη φώτο είναι η μπουκάλα με βιδωμένη επάνω της τη μικρομετρική με το μανόμετρο, και το σωληνάκι προς το ενυδρείο

 

post-16058-0-65918400-1455220116_thumb.jpg

 

και στη δεύτερη η κατάληξη από το σωληνάκι μέσα στο ενυδρείο.

post-16058-0-22872600-1455219881_thumb.jpg

 

Πάνω στο σωληνάκι έχω βάλει μια βαλβίδα αντεπιστροφής. 

 

Αυτό είναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπα δεν είναι τίποτα δύσκολο.

Στην πρώτη φώτο είναι η μπουκάλα με βιδωμένη επάνω της τη μικρομετρική με το μανόμετρο, και το σωληνάκι προς το ενυδρείο

 

attachicon.gif20150921_173611.jpg

 

και στη δεύτερη η κατάληξη από το σωληνάκι μέσα στο ενυδρείο.

attachicon.gif20150923_133046.jpg

 

Πάνω στο σωληνάκι έχω βάλει μια βαλβίδα αντεπιστροφής. 

 

Αυτό είναι όλο.

Ο μετρητής φυσαλίδων που έχει 2 υποδοχές; Αυτό πως μπαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ 192  ο Κώστας σου δείχνει ακριβώς πως μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν κοντινή δεν είχα καταλάβει.

 

Άρα εμένα στη φωτό κάτι μου λείπει. Πρέπει να ξανακόψω το λάστιχο αν έχω καταλάβει καλά;

 

Και το μπουκαλάκι αυτό με τι το γεμίζω;

post-61846-0-87961200-1455222566_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν κοντινή δεν είχα καταλάβει.

 

Άρα εμένα στη φωτό κάτι μου λείπει. Πρέπει να ξανακόψω το λάστιχο αν έχω καταλάβει καλά;

 

Και το μπουκαλάκι αυτό με τι το γεμίζω;

 

Καταρχήν το κρατάς ανάποδα .

Στο μπουκαλάκι βάζεις νερό.

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το κρατάς ανάποδα .

Στο μπουκαλάκι βάζεις νερό.

 

Ναι εντάξει το κρατάω όπως να ναι τώρα. Νερό ενυδρείου ή δεν έχει σημασία; Είδα βάζανε κάτι λάδια.

 

Και τέλος , κόβω άλλο 1 κομμάτι σωλήνα απότι καταλαβαίνω γιατί χρειάζομαι άλλη μία έξοδο μετά την βαλβίδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει το κρατάω όπως να ναι τώρα. Νερό ενυδρείου ή δεν έχει σημασία; Είδα βάζανε κάτι λάδια.  Νεράκι απλό έχω στο δικό μου

 

Και τέλος , κόβω άλλο 1 κομμάτι σωλήνα απότι καταλαβαίνω γιατί χρειάζομαι άλλη μία έξοδο μετά την βαλβίδα. Ναι.

Για λόγους ασφαλείας το σωληνάκι είναι ειδικό για co2 και όχι απλό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίσεις στο θέμα ασφάλειας για να μην έχω τίποτα περίεργο. Εργαλεία κλπ δεν είχα για να σφίξω τον μειωτή. Τον έσφιξα όσο πάει με το χέρι μου. Αυτό ισχύει και για την είσοδο του σωλήνα στη μπουκάλα. Αν δεν είναι αρκετό..πείτε μου!

 

Το σωληνάκι το πήρα από εκεί και το κόψα με ένα από ψαλίδι. Είναι σωληνάκι για αυτή τη χρήση όχι απλό, οπότε είμαστε οκ.

 

Για να ξεκινήσω απασφαλίζω την μπουκάλα, κάνω μία πλήρη περιστροφή και ξεκινάει σωστά; Θέλω να το ξεκινήσω με λιγότερες από 1 φισαλίδα το δευτερόλεπτο.

 

Θα το βάλω κοντά στην έξοδο του νερού . Αν εκεί που το κρύψω βγαίνει μέσα από τις εγκέριες θα το ρουφάνε και θα πηγαίνει χαμένο για το υπόλοιπο σύστημα ή δεν παίζει αυτό το σενάριο;

 

Τέλος, λέω να το ξεκινήσω τις επόμενες ημέρες γιατί έχω έννοια τα μικρά :)

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίσεις στο θέμα ασφάλειας για να μην έχω τίποτα περίεργο. Εργαλεία κλπ δεν είχα για να σφίξω τον μειωτή. Τον έσφιξα όσο πάει με το χέρι μου. Αυτό ισχύει και για την είσοδο του σωλήνα στη μπουκάλα. Αν δεν είναι αρκετό..πείτε μου!  οκ

 

Το σωληνάκι το πήρα από εκεί και το κόψα με ένα από ψαλίδι. Είναι σωληνάκι για αυτή τη χρήση όχι απλό, οπότε είμαστε οκ. οκ

 

Για να ξεκινήσω απασφαλίζω την μπουκάλα, κάνω μία πλήρη περιστροφή και ξεκινάει σωστά; Θέλω να το ξεκινήσω με λιγότερες από 1 φισαλίδα το δευτερόλεπτο.  Ανοιγεις πλήρως τη στρόφιγγα  και ρυθμίζεις με την μικρομετρική.  Απαλές κινήσεις και σιγά σιγά μέχρι να ρυθμίσεις. Επειδή το σωληνάκι είναι μακρύ υπάρχει ένα κενό χρόνου  στην απόκρισή του.

 

Θα το βάλω κοντά στην έξοδο του νερού . οκ    Αν εκεί που το κρύψω βγαίνει μέσα από τις εγκέριες θα το ρουφάνε και θα πηγαίνει χαμένο για το υπόλοιπο σύστημα ή δεν παίζει αυτό το σενάριο; Οχι

 

Τέλος, λέω να το ξεκινήσω τις επόμενες ημέρες γιατί έχω έννοια τα μικρά :)Γι αυτό εσύ μόνο αποφασίζεις.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Θέλω να το βάλω για να ξεκινήσω αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος για μερικές ημέρες! Διαβάζω όσο μπορώ και διαβάζω ότι είναι πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές οπότε ποιος ξέρει...

 

Εσύ για βραδινή αεραντλία τι λες; Χρειάζεται ή προαιρετικά; Δεν έχω κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το βάλω για να ξεκινήσω αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος για μερικές ημέρες! Διαβάζω όσο μπορώ και διαβάζω ότι είναι πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές οπότε ποιος ξέρει...

 

Εσύ για βραδινή αεραντλία τι λες; Χρειάζεται ή προαιρετικά; Δεν έχω κιόλας..

 

Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αεραντλία, και ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.

Κάποιοι άλλοι επιλέγουν να την χρησιμοποιούν. Είναι θέμα επιλογής του καθενός.

(Μην ξεχνάς όμως οτι όλα τα ενυδρεία δεν είναι ίδια.)

 

Link to comment
Share on other sites

H ανατάραξη σε εμένα ψηλά στην επιφάνεια είναι αρκετά ισχυρή. Ειδικά από τότε που έβαλα το φλούβαλ 206 που υπερκαλύπτει τα λίτρα μου. Να υποθέσω λοιπόν πως η ανταλλαγή αερίων ευνοεί την οξυγόνωση; Επίσης είμαι με 2 ενήλικα ψαράκια μόνο. Δεν υπάρχει δηλαδή υψηλή κατανάλωση οξυγόνου! Αυτά βέβαια τώρα στα αναφέρω μπακαλίστικα και απλοικά όπως τα σκέφτομαι. Δεν ξέρω αν κρύβεται τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα σωματίδια που βλέπω σαν σκόνη και ακόμα και στην επιφάνεια , να φανταστώ σχετίζονται με την άλγη που ανέφερα πριν;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , θα ήθελα να ρωτήσω αν αληθεύει το ότι πρέπει η φωτοπεριόδος μας να είναι στις 12 ώρες προκειμένου να μιμείτε το περιβάλλον των φυτών και των ζωντανών. Τις μισές ώρες την ημέρα φως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συνδέσει ακόμα το co2. Πήρα ένα Kh/alk τεστ της salifert και μέτρησα για πρώτη φορά. 

Την μέτρηση την έκανα 2μιση ώρες αφού έκλεισε το φως το οποίο σήμερα λόγω των επισκευών άνοιξε λιγότερες ώρες.

 

Αν το έκανα σωστά , που νομίζω το έκανα μου βγάζει ένα dkh 5,7. Το ph μου το μέτρησα στο 7,4 με επιφύλαξη 7,5 λόγω χρώματος αλλά επειδή το έκανα 2 φορές και είναι πιο κοντά το χρώμα στο 7,4 ας το ορίσουμε εκεί.

 

Δηλαδή σύμφωνα με τον πίνακα έχω 6ppm co2 ; Και είναι βράδυ; Δηλαδή άμα είναι έτσι το πρωί δεν έχω σχεδόν καθόλου co2!

Δεν ξέρω άμα τα λέω σωστά , γιατί πρώτη φορά τα μελετάω αυτά.

 

Ανατάραξη στην επιφάνεια έχω αρκετά μεγάλη , σε περίπτωση που αυτό αλλάζει κάτι δραματικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 6ppm co2,ειναι παρα πολυ χαμηλο,τιποτα δηλαδη.

Δες εδω τον πινακα,πρεπει να εισαι στα πρασινα. http://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-διοξείδιο-του-άνθρακα-co2/?p=1054322

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 6ppm co2,ειναι παρα πολυ χαμηλο,τιποτα δηλαδη.

Δες εδω τον πινακα,πρεπει να εισαι στα πρασινα. http://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-διοξείδιο-του-άνθρακα-co2/?p=1054322

Αφού ξεκινήσω να παρέχω co2 μετά από πόσες ώρες μετράω για να δω; Το καλύτερο είναι να μετρήσω κάποιες ώρες αφού έχουν ανοίξει τα φώτα;

 

Επίσης, είδες μήπως τα φώτα; Τι λες εσυ , να τρέχω και τις 3 λάμπες αλλά ξεκινώντας την φωτοπεριόδο με τις 2;

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρησεις μετα απο 1-2 μερες.

Για τα λεντ δεν εχω γνωμη.

Ok, άσε τα led. Έβαλα με κατασκευή και τις 2 28άρες πάνω τις τ5. Τις είδες;

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεκινήσω να παρέχω co2 μετά από πόσες ώρες μετράω για να δω; Το καλύτερο είναι να μετρήσω κάποιες ώρες αφού έχουν ανοίξει τα φώτα;

 

Επίσης, είδες μήπως τα φώτα; Τι λες εσυ , να τρέχω και τις 3 λάμπες αλλά ξεκινώντας την φωτοπεριόδο με τις 2;

Εγώ στα 100 λίτρα με 60 φυσαλίδες το λεπτό, μετά από 3 ώρες και την παρουσία βέβαια drop checker είδα να πρασινίζει το υγρό του ελαφρά, αφού έμεινε έτσι 2 μέρες και δεν είδα άλλη μεταβολή αύξησα στις 90 φυσαλίδες και πάλι κάπου κοντά στο 3ωρο πρασίνισε καλύτερα και πιο έντονα, αργότερα κι αφού ήθελα να καταπολεμήσω και κάποιες άλγες το αύξησα στις 100 φυσαλίδες και τώρα έχει χρώμα πράσινο ανοιχτό λίγο πριν το κίτρινο και το έχω αφήσει εκεί εδώ και 2 μήνες τώρα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης αν θυμάμαι καλά έχεις μικρή ιχθυοφόρτωση έτσι δεν είναι; Αυτό σημαίνει ίσως λίγα νιτρικά, με το διοξείδιο τα φυτά θα θέλουν πιο γρήγορα θρεπτικά συστατικά και τα νιτρικά είναι το φαί τους, θα πρέπει να μετράς πριν την αλλαγή του νερού πόσα έχεις μέσα κι αν φτάσεις και μετρήσεις 0 να ρίξεις εσύ νιτρικά, μην την πατήσεις όπως εγώ που τρύπαγαν τα φυτά και δεν ήξερα από τι ήταν και τελικά όταν μέτρησα 0 νιτρικά κατάλαβα κι ευτυχώς που τα πρόλαβα κι άρχισα κι έριχνα τεχνητά και τώρα όλα είναι μια χαρά. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστάθηκε και το ξεκίνησα με 30 φισαλίδες το λεπτό. Ο μειωτής εν τω μεταξύ μετά από λίγο ενώ φάνηκε ρυθμισμένος στις 30 σταμάτησε να βγάζει και έπρεπε να τον ανοίξω λίγο ακόμα για να ξαναξεκινήσει. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό και έχει να κάνει με καμμία αυξομείωση της πίεσης.

 

Η θέση που το έβαλα είναι στην παρακάτω φωτό. Είναι σωστή;

post-61846-0-55044800-1455290065_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

30 φυσαλιδες δεν ειναι τιποτα,βαλε 60.

Είναι αυτό που σου έλεγα χτες για τα μικρά. Για αυτό το έβαλα 30. να το πάω 60 δεν έχει μεγάλη διαφορά;

 

Επίσης την γενική λίπανση με flourish να την ξεκινήσω άμεσα; Την είχα σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πείτε μου αν η μπουκάλα σφυρίζει λίγο ή μόνο εμένα χάνει; :P

Link to comment
Share on other sites

To έβαλα 45 φισαλίδες. Μετά από πόσες μέρες να μετρήσω; Και μετά από πόσες μέρες να αυξήσω;

 

Δυστυχώς παρατήρησα σε παλιό φύλλο της ανούμπιας έλειψη φωσφόρου. Μάλλον πρέπει λοιπόν να ξεκινήσω άμεσα το υγρό λίπασμα και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...