Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Nα σας ρωτήσω κάτι που ακούγεται λίγο βλακεία..

 

Όταν βάζουμε μαύρη αφίσα σαν φόντο στο ενυδρείο αλλάζει κάτι σχετικά με τον φωτισμό; Δεν μιλάω για τις σκιές που δημιουργεί και το αισθητικό κομμάτι, αλλά για το πόσο φως περνάει μέσα στο ενυδρείο σε σχέση με το να μην είχαμε βάλει τίποτα και να ήταν σκέτο τζάμι.

 

:)

Δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει διαφορά  το φως που μπορεί να περνά από το τζάμι που καλύπτουμε με την αφίσα.

Εξάλλου στις περισσότερες των περιπτώσεων τα ενυδρεία έχουν πλάτη τοίχο, οπότε περιορισμένο φωτισμό από αυτή την πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Σωτήρη. Μήπως μπορείς να μου πεις μέχρι πόσες αμάνο μπορώ να έχω στα 80 καθαρά λίτρα χωρίς να φορτώσω τη βιολογία μου; Έχω 5 στην παρούσα φάση.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι δέκα γαρίδες θεωρώ πωε είναι καλά, μιας και δεν είναι και οι μόνοι κάτοικοι του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την συμβουλή. Θέλω να κάνω και 5 τα ότο μου που είναι μόνο 2, οπότε ας τα κάνω πρώτα αυτά και θα δω μήπως προσθέσω μετά καμία αμάνο ακόμα. Δεν ξέρεις και πόσες ζούνε! Σάμπως μπορείς και να τις βρεις τις άτιμες ;

 

Περιμένω μία ludwigia perennis , staurogyne repens, amania bonsai, μία cryptocorine flamingo αρκετά όμορφη και ίσως και pogostemon erectus και κλείνω. Είναι κάποιες θέσεις που τις κρατάω για πάρτυ τους. Θα με ενδιέφερε πολύ περισσότερο η paloustris cuba σε σχέση με την red ruby η οποία πάει πάρα πάρα πολύ αργά αλλά δεν καταλήγει και σε ένα χρωμα που εμένα μου αρέσει πολύ. Έχει ένα φανταχτερό κόκκινο ενώ εγώ προτιμώ κόκκινα πιο σκούρα. Δυστυχώς cuba palustris δεν μπορώ να βρω πουθενά..

 

Αυτό που προσπαθώ να κάνω τώρα είναι να επιτύχω ωραίες χρωματικές αντιθέσεις μεταξύ των φυτών κάτι που θέλει δουλίτσα και σκέψη αλλά είναι ενδιαφέρον. 

Επίσης , κοιτάω με σκουρόχρωμες Moss σαν την fissidens να πετύχω ισχυρή αντίθεση του ανοιχτού πράσινου με το σκούρο. Σε αυτό ακόμα είμαι πίσω γιατί το κυρίως πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκω fissidens :P και επίσης θέλουν τον χρόνο τους να αγκαλιάσουν τα σημεία που τις τοποθετώ.

Eleocharis Pussila μπήκε στο βάθος σε μία μικρή έκταση. Είναι ένα είδος ελεοχάρις της Dennerle. Ανοιχτόχρωμο φτάνει 5-6 εκατοστά , εύκολο και δείχνει ενδιαφέρον. Περιμένω να δω και πως θα προχωρήσει.

 

Με τα πολλά πολλά εδώ έχουμε φτάσει. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος και το πρόβλημα με τα διάτομα έχει σχετικά εξασθενήσει. Βέβαια έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο συντήρησης μέσα στην εβδομάδα και φροντίδας.

Μεγάλη ικανοποίηση έχω λάβει και από τα ψάρια .. Ζευγαρώματα βλέπω, δραστήρια, σπάνε πολύ συχνά και δεν δείχνουν στρεςς, έχουν αγκαλιάσει κατά κάποιον τρόπο το περιβάλλον και αυτό με ανταμοίβει περισσότερο απόλα μπορώ να πω.

 

Τέλος, για την ιστορία και μόνο, η μία λάμπα τ5 HO daylight 24w θα αντικατασταθεί από μία ίδια daylight αλλά ΗΕ 14 W. Όσο περνάνε οι μέρες και παρατηρώντας τα φυτά δεν βρίσκω κανένα λόγο να είναι τόσο βομβαρδισμένο από φως. Τι 0,8 τι 0,9 τι 1w όπως θέλετε μετρήστε το , είναι παραπάνω από αρκετό. Προς αποφυγήν μελλοντικών προβλημάτων θα κάνω αυτή τη μείωση η οποία στα νούμερα είναι πολύ μικρή αλλά ίσως στην πράξη αποδειχτεί χρυσός. Αν δεν...υπάρχει πάντα η 24w να μπει πίσω :)

 

Σύντομα θα κάνω πλήρη αναλυτική παρουσίαση με φουλ μετρήσεις, φωτογραφικό υλικό και βίντεο.

 

Ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια που έχετε παρέχει , με ξεκολήσατε από το 0 ομολογουμένως και έχω προχωρήσει κάμποσα βήματα μπροστά σε σχετικά γρήγορο διάστημα :)

 

Οτιδήποτε θελήσετε, κανένα κλαδεματάκι κλπ ξέρετε ...pm :>

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0238_zpscgdgzer7.jpg

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0231_zpswl50vivy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aκόμα αμμωνία βγάζει το υπόστρωμα..Μετράω μέχρι και 0,5-1 και πέφτει σχεδόν επιτόπου μετά από λίγη ώρα.. Σκέτη κούραση.

 

Για τα διάτομα είμαι σχεδόν σίγουρος πως πάλι το υπόστρωμα φταίει και κάτι από εκεί τα τρέφει. Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Είδα κάτι σχετικά περίεργο. Βγάζει η prodibio τις αμπούλες με τα βακτήρια της , τα biodigest. Μέσα σε όλα γράφει "προλαμβάνει την εξάπλωση των filamentous diatoms". Δεν είναι λίγο περίεργο-ύποπτο αυτό; Πρώτη φορά βλέπω βακτήρια να γράφουν πως προλαμβάνουν την εξάπλωση των διατόμων.

 

Σκέφτομαι να κάνω δοκιμή..να δω αν θα υπάρξει αποτέλεσμα. Να πάρω 2-3 αμπούλες και στις επόμενες αλλαγές να βάλω.

 

Αλλά πόσο θα κρατήσει αυτό ρε παιδιά; Η τρόπικα , η ada σου λένε 30-60 ημέρες αλλαγές 2 με 3 φορές την εβδομάδα. Εδώ τι γίνεται; Έχω κάνει τόσες αλλαγές νερού...

Link to comment
Share on other sites

Σου περισσεύουν λεφτά μου φαίνεται.

Αυτά τα ματζούνια που είναι κατά των άλγεων μην τα προτιμάς. Επιβαρύνεις τσάμπα το ενυδρείο σου.

Αν δεν μπορείς να το ισορροπήσεις, επέμενε στις αλλαγές. Αν δεν είχες φυτέψει, θα σου έλεγα να ρίξεις από πάνω χαλαζιακό χαλίκι.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Είναι βακτήρια για αλλαγή νερού..

Σαν ολα τα βακτήρια που βάζουμε για στρώσιμο η στην αλλαγή.

Δεν ειναι αλγοκτονα... Έστρωσα το προηγούμενο ενυδρείο με αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιό λόγο θες να βάλεις βακτήρια στρωσίματος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βΑζω ακομα βακτήρια στην αλλαγή νερού. Μπαίνουν και στην αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπαίνουν, αλλιώς κλέφτες θα γίνουν οι εταιρίες;   :hehe

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπαίνουν, αλλιώς κλέφτες θα γίνουν οι εταιρίες;   :hehe

Στο προηγούμενο μου ενυδρείο μετά τους 3 μήνες περίπου, σταμάτησα να βάζω βακτήρια στην αλλαγή του νερού. Για τους πρώτους μήνες θεωρώ πως τα βακτήρια καλό είναι να μπαίνουν σε κάθε αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη η βιολογια του ενυδρειου ωριμαζει και δεν χρειαζονται βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου, παρα μονο σε ειδικες περιπτωσεις (πχ φαρμακο).. Πιστευω οτι σε 5 μηνες σωστης λειτουργιας ειναι καλη στιγμη να ξεκινησουμε τημ σταδιακη μη προσθηκη βακτηριων στις αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη η βιολογια του ενυδρειου ωριμαζει και δεν χρειαζονται βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου, παρα μονο σε ειδικες περιπτωσεις (πχ φαρμακο).. Πιστευω οτι σε 5 μηνες σωστης λειτουργιας ειναι καλη στιγμη να ξεκινησουμε τημ σταδιακη μη προσθηκη βακτηριων στις αλλαγες νερου.

Χωρίς να έχω γνώση για το πόσο χρειάζεται, θεωρώ και εγώ πως είναι ένα ικανό διάστημα η βιολογία να ωριμάσει :) Κακό δεν κάνει και πολύ δεν στοιχίζει.. Είναι μία ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω γνώση για το πόσο χρειάζεται, θεωρώ και εγώ πως είναι ένα ικανό διάστημα η βιολογία να ωριμάσει :) Κακό δεν κάνει και πολύ δεν στοιχίζει.. Είναι μία ασφάλεια.

Δεν προσφερουν τιποτα απο μονα τους μπουκαλια να ριχνεις καθε μερα...

Αν δεν γινει αποικιση να λειτουργησει ο κυκλος του αζωτου οι ιδιοτητες τους και η ασφαλεια που προσφερουν ειναι μηδενικη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφερουν τιποτα απο μονα τους μπουκαλια να ριχνεις καθε μερα...

Αν δεν γινει αποικιση να λειτουργησει ο κυκλος του αζωτου οι ιδιοτητες τους και η ασφαλεια που προσφερουν ειναι μηδενικη...

Σωστος!

Δε πας να ριχνεις 5 μπουκαλα καθε μερα,αν δεν εχες ιχθυοφωρτηση για να τα θρεψεις,πεθαινουν αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!

Δε πας να ριχνεις 5 μπουκαλα καθε μερα,αν δεν εχες ιχθυοφωρτηση για να τα θρεψεις,πεθαινουν αμεσως!

Για την ακρίβει δεν πεθαίνουν αλλά αδρανοποιούνται και ενκαψουλώνονται.

Τα βακτήρια είναι πρακτικά "αθάνατα" (εκτός και άν τα σκοτώσουμε με κάποια θεραπεία) και υπάρχουν στο ενυδρείο μας όπως υπάρχουν και παντού γύρω μας....δέν βλέπω πρακτικό λόγο του να ρίχνεις συνέχεια παρά μόνο σε συνθήκες στρεσαρίσματος της βιολογίας.Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις κατά τις πρώτες ημέρες λειτουργίας του ενευδρείου να ρίξεις βακτήρια διαφορετικών εταιριών (με την ελπίδα) του να είναι διαφορετικά είδη για την ενύσχηση λοιπόν των ειδών των βακτηριδίων....το ίδιο είναι το να πάρεις και να ρίξεις μία χούφτα χώμα από τον κήπο.....περιέχει ικανή ποσότητα βακτηριδίων και αυτή....

Το συγκεκριμένο παράδειγμα με την χουφτα χώμα (για να προλλαβω καποιους που μπορει να "παραξενευτούν") το έχει πεί και τεκμηριώσει επιστημονικά ο μεγάλος Ron Shimek στα σεμηνάρια που είχε διοργανώσει το Aquazone παλαιότερα.....

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πλέον έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου για το ενυδρείο, είχα βάλει και μπόλι.. Μόνο στις αλλαγές μου τα χρησιμοποιώ. Βγάζω το 50-60% του νερού και μετά βαζω την αντίστοιχη δόση.

 

Θα το σταματήσω και αυτό μετά από 3-4 μήνες λειτουργίας που θα είμαι πιο δυνατός σε βιολογία.

 

Είχα ρίξει βακτήρια διαφορετικών εταιρίων :) Όχι σκόπιμα , απλά δεν είχε αυτά που έπαιρνα..

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου βακτηρια... και δεν προκειται.

Ολα τα ενυδρεια μου τα εστηνα με μπολι και υπομονη... :)

Τα βακτηρια βρισκονται παντου , και αυξανονται μονα τους, απλα αρκει να προσθεσεις μια αποικια στην αρχη ωστε να γινει γρηγοροτερα .

Ταιζε περισσοτερο και θα δεις τι βιολογια θα φτιαξεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, έκανα 6 τους οτόκινκλους μου. Για 5 σκόπευα αλλά μου πιάσανε έναν παραπάνω καταλάθος και μου τον έδωσε δωράκι :) Είχα ήδη 2 και παρόλο που είχανε γίνει διπλάσιοι από την μάσα και με έντονο το μαύρο τους χρώμα, ήταν ανενεργοί. Το ψαράκι αυτό θέλει ομαδούλα είναι ολοφάνερο, μόλις μπήκαν οι 4 σημερινοί αρχίσανε να κολυμπάνε να τους γνωρίσουν. 

Τρώνε όλες τις άλγες από τζάμια και ξύλα . Το μόνο που δεν πειράζουν είναι το διάτομο που με απασχολεί το οποίο δεν θα έχει ωραία γεύση για τις προτιμήσεις τους. Αλλά είναι ωραία και ενδιαφέροντα ψαράκια που μου αρέσει να τα έχω ασχέτως της δουλειάς που κάνουν μέσα στα ενυδρεία μας. Μου θυμίζουν λίγο κορυντοράκια που κολυμπούν ψηλότερα. Παίζουν, παίρνουν αναπνοή καμία φορά από ψηλά και κινούνται σε ομαδούλα κάτι που τα κάνει όμορφα να τα παρατηρείς :)

Μακάρι να επιβιώσουν όλα γιατί απότι έχω καταλάβει έχουν υψηλή θνησιμότητα και είναι ευαίσθητα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eπιτρέψτε μου σας παρακαλώ να κάνω 1 update με την άλγη που προσπαθώ να καταπολεμήσω.

 

Δεν πειράζω τίποτα εδώ και μέρες. Είναι όλα σταθερά,το μόνο που είχα αλλάξει είναι ότι είχα σπάσει την φωτοπερίοδο σε 5+3. 5 ώρες τρέχουν όλες οι λάμπες και 3 μόνο οι 2. Σε μία προσπάθεια να μειώσω την ένταση. Το διοξείδιο είναι σταθερό, θρεπτικά ρίχνω πλέον άφοβα γιατί διαπίστωσα πως δεν είχε να λέει και το Purigen το έβγαλα από το φίλτρο γιατί μάλλον ήταν άτοπη κίνηση.

 

Δεν καθάρισα τίποτα επίτηδες από την τελευταία αλλαγή. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι δεν αυξάνεται τόσο σε πλυθησμό αλλά σε μήκος! Μακραίνει δηλαδή στα σημεία που ήδη έχει βγει!!! Aυξάνεται και στα σημεία αλλά η κύρια διαφορά είναι το μήκος.

Σας βάζω μία φωτογραφία να την δείτε. Δείχνει διάφανη αλλά όταν βγει από το νερό είναι καφέ γλιτσοειδής.

 

http://i1074.photobucket.com/albums/w401/Light0r/IMG_0242_zpsmtyyo80z.jpg

 

Σας την δείχνω μέσω του Link για να έχει καλή ανάλυση.

 

Υποψιάζομαι σκαμπανεβάσματα στο co2 γιατί δυστυχώς τα ποτηράκια μπουκώνουν πολύ εύκολα. Όταν το καθαρίζω βλέπω πολύ μεγάλη διαφορά στις φυσαλίδες στο ενυδρείο.

Δυστυχώς ο ριάκτορας που πήρα δεν μπαίνει στο φίλτρο μου :(... Τον έβαλα αγγελία και παρήγγειλα ένα inline diffusor με τις σωστές διαστάσεις.

 

Τέλος, ανησυχώ μήπως φταίει τίποτα στο φάσμα από τις λάμπες μου που την ευνοούν.

Αν δεν είχατε ήδη επιτυχίες με απλές λάμπες όσραμ κλπ θα είχα κοιτάξει να δοκιμάσω άλλες. Ακόμα το σκέφτομαι αλλά δεν θέλω να πάω να δώσω λεφτά για παράδειγμα στην Arcadia χωρίς να δω αποτέλεσμα στο πρόβλημα μου γιατί τα θεωρώ πεταμένα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας :)

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει εδώ και 2-3 εβδομάδες διάφορα πράγματα χωρίς αποτέλεσμα έπαιξα χτες το μεγάλο μου χαρτί βγάζοντας τελείως την τρίτη λάμπα.

 

Πλέον τρέχω με 2 τ5 υψηλής απόδοσης , 1 daylight και 1 για φυτά.

 

Μένει να δούμε υπομονετικά αν η αλλαγή θα επιφέρει θετικά αποτελέσματα και πως θα αντιδράσουν τα πιο δύσκολα φυτά.

 

Πάντως η κούμπα δείχνει να ξεκινάει φωτοσύνθεση από πολύ νωρίς στην αρχή της φωτοπεριόδου. Νομίζω αυτό είναι μία θετική ένδειξη πως δέχεται το φως που της αρκεί. Ο φωτισμός στα πλάγια από την άλλη έπεσε αισθητά.

 

Δεν ξέρω αν έκανα κάτι τελείως στραβά και ανορθόδοξα και μου έκατσε αυτή η άλγη. Ελπίζω αυτή η κίνηση να σημάνει το τέλος της.

 

Να σας ρωτήσω και κάτι. Την daylight Μου την άλλαξα. Να κάνω λίπανση ή να περιμένω ένα εύλογο διάστημα να προσαρμοστούν τα φυτά στην καινούργια λάμπα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλή τυχη Ευθύμη . ελπίζω αυτό να σου λυσει το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κώστα για την ευχή :)
 

Στα 3100. Από 4800.

 

1 πράγμα βασικά δεν θέλω να θυσιάσω, την κούμπα . Εννοώ δηλαδή να χαλάσει αν δεν της φτάνει το φως.

 

Κατά τα άλλα δεν με νιάζει αν θυσιαστεί πχ η rotala η wallichi. Αν θέλει παραπάνω τι να κάνουμε...μπορεί αργότερα και όταν θα είναι καθαρό να έβαζα πάνω μία τρίτη.

 

Σκοπός βασικά είναι να καθαρίσω από αυτήν την άλγη που κατακλύει το ενυδρείο μέσα σε λίγες ώρες. Αν τώρα θυσιαστούν κάποια είδη τι να κάνουμε :) Πιστεύω πάντως πως και η wallichi που αναζητεί έντονο φως δεν θα έχει πρόβλημα. Τα αποτελέσματα τώρα του εγχειρήματος θα πάρουν τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες για να σας πω διαπιστώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κώστα για την ευχή :)

 

Στα 3100. Από 4800.

 

1 πράγμα βασικά δεν θέλω να θυσιάσω, την κούμπα . Εννοώ δηλαδή να χαλάσει αν δεν της φτάνει το φως.

 

Κατά τα άλλα δεν με νιάζει αν θυσιαστεί πχ η rotala η wallichi. Αν θέλει παραπάνω τι να κάνουμε...μπορεί αργότερα και όταν θα είναι καθαρό να έβαζα πάνω μία τρίτη.

 

Σκοπός βασικά είναι να καθαρίσω από αυτήν την άλγη που κατακλύει το ενυδρείο μέσα σε λίγες ώρες. Αν τώρα θυσιαστούν κάποια είδη τι να κάνουμε :) Πιστεύω πάντως πως και η wallichi που αναζητεί έντονο φως δεν θα έχει πρόβλημα. Τα αποτελέσματα τώρα του εγχειρήματος θα πάρουν τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες για να σας πω διαπιστώσεις.

και λιτρα καθαρα? για να δω ποσα λουμεν ανα λιτρο εισαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...