Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

και λιτρα καθαρα? για να δω ποσα λουμεν ανα λιτρο εισαι

Με πρόχειρους υπολογισμούς αφαιρόντας υπόστρωμα και άλλα πες 5 λίτρα, 75.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Kοίτα Κώστα, είδα το ίδιο setup σε 60αρι σε ύψος ενυδρείο dutch scape με τα μάτια μου από κοντά και έδειχνε πολύ υγιές. Δεν είχε δύσκολα φυτά αλλά είχε 60αρι ύψος.

 

Δεν σου λέω πως θα πιάσει και σε εμένα το εγχείρημα. Θα πρέπει να περιμένουμε αρκετές ημέρες για εντυπώσεις. 

 

Ο σκοπός είναι να διατηρηθεί το διοξείδιο ψηλά παρόλο που το φως θα πέσει. Να υπάρχει δηλαδή σε αφθονία κάτι το οποίο δεν προκαλέι άλγες σε αντίθεση με κάτι που τις προκαλεί. Τώρα...ο θεός βοηθός :P

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου σε παρακαλώ να με βοηθήσεις λίγο στο κομμάτι της λίπανσης. Δεν ξέρω πως να την χειριστώ και όλο κάνω λάθη.

 

Από σήμερα τρέχω μία νέα daylight arcadia. Δεν περιμένω θαύματα σε σχέση με μία όσραμ ξέρω πως πάνω κάτω την ίδια δουλειά κάνουν. Να βρήκα λίγο πιο καλά συγχρονισμένα τα pick της Αrcadia; Ε αυτό είναι όλο..

 

Θέλω να μου πεις τι να κάνω για τις επόμενες 2 εβδομάδες. Τίθεται θέμα προσαρμογής των φυτών στη νέα λάμπα; Κάνω λίπανση ή όχι;

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Την λιπανση την συνεχιζεις κανονικα , οπως και τις αλλαγες..

Παρε και ενα excel , ριχνε την κανονικη του δοση ισως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Την λιπανση την συνεχιζεις κανονικα , οπως και τις αλλαγες..

Παρε και ενα excel , ριχνε την κανονικη του δοση ισως βοηθήσει.

Σε ευχαριστώ Νίκο μου,

 

Πλήρη και με φωσφωρικά και απόλα;

 

Excel κανονική δόση κάθε μέρα;

 

Την arcadia την έχεις δουλέψει; Θα μου βγει λίγο καλύτερη της οσραμ κατά τη γνώμη σου η τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι τα filamentous diatoms και ποια η διαφορά τους με τα απλά διάτομα;  

 

Αυτό που διάβαζω εδώ είναι πως γενικά αποφεύγουν την έκθεση στο πολύ φως. Υπάρχουν και διάτομα που "αγαπάνε" το πολύ φως;

 

Περιμένω πως και πως αυτόν τον διαχυτή για το διοξείδιο που μπαίνει στο φίλτρο. Πρέπει με κάποιον τρόπο να το σταθεροποιήσω και απότι φαίνεται με το ποτηράκι δεν τα έχω καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι τα filamentous diatoms και ποια η διαφορά τους με τα απλά διάτομα;  

 

Αυτό που διάβαζω εδώ είναι πως γενικά αποφεύγουν την έκθεση στο πολύ φως. Υπάρχουν και διάτομα που "αγαπάνε" το πολύ φως;

 

Περιμένω πως και πως αυτόν τον διαχυτή για το διοξείδιο που μπαίνει στο φίλτρο. Πρέπει με κάποιον τρόπο να το σταθεροποιήσω και απότι φαίνεται με το ποτηράκι δεν τα έχω καταφέρει.

ευθυμη μπορεις να ριξεις ενα λινκ με τον διαχυτη πλζ?

Link to comment
Share on other sites

ευθυμη μπορεις να ριξεις ενα λινκ με τον διαχυτη πλζ?

Δεν είμαι σίγουρος Κώστα, αλλά νομίζω κάτι τέτοιο εννοεί ο Ευθύμης.

 

http://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-diffusers/products/original-up-new-inline-co2-atomizer-diffuser-system-16-22mm-hose

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αυτός εγω τον έβαλα 1 μέρα και έσπασε , επίσης η διάχυση χάλια

 

το co2art μου τον αντικατέστησε με κάτι αλλο αμεσως

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αυτός εγω τον έβαλα 1 μέρα και έσπασε , επίσης η διάχυση χάλια

 

το co2art μου τον αντικατέστησε με κάτι αλλο αμεσως

Έλα Κώστα αυτός είναι. Γιατί σου έσπασε; Μήπως έβαλες πολύ δύναμη βάζοντας τον σωλήνα στο πλαστικό; Η διάχυση γιατί χάλια ρε συ; Δεν σου έσπαγε τις φυσαλίδες;

Link to comment
Share on other sites

http://www.bio-web.dk/ole_pedersen/pdf/PlantedAquaria_2001_2_22.pdf

 

Ένα πολύ πολύ ενδιαφέρον άθρο-πείραμα που δυστυχώς είναι στα Αγγλικά. Αν θέλει το φόρουμ και το εγκρίνει μπορώ να κάτσω να το μεταφράσω και να το βάλω.

 

Σαν συμπέρασμα το πείραμα καταλήγει πως ο μεσαίος φωτισμός  σε συνδιασμό με πλούσιο διοξείδιο του άνθρακα , σε αφθονία, είναι ο καλύτερος χειρισμός ενός φυτεμένου ενυδρείου. 

 

Αξίζει όμως να το διαβάσετε άσχετα που σας λέω το τέλος γιατί έχει ωραίες πληροφορίες.

 

Κάτι πχ που εγώ δεν γνώριζα είναι πως το "πλούσιο διοξείδιο" διαφέρει από ενυδρείο σε ενυδρείο. Εμείς βάζουμε 1 στόχο 25-30 ppm και το θεωρούμε υψηλό και υπάρχουν ενυδρεία που τρέχουν στα 40 και στα 45 ppm. Ανάλογα με την φυτομάζα και τις ανάγκες απορρόφησης co2 από τα φυτά καθώς και την ευαισθησία που μπορεί να παρουσιάζουν κάποια είδη που φιλοξενούμε.

 

Για ρίξτε μια ματιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλη δραστηριότητα από τους ότο μου βλέπω. Μάλλον ξεκάνανε την πράσινη άλγη και υπάρχει κινητικότητα για να βρουν φαγητό.

 

Ξέρει κανείς τι είναι καλύτερο να δώσω; Κανένα αγγουράκι  ή τίποτα άλλο;

 

Και πως να το κάνω; Να το βάλω με κανένα βεντουζάκι στο τζάμι για να ελέγχω και αν έχουν φάει ή να το καρφώσω με καμία οδοντογλυφίδα στον πάτο;

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που έβαλα το είδε κάνεις; Είναι πολύ ενδιαφέρον αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Έλα Κώστα αυτός είναι. Γιατί σου έσπασε; Μήπως έβαλες πολύ δύναμη βάζοντας τον σωλήνα στο πλαστικό; Η διάχυση γιατί χάλια ρε συ; Δεν σου έσπαγε τις φυσαλίδες;

έλα , σορρυ αργώ να απαντήσω γιατί εχω μπέμπα τώρα σπίτι

οχι δεν έσπαγε καλά τις φυσαλίδες ,

δες πως έβγαινε το co2

έσπασε από μόνο του , αφου σκέψου το co2art μου το άλλαξε αμέσως ,η ποιότητα του πλαστικού είναι ψιλοχαλια

Link to comment
Share on other sites

Eιναι 4 ημέρες που τρέχω με 2 λάμπες αντί τριών. Από τον τελευταίο μεγάλο καθαρισμό πριν 3 μέρες και αλλαγή νερού η άλγη παρουσίαζει πιο ήπια ανάπτυξη, δεν κάνει αυτό το ντου εντός 24ωρου που τα καταλαμβάνει όλα. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η μείωση του φωτισμού η το επίμονο σιφονάρισμα. Ίσως ο συνδιασμός των 2.

 

Να σας πω ότι το διάτομο melosira βγήκε η "αλγη του χρόνου" για το 2016! χαχα!!! Είναι η πιο παραγωγική άλγη του αρκτικού ωκεανού και οι επιστημονές ερευνούν τις επιδράσεις της στις κλιματικές αλλαγές.

Είναι άγνωστο πως επιβιώνει στην πολική νύχτα αλλά ακόμα πιο αξιοπερίεργο είναι η ανθεκτικότητα της σε ακραία χαμηλές θερμοκρασίες! Η σύσταση της αποτελείται από πυριτικά τα silicates που λέμε στα ενυδρεία.

Παρουσιάζοντας λοιπόν τέτοια εκρηκτική ανάπτυξη και μάζα μελετώνται οι επιδράσεις της στις κλιματικές αλλαγές. Το διάτομο φωτοσυνθέτει , απορροφά co2 και παράγει οξυγόνο σε υψηλές ποσότητες λόγω της τεράστιας μάζας του.

 

Το άθρο : 

 

https://www.awi.de/nc/en/about-us/service/press/press-release/alge-des-jahres-2016-eisalge-melosira-arctica-gewinnerin-oder-verliererin-des-klimawandels.html

 

Ακριβώς δεν ξέρω τώρα τι να κάνω. Ίσως αλλαγές νερού τώρα που είναι αδύναμη και μπορείς να την περιορίσεις στο ελάχιστο μέχρι να μην βρίσκει έδαφος για ανάπτυξη.

 

Τι μαθαίνει κανείς πάντως.. :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω για " Στήσιμο (ξανά ξανά) φυτεμένου ενυδρείου ", ή " Στήσιμο (ξανά) φυτεμένου ενυδρείου Νο2 " :P.

Πάντως είναι νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω για " Στήσιμο (ξανά ξανά) φυτεμένου ενυδρείου ", ή " Στήσιμο (ξανά) φυτεμένου ενυδρείου Νο2 " :P.

Πάντως είναι νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα.

αχχαχα απόλη την λίστα με τις άλγες έπεσα στην βραβευμένη για εφέτος χαχαχα τώρα πες το παίζεις το λότο ή δεν το παίζεις;

 

Επειδή  3 εβδομάδες τώρα παρατηρώ την εξέλιξη της αφού καθαριστεί νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο. Η μείωση του φωτισμού δείχνει να συμβάλει ιδιαίτερα σε αυτές τις αχαλίνωτες ορέξεις της . Με μερικά σιφοναρίσματα ακόμα και μεγάλες αλλαγές νερού νομίζω θα μας αποχαιρετήσει.  Ίσως κάποια φυτά παραπονεθούν αλλά αυτό θα είναι κάτι να δω σε 2η φάση.

Η ζυγαριά έγειρε προς τα εμένα :P

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη γιατι βρε αλλαξες το nic name σου. Θα μας μπερδεψεις μου φαινετε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Mπα..θα σας ξεκουράσω.. Το να έχεις δει δεκάδες φορές μέσα στην μέρα τον Light0r να λέει τις μπαρούφες του έπεσε βαρύ :P

 

Θα βγάλετε  :bigemo_harabe_net-152:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε συ αλλαξες nic?

Ποιος σε κυνηγαει ? :P

Κανείς Νίκο μου :)

Έτσι για αλλαγή διάθεσης και για το γούρι  :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η cabomba furcata Μου την έχει σπάσει λίγο. Σαπίζει κάτω ο κορμός που μπαίνει μέσα στο υπόστρωμα. Δεν είναι για να την φυτεύεις; Μπαίνει κάπως αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Mεσα στο υποστρωμα ειναι λογικο, σαπιζει καποιο μερος και το αλλο πεταει ριζες.

Σε εμενα μεγαλωνε υπερβολικα γρηγορα και την εβαλα στα γαριδαδικα, πεταει απο πλαγια κατω καινουρια φυτα.

Και κλαδευω τα μεγαλα που πιανουν επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Mεσα στο υποστρωμα ειναι λογικο, σαπιζει καποιο μερος και το αλλο πεταει ριζες.

Σε εμενα μεγαλωνε υπερβολικα γρηγορα και την εβαλα στα γαριδαδικα, πεταει απο πλαγια κατω καινουρια φυτα.

Και κλαδευω τα μεγαλα που πιανουν επιφανεια.

Tόσο μεγάλη ανάπτυξη εγώ δεν παρατήρησα ποτέ παρά μόνο όταν μου ξέφυγαν τα νιτρικά. Από τότε δείχνει υγιής αλλά δείχνει σαν φυτό αργής ανάπτυξης. Μάλλον θέλει πολλά νιτρικά για να αναπτυχθεί σωστά αυτό το φυτό. Τα παρακλάδια που λες μου τα πετάει και εμένα. Είναι όμως το αγαπημένο φυτό της άλγης και στο τέλος καθάριζε καθάριζε δεν θα μείνει κλαδί.

 

Επίσης, παρατηρώ αποχρωματισμό στο πάνω και μόνο στο πάνω μέρος των φύλλων της alternanthera red ruby. Δεν μπορώ να το ρίξω στο φως όμως γιατί είναι μόλις 4 μέρες που έχω λιγότερο φως. Άρα; Μήπως σίδηρος; Έχω τσιγκουνευτεί πολύ τον σίδηρο ρίχνω λίγο κάτω από την μισή δόση για τα λίτρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...