Jump to content

"Ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις"


Akridas66

Recommended Posts

"Ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις"

 

Ετσι ελεγαν οι παλιοι και ισως ειχαν δικιο. Πολλοι απο εμας εχουμε τις ρουτινες μας και τις συνηθειες μας που εκει οφειλεται η σωστη πορεια του ενυδρειου μας καθως και η υγεια των κατοικων του.

 

Θα ηθελα σε αυτο το θεμα να γραψει ο καθενας την "συνταγη" που τηρει και κραταει το ενυδρειο του σε καλα επιπεδα και οχι μονο!!!!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερααα

Θα συμφωνήσω!!στο 100% ομάδα που κερδίζει δεν αλλαγής!!

Στο ενυδρείο μου έκανα αλλαγή 100 λίτρα τη βδομάδα αλλαγή με tropic marin bio

Βακτήρια biobigest κάθε 15 και τέλος!!!

Είπα να παίξω τα νέα αλατια ασφαλώς αγόρασα το καλύτερο τους όπως η μαριν έχει το bio η άλλη είχε το προβιοτικο ..

Δεν θα πω πολλά, ξανά στο bio και τέλος!!!!

Όσο για τα αμινοξεα και βιταμίνες της νέας εταιρίας απλά τα χάρισαν γεμάτα σχεδόν..

Ξανά στη prodibio στα λίτρα μου πιο οικονομικά και πιστεύω αρκετά μα αρκετά καλύτερα!!

Ότι σας πάει τρένο μην το πείραζετε!!!!

Ο εχθρούς του καλου; το ΚΑΛΎΤΕΡΟ!!

Καλημέρα σε όλο το φορουμ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα Άγγελε.

 

Εγω κάνω κάθε 15 μέρες αλλαγή νερού με αλάτι tropic marine pro καθώς και καθαρισμό εξοπλισμού.

Χρησιμοποιώ Vodka εδω και 4 χρόνια για την μείωση των NO3/PO4.

Kαθημερινα ρίχνω προιόντα της Korallen Zucht όπως αμινοξέα,βακτήρια  και διάφορα πρόσθετα.

Χρησιμοποιώ Chaeto 4-5 χρόνια αλλά σκέφτομαι να την καταργίσω λόγο που με την Vodka πετυχένω το αποτέλεσμα που θελώ. Έτσι θα αδειάσει ενας θάλαμος απο το φίλτρο πλάτης για να βάλω εξοπλισμό, αλλά δεν θα έχω το καταφύγιο των κωπηπόδων/αμφιπόδων κάτι το οποίο το θέλω και είναι και ο βασικότερος λόγος που κρατάω την Chaeto μέχρι στιγμης.

 

Στα άμεσα σχέδια μου ειναι να αλλάξω σκίμερ και να παω σε μεγαλύτερο καθώς το Tunze 9001 για Heavy stock το προτείνει για 60 λτ!! Ενώ εγώ είμαι στα 140-150 λτ. Κοιτάζω για Deltec MCE 600 (το οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει και στο μέλλων που θέλω μεγαλύτερο ενυδρείο) ή για το Tunze 9004.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα Άγγελε.

 

Εγω κάνω κάθε 15 μέρες αλλαγή νερού με αλάτι tropic marine pro καθώς και καθαρισμό εξοπλισμού.

Χρησιμοποιώ Vodka εδω και 4 χρόνια για την μείωση των NO3/PO4.

Kαθημερινα ρίχνω προιόντα της Korallen Zucht όπως αμινοξέα,βακτήρια  και διάφορα πρόσθετα.

Χρησιμοποιώ Chaeto 4-5 χρόνια αλλά σκέφτομαι να την καταργίσω λόγο που με την Vodka πετυχένω το αποτέλεσμα που θελώ. Έτσι θα αδειάσει ενας θάλαμος απο το φίλτρο πλάτης για να βάλω εξοπλισμό, αλλά δεν θα έχω το καταφύγιο των κωπηπόδων/αμφιπόδων κάτι το οποίο το θέλω και είναι και ο βασικότερος λόγος που κρατάω την Chaeto μέχρι στιγμης.

 

Στα άμεσα σχέδια μου ειναι να αλλάξω σκίμερ και να παω σε μεγαλύτερο καθώς το Tunze 9001 για Heavy stock το προτείνει για 60 λτ!! Ενώ εγώ είμαι στα 140-150 λτ. Κοιτάζω για Deltec MCE 600 (το οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει και στο μέλλων που θέλω μεγαλύτερο ενυδρείο) ή για το Tunze 9004.

Ευγενιεεεεεε τρομερο το mce!! Ειδικά εάν το βάλεις σε σαμπ σε ήρεμο διαμέρισμα θα τρελαθεις!!

Το είχα πριν κάνω σαμπ και πηγενε πολύ καλά,μόλις έκανα το σαμπ και το έβαλα στο μέσεο διαμέρισμα στην ηρεμία (έως έρθει το coral box)

Το εργαλειο ήταν απίστευτο πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

θα το βάλω κρεμαστό Πετράν γιατι δεν εχω σαμπ. Πιστευω και γω να δω διαφορα και σε ΝΟ3 και σε ΡΟ4. τι να πω.... αυριο λογικα θα το εχω στα χερια μου. :) 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο και ενδιαφέρον θέμα!

 

Μακάρι να μπορούσα να έγραφα κατι! Δύστυχος το ενυδρειο μετα το πρόβλημα του προηγούμενου μηνα δεν ανέκαμψε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...