Jump to content

ψαροσυνθεση σε 120λιτρα


Recommended Posts

Ένα κοπαδάκι νέον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ένα κοπαδάκι νέον.

ωρεα οποτε 8-10 νεον και 6 κορυ

να δοκιμασω να βαλω και λιγες ρεντ τσερρυ? 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ο γόνος από τις γαρίδες δεν θα είναι ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς χωρίς τα κορυ. 

Αν το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμενο και δεν βάλεις νανοκιχλιδες, ένα μικρό μέρος του γόνου θα επιβιώσει. 

 

Προτείνω 8-9 Cardinal αντί για Neon, είναι πιο ανθεκτικά και πιο όμορφα. Αν το πάμε μέγεθος, τα νέον μένουν μικρότερα άρα είναι πιο κατάλληλα.

 

Με νέον/καρντιναλ μπορείς να ξεχάσεις οποία ελπίδα να ζήσει γόνος από νανοκιχλιδες στο κύριος ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Μπορείς χωρίς τα κορυ. 

Αν το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμενο και δεν βάλεις νανοκιχλιδες, ένα μικρό μέρος του γόνου θα επιβιώσει. 

 

Προτείνω 8-9 Cardinal αντί για Neon, είναι πιο ανθεκτικά και πιο όμορφα. Αν το πάμε μέγεθος, τα νέον μένουν μικρότερα άρα είναι πιο κατάλληλα.

 

Με νέον/καρντιναλ μπορείς να ξεχάσεις οποία ελπίδα να ζήσει γόνος από νανοκιχλιδες στο κύριος ενυδρείο.

μπορω να φιαξω γεννηστρα αν θελω.... ?

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις ουδετερο ph στην βρηση μου φαινεται λιγο δυσκολο.

Μετρα το ph μετα απο κανα μισαωρο αφου βγει απο την βρηση και ερθει σε επαφη με το οξυγωνο.

Τωρα μια ωραια ψαροσυνθεση που θα επελεγα εγω ειναι για κοπαδι nanostomus και ενα χαρεμι νανοκιχλιδων και εισαι ετοιμος. Για εμενα οι nanostomoi ειναι φοβερα ψαρια για αυτα τα λιτρα και θα τα ευχαριστηθεις πολυ πιο πολυ καθοτι εχουν κινηση ολη την ωρα και σε ολο το ενυδρειο. Εγω εχω και black neon και nanostomus bleheri. 

Η μερα με την νυχτα τα δυο αυτα ειδη.

Βεβαια η επιλογη ειναι δικη σου και ευχομαι οτι και να βαλεις να τα χαρεις και να τα ευχαριστηθεις.:usd:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Για να εχεις ουδετερο ph στην βρηση μου φαινεται λιγο δυσκολο.

Μετρα το ph μετα απο κανα μισαωρο αφου βγει απο την βρηση και ερθει σε επαφη με το οξυγωνο.

Τωρα μια ωραια ψαροσυνθεση που θα επελεγα εγω ειναι για κοπαδι nanostomus και ενα χαρεμι νανοκιχλιδων και εισαι ετοιμος. Για εμενα οι nanostomoi ειναι φοβερα ψαρια για αυτα τα λιτρα και θα τα ευχαριστηθεις πολυ πιο πολυ καθοτι εχουν κινηση ολη την ωρα και σε ολο το ενυδρειο. Εγω εχω και black neon και nanostomus bleheri. 

Η μερα με την νυχτα τα δυο αυτα ειδη.

Βεβαια η επιλογη ειναι δικη σου και ευχομαι οτι και να βαλεις να τα χαρεις και να τα ευχαριστηθεις.:usd:

μετα απο μια ωρα παει ph 7 αλλα στα ενυδρεια εχω τανινες και μενει 6.8

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Για να εχεις ουδετερο ph στην βρηση μου φαινεται λιγο δυσκολο.

Μετρα το ph μετα απο κανα μισαωρο αφου βγει απο την βρηση και ερθει σε επαφη με το οξυγωνο.

Τωρα μια ωραια ψαροσυνθεση που θα επελεγα εγω ειναι για κοπαδι nanostomus και ενα χαρεμι νανοκιχλιδων και εισαι ετοιμος. Για εμενα οι nanostomoi ειναι φοβερα ψαρια για αυτα τα λιτρα και θα τα ευχαριστηθεις πολυ πιο πολυ καθοτι εχουν κινηση ολη την ωρα και σε ολο το ενυδρειο. Εγω εχω και black neon και nanostomus bleheri. 

Η μερα με την νυχτα τα δυο αυτα ειδη.

Βεβαια η επιλογη ειναι δικη σου και ευχομαι οτι και να βαλεις να τα χαρεις και να τα ευχαριστηθεις.:usd:

δεν τρελενομαι πολυ για αυτα...... 

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω 8 neon tetra, 2 apistograma και 4-6 οτοκυκλους ειναι πολλα? 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Οτοκυκλους δεν θα έβαζα. Έρχονται άγριοι με ότι συνεπάγεται για την φύση, έχουν πολύ μεγάλη θνησιμότητα σε νεοσύστατο ενυδρείο, έχουν παρατηρηθεί φαινομενα επίθεσης από τα άπιστο, είναι σχετικά ακριβά ζωντανά κλπ..

 

Με τα αλλά είσαι οκ. Ανάλογα το ειδος όμως. Αν βάλεις Cacatuoides ή Agassizii καλύτερα χαρέμι. Αν βάλεις πχ Borellii (δες φωτο στα θέματα μου και φωτο προφίλ μου) από τα οποία τώρα έχω μικρά, πάνε και σε χαρέμι και σε ζευγάρι. Το ίδιο ισχύει και για τα μακμαστερι

 

Αν θες κάποιο γατοψαρο μπορείς να βάλεις έναν ανγκιστρους αλλά Έχε υπόψιν σου ότι ίσως φάει τα αυγα των άπιστο.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Οτοκυκλους δεν θα έβαζα. Έρχονται άγριοι με ότι συνεπάγεται για την φύση, έχουν πολύ μεγάλη θνησιμότητα σε νεοσύστατο ενυδρείο, έχουν παρατηρηθεί φαινομενα επίθεσης από τα άπιστο, είναι σχετικά ακριβά ζωντανά κλπ..

 

Με τα αλλά είσαι οκ. Ανάλογα το ειδος όμως. Αν βάλεις Cacatuoides ή Agassizii καλύτερα χαρέμι. Αν βάλεις πχ Borellii (δες φωτο στα θέματα μου και φωτο προφίλ μου) από τα οποία τώρα έχω μικρά, πάνε και σε χαρέμι και σε ζευγάρι. Το ίδιο ισχύει και για τα μακμαστερι

 

Αν θες κάποιο γατοψαρο μπορείς να βάλεις έναν ανγκιστρους αλλά Έχε υπόψιν σου ότι ίσως φάει τα αυγα των άπιστο.

οποτε λες να βαλω ενα χαρεμακι και τιποτα αλλο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Οτοκυκλους δεν θα έβαζα. Έρχονται άγριοι με ότι συνεπάγεται για την φύση, έχουν πολύ μεγάλη θνησιμότητα σε νεοσύστατο ενυδρείο, έχουν παρατηρηθεί φαινομενα επίθεσης από τα άπιστο, είναι σχετικά ακριβά ζωντανά κλπ..

 

Με τα αλλά είσαι οκ. Ανάλογα το ειδος όμως. Αν βάλεις Cacatuoides ή Agassizii καλύτερα χαρέμι. Αν βάλεις πχ Borellii (δες φωτο στα θέματα μου και φωτο προφίλ μου) από τα οποία τώρα έχω μικρά, πάνε και σε χαρέμι και σε ζευγάρι. Το ίδιο ισχύει και για τα μακμαστερι

 

Αν θες κάποιο γατοψαρο μπορείς να βάλεις έναν ανγκιστρους αλλά Έχε υπόψιν σου ότι ίσως φάει τα αυγα των άπιστο.

μπορω να βαλω ενα ζευγαρακη και να βαλω και 4 κορυ μικρου μεγεθους? 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο αυτα που εψαξα προτιμο ενα κοπαδακι..... υπαρχει καποιο κοπαδοψαρο που να ειναι λιγο ποιο ευκολο στο ζευγαρομα? ειμαι αναμεσα σε : νεον τετρα,μαυρα νεον τετρα,ντανιο,αρλεκινους,καρντιναλ τετρα,(λεμονι τετρα :hehe)  

τορα για το ζευγαρομα δεν θελω να βγαζω με το κιλο.... αλλα να το παλεψω και να ειναι λιγο ποιο ευκολο... και ας βγαλο ενα απλα για την εμπειρια..... 

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη εναλλακτική πρόταση είναι να βάλεις ένα ζευγάρι Cribensis ( Pelvicachromis Pulcher) και με μια καρύδα και σε λίγο θα έχεις γεννητούργια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Μια άλλη εναλλακτική πρόταση είναι να βάλεις ένα ζευγάρι Cribensis ( Pelvicachromis Pulcher) και με μια καρύδα και σε λίγο θα έχεις γεννητούργια...

ωρεα ψαρακια!!! απλα παρολο που μου αρεσουν η νανοκιχλιδες θελω κοπαδακι..... 

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βαλω μελανοταινιες? ειδα ενας σε 100 λιτρα αλλα 1 μετρο μικος ειχε μελανοταινιες και γκομπυ.... γκομπυ μπαινει σε γλυκο ενυδρειο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Μπορω να βαλω μελανοταινιες? ειδα ενας σε 100 λιτρα αλλα 1 μετρο μικος ειχε μελανοταινιες και γκομπυ.... γκομπυ μπαινει σε γλυκο ενυδρειο? 

Ναι υπαρχουν freshwater gobbies που ειναι στο ιδιο βιοτοπο με τις μελανοταινιες. Γενικα θελουν ποιο μεγαλο ενυδρειο αλλα υπαρχουν και μικροτερα ειδη melanotaenia

 

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βαλω μελανοταινιες? ειδα ενας σε 100 λιτρα αλλα 1 μετρο μικος ειχε μελανοταινιες και γκομπυ.... γκομπυ μπαινει σε γλυκο ενυδρειο? 

 

Καλημερα φιλε μου

 

Αμε γινεται :-)

Εχω ψαρια Ωκεανίας...

Μελανοταινιες γοβιους και γετρουδια..

Ειναι στον ιδιο βιότοπο...οι μελανοταινιες ειναι απο τα μικροτερες του ειδους,οι praecox

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ!!!!!! θα καταλιξω την επομενη εβδομαδα... σημερα πειρα και βιολογικο υλικο σαν μακαρονη αλλα μιαζει με ελαφροπετρα....  φαινετε καλο παντος... θα παρω και ενυδρειακο βαμβακι την δευτερα.... 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα μου αρεσε να κατεληγες σε ψαρια Ωκεανιας, ειναι πολυ ομορφα και ξεφευγεις απο τα συνηθησμενα, συν οτι δεν χρειαζεσαι πολυ επεξεργασια το νερο σου, ουτε τυρφη ουτε τιποτα. Μερικα ξυλα, αμμος, πετρες και λιγα ευκολα φυτακια, απαλος φωτισμος και εισαι κομπλε. :D

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα pseudomugil που σου προτάθηκαν είναι μακραν καλύτερη επιλογή από μελανοταινιες.Αν πας σε μελανο, τότε μόνο praecox

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...