Jump to content

ψαροσυνθεση σε 120λιτρα


Recommended Posts

αφου έχεις 4 νεον ήδη, κανε τα 10 και παρε και κορυ που θες καμια 10αρια και εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρώ αλλα 4=τίποτα...

 

Δεν μπορεις να κοπαδιασμα... νομιζω εχεις 80πόντους μηκος???

Οταν λεμε κοπαδοψαρο εννοούμε μεγαλο αριθμό αλλά και μήκος ενυδρείου για να δούμε σωστες συμπεριφορές αλλιως τσαμπα η ιχθυοφορτηση....  Πολλά παιδιά θα στο πουν αυτο ειδικά οσοι ηθελαν κοπαδοψαρα και πηγαν απο 80 ποντους στους 150-180-200 ποντους μηκος και έβαλαν 40+ άτομα  για να καταλάβεις και να δεις το μεγαλειο... 

 

Βρες ενα ψαρι-κυριο θεμα για τα λιτρα και το μεγεθος του ενυδρειο σου και μετα χτίζουμε πανψ σε αυτό... ετσι θα αποφύγεις λαθη , κοπο και απώλειες....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

αφου έχεις 4 νεον ήδη, κανε τα 10 και παρε και κορυ που θες καμια 10αρια και εισαι κομπλε!

 

Δεν ειναι πολυ σωστο αυτο που λες....

Δεν ειναι ψαρόσουπα παρε 20 ψαρια φτανουν...

 

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Τι εξοπλισμό διαθέτεις  ??? Και τι σου αρέσει να κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ψαροσουπα! εφοσον έχει ήδη τα νέον 4 δεν θα ηταν ωραιο να φτιαξει ενα κοπαδακι με αυτα και εφοσον θέλει και κόρυ αλλα 8-10 για το βυθό; μιλαμε για δύο διαφορετικές ζώνες στο ενυδρειο. Και ειναι 120 λιτρα ενυδρειο. αν και συμφωνω με αυτο που ειπες για το μηκος απολυτα. απλα τα εχει ηδη!

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μαρεσουν τα νεον και τα θελω, νομιζω 120λιτρα ειναι οριακα καλα... σκεεφτομαι για ενα ποιο μεγαλο αλλα λογο χωρου δεν μπορω..... 

φιλτρο εχω το dophin 2000 750l/h με πολυ βιολογικο υλικο και συντομα αλλο ενα 350l/h με τυρφη και μια καλτσα σιποραξ μινι. Επισης εχω ενα θερμοστατη 100watt 

το φθινοπωρο θα παρω Α/Ο, Με ενδιαφερη να κανω ενα βιοτοπικο νοτιας αμερικης. το ενυδρειο αυτη την στιγμη εχει 4 νεον τετρα,3 ρεντ τσερρυ,ενα πλεκο μινι και μια μονομαχινα που δεν εχω που να την βαλω.... επισης υποστρομα εχω 5 κιλα αμμο. απο φυτα εχω πολυσπερμα και κατι αλλα σαν βαλισνερια πως λεγεται δεν ξερω και κατι αλλα.... ακουω προτασεις

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο οτι βλεπω εχεις εσωτερικά φιλτρα.... αρα το πολυ βιολογικό το ξεχνάμε... εχεις μια ποσότητα βιολογικού... τι ειδος βιολογικού έχεις?? 

Ο θερμοστατης καλα είναι, ποιος ειναι??

Τυρφη γιατι θα βάλεις??? 

 

Τα ψαρια σου ειναι αταίριαστα και εγω θα ελεγα δωσε τα ολα ωστε να αρχίσεις απο το 0 και να κανεις σωστη δουλεια...

Το νερο σου τι μετρησεις εχει σε ph kh για αρχη χωρις επεξεργασία μονο με αντιχλωριο...

 

Οταν βάζουμε φυτα πρεπει βα ξερουμε ποία ειναι και τις απαιτήσεις τους οπως και τα ψαρια....

 

Το μέγεθος παρόλο που λες 120 λιτρα εχει και διαστάσεις το 80 δεν ειναι μεγαλο μηκος αλλα μπορεις να κανεις ομορφα πραγματα...

 

Συγνωμη που γραφω αργα αλλα εχω ενα σπασμενο χερι... και ειμαι απο κινητο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσα χρήματα εχεις σκοπο να διαθέσεις αλλα εγω θα σου προτεινα πρωτα να παρεις ενα εξωτερικο φίλτρο ωστε να εχεις σωστη και αρκετη φιλτρανση...

 

Το aquascape που έχεις ως τωρα δεν θα σε βοηθήσει πολυ και νομιζω πρεπει να δεις διαφορα ενυδρεία και το set up τους ώστε να φτιάξεις κατι καλύτερο...

 

Απο φωτισμο τι εχεις??

 

Ααα και το ενυδρείο δεν είναι 120 λίτρα γιατι μετρας εξωτερικές  διαστάσεις...

Και το νερο δεν ειναι μεχρι πάνω 

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει αφρικανικά ή ασιατικά ενυδρεια εκτος απο Αμερική???

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Η μονομαχινα δεν θα μεινει για πολυ ουτε ο πλεκο τα φυτα δεν τα θυμαμε τωρα αλλα θυμαμε οτι ειναι μετριον απαιτισεων.... 

εχω ενα βοιολογικο υλικο σαν μακαρονι αλλα εξισου καλο θα ελεγα γιατι ειναι αφροδες... θερμοστατη εχω της pacific.

μετραω με στικ τεστ αλλα ειναι πολυ καλα! εχουν ερθει απο γερμανια και εχω: 

ph 6.8 (τανινες,παντα σε ολα μου τα ενυδρεια τοσο ειχα) 

No2: 0

NO3:10-15 (μετρισα χθες και δεν θυμαμε ακριβος)

ΝΗ4: 0 

kh 6

gh 7 

Α ναι φωτισμο εχω μια T8 led 6500k 10w 900l λιγο μικρος αλλα δεν θελω πολλα φυτα.... 

Το ενυδρειο πανω κατω ειναι 105-110 λιτρα καθαρα επιδη εκανα λαθος 128 λιτρα ειναι απλα για καποιο λογο το λεω 120ρι.... 

σκεφτομαι να κρατισω μονο την πιστια και τις ανουμπιες και να προσθεσω βαλισνεριες.... θα βαλω και αλλα ξυλα ποιο λεπτα... 

θελω τα νεον γιατι μαρεσουν πολυ.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Εχεις δει αφρικανικά ή ασιατικά ενυδρεια εκτος απο Αμερική???

 

Εχω δει πολλα ενυδρεια και ξερω πως μοιαζουν.... δεν ειμαι και τοσο αρχαριος... 

απλα αυτο το εφιαξα με οτι ειχα απλα πειρα τα νεον και την αμμο.... σιγα σιγα μεσα στο καλοκαιρη θα το φιαξω.... 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ετων εισαι απο περιέργεια....

Το ενυδρειο σου ειναι περιπου 100 και ισως λιγο λιγότερα καθαρά γιατι εχεις και υλικα μεσα....

 

Εγω θα σου πρότεινα να πας σε ενα ζευγαρακι νανοκιχλιδας Αμερικής... αντε και κάποιο Cory, μπορεις επίσης να πας σε αφρικη σε νανοκλιχιδες Τανγκανικα αντι για ξυλα παμε σε πετρες και μπορεις να βαλεις και καποια φυτα. Και μετα μπορεις να πας σε Ασία ωραια χρώματα κι εκει και επίσης μπορεις να βαλεις φυτά.... εγω τουλάχιστον δεν μπορω να σου πω να βαλεις νεον ή αλλι κοπαδοψαρο γιατι είναι λαθος επιλογη απλα .. ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω ειναι 100λιτρα το λιγοτερο.... 

ωρεα πες ειναι ακαταλιλα για τα λιτρα μου τα νεον γιατι σε ολα τα προφιλ λενε οτι σε 70-80ρι μπαινουν ανετα? μαζι με ψαρι αλλου επιπεδου? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

Δεν θελω να σε στεναχωρώ αλλα 4=τίποτα...

Δεν ξερω αν το ειπα και πριν 4 εβαλα για αρχη και μετα αλλα 4 τουλαχιστον..... 

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα site σχεδον λενε το ελάχιστο που χρειάζεται για να επιβίωση ενα ψαρι με τα ελαχιστα άτομα... αυτο πολλες φορές ομως δεν σημαίνει οτι ειναι και σωστο.... το θεμα ειναι οτι δεν θα δεις ποτε αυτο που θελεις και θα το καταλαβεις μονο αν το κανεις τωρα και μετα πας σε ποιο μεγαλο ενυδρειο και τα 10 τα κανεις 50...

 

Αυτο το ακουω συχνά ποιο ψαρι ειναι αλλου επιπέδου??? 

 

Οι ζώνες που χωριζουμε τα ψαρια (ανω μεση κατω) ειναι σχετικο με το που συνήθως πανω στο φυσικο περιβάλλον... το θεμα ειναι να μπορουν να συμβιοσουν κιόλας... θερμοκρασια ph kh ξυλα πετρες φυτα κτλπ. Δεν ειναι μονο το που κολυμπανε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Σε ολα τα site σχεδον λενε το ελάχιστο που χρειάζεται για να επιβίωση ενα ψαρι με τα ελαχιστα άτομα... αυτο πολλες φορές ομως δεν σημαίνει οτι ειναι και σωστο.... το θεμα ειναι οτι δεν θα δεις ποτε αυτο που θελεις και θα το καταλαβεις μονο αν το κανεις τωρα και μετα πας σε ποιο μεγαλο ενυδρειο και τα 10 τα κανεις 50...

 

Αυτο το ακουω συχνά ποιο ψαρι ειναι αλλου επιπέδου??? 

 

Οι ζώνες που χωριζουμε τα ψαρια (ανω μεση κατω) ειναι σχετικο με το που συνήθως πανω στο φυσικο περιβάλλον... το θεμα ειναι να μπορουν να συμβιοσουν κιόλας... θερμοκρασια ph kh ξυλα πετρες φυτα κτλπ. Δεν ειναι μονο το που κολυμπανε...

Δηλαδη αν φιαξω το βιοτοπο που θελουν και εχω ενα κοπαδακι 10-12 ατομων δεν θα ειναι καλα? εγω δεν ειπα οτι θα ειναι το ιδιο με μεγαλα ενδρεια που εχουν μεγαλα κοπαδια αλλα οτι θα ζουν ευχαριστα χωρις να στρεσαρονται... εγω νομιζω θα ζουν καλα αλλα σε ενα μεγαλιτερο θα καλοπερνανε

το Ενυδρειο εχει διαστασεις εσωτερικες 78χ38χ38 που μας κανει 112 λιτρα..... αντε με τα ξυλα και την αμμο 105

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα 15-20 απο αυτα: 

Με την προϋπόθεση οτι εχω σουπερ καλη φιλτρανση και βιολογικό υλικό πολυ οχι απλα αρκετο...

Και σωστο aquascape.

 

Ειναι ενα πολυ ομορφο ψαρι που κινείται σχεδον παντου και κοπαδιζει... αν ειχες 1 μετρο μηκος θα ηταν ακομη καλυτερο...

 

Και δεν το συναντάς και συχνα!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Δηλαδη αν φιαξω το βιοτοπο που θελουν και εχω ενα κοπαδακι 10-12 ατομων δεν θα ειναι καλα? εγω δεν ειπα οτι θα ειναι το ιδιο με μεγαλα ενδρεια που εχουν μεγαλα κοπαδια αλλα οτι θα ζουν ευχαριστα χωρις να στρεσαρονται... εγω νομιζω θα ζουν καλα αλλα σε ενα μεγαλιτερο θα καλοπερνανε

το Ενυδρειο εχει διαστασεις εσωτερικες 78χ38χ38 που μας κανει 112 λιτρα..... αντε με τα ξυλα και την αμμο 105

 

Βγαλε και το κενο απο την πανω σταθμη του νερου....επεσες κατω απο τα 100

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βαλω ακομα ενα 450ρι φιλτρο με σιποραξ και λιγη τυρφη.....

για το aquascape τι αλλο να κανω? θα κρατισω αρκετο κενο χωρο για κορυ σκεφτομαι να βαλω 6 και 8 νεον ακομα... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...