Jump to content

ψαροσυνθεση σε 120λιτρα


Recommended Posts

Τα pseudomugil που σου προτάθηκαν είναι μακραν καλύτερη επιλογή από μελανοταινιες.Αν πας σε μελανο, τότε μόνο praecox

Χμμμ θα διαφωνήσω :-)

Γενικα εχουν την ομορφια τους

Και τα μεν και τα δε.. :-)

 

 

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα δω... επιδη εχω μια αδυναμια στο black water και θελω να εχω στα ενυδρεια μου κοιταω ποιο πολυ αμαζονιο.... (δεν λεω οτι μονο ο αμαζονιος εχει black water!!!!) 

θα δω τι θα βαλω.... σκεφτομαι και νανοκιχλιδες και κοπαδακι.... φυτα δεν θα εχω και πολλα αλλα αρκετα ποιο πολυ πιστια,ανουμπια,πολυσπερμα κτλ επισης θελω να βαλω αμμο και πολλα ξυλα... παντος κατι που σκεφτομαι ειναι να βαλω και ενα μικρο wave maker για να εχω εντονη ροη για να θυμιζει αμαζονιο...... 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, lth said:

Χμμμ θα διαφωνήσω :-)

Γενικα εχουν την ομορφια τους

Και τα μεν και τα δε.. :-)

 

 

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Δεν κρίνω το αν είναι καλύτερη επιλογή ένα ψάρι σύμφωνα με το αν μου αρέσει εμφανισιακά, αλλά με το αν οι απαιτήσεις του καλύπτονται επαρκώς από το ενυδρείο. Οι μελανοταινιες είναι οριακά :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Δεν κρίνω το αν είναι καλύτερη επιλογή ένα ψάρι σύμφωνα με το αν μου αρέσει εμφανισιακά, αλλά με το αν οι απαιτήσεις του καλύπτονται επαρκώς από το ενυδρείο. Οι μελανοταινιες είναι οριακά :) 

δεν τρελενομαι πολυ..... λατρεβω αμαζονιο.... 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και βαλεις wave maker θα δεις τα τετρα να καθονται ακουνητα σε καποια μερια. Για να ταισεις θα πρεπει να το κλεινεις αλλιως δεν θα προλαβαινεις να δεις κατα που παει η τροφη.

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μην περιμενεις και κανα τρελο κοπαδιασμα στους 80 ποντους μηκος.

Στα λεω γιατι και εγω 80 εχω μηκος και εχω black neon tetra.

Ωραια κινηση γι αυτα τα λιτρα εχουν και οι ροδοστομοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ωρεα τοτε θα κοιταξω για αρλεκινους.... 

wave maker δεν θα βαλω.... 

Μπορεις να παρεις εναν μικρο jebao...

Rw4 ή pp4 ή sw4....

https://www.reefsupplies.ca/online-store/Jebao-RW-4-Wavemaker-w-Wireless-Capabilities.html

Οι συγκεκριμενοι εχουν ρυθμιση ροης σχεδον οσο και οποτε θες .  

Οταν ταιζεις πατωντας μια φορα συγκεκριμενο κουμπι σταματανε να λειτουργουν για 10 λεπτα. .

Επισης εχουν ροη βραδινη ετσι ωστε να ηρεμουν τα ψαρια οταν κοιμουνται..

Και αλλα!!

Οι τιμες στο e -bay ειναι πολυ μικροτερες...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα:  

1. Ζευγάρι apistogramma cacatuoides ( double ή triple  red / blue) 

2. Ζευγάρι German blue Ramirez ή electric blue Ram.

3. Για αφρικανικες νανοκιχλιδες???

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Καλύτερα:  

1. Ζευγάρι apistogramma cacatuoides ( double ή triple  red / blue) 

2. Ζευγάρι German blue Ramirez ή electric blue Ram.

3. Για αφρικανικες νανοκιχλιδες???

θελω black water με πολλα ξυλα... σκεφτομαι λιγο τα απι.... 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, stathis spithas said:

Tι εργαλείο είναι αυτό ρε φίλε.. Με 52€ την βρήκα και έπαθα πλάκα! Από θορυβο πως πάνε; 

Σορρυ για το σπαμ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Tι εργαλείο είναι αυτό ρε φίλε.. Με 52€ την βρήκα και έπαθα πλάκα! Από θορυβο πως πάνε; 

Σορρυ για το σπαμ

Σιγα θελω και εγω να μαθω!!!! :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Tι εργαλείο είναι αυτό ρε φίλε.. Με 52€ την βρήκα και έπαθα πλάκα! Από θορυβο πως πάνε; 

Σορρυ για το σπαμ

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/1839-wavemaker-jebao-rw4-2652781041301.html

την βρεικα εδω.... δεν κανω διαφημιση

Ειναι το τελειο εργαλειο σε σχεση με τα λεφτα που δινεις..

Τελειως αθορυβες!!

Την δουλευω στο ριφακι την 4 και εχω παρει την sw8 (που ειναι το τελευταιο μοντελο )για το επομενο και μεγαλυτερο....

Η sw4 στο e-bay εχει 52 ευρω...

http://m.ebay.com/itm/122390169971?_mwBanner=1

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα Αγγελε παντα τις ροες μου τις ρυθμιζα με τα φιλτρα στα αμερικανικα μου...

Βεβαια με ενα τετοιο"εργαλειο" ισως να εκανα το κατι παραπανω!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω προσωπικα Αγγελε παντα τις ροες μου τις ρυθμιζα με τα φιλτρα στα αμερικανικα μου...

Βεβαια με ενα τετοιο"εργαλειο" ισως να εκανα το κατι παραπανω!!

 

θα δω.... 

Link to comment
Share on other sites

ωρεα!!! γεμισα το φιλτρο με βιολογικο υλικο και ενυδρειακο βαμβακη!!!! αυριο λογικα θα το μπολιασω!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο καθυστερημένα, δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά θα σου έλεγα να ψάξεις και τα ασιατικά ψαράκια που έχεις και πολλές επιλογές, είναι πολύ όμορφα και ξεφεύγεις λίγο από τα πιο συνηθισμένα! :)

Για παράδειγμα μια ομαδούλα από Dwarf Loach (Ambastaia sidthimunki) μαζί με μια ομάδα Trigonostigma, πιστεύω θα ήταν ένα πολύ ωραίο θέαμα!:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πειγα σε νοτιο αμερικη με νεον τετρα....

θα το εκανα ασιατικο αλλα δεν αντεξα με αυτα τα μικρουλια οποτε ενας λογος για ενα ακομα ενυδρειο......:bigemo_harabe_net-163:

αυτη τι στιγμη φιλοξενω για λιγο 2 μονομαχινες στο ενυδρειο και τον μονομαχο σε γεννυστρα (μεγαλη) μεχρι να παρω χωρισμα για το 20ρι γιατι αποκτισα και εναν ακομα μονομαχο.... οποτε σε λιγο καιρο θα φιαξω ενα 60ρι σιγουρα.....

Τωρα για τα νεον, εβαλα 4 για αρχη και την δευτερα ή τριτη αλλα 4 τουλαχιστον... εχω και μια απορια, ειναι δυο στρουμπουλα λιγο ποιο μεγαλα και 2 λεπτα ποιο μικρα.

Να υποθεσω οτι τα μικρα ειναι τα αρσενικα σωστα? γιατι το ενα παει αγκαζε με το ενα μεγαλουτσικο και του τσιμπαει την κοιλια.... 

Link to comment
Share on other sites

Επισης μολις με το καλο στειλω τους μονομαχους σε δικα τους ενυδρεια (συντομα!!!) μπορω να βαλω 2 ραμιρεζι ή θα εχω θεμα?

σκεφτομουν apistograma αλλα κανει 12 ευρω το ενα ενω τα ραμ τα βρεικα απο 4 μεχρη 6 και ειναι ποιο ομορφα..... 

Link to comment
Share on other sites

βασικα κουκλια ειναι!!!!! οποτε αν βαλω αλλα 4-6 νεον μπορω να βαλω 2 τετοια? αν ναι μπορω να βαλω 4 κορυ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...