Jump to content

Το μερακλιδικο nano reef !!!


michalos

Recommended Posts

Μην σε προβληματίζει ο ήλιος. 

Καλό θα του κάνει 1 ώρα την ημέρα!

Θα δεις πως θα τουμπανιαζουν τα κοράλλια!

Το σαμπ αν είναι εσωτερικό που δεν έχει πιέσεις βάλε κυανοακριλλικη. 

Δεν θα βάλεις σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι για το sump ,κυανοκρυλικη gel για στερέωμα και στεγανοποιηση με σιλικόνη

Skimmer δεν σκέφτομαι να βάλω, στο 100αρι reef που εχω το κινεζικο skimmer που του εβαλα στην ουσία μόνο οξυγόνωση κάνει , ζήτημα είναι αν βγάλει μισό κύπελλο την εβδομάδα και αυτό σχεδόν νερό ειναι.

Αν είναι με πολύ λίγα θρεπτικά όπως σκοπεύω την δουλειά θα την κάνει η βιολογία του βράχου κ το seachem matrix.

Από κοραλια σκέφτομαι μόνο μαλακά και κανένα lps, δεν σκοπεύω δηλ σε dosing

Μανιτάρια, gsp, zoanthus και καμιά ephyllia για να δίνει κίνηση στο ενυδρείο

Από ψάρια θα ήθελα 2 tomato clownfish , ένα κοπάδακι με 3-4 chromis viridis και αυτό που έχω απωθημενο ένα  yelow tail damsel

 

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικο μπορω να βαλω για να φτιαξω το εσωτερικο sump?

Ψαχνω αρχικα σε plexiglass αλλα δεν βρισκω εδω σε μαυρο...

Τι αλλο υλικο μπορει να μπει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα plexiglass μαυρο , θα το εχω την Δευτερα

Πηρα τσιμεντο για να κολλησω τους βραχους ,προχωραμε σιγα σιγα

Σε κανενα μηνα το πολυ πιστευω θα αρχισει το γεμισμα με νερο

Επομενες κινησεις να γινει παραγγελια για stc1000 controller και αυτοματη αναπληρωση

Το θεμα του φωτισμου που ειναι και πιο ακριβο το αφηνω για πιο μετα

Σκεφτομαι ή να παρω ενα populargrow 165watt κοστος περιπου 100ευρω

pop1.thumb.jpg.b0b9976f29cab71f25e2e62541a4b424.jpg

 

 

 

 

 

ή δυο aquaknight (spectra) 30w με 50ευρω το καθε ενα - 100ευρω και τα δυο  - εχω ηδη ενα στο 100αρι reef και ειμαι ευχαριστημενος.

 

spectra.thumb.jpg.ddbd66e575886ba489863996cd29fb11.jpgspectra.thumb.jpg.ddbd66e575886ba489863996cd29fb11.jpg

Το populargrow εχει το καλο οτι εχει bluetooth με android app που προγραμματιζεις φασμα σε συγκεκριμες ωρες (ανατολη δυση)

Το κακο οτι θελει να φτιαξεις στηριγμα γιατι δεν εχει βαση στηριξης αφου ειναι κρεμαστο

Το aquaknight εχει την βαση και για το θεμα του αυτοματου προγραμματισμου on-off μπορει με μια εξυπνη πριζα 10ευρω  να το κανεις , απως δεν εχει την δυνατοτητα ανατολης - δυσης 

Το κοστος ειναι ιδιο δυο aquaknight με ενα populargrow

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Τι εμβαδό καλύπτει το ένα και τι το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εξαρταται απο το υψος που εχεις το φως που "ανοιγει" πιο πολυ οσο πιο ψηλα το εχεις.

Αλλα οσο πιο ψηλα, τοσο πιο αδυνατο το φως που φτανει κατω, ειδικα στον πατο του ενυδρειου

Το populargroy ειναι 40 εκατοστα μηκος αλλα μπαινει πιο ψηλα απο το aqua knight

Το aquaknight ειναι περιπου 20 εκατοστα μηκος αλλα η βαση του ειναι χαμηλη  . γυρω στα 15 εκ απο το πανω μερος του ενυδρειου, καλυπτει γυρω στα 40-50εκ το ενα απο οσο βλεπω απο αυτο που εχω στο 100αρι

Το 100αρι reef  ειναι 70 εκ μηκος και αφηνει γυρω στα 10 εκ ακαλυπτη απο καθε πλευρα το aquaknight

Με καλυπτουν και to aquaknight και το populargrow στο εμβαδον πιστευω, το ενυδρειο εχει μηκος περιπου 90 εκ χ40 πλατος

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλά λόγια πάντως εχω ακουσει και για τα Vipar spectra 165w  αλλα νομιζω βγαίνει γυρω στα 150 ευρω. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σιγα σιγα ετοιμαζω τον εξοπλισμο για το νεο ενυδρειο, ξεκινησα να φτιαχνω το εσωτερικο sump στην πλατη αλλα εχω μια απορια σχετικα με την θεση του 2ου χωρισματος που εχω με κοκκινο χρωμα στο σχημα

Να μπει στο υψος της μεσης περιπου που θα εχουν οι γριλλιες εισοδου του νερου ή χαμηλα ?

Η ερωτηση εχει σχεση με την αυτοματη αναπληρωση που θα μπει στο 3ο διαμερισμα , πως θα δουλευει καλυτερα, μολις δηλαδη πεσει εστω και λιγο η σταθμη του νερου στο ενυδρειο να ανοιγει το φλοτερ την αντλια αμεσως για αναπληρωση

 

 

 

 

up.jpg

down.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

εγω θα το εβαζα στην μέση περιπου οπως λες, γιατι πιστευω θα ειχε και λιγοτερο θορυβο.  

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε η κατασκευή του εσωτερικού sump, πρώτη δουλειά ανοίχτηκαν οι γρίλιες για την εισαγωγή νερού στο sump, το dremmel είχε πρόβλημα και δυσκολεύτηκε να τις κάνω , έπεσε και πολύ τρίψιμο με γυαλοχαρτο για να γίνουν!

Το αποτέλεσμα όχι τέλειο αλλά ούτε χάλια.

1622267186988_copy_1600x899.thumb.jpg.21bd9c61614f4743a4721e6ebc2b0540.jpg

προχωράμε για την τρύπα εξαγωγής και μετά κόλλημα με κόλλα bison plastic. Έκανα δοκιμή σε δύο κομμάτια πλεξι και μετά μια μέρα προσπάθησα να τα ξεκολλήσω και έσπασαν στην προσπάθεια. Πολύ καλή κόλληση, σα να λιωνει λίγο το πλαστικό στο σημείο που κολλαει η κόλλα, σε μία δύο ώρες έχει κολλήσει κ σε μια μέρα έχει πλήρως στεγνώσει και έχει γίνει σκληρή σαν γυαλί. Και γράφει ότι είναι και αδιάβροχη οπότε για κατασκευή sump την βρίσκω ιδανική. Φυσικά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί απείθειας σε ενυδρείο γιατί είναι τοξική μέχρι να στεγνώσει, μετά μια μερα όμως σκληραίνει σαν γυαλί όπως είπα και δεν έχει πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το κόστος για το πλεξι ποσο ειναι? Συμφέρει δηλαδη για καποιον που θελει να το κανει σαν το δικό σου αντί του τζαμιού?  

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα κόστισε 30 ευρώ, το τζαμι είναι σίγουρα φτηνότερο αλλά ήθελα να κάνω τις τρύπες και τις οπές που με τζάμι δεν μπορούσα να τις κάνω όπως ήθελα γι'αυτό πήγα σε πλεξι.

Και εδώ έχει τελειώσει η κατασκευή, βρήκα και μια γωνιά για την επιστροφή που βιώνει πάνω στο sump που έκανα και έβαλα κ μια φλάντζα για στεγανοποίηση

1622470522408_copy_1600x899.jpg

1622471043033_copy_1600x899.jpg

1622471064894_copy_899x1600.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολύ ομορφη κατασκευη και πιστευω τα αξιζει τα 30 ευρω καθως ανοίγεις τρύπες, σχισμές κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τοποθέτησα το εσωτερικό sump στο ενυδρείο, έφτιαξα και ένα δοχείο υλικών για να μπορώ εύκολα να τα αλλάζω κ να τα καθαρίζω

Έφτιαξα με τζαμι δοχείο αυτόματης αναπληρωσης 16λτ 

Πήρα και τον εξοπλισμό για την αυτόματη αναπληρωση.

Επίσης παραγγείλα το φωτιστικό 165w populargrow από Γερμανία.

Γενικά προχωράει καλά, από εξοπλισμό είμαι κομπλέ ,εκείνο που μένει είναι μόλις μπορέσω να το γεμίσω νερό

Άραγωνιτη έχω αρκετό, επίσης reef νεκρό βράχο έχω κάμποσο που θα κολληθουν τα κομμάτια με τσιμέντο.

Στο θέμα βράχου θα γίνει μινιμαλ χωρίς μεγάλη ποσότητα

1624785519242_copy_2000x1124.jpg

IMG_20210620_191908.jpg

1624214776668_copy_2000x1124.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προχωράμε καλάε τους αυτοματισμούς, έχει φτιαχτεί ο stc1000 controller , η αυτόματη αναπλήρωση είμαι σχεδόν έτοιμη κ αυτή.

Πήρα αλλά 3 κιλά βράχου, πρέπει να έχω γύρω στα 10-12 κιλά σύνολο που θα κολληθουν με τσιμέντο.

Ήρθε και το φωτιστικό populargrow από Γερμανία, αλλά επειδή ήταν μακριά τα συρματόσχοινα του hanging kit τα έβαλα με άλλο τρόπο για να είναι πιο κοντό και διπλά για ασφάλεια1625642734695_copy_1440x878.thumb.jpg.fe2c2ccfa31306afb0538b5df08c2032.jpg

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήθηκε το φωτιστικό στον τοίχο με στηριγμα και το αποτέλεσμα1625737528296_copy_899x1600.thumb.jpg.2f0b70aef4616372f5d3e5e2c6427b08.jpg1625737494474_copy_1204x899.thumb.jpg.d1265c7871fe3f5940c16e21c8c339d0.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαίνεται με την γωνία στον τοίχο.  

Αυτο να φανταστώ εχει ρυθμίσεις για φάσμα κλπ μέσο εφαρμογής σωστα? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι 

πριν 11 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μια χαρα φαίνεται με την γωνία στον τοίχο.  

Αυτο να φανταστώ εχει ρυθμίσεις για φάσμα κλπ μέσο εφαρμογής σωστα? 

 

 

Ναι εχει εφαρμογη απο το κινητο που ρυθμιζεις φασμα 3 καναλια στην ουσια (λευκο-μπλε-moonlight)

Επισης με την εφαρμογη εχει προγραμματισμο για χρονοδιαγραμα στην διαρκεια της μερας στο φασμα που θελεις καθε φορα (ανατολη δυση κτλ)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenzetech.aquariumlight&hl=el

 

1.png.0f7abe4026ceaccec9c16ba0f884bb21.png

Η βλακεια ηταν οτι εβρισκα το ιδιο ακριβως με 80 ευρω απο aliexpress Γερμανια με την καλοκαιρινη προσφορα, εγω το πηρα 100 συνολο με μεταφορικα (εκπτωση που εκαναν) απο Γερμανια και αυτο μονο και μονο γιατι στις φωτο που ειχε εδειχνε και διακοπτες manual-wifi χειροκινητη ρυθμιση φασματος λευκου μπλε (σε περιπτωση βλαβης wifi), που δεν εχει στην πραγματικοτητα  ειναι ιδιο με αυτο των 80 ευρω και δεν ειναι με wifi αλλα bluetooth 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει.  Σημασία εχει να το χαρούν τα κοράλλια και εσυ.   

Μια χαρά εφαρμογούλα φαίνεται. Την δουλεία σου νομίζω θα την κάνεις και με το παραπάνω :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Δεν πειράζει.  Σημασία εχει να το χαρούν τα κοράλλια και εσυ.   

Μια χαρά εφαρμογούλα φαίνεται. Την δουλεία σου νομίζω θα την κάνεις και με το παραπάνω :) 

Μόλις ανακάλυψα ένα μεγάλο φάουλ στο φωτιστικό

Δεν κρατάει τις ρυθμίσεις που του δίνεις μόλις βγει από το ρεύμα ,σε περίπτωση διακοπής δηλαδή, και το χειρότερο είναι ότι μόλις επανερθει το ρεύμα μενει συνέχεια ανοιχτό στο maximum! 

Αυτό σημαίνει αν λείπεις από το σπίτι μερικές μέρες και γίνει διακοπή για λίγο εκαψες τα κοραλια σου.

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μονή λύση που βλέπω είναι το ups αφού οι περισσότερες διακοπές κρατάνε για λίγο συνήθως .

Επίσης όταν είναι σβηστό την νύχτα δηλαδη θέλει ελάχιστο ρεύμα μόνο να κρατάει τις ρυθμίσεις για το χρονοδιάγραμμα. Ευτυχώς έχω ένα ups που κάθεται και θα το συνδεσω

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δύσκολο ηταν να το κάνουν να κρατάει τις ρυθμίσεις? Τι να πω. 

 

Βαλε ups γιατι θα είσαι συνέχεια με αυτό το άγχος. Εκτός αν μπορεί κάποιος ηλεκτρονικός να του βάλει κανένα πυκνωτάκι ή κάτι άλλο, που σε περίπτωση διακοπής  οι ρυθμίσεις να μένουν. 

 

Πολύ κρίμα πάντως. 

Εμένα κάτι παρόμοιο κάνει η δοσομετρική μου. Με διακοπή, χάνει την τρέχουσα ώρα και αν δεν την δηλώσεις οταν έρθει το ρευμα η δοσομετρική δεν δουλεύει. Δηλαδή αν λείπεις 1-2 μερες και γινει διακοπή τα "ζουμιά" δεν μπαινουν μέσα. (Ευτυχώς στα νεότερα μοντέλα το διόρθωσαν αυτο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Τόσο δύσκολο ηταν να το κάνουν να κρατάει τις ρυθμίσεις? Τι να πω. 

 

Βαλε ups γιατι θα είσαι συνέχεια με αυτό το άγχος. Εκτός αν μπορεί κάποιος ηλεκτρονικός να του βάλει κανένα πυκνωτάκι ή κάτι άλλο, που σε περίπτωση διακοπής  οι ρυθμίσεις να μένουν. 

 

Πολύ κρίμα πάντως. 

Εμένα κάτι παρόμοιο κάνει η δοσομετρική μου. Με διακοπή, χάνει την τρέχουσα ώρα και αν δεν την δηλώσεις οταν έρθει το ρευμα η δοσομετρική δεν δουλεύει. Δηλαδή αν λείπεις 1-2 μερες και γινει διακοπή τα "ζουμιά" δεν μπαινουν μέσα. (Ευτυχώς στα νεότερα μοντέλα το διόρθωσαν αυτο)

Ναι ξενερωσα τελειως, αλλλα αυτο ειναι το θαλασσινο, συνεχεια να εχουμε προκλησεις που πρεπει να ξεπερασουμε

Και αυτος ειναι ο λογος που ηθελα να εχει manual ρυθμιση φασματος, λες και το ηξερα οτι μπορει να γινει αυτο και ειχα υποψιν σε περιπτωση προβληματος να εχω ενναλλακτικη να το εχω manual τυο φασμα και με χρονοδιακοπτη εξυπνης μπριζας να κανω δουλεια... αλλα οι κινεζοι συνηθως στην περιγραφη και στις λεπτομερεις των προιοντων που δινουν αλλα δειχνουν και αλλα δινουν

Τελος παντων, βρηκα του Ups που ειχα και μπηκε και καινουρια μπαταρια, το απογευμα μαλλον θα συνδεθει εκει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε νερό και άμμος στο reef , τώρα σειρά έχουν οι βράχοι

Ξεκίνησα να κολλήσω με τσιμέντο αλλά μετά κατάλαβα ότι πρέπει πρώτα να κολληθουν με κόλλα και μετά να μπει τσιμέντο ( βοήθησαν και 2 βιντεάκια στο YouTube)

Η κόλλα κάνει καταπληκτική δουλειά , ειδικά η ρευστή όχι gel , με λίγο άμμο αλλά καλύτερα με τρίμμα βράχου που κολλάει αμέσως και δεν φαίνονται και οι κολλήσεις.

Έκανα 2 νησιά, αυτό με την γέφυρα δεν μου αρέσει και τόσο, μάλλον κάποια κομμάτια θα ξεκολλήσουν να ξανακολληθουν.

Και εκεί είναι το πρόβλημα, αν προσπαθήσεις να ξεκολλήσεις κομμάτι σπάει ο βράχος και όχι η κόλληση.

Αυτό δείχνει πόσο καλά κολλάει με το τρίμμα βράχου που ειπα και αμέσως.

Χρειάστηκαν 4 μπουκαλάκια κόλλα debraven 20ml έχει 3.5ευρω το ενα

1626153480116_copy_1600x899.jpg

1626153438213_copy_1600x899.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόλλα εννοεις κυανοακριλική όπως η logo?  Την ανακατεύεις με τρίμα βράχου και φτιάχνεις κατι σαν "λάσπη" απο οτι καταλαβα,  Και μετά το μίγμα αυτο το βάσεις στα σημεία που θες να κολλήσεις. 

Δεν περίμενα να σου βγεί τόσο δυνατό. 

 

Το τρίμα βράχου πως το κάνεις? σπάς βράχο με σφυρί πχ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...