Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Καλημέρα!

Τόση άλγη σε 5 μέρες; Πως την καθάρισες;

Από νιτρικά πως πάει; Βλέπω σίγουρα ανισορροπία σε νιτρικά- φωσφορικά.

Δυσκολεύομαι από το κινητό μου κ την άλγη, αλλά δεν βλέπω ούτε κρυψώνες ούτε διόδους διαφυγής.

23 βαθμούς για λίγη ώρα, δεν είναι πρόβλημα σε καμία περίπτωση

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία !!! Όπως λέει και ο φίλος  @DIMITRIOS  πιο πάνω έχεις μόνο βραχώδης όγκους με ελάχιστα περάσματα και σχεδόν καθόλου σπηλιές . . Τώρα για την άλγη σίγουρα θα σε ζηλεύουν αυτοί που θέλουν να βάλουν  moss στα ενυδρεία τους .Στα Αφρικανικά δεν μας πειράζει ιδιαίτερα η άλγη αρκεί να μην ξεφύγει και σε εσένα ......  

Στο δια ταύτα . Απομάκρυνε τις πέτρες την μια από την άλλη για να δημιουργηθούν περάσματα και προσπάθησε να δημιουργήσεις σπηλιές κάνεις ότι τεστ νερού έχεις (γιατί βλέπω όλα τα ψάρια με το στόμα ανοιχτό) και μας λες τις μετρήσεις και διαβάζεις το Άλγες Γλυκού Νερού - Άλγη γλυκού νερού - Aquazone Portal . Επίσης δες αν τα ψαράκια τσιμπολογούν συνέχεια από την άλγη . Αυτά τα λίγα απο εμένα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μια βδομαδα τοση αλγη?ποσο φως ριχνεις και ποσο ταιζεις?μηπως ανεβαινουν τα νιτρικα πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Επισης αφου εχεις ογκους απο πετρες δεν πρεπει να υπαρχει καλη κυκλοφορια του νερου και σιγουρα απο κατω εχουν δημιουργηθει απο τις τροφες και τις ακαθαρσιες που δεν φευγουν ανοργανοι οργανισμοι και θα σου δημιουργουν προβλημα. Αν θες βγαλε τις πετρες κανε μια γενικη καθαριοτητα και βαλε τις πετρες και ας μην σου αρεσουν προσωρινα με τροπο που να βλεπεις ωραια ροη μεσα στο νερο. Μετα δες αν θα παρεις κυκλοφορητη ωστε να κανεις αυτο που θες

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλημέρα!

Τόση άλγη σε 5 μέρες; Πως την καθάρισες;

Από νιτρικά πως πάει; Βλέπω σίγουρα ανισορροπία σε νιτρικά- φωσφορικά.

Δυσκολεύομαι από το κινητό μου κ την άλγη, αλλά δεν βλέπω ούτε κρυψώνες ούτε διόδους διαφυγής.

23 βαθμούς για λίγη ώρα, δεν είναι πρόβλημα σε καμία περίπτωση

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Κρυψώνες έχω πάρα πολλές. Όλες αυτές οι πέτρες δημιουργούν μικρές κρυψώνες για τα ψάρια και ακόμα.περισσοτερες στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Διαδρόμου δεν έχω πολλούς είναι αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ψυχραιμία !!! Όπως λέει και ο φίλος  @DIMITRIOS  πιο πάνω έχεις μόνο βραχώδης όγκους με ελάχιστα περάσματα και σχεδόν καθόλου σπηλιές . . Τώρα για την άλγη σίγουρα θα σε ζηλεύουν αυτοί που θέλουν να βάλουν  moss στα ενυδρεία τους .Στα Αφρικανικά δεν μας πειράζει ιδιαίτερα η άλγη αρκεί να μην ξεφύγει και σε εσένα ......  

Στο δια ταύτα . Απομάκρυνε τις πέτρες την μια από την άλλη για να δημιουργηθούν περάσματα και προσπάθησε να δημιουργήσεις σπηλιές κάνεις ότι τεστ νερού έχεις (γιατί βλέπω όλα τα ψάρια με το στόμα ανοιχτό) και μας λες τις μετρήσεις και διαβάζεις το Άλγες Γλυκού Νερού - Άλγη γλυκού νερού - Aquazone Portal . Επίσης δες αν τα ψαράκια τσιμπολογούν συνέχεια από την άλγη . Αυτά τα λίγα απο εμένα.

Μαρίνο ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έχω εσκεμμένα βαλει τις πέτρες κοντά ώστε να δημιουργηθούν.πιλλες κρυψώνες. Η μία πέτρα με την άλλη αφήνουν . μικρα κενά μέσα στα οποία μπαίνουν και κρύβονται τα ψάρια. Η δομή του εν δεν έχει αλλάξει καθόλου από την πρώτη μέρα. Θα πραγματοποιήσω μετρήσεις και θα επανέλθω αύριο. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Επισης αφου εχεις ογκους απο πετρες δεν πρεπει να υπαρχει καλη κυκλοφορια του νερου και σιγουρα απο κατω εχουν δημιουργηθει απο τις τροφες και τις ακαθαρσιες που δεν φευγουν ανοργανοι οργανισμοι και θα σου δημιουργουν προβλημα. Αν θες βγαλε τις πετρες κανε μια γενικη καθαριοτητα και βαλε τις πετρες και ας μην σου αρεσουν προσωρινα με τροπο που να βλεπεις ωραια ροη μεσα στο νερο. Μετα δες αν θα παρεις κυκλοφορητη ωστε να κανεις αυτο που θες

Ευχαριστω για τη. Απάντηση σου. Γενικά κατά τηνα αλλαγή νερού προσπαθώ να ανασηκώνω κάποιες πέτρες ώστε να κάνω καθαριότητα στις περιοχές όπου μαζεύονται πολλές ακαθαρσίες. Προς τι τόση πολύ άλγη; Υπάρχει κάποια ιδέα; Μήπως οφείλεται αποκλειστικά στον.μεγαλο αριθμο ψαριών που έχω τώρα στο ενυδρείο; Φως έχω 9 ώρες την ημέρα

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Μόλις πραγματοποίησα μετρήσεις με υγρά τέστ sera 

Ph 8

Kh 13

Gh 33 

NH4/NH3 : 0.25 

NO2 : 0 

NO3 : 0 

 

Αλλαγή νερού έχει πραγματοποιηθεί 110 λίτρα από τα 260 καθαρά λίτρα νερού του ενυδρείου μου πριν 6 μέρες.

τις προηγούμενες ημέρες τα ψάρια δεν έτρωγαν οπότε υπήρξαν αναπόφευκτα υπολοιματα τροφής όσο και εάν προσπάθησα να τα απομακρύνω. Πραγματοποιείται τάισμα 2 φορές την ημέρα. Τώρα έχω να ταισω από χτες το πρωί (Παρασκευη ) @marinos @christos efthimiou @DIMITRIOS

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Επισης αφου εχεις ογκους απο πετρες δεν πρεπει να υπαρχει καλη κυκλοφορια του νερου και σιγουρα απο κατω εχουν δημιουργηθει απο τις τροφες και τις ακαθαρσιες που δεν φευγουν ανοργανοι οργανισμοι και θα σου δημιουργουν προβλημα. Αν θες βγαλε τις πετρες κανε μια γενικη καθαριοτητα και βαλε τις πετρες και ας μην σου αρεσουν προσωρινα με τροπο που να βλεπεις ωραια ροη μεσα στο νερο. Μετα δες αν θα παρεις κυκλοφορητη ωστε να κανεις αυτο που θες

Χρήστο η αντλία που χρησιμοποιω για τη μεταφορά του νερόυ από το βαρέλι στο ενυδρείο κάνει για κυκλοφόριτης; Έχει αρκετά υψηλη ροή 2400 λίτρα ανά ώρα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι. Μόλις πραγματοποίησα μετρήσεις με υγρά τέστ sera 

Ph 8

Kh 13

Gh 33 

NH4/NH3 : 0.25 

NO2 : 0 

NO3 : 0 

 

Αλλαγή νερού έχει πραγματοποιηθεί 110 λίτρα από τα 260 καθαρά λίτρα νερού του ενυδρείου μου πριν 6 μέρες.

τις προηγούμενες ημέρες τα ψάρια δεν έτρωγαν οπότε υπήρξαν αναπόφευκτα υπολοιματα τροφής όσο και εάν προσπάθησα να τα απομακρύνω. Πραγματοποιείται τάισμα 2 φορές την ημέρα. Τώρα έχω να ταισω από χτες το πρωί (Παρασκευη ) @marinos @christos efthimiou @DIMITRIOS

 

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα δεν συνάδουν οι μετρήσεις σου με την εικόνα του ενυδρείου . 

Ανακαίνισε τα φιαλίδια περίπου στα 2 λεπτά και ξανά κάνε μετρήσεις . Μετράς αμμωνία ( NH3/NH4)έστω και ελάχιστο  και δεν έχεις καθόλου (NO3) νιτρικά με τόση άλγη . 

Κάτι δεν πάει σωστά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Νικόλα δεν συνάδουν οι μετρήσεις σου με την εικόνα του ενυδρείου . 

Ανακαίνισε τα φιαλίδια περίπου στα 2 λεπτά και ξανά κάνε μετρήσεις . Μετράς αμμωνία ( NH3/NH4)έστω και ελάχιστο  και δεν έχεις καθόλου (NO3) νιτρικά με τόση άλγη . 

Κάτι δεν πάει σωστά. 

Παίρνω μετρήσεις ξανά και επανε

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Παίρνω μετρήσεις ξανά και επανέρχομαι

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Γενικά πάντως το φαινόμενο της άλλης υπάρχει από την πρώτη στιγμή στο ενυδρείο μου δεν είναι κάτι που ξεκίνησε τώρα. Είχα γράψει και παλαιότερα στο φόρουμ αλλά είχα καταλάβει από τις απαντήσεις ότι είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού για νεοσύστατο ενυδρείο και με τόσα ψάρια Μεσά. Ήλπιζα πως μήνα με τον μήνα θα βελτιώνεται αλλά ακόμα δεν έχω δει καμία βελτίωση. Πάντα η άλγη έκανε πάρτυ στη βδομάδα πάνω το θέαμα ήταν πάντα τραγικό. Καθαριζω μόνο τζάμια ενώ τη. Άλγη πάνω στις πέτρες δεν τη πειράζω καθώς αναστατώνονται υπερβολικά ντσ ψαρια. Μπορεί να μου πει ίσως κάποιος την δικιά του εμπειρία από όταν το ενυδρείο του ήταν 3-4 μηνών;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επανέλαβαν σήμερα μετρήσεις ακόμα 2 φορές και τις 2 φορές πήρα ίδια αποτελέσματα. Τα αποτελέσματα είναι παρόμοια με τα χτεσινα. @marinos

 

ΝΗ3/ΝΗ4 :0.25

ΝΟ2 : 0 

ΝΟ3: 5 

 

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα με υπολείμματα τροφής και με τόση άλγη το ΝΟ3 =5 μου φαίνεται πολύ λίγο . 

Τέλος πάντων με αυτό (την άλγη) θα ασχοληθούν οι ποιο ειδικοί από εμένα (  @natateo όποτε και αν μπορείς σε παρακαλώ)  . Τα ψάρια συνεχίζουν να μην τρώνε  ; 

Αν ναι μούλιασε την τροφή flakes με σκορδόζουμο και φρόντισε να αλλάξεις την διάταξη στις πέτρες σου για να μειώσεις τις αψιμαχίες  .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια οποιουδήποτε έχει κάποια εμπειρία στο θέμα της άλγης. :)

τάισα με προσοχή σήμερα το πρωί και έφαγαν κανονικά. Δεν έπεσαν πάνω στην τροφή σαν τρελά βέβαια όπως παλιότερα αλλά έφαγαν όλη την τροφή. Υπάρχει πιθανότητα να υπήρξε αύξηση της αμμωνίας μέσα στη βδομάδα λόγω υπολειμμάτων τροφής και αυτά να οδήγησε σε περίεργη συμπεριφορά των ψαριών; Η συμπεριφορά του από χτες το απόγευμα είναι αρκετά φυσιολογικη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια οποιουδήποτε έχει κάποια εμπειρία στο θέμα της άλγης. :)

τάισα με προσοχή σήμερα το πρωί και έφαγαν κανονικά. Δεν έπεσαν πάνω στην τροφή σαν τρελά βέβαια όπως παλιότερα αλλά έφαγαν όλη την τροφή. Υπάρχει πιθανότητα να υπήρξε αύξηση της αμμωνίας μέσα στη βδομάδα λόγω υπολειμμάτων τροφής και αυτά να οδήγησε σε περίεργη συμπεριφορά των ψαριών; Η συμπεριφορά του από χτες το απόγευμα είναι αρκετά φυσιολογικη. 

Εννοείται πως διάβασα πάλι το.αρθρο με τις άλγες και κατέληξα πάλι εκεί όπως και τις προηγούμενες φορές που το είχα διαβάσει. Ο τύπος άλγης που φαίνεται σου δικό μου μάτι στο ενυδρείο μου να μοιάζει με.τις φωτογραφίες προτείνεται : "υπομονή" 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Υπάρχει πιθανότητα να υπήρξε αύξηση της αμμωνίας μέσα στη βδομάδα λόγω υπολειμμάτων τροφής και αυτά να οδήγησε σε περίεργη συμπεριφορά των ψαριών;

Ναι υπάρχει.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo θα εκτιμούσα πολύ την οποιαδήποτε βοήθεια! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@natateo θα εκτιμούσα πολύ την οποιαδήποτε βοήθεια! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Η απαντηση ειναι πολυ απλη -

On 24/10/2021 at 1:12 ΜΜ, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

ΝΗ3/ΝΗ4 :0.25

Όσο θα υπαρχει αμμωνια στο ενυδρειο, τόσο θα υπαρχει και αλγη. Αυτα τα δυο αγαπανιουνται, να ξερεις.

Για το τεστ νιτρικων της Sera.... κανε σε παρακαλω κόπο και ξανα μετρησε, όπως προτεινει η @Katrin εδω

Διάβασε καλα το ποστ #34, #37, #38. Και πες μετα το αποτελεσμα.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

και ακομα προτεινω να χαμηλωσεις την ενταση φωτισμου και την φωτοπεριοδο. Το τελευταιο κανε 6 -7 ωρες, οχι παραπανω.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και Νικόλα μπορείς να μου εξηγήσεις το 0.25 με τεστ της sera . Γιατί από ότι θυμόμουν και το επιβεβαίωσα και εδώ μετράει 0 και μέτα 0,5  , 1 και κτλ . Μήπως έκανες τεστ της api ;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Και Νικόλα μπορείς να μου εξηγήσεις το 0.25 με τεστ της sera . Γιατί από ότι θυμόμουν και το επιβεβαίωσα και εδώ μετράει 0 και μέτα 0,5  , 1 και κτλ . Μήπως έκανες τεστ της api ;

Μαρίνο βλέπω το χρώμα να είναι κάπου στη μέση σε όσα τέστ έκανα ούτε εστί μηδέν αλλά σίγουρα ούτε και στο 0.5. για αυτό γράφω 0.25 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...