Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Με τρεις sinodontis μέσα στο ενυδρείο μου με τους 2 στα 12 εκατοστά και τα δύο νεαρά Demasoni μου που γεννήθηκαν στο ενυδρείο κλείνουν 2 μηνες σε λίγες μέρες;; @marinos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@marinos το σκεύασμα του εμπορίου που μου έχεις για την άλγη έχει κάνει θαύματα. Το χρησιμοποιώ 1 φορά κάθε δύο βδομάδες και το ενυδρείο μου πλέον είναι πεντακάθαρο! Μπορώ να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ με αυτή τη συχνότητα η θα πρέπει να το κόψω τελείως; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@marinos το σκεύασμα του εμπορίου που μου έχεις για την άλγη έχει κάνει θαύματα. Το χρησιμοποιώ 1 φορά κάθε δύο βδομάδες και το ενυδρείο μου πλέον είναι πεντακάθαρο! Μπορώ να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ με αυτή τη συχνότητα η θα πρέπει να το κόψω τελείως; Ευχαριστώ

Εβδομαδιαία Δοσολογία:10 ml ανά 100 lt για διάστημα 4 εβδομάδων. 

Άρα τέλος !!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες αντιμετώπισα την πρώτη πολύωρη διακοπη ρεύματος. (9-17.30) έκανα όλα όσα αναφέρονται στο φόρουμ και φαίνεται πως τα πράγματα είναι μια χαρά πλέον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα κατάφερα επιτέλους να δώσω τα υπεράριθμα αρσενικά που είχα στο ενυδρείο μου. Τον τελευταίο καιρό τα ψάρια έχουν μεγαλώσει πολύ με αποτέλεσμα πραγματικά να είναι ασφυκτικά πολλά μέσα στο ενυδρείο μου. Οι καυγάδες επίσης μεταξύ των Demasoni ήταν όλο και πιο έντονοι με αποτέλεσμα ένα από τα αρσενικά μου μα είχε τραυματιστεί. Έδωσα συνολικα 10 αρσενικά ψάρια 5 Demasoni, 4 labidochromis και 1 Maylandia Callainos και περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία να δω τη συμπεριφορά των  υπολοίπων ψαριών. Σίγουρα δεν μου ήταν καθόλου εύκολο να τα αποχωριστώ αλλά η κατάσταση ήταν "ασφυκτική" @marinos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά Νικόλα . 

Όταν θα μπορέσεις βάλε και καμιά φωτογραφία για να θαυμάσουμε και εμείς το ενυδρείο σου . 

Αν θέλεις βάλτο και στον διαγωνισμό . (ξέρω πέντε- έξι άτομα από την επιτροπή και θα το προωθήσουμε ανάλογα και αξιοκρατικά :hysterical: )

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 2:11 ΠΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Καλή χρονιά Νικόλα . 

Όταν θα μπορέσεις βάλε και καμιά φωτογραφία για να θαυμάσουμε και εμείς το ενυδρείο σου . 

Αν θέλεις βάλτο και στον διαγωνισμό . (ξέρω πέντε- έξι άτομα από την επιτροπή και θα το προωθήσουμε ανάλογα και αξιοκρατικά :hysterical: )

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους μας Μαρίνο! Χαχα νομίζω πως το ενυδρείο μου θέλει ακόμη δουλειά!!! Προσπάθησα να σπάσω τις πέτρες όπως είχαμε συζητήσει δοκιμάζοντας αρχικά με μια μικρότερη αλλά γίνεται υπερβολικα κοφτερή και δεν λειαίνει με τίποτα μετά ! Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης νέων μικρότερων πετρωμάτων άτλας πράσινη για να αντικατάστησω κάποιες από τις μεγαλύτερες. 

 

Όσο για τα υπόλοιπα τα ψάρια μου γεννούν ανενόχλητα εδώ και 3 μήνες περίπου ανά μήνα. Πλέον διαθέτω στο ενυδρείο μου δυο Demasoni πρώτης γέννας, 1 ladido πρώτης γέννας, και 2 Demasoni δεύτερης γέννας! Πάρα το γεγονός ότι υπάρχουν 3 sinodontis μέσα στο ενυδρείο μου όσοι γόνοι έχω εντοπίσει συνεχίζουν να είναι ακόμα εκεί και μάλιστα να γίνουν πλέον μικρά ψαράκια. Παραθέτω φωτογραφίες από το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Το ladido πρώτης γέννας και δίπλα το ένα Demasoni δεύτερης γέννας

Screenshot_2022-01-08-16-41-05-657_com.miui.gallery.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/1HkzKX1wY7wEedx9vGMdsoqQ5AIuLM8kt/view?usp=drivesdk 

 

Ο ένας από τους. 3 sinodontis (ο μεγαλύτερος)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Το ένα Demasoni δεύτερης γέννας

Screenshot_2022-01-08-16-53-35-396_com.miui.gallery.jpg

 

Screenshot_2022-01-08-16-55-33-081_com.miui.gallery.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

 

Screenshot_2022-01-08-16-55-33-081_com.miui.gallery.jpg

https://drive.google.com/file/d/1Hss-zrAMdy9XykoLP2vTC3CgLyKkb-AH/view?usp=drivesdk

 

Πλεον το ενυδρείο περιέχει:

 

8 ladido yellows ενήλικα ( 5 θηλυκά 3 Αρσενικά ) με προοπτική να δωθεί άλλο ένα αρσενικό

 

6 Maylandia Callainos ενήλικα ( 4 θηλυκά και 2 αρσενικά ) με προοπτική να μείνουν όλα

 

14 Demasoni ενήλικα ( 9 θηλυκά και 5 με π αρσενικά) με προοπτική να δοθούν αλλά 2 αρσενικά

 

3 sinodontis με προοπτική να μείνουν όλοι 

 

5 μικρά ψαράκια ( 2 Demasoni πρώτης γέννας 2 Demasoni δεύτερης γέννας και 1 labidochromis

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα είδα για πρώτη φορά στο ενυδρείο μου από τότε που το τρέχω, τραυματισμένο ψάρι. Ένα labidochromis θηλυκό είχε 2-3 μικρά σκισιματα στην ουρά προφανώς από κάποια μάχη με κάποιο αρσενικό του είδους του. Είναι φυσιολογικό να συμβεί αραιά και που; Η να αρχίσω να αγχώνομαι; @marinos

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Σήμερα είδα για πρώτη φορά στο ενυδρείο μου από τότε που το τρέχω, τραυματισμένο ψάρι. Ένα labidochromis θηλυκό είχε 2-3 μικρά σκισιματα στην ουρά προφανώς από κάποια μάχη με κάποιο αρσενικό του είδους του. Είναι φυσιολογικό να συμβεί αραιά και που; Η να αρχίσω να αγχώνομαι; @marinos

Με 3 αρσενικά και 5 θηλυκά είναι φυσιολογικό αυτό. Αν θέλεις μεγαλύτερη ηρεμία άφησε μόνο το κυρίαρχο αρσενικό και δώσε τα άλλα δύο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Με 3 αρσενικά και 5 θηλυκά είναι φυσιολογικό αυτό. Αν θέλεις μεγαλύτερη ηρεμία άφησε μόνο το κυρίαρχο αρσενικό και δώσε τα άλλα δύο.

Ωραία Μαρίνο αυτό θα ήθελα να κάνω !

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο επειδή θέλω να ετοιμάσω το προφίλ του Maylandia Callainos   θέλω τις καλύτερες φωτογραφίες που μπορείς να βγάλεις σε παρακαλώ . 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Νίκο επειδή θέλω να ετοιμάσω το προφίλ του Maylandia Callainos   θέλω τις καλύτερες φωτογραφίες που μπορείς να βγάλεις σε παρακαλώ . 

Τελεία Μαρίνο μεγάλη μου χαρά πραγματικά! Είναι πολύ όμορφα και ήρεμα ψάρια ! Καμία σχέση με τα Demasoni και τα labidochromis που έχω. Τα Callainos δεν τσακώνονται σχεδόν ποτέ ! Μέχρι την Κυριακή θα τις έχω στείλει Μαρίνο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Τελεία Μαρίνο μεγάλη μου χαρά πραγματικά! Είναι πολύ όμορφα και ήρεμα ψάρια ! Καμία σχέση με τα Demasoni και τα labidochromis που έχω. Τα Callainos δεν τσακώνονται σχεδόν ποτέ ! Μέχρι την Κυριακή θα τις έχω στείλει Μαρίνο!!

Μήπως θέλεις να το ετοιμάσεις εσύ ; 

Τα ψαριά τα γνωρίζεις τον τρόπο θα στον δείξω και ό,τι χρειαστείς θα είμαι δίπλα σου .

Και στην υπογραφή θα έχει

Συντάκτης : @Νίκος Γκογκάκης .

Και θα είσαι για όσο υπάρχει το forum o συντάκτης αυτού του προφίλ .(αφήνεις και έργο πίσω σου)!!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Μήπως θέλεις να το ετοιμάσεις εσύ ; 

Τα ψαριά τα γνωρίζεις τον τρόπο θα στον δείξω και ό,τι χρειαστείς θα είμαι δίπλα σου .

Και στην υπογραφή θα έχει

Συντάκτης : @Νίκος Γκογκάκης .

Και θα είσαι για όσο υπάρχει το forum o συντάκτης αυτού του προφίλ .(αφήνεις και έργο πίσω σου)!!!!! 

Βέβαια και θα ήθελα Μαρίνο εννοείται! Να σου πω την αλήθεια τα τυπικά του θέματος όπως το να φαίνεται το όνομα μου δεν με απασχολεί καθόλου. Με απασχολεί όμως  η τριβή μου με το χόμπυ και πόσο μάλλον με την Αφρική που τόσο έχω ήδη αγαπήσει!! Περιμένω την καθοδήγηση σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Βέβαια και θα ήθελα Μαρίνο εννοείται! Να σου πω την αλήθεια τα τυπικά του θέματος όπως το να φαίνεται το όνομα μου δεν με απασχολεί καθόλου. Με απασχολεί όμως  η τριβή μου με το χόμπυ και πόσο μάλλον με την Αφρική που τόσο έχω ήδη αγαπήσει!! Περιμένω την καθοδήγηση σου :)

Ok . Θα συνεννοηθούμε με pm. 

Εννοείτε όποιος άλλος θέλει να συμμετάσχει στην δημιουργία προφίλ ( οποιασδήποτε κατηγορίας )  είναι καλοδεχούμενος . Δεν έχει παρά να μου το πει και εγώ θα τον καθοδηγήσω και θα τον βοηθάω άμεσα . 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο σε κάτι πάλι που έχει να κάνει με την επιθετικότητα των labidochromis. Παρατηρώ πως τα περισσότερα αρσενικά ψάρια του ενυδρείου μου έχουν ηρεμήσει αρκετά μετά την απομάκρυνση των 9 αρσενικών που έδωσα στα τέλη Δεκεμβρίου. Όμως ένα Labidochromis έχει αργιεψει υπερβολικα πολύ. Δεν δημιουργούσαι σχεδόν ποτέ προβλήματα στο ενυδρείο πρίν αλλά τώρα φαίνεται πως έχει ανέβει σε ιεραρχία και κυνηγάει όλο το ενυδρείο σχεδόν. 

Επίσης είναι λίγο λιγότερο κίτρινο από ότι όλα τα άλλα ladido που έχω και είχα. Υπάρχει περίπτωση να είναι υβρίδιο; Ωστόσο όλα τα είχα πάρει την ίδια μέρα κ από το ίδιο petshop. Σίγουρα θα το απομακρύνω αλλά και πάλι θα πρέπει να ανέβω Αθήνα για να γίνει αυτό. Επισυνάπτετω φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο σε κάτι πάλι που έχει να κάνει με την επιθετικότητα των labidochromis. Παρατηρώ πως τα περισσότερα αρσενικά ψάρια του ενυδρείου μου έχουν ηρεμήσει αρκετά μετά την απομάκρυνση των 9 αρσενικών που έδωσα στα τέλη Δεκεμβρίου. Όμως ένα Labidochromis έχει αργιεψει υπερβολικα πολύ. Δεν δημιουργούσαι σχεδόν ποτέ προβλήματα στο ενυδρείο πρίν αλλά τώρα φαίνεται πως έχει ανέβει σε ιεραρχία και κυνηγάει όλο το ενυδρείο σχεδόν. 

Επίσης είναι λίγο λιγότερο κίτρινο από ότι όλα τα άλλα ladido που έχω και είχα. Υπάρχει περίπτωση να είναι υβρίδιο; Ωστόσο όλα τα είχα πάρει την ίδια μέρα κ από το ίδιο petshop. Σίγουρα θα το απομακρύνω αλλά και πάλι θα πρέπει να ανέβω Αθήνα για να γίνει αυτό. Επισυνάπτετω φωτογραφία

Βίντεο ακόμα καλύτερα! Αναφέρομαι στο κάτω κάτω labidochromis

 

https://drive.google.com/file/d/1O3TDRBLjxoY5QIwMMa6keBr-LErPhITK/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Βίντεο ακόμα καλύτερα! Αναφέρομαι στο κάτω κάτω labidochromis

 

https://drive.google.com/file/d/1O3TDRBLjxoY5QIwMMa6keBr-LErPhITK/view?usp=drivesdk

Το βίντεο είναι σημερινό ; Αν ναι μέτρα ΝΟ2 και Νο3 μάλλον θέλεις αλλαγή νερού .

Όχι δεν είναι υβρίδιο ετοιμάζεται να γίνει ο κυρίαρχος του ενυδρείου ( σε λίγο θα βγάλει και μούσι)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Το βίντεο είναι σημερινό ; Αν ναι μέτρα ΝΟ2 και Νο3 μάλλον θέλεις αλλαγή νερού .

Όχι δεν είναι υβρίδιο ετοιμάζεται να γίνει ο κυρίαρχος του ενυδρείου ( σε λίγο θα βγάλει και μούσι)

Το βίντεο είναι σημερινό ναι. Έχω κάνει αλλαγή νερού πριν 6 μέρες. Θα μετρήσω εννοείται. Τι σε προβλημάτισε στην εικόνα του βίντεο και λες για No2 και No3; Ρωτάω για να δω εάν είναι κάτι μόνιμο η όχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...