Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Η απαντηση ειναι πολυ απλη -

Όσο θα υπαρχει αμμωνια στο ενυδρειο, τόσο θα υπαρχει και αλγη. Αυτα τα δυο αγαπανιουνται, να ξερεις.

Για το τεστ νιτρικων της Sera.... κανε σε παρακαλω κόπο και ξανα μετρησε, όπως προτεινει η @Katrin εδω

Διάβασε καλα το ποστ #34, #37, #38. Και πες μετα το αποτελεσμα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα τα διαβάσω και θα επανέλθω αύριο πρωί. Να μειώσω τη φωτοπεριοδο για κάποιο διάστημα για να δω τι θα συμβεί; γενικά οι 6 ώρες φως δεν είναι πολύ λίγες; Προσπαθώ να τα ταιζω με ανοιχτά φωτα για αυτό και το είχα στις 9 ώρες ώστε να αμήν είναι πολύ κοντά το ένα γεύμα από το άλλο μέσα στη μέρα. Να αρχίσω να ταιζω μια φορά τη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

και ακομα προτεινω να χαμηλωσεις την ενταση φωτισμου και την φωτοπεριοδο. Το τελευταιο κανε 6 -7 ωρες, οχι παραπανω.

Όσο για την ένταση του φωτισμού έχω τη λεντοταινια η οποία δίνεται μαζί με το ενυδρείο της anubias του pet city. Έχει μόνο τρεις σκάλες. Μια λευκό μια λευκό με μικρά μπλε φωτάκια και μια μόνο μπλε φωτάκια. Έχω να λειτουργεί μόνο το λευκό. Υπάρχει πιθανότητα να είναι πολύ υψηλή η ένταση; Είχα ζητήσει από την εταιρεία τις αναλύτικες οδηγίες χρήσεως αλλά δεν μου ήρθαν ποτέ . Δεν υπήρχαν μέσα στη συσκευασία του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Όσο για την ένταση του φωτισμού έχω τη λεντοταινια η οποία δίνεται μαζί με το ενυδρείο της anubias του pet city. Έχει μόνο τρεις σκάλες. Μια λευκό μια λευκό με μικρά μπλε φωτάκια και μια μόνο μπλε φωτάκια. Έχω να λειτουργεί μόνο το λευκό. Υπάρχει πιθανότητα να είναι πολύ υψηλή η ένταση; Είχα ζητήσει από την εταιρεία τις αναλύτικες οδηγίες χρήσεως αλλά δεν μου ήρθαν ποτέ . Δεν υπήρχαν μέσα στη συσκευασία του ενυδρείου

Την ταινια μην αναβεις καθολου τωρα. Πόσες λαμπες εχεις στο ενυδρειο και τι ειδος;

Η αμμωνια πρεπει να φυγει. Λιγοτερο ταισμα, βακτηρια μετα απο καθε αλλαγη νερου. Φουλ βιολογικο υλικο στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Νατάλια για την αμμωνία είμαι πολύ επιφυλακτικός ότι η μέτρηση είναι σωστή . Αν δεν έχει κάνει κάποιο λάθος με υπερβολικό τάισμα ή με την ρουτίνα αλλαγής νερού πολύ δύσκολα με το μέγεθος του ενυδρείου και τον αριθμό των ψαριών που έχει μέσα να ανεβάζει αμμωνία χωρίς να έχουν ανέβει τα νιτρώδη και τα νιτρικά . Μιλάμε για ένα ενυδρείο που έχει ψαράκια μέσα απο τον Ιούνιο . 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Την ταινια μην αναβεις καθολου τωρα. Πόσες λαμπες εχεις στο ενυδρειο και τι ειδος;

Η αμμωνια πρεπει να φυγει. Λιγοτερο ταισμα, βακτηρια μετα απο καθε αλλαγη νερου. Φουλ βιολογικο υλικο στο φιλτρο.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα καθόλου σήμερα να πάρω μετρήσεις. Αύριο όμως σίγουρα. Για φωτισμό έχω μόνο τον φωτισμό που έχει μέσα το ενυδρείο της anubias. Μια λεντοταινια δηλαδή. Δεν έχω αγοράσει έξτρα κάτι εγώ. Θα ανέβασω φωτογραφία αύριο. Επίσης δεν είχε καθόλου πληροφορίες μέσα για την ισχύ και το χρώμα που βγάζει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Δυστυχώς δεν πρόλαβα καθόλου σήμερα να πάρω μετρήσεις. Αύριο όμως σίγουρα. Για φωτισμό έχω μόνο τον φωτισμό που έχει μέσα το ενυδρείο της anubias. Μια λεντοταινια δηλαδή. Δεν έχω αγοράσει έξτρα κάτι εγώ. Θα ανέβασω φωτογραφία αύριο. Επίσης δεν είχε καθόλου πληροφορίες μέσα για την ισχύ και το χρώμα που βγάζει. 

Βγαλε φωτο απο αυτη την λεντοταινια. Δεν ειχα δει ενυδρειο μονο με λεντοταινια για μανισιο φωτιστικο ενυδρειου....

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή νερού σήμερα. Επανέλαβα μετρήσεις για αλώνια νιτρώδη νιτρικά και παίρνω ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Για τις μετρήσεις με τα νιτρικά έβαλα διπλάσια ποσότητα καδμίου και έγινε ανάδευση για περίπου ένα λεπτό αντί για 15 δευτερόλεπτα όπως διάβασα στο ποστ της φίλης που μου επισυνάψε η @natateo . Ανεβάσω και τις φωτό από το φωτισμό που έχω @marinos

 

 

Screenshot_2021-10-28-18-37-19-263_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-10-28-18-37-10-862_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν φαίνεται να είναι αρκετά δυνατός ο φωτισμός σου. Απ;o την στιγμή που τρώνε τα ψαράκια αν δεν έχεις και τσακωμούς πολλούς για εμένα είσαι εντάξει . Για την άλγη μπορείς να πάρεις και το Easy Life Algexit 250ml - Αquario.gr - Το καλύτερο ενυδρειακό κατάστημα (aquario.gr)

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ανεβάσω και τις φωτό από το φωτισμό που έχω

Δεν ειναι λεντοταινια. Φωτιστικο λεντ ειναι. περιοριζεις φωτοπεριοδο και κρατας νορμαλ τιμες νερου. Οσο στρωνει ενυδρειο η αλγη ειναι φυσιολογικο φαινομενο.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Εντάξει δεν φαίνεται να είναι αρκετά δυνατός ο φωτισμός σου. Απ;o την στιγμή που τρώνε τα ψαράκια αν δεν έχεις και τσακωμούς πολλούς για εμένα είσαι εντάξει . Για την άλγη μπορείς να πάρεις και το Easy Life Algexit 250ml - Αquario.gr - Το καλύτερο ενυδρειακό κατάστημα (aquario.gr)

Μαρίνο ευχαριστώ ! Θα το πάρω να το δοκιμάσω!! Τα ψάρια τρώνε κανονικά πλέον και τσακώνονται αλλά όχι σε σημείο όπου να δω σημάδια στα σώματα τους ή πολύ περίεργες συμπεριφορές. Όπως και να έχει ανυπομονώ να τα μειώσω σε αριθμό γιατί θεωρω πως και τα ίδια θα απολαύσουν περισσότερο το ενυδρείο μου αλλά και θα μειωθεί η άλγη !

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θα αναρωτηθείς γιατί επιμένω .... άλλα πιστεύω ακράδαντα ότι αν με ακούσεις δεν θα χρειαστεί να απομακρύνεις κανένα ψαράκι.

Στην φωτογραφία αυτή έχεις δυο τεράστιους όγκους που μπορεί να είναι όμορφοι οπτικά άλλα δεν είναι καθόλου πρακτικοί .

1240017328_1.jpg.da294109ee554e8bf05c5f9c80c5ccf7.thumb.jpg.529cf07238b1c2ed11cf7ea879451719.jpg

 

Θα ήθελα να τους σπάσεις σε μέγεθος μπουνιάς ή παλάμης αν σου κοπούν πλακέ και να τις τοποθετήσεις κατ΄ αυτόν τον τρόπο 

685003996_1635453053829.thumb.jpg.f636dc1969874b6e0966e95972749a91.jpg

 

Έτσι θα δημιουργήσεις περισσότερες σπηλιές και ακόμα ποιο πολλά περάσματα. Οι σπασμένες πέτρες θα μπουν αριστερά και δεξιά στο ενυδρείο σου . Στο κέντρο θα κάνεις ένα βουναλάκι σε μορφή υφάλου (όσο ποιο πολλές τρύπες είναι εφικτό να γίνουν χωρίς να θέτουν τον «ύφαλο» σε κίνδυνο κατάρρευσης) για να μπορούν να κρύβονται τα μικρά που θα γεννηθούν. Θα έχεις ταυτόχρονα καλύτερη κυκλοφορία του νερού και 3 σημεία οριοθέτησης για τα ψαράκια σου . 

Αυτή είναι η συμβουλή μου για να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα  . 

βββ1635453053829.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Εντάξει δεν φαίνεται να είναι αρκετά δυνατός ο φωτισμός σου. Απ;o την στιγμή που τρώνε τα ψαράκια αν δεν έχεις και τσακωμούς πολλούς για εμένα είσαι εντάξει . Για την άλγη μπορείς να πάρεις και το Easy Life Algexit 250ml - Αquario.gr - Το καλύτερο ενυδρειακό κατάστημα (aquario.gr)

Μαρίνο ευχαριστώ ! Θα το πάρω να το δοκιμάσω!! Τα ψάρια τρώνε κανονικά πλέον και τσακώνονται αλλά όχι σε σημείο όπου να δω σημάδια στα σώματα τους ή πολύ περίεργες συμπεριφορές. Όπως και να έχει ανυπομονώ να τα μειώσω σε αριθμό γιατί θεωρω πως και τα ίδια θα απολαύσουν περισσότερο το ενυδρείο μου αλλά και θα μειωθεί η άλγη !

 

Μαρίνο σέβομαι την εμπειρία σου στο χόμπι και είμαι σίγουρος πως για να το  λες θα το γνωρίσεις καλά. Θα το κάνω. Αυτό που φοβάμαι είναι τα εξής. Εάν σπάσω τις πέτρες θα δημιουργηθούν πολλές αιχμηρές επιφάνειες που ίσως τα τραυματίσουν; Θα κόβουν σαν γυαλί;; Μήπως να πάρω καινούργιες; Επίσης με γύρω στα 10 αρσενικά ντεμασονι μέσα στο ενυδρείο μου και με 4-5 αρσενικά λαμπιντος συν 3 καγιανος αρσενικά συν 2 αρσενικούς sinodontis πραγματικά υπάρχει περίπτωση τα. Ψάρια μου όταν μεγαλώσουν ακόμη περισσότερο να κάνουν οτιδήποτε άλλο πέρα από το να τσακώνονται; Μου φαίνεται ήδη ότι το ένα κουτουλαει πάνω στο άλλο με έχει αγχώσει πολύ όλα αυτά τα αρσενικά

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι κοφτερό λείανε το με χοντρό γυαλόχαρτο ώστε να μην κοπούν . Θα σε παρακαλέσω να μου κάνεις κάποια στιγμή με βάση τις συμπεριφορές απογραφή των ψαριών σου  (πόσα αρσενικά και πόσα θηλυκά απο το κάθε είδος ) και ποια ψάρια βλέπεις να είναι ποιο επιθετικά . Να ξέρεις ότι όσο μεγαλώνουμε τον πληθυσμό τόσο μειώνουμε τόσο μοιράζουμε την επιθετικότητα . Βέβαια το ιδανικό θα ήταν να είχες την ομάδα και τα χαρέμια που πρέπει για να το ευχαριστηθείς περισσότερο) . Και αν μπορείς μια γενική φωτογραφία με το ενυδρείο όταν ταίζεις και είναι όλα τα ψάρια έξω.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ότι είναι κοφτερό λείανε το με χοντρό γυαλόχαρτο ώστε να μην κοπούν . Θα σε παρακαλέσω να μου κάνεις κάποια στιγμή με βάση τις συμπεριφορές απογραφή των ψαριών σου  (πόσα αρσενικά και πόσα θηλυκά απο το κάθε είδος ) και ποια ψάρια βλέπεις να είναι ποιο επιθετικά . Να ξέρεις ότι όσο μεγαλώνουμε τον πληθυσμό τόσο μειώνουμε τόσο μοιράζουμε την επιθετικότητα . Βέβαια το ιδανικό θα ήταν να είχες την ομάδα και τα χαρέμια που πρέπει για να το ευχαριστηθείς περισσότερο) . Και αν μπορείς μια γενική φωτογραφία με το ενυδρείο όταν ταίζεις και είναι όλα τα ψάρια έξω.

Τα νούμερα μου σε αρσενικα είναι πάνω κάτω αυτά που αναφέρω. Όμως θα κάνω μια πιο προσεκτική καταγραφή τουλάχιστον σε όσα μπορώ να ξεχωρίσω μέχρι αυτή τη στιγμή στο φύλλο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos επισυνάπτω φωτογραφίες κατά.το τάισμα καθώς και την καταγραφή αρσενικών.

 

Demasoni 9-10 αρσενικά από τα οποία τα 4 είναι πολύ κυρίαρχα

Labidochromis yellow 6 αρσενικά 

Maylandia Callainos 3 αρσενικά

Synodontis 2 αρσενικά

 

Τα πιο επιθετικά ψάρια του ενυδρείου μου είναι τα 4 αρσενικά  Demasoni που κυνηγάνε ότι ψάρι υπάρχει στο ενυδρείο. Από εκεί και πέρα και τα labidochromis τσακώνονται πολύ συχνά μεταξύ τους μόνο. Τα υπόλοιπα είναι πολύ ήσυχα

 

 

Screenshot_2021-10-30-15-40-03-848_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-10-30-15-39-41-694_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε την διαμόρφωση όπως είπαμε αλλά πρέπει να δώσεις και κάποια αρσενικά (για μένα το ιδανικό είναι να μείνει μόνο ένα αρσενικό από κάθε είδος αν γίνεται). Έτσι όπως μου τα λες είναι πολύ περισσότερα από τα θηλυκά και υπάρχει μεγάλη ανισορροπία στην σύνθεση των ψαριών. 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πολύ ωραία Μαρίνο! Ακριβώς αυτό θα κάνω για αρχή θα κρατήσω 2 από κάθε είδος και 4 ντεμασονι ώστε να πάρω την σωστή απόφαση για το ποιο θα κρατήσω. Θα αλλάξω και τη διαμόρφωση με την πρώτη ευκαιρία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:
πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πολύ ωραία Μαρίνο! Ακριβώς αυτό θα κάνω για αρχή θα κρατήσω 2 από κάθε είδος και 4 ντεμασονι ώστε να πάρω την σωστή απόφαση για το ποιο θα κρατήσω. Θα αλλάξω και τη διαμόρφωση με την πρώτη ευκαιρία

Παρήγγειλα και το σκεύασμα για την άλγη έχω καθαρά 260Λιτρα νερό στο ενυδρείο μου. Να βάλω 25 ml δηλαδή όταν έρθει; Πιστεύεις θα δω διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Παρήγγειλα και το σκεύασμα για την άλγη έχω καθαρά 260Λιτρα νερό στο ενυδρείο μου. Να βάλω 25 ml δηλαδή όταν έρθει; Πιστεύεις θα δω διαφορά;

Ναι, Μην περιμένεις θαύματα να την συγκρατήσεις θέλεις πρώτα . 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@marinos το υγρό για τη. Άλγη που μου πρότεινες έχει κάνει θαύματα μέσα σε.10 μέρες ήδη ! Απολαμβάνω πολύ περισσότερο το ενυδρείο μου χαίρομαι να το κοιτάω πλέον οποιαδήποτε στιγμή . Νομίζω πώς άρεσει και στα ψάρια περισσότερο. Υπήρχε περίπτωση τους ενοχλούσε η άλγη η του περνά αδιάφορη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Αδιάφορη μέχρι και τροφή χαρακτηρίζεται η άλγη που είχες για τα ψάρια σου

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα .

Αδιάφορη μέχρι και τροφή χαρακτηρίζεται η άλγη που είχες για τα ψάρια σου

Τι καλημερα :wacko: Μαρινο, νυχτωσε! :P

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αμερικη πηγες..... καταλαβα....

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αμερικη πηγες..... καταλαβα....

Μετά τις 00:00 λέμε καλημέρα . Πριν λέμε καληνύχτα και μέτα τις 12: 00 καλησπέρα .?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Μετά τις 00:00 λέμε καλημέρα . Πριν λέμε καληνύχτα και μέτα τις 12: 00 καλησπέρα .?

Κοιτα, αν θα λεω καλημερα  μια η ωρα την νυχτα.... σιγουρα θα με κλεισουν μεσα!!! :hysterical:Καλα δεν γραφω άλλο εδω, να μην χαλαω το θεμα του φιλου @Νίκος Γκογκάκης

Νικο, συγνωμη!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...