Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Παιδιά τελικά ήταν προβληματικό το test...άλλαξα και πήρα καινούργιο kit και όλα καλά με την αμωνία......πήγαμε να τρελλαθούμε όλοι μαζί!!!

Από σήμερα κολυμπούν επίσης, ένα Zebrasoma Veliferum και ένα Siganus Upsi!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά τελικά ήταν προβληματικό το test...άλλαξα και πήρα καινούργιο kit και όλα καλά με την αμωνία......πήγαμε να τρελλαθούμε όλοι μαζί!!!

Από σήμερα κολυμπούν επίσης, ένα Zebrasoma Veliferum και ένα Siganus Upsi!!!

Τι μαρκα ηταν τα τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα ηταν τα τεστ?

Tropic Marin....κι'όμως!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα μπήκαν στο ενυδρείο και τέσσερις γαριδούλες Hypolysmata Grabhami...

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω ποιά πηγή είναι η πιό ενημερωμένη για πληροφορίες σχετικά με ψάρια-ασπόνδυλα και κοράλλια σε ότι αφορά τις συνθήκες διαβίωσής τους.Οπου και εαν έχω ψάξει υπάρχουν σοβαρές ελλείψεις, αλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχει τέτοια πηγή που ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια εδω

www.reeflex.net

OK....σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές νέες μετρήσεις....

Πυκνότητα...1.023

Ph...7,95

Θερμοκρασία....26,7

Alkalinity....10

Nitrite....0

Nitrate....<1Mg

Αμωνία.....0,1 Μg

Po4...0

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αμωνια?

Δεν ειναι καθολου καλο αυτό τώρα που εχεις ζωντανα μεσα!

Προσεξε στο ταισμα και ετοιμασε νερο για αλλαγή μήπως χρειαστεί να επέμβεις.

Ανεβασε αλατότητα σιγα σιγά στο 1025...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αμωνια?

Δεν ειναι καθολου καλο αυτό τώρα που εχεις ζωντανα μεσα!

Προσεξε στο ταισμα και ετοιμασε νερο για αλλαγή μήπως χρειαστεί να επέμβεις.

Ανεβασε αλατότητα σιγα σιγά στο 1025...

Ναι Νίκο,η αμωνία έχει ανέβει λίγο και είμαι έτοιμος γιά αλλαγή νερού.

Την αλατότητα έχω αρχίσει να την ανεβάζω σιγά σιγά μέχρι το 1025 όπως λες και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να υποστήριζες λίγο τη βιολογία σου (μπλε σφουγγάρι, σιποράξ) για να μη ταλαιπωρείς τα ζωντανά σου;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να υποστήριζες λίγο τη βιολογία σου (μπλε σφουγγάρι, σιποράξ) για να μη ταλαιπωρείς τα ζωντανά σου;

Θα προτιμούσα να μην επιστρέψω πάλι στα σφουγγάρια και τα συναφή.....είδα και έπαθα μέχρι να τα βγάλω σταδιακά.Τα ζωντανά πάντως ζούν και βασιλεύουν με όρεξη γιά φαγητό απίστευτη.....

Απο σήμερα ξεκίνησα την διαδικασία να φέρω σιγά-σιγά το ασβέστιο στην σωστή αναλογία γιά τα λίτρα μου.

Στην αλατότητα είμαι πλέον κανονικά...1.025.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη της αμμωνίας μπορεί να είναι λάθος αφού δεν υπάρχουν συμπτώματα στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σας είπα πριν ,αυτές τις ημέρες έχω μπεί στην διαδικασία να φέρω στις σωστές τιμές το ασβέστιο, το οποίο λόγω της μόνιμης χρήσης Α/Ο ήταν σχεδόν ανύπαρκτο.Στην προσπάθειά μου λοιπόν αυτη και σταδιακά παρατήρησα τα εξής, ενω βρίσκομαι περίπου στα μισά της σωστής δοσολογίας γιά τα λίτρα μου....

1) Χιονοστιβάδα απίστευτη μέσα στο ενυδρείο, που όμως σταδιακά εξασθενεί......ερώτηση:θα εξαφανιστεί τελείως και σε πόσο περίπου διάστημα;

2) Απότομη και μεγάλη άνοδος της ΚΗ με παράλληλη πτώση του PH το οποίο όσο και εαν προσπάθησα να το ξαναφέρω σωστά μέσω bufer δεν τα κατάφερα παρά μόνο στιγμιαία.Φυσικά δεν επέμενα πολύ, μιά και το ασβέστιο που έπεσε μέσα δεν έχει ακόμη δυαλυθεί 100%100.......Τα ζωντανά που υπάρχουν μέσα δεν έδειξαν να επιρεάζονται απο αυτές τις μεταβολές στο ελάχιστο, αντίθετα τα βλέπω πιό κεφάτα τώρα!!!!...Επίσης έχει αρχίσει μετά απο αυτη την διαδικασία να δημιουργείται η πολυπόθητη ασβεστιακή άλγη επάνω στους βράχους στα τζάμια και στον βυθό.....ερώτηση....να περιμένω να <ξεθολώσει> πλήρως το νερό και να ξαναρθούν στις σωστές τιμές αλκαλικότητα και ph πριν προχωρήσω στην ολοκλήρωση της δοσολογίας και πότε θα σταματήσει αυτη η χιονοθύελλα;

3) Η καφέ άλγη στον βυθό επιμένει και μάλιστα σε πολλά σημεία είναι και τριχωηδής....ερώτηση:.....τι κάνουμε;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Αν θες περιέγραψε ακριβέστερα την κατάσταση με το ασβέστιο γιατί έτσι αόριστα δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα.

Δηλαδή πόσο ασβέστιο έχεις; Με ποιο σκεύασμα και πως προσπαθείς να το προσθέσεις στο ενυδρείο; Έχεις CR; Αυτό που γράφεις περί θολούρας και διάλυσης του ασβεστίου είναι ανεξήγητο τουλάχιστον για μένα.

Τώρα αυτό που γράφεις για τη πτώση του PH, έχεις ηλεκτρονικό πεχάμετρο; Αν ναι μη του δίνεις και μεγάλη σημασία γιατί θα σε τρελάνει.

Link to comment
Share on other sites

Οποιες αλλαγες γινονται στο ενυδρείο πρεπει να γινονται σταδιακά. Μιλαμε πάντα για ενα ζωντανο σύστημα που θελει χρόνο για να δεχτεί οποια αλλαγή!

Πρόσεξε να μην υπερβαίνεις τις δοσολογίες γιατι δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα παρά μόνο ιζηματοποίηση.

Ακόμη μην ξεχνας ότι δεν βάζουμε ποτε δυο προσθετα στο ενυδρείο μας μαζι!

Η θολούρα που αναφαίρεις μπορεί να προκληθει στιγμιαία απο κάποια σκευάσματα!

Προσεξε τις οδηγίες των σκευασματων!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες περιέγραψε ακριβέστερα την κατάσταση με το ασβέστιο γιατί έτσι αόριστα δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα.

Δηλαδή πόσο ασβέστιο έχεις; Με ποιο σκεύασμα και πως προσπαθείς να το προσθέσεις στο ενυδρείο; Έχεις CR; Αυτό που γράφεις περί θολούρας και διάλυσης του ασβεστίου είναι ανεξήγητο τουλάχιστον για μένα.

Τώρα αυτό που γράφεις για τη πτώση του PH, έχεις ηλεκτρονικό πεχάμετρο; Αν ναι μη του δίνεις και μεγάλη σημασία γιατί θα σε τρελάνει.

Λοιπόν.....

Μετρώντας τις τιμές ασβεστίου πριν κάνω οτιδήποτε με αντίστοιχο test της tropic marιne διαπίστωσα το αναμενόμενο...δηλαδή ότι οι τιμές του ασβεστίου στο νερό λόγω της μόνιμης χρήσης Α/Ο ήταν μηδενικές.

Απο εκείνη την στιγμή και μετά σιγά-σιγά και τηρώντας τις οδηγίες χρήσης προιόντος ασβεστίου της Grothech σε σκόνη χωρίς να διαθέτω σύτημα CR άρχισα σταδιακά να βάζω στο sub και σε διαμέρισμα με αρκετή κυκλοφορία νερού όπως άλλωστε έλεγαν και οι οδηγίες ανάλογη ποσότητα.Το αποτέλεσμα ήταν με το πέρασμα του ασβεστίου στο κυρίως ενυδρείο να δημιουργηθεί ένα σύννεφο χιονοθύλλας ας πούμε το οποίο όμως μετά την πάροδο κάποιων ωρών σχεδόν να εξαφανιστεί, παραμένοντας όμως μιά σχετική ασπράδα-θολούρα στο νερό ,η οποία όμως και αυτή έχει αρχίσει να φεύγει.Παράλληλα σημειώθηκε μεγάλη άνοδος της αλκαλικότητας και ταυτόχρονη μείωση του PH στην ηλεκτρονική ένδειξη του πεχάμετρου.Σημειών επίσης ότι καμία αρνητική επίπτωση δεν υπήρξε και δεν υπάρχει στα ζωντανά που είναι μέσα στο ενυδρείο...το αντίθετο θα έλεγα.Στον βράχο και σε πολλά σημεία των τζαμιών υπάρχει ακόμη μιά έντονη ασπρίλα, κάτι σαν ασβεστιακή άλγη.Στην αρχή ήταν πάρα πολύ έντονη σε σημείο να μην διακρίνονται καθόλου τα χρώματα των βράχων, αλά πλέον και εδω τα πράγματα δείχνουν να επανέρχονται όπως αρχικά.

Μετρήσεις μετά απο αυτη την διαδικασία δεν έχω ξανακάνει.

Αυτη είναι η κατάσταση μέχρι στιγμής και δεν έχω κάνει τίποτε περισσότερο η λιγότερο.Μήπως έχω κάνει χοντρή πατάτα;.......τουλάχιστον εαν ναι, να μην συνεχίσω........

Link to comment
Share on other sites

Οποιες αλλαγες γινονται στο ενυδρείο πρεπει να γινονται σταδιακά. Μιλαμε πάντα για ενα ζωντανο σύστημα που θελει χρόνο για να δεχτεί οποια αλλαγή!

Πρόσεξε να μην υπερβαίνεις τις δοσολογίες γιατι δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα παρά μόνο ιζηματοποίηση.

Ακόμη μην ξεχνας ότι δεν βάζουμε ποτε δυο προσθετα στο ενυδρείο μας μαζι!

Η θολούρα που αναφαίρεις μπορεί να προκληθει στιγμιαία απο κάποια σκευάσματα!

Προσεξε τις οδηγίες των σκευασματων!

Νίκο μου, δεν έχω υπερβεί ούτε στο ελάχιστο την δοσολογία....αντίθετα δεν έχω φτάσει καν την μισή!!!

Οσο γιά την παράλληλη χρήση δύο προσθέτων ,μόνο στιγμιαία πρόσθεσα κάποιο ph bufer και αυτό μετά απο αρκετές ώρες.Οταν όμως είδα ότι η διόρθωση του PH ήταν μόνο προσωρινή σταμάτησα την όποια προσπάθεια επιπλέον.

Ακόμη όμως και εαν κατά λάθος προχώρησα σε υπερβολική δόση ασβεστίου, απορώ πως με την επακόλουθη ιζηματοποίηση η αλκαλικότητα ανέβηκε αντί να πέσει, και το Ph αντί να αυξηθεί πέφτει, όπως άλλωστε έχω διαβάσει εδω μέσα.

http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/....php/t5247.html

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το προιόν που χρησιμοποίησα είναι το GROTECH Calcium pro 1kg

http://reefsforum.com/viewtopic.php?f=33&a...=106&p=8285

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....

Μετρώντας τις τιμές ασβεστίου πριν κάνω οτιδήποτε με αντίστοιχο test της tropic marιne διαπίστωσα το αναμενόμενο...δηλαδή ότι οι τιμές του ασβεστίου στο νερό λόγω της μόνιμης χρήσης Α/Ο ήταν μηδενικές.

Νερό γλυκό από Α/Ο χρησιμοποιούμε μόνο για να συμπληρώσουμε το νερό της εξάτμισης.

Όταν κάνουμε αλλαγή νερού φυσικά προσθέτουμε και αλάτι. Το αλάτι αυτό έχει ασβέστιο και πολλά άλλα στοιχεία, επομένως Μηδέν ασβέστιο δεν μπορεί να προκύψει από πουθενά.

Δε ξέρω στη περίπτωση κατακρήμνισης πόσο κατεβαίνει το ασβέστιο αλλά υποθέτω ότι ούτε τότε γίνεται μηδέν.

Γνωρίζεις πόσο είναι η καθημερινή εξάτμιση σου ή προσθέτεις κουτουρού νερό από Α/Ο ;

Το προϊόν που χρησιμοποίησε δε το γνωρίζω. Εγώ χρησιμοποιώ το turbo calcium της ΚΕΝΤ και είναι πολύ καλό. Διαλύεται πολύ εύκολα στο γλυκό Α/Ο πρώτα και προσθέτεται αργά στο sumb ή στο κυρίως ενυδρείο. Προϋπόθεση το ΚΗ να είναι τουλάχιστον 8 dkh.

Link to comment
Share on other sites

Νερό γλυκό από Α/Ο χρησιμοποιούμε μόνο για να συμπληρώσουμε το νερό της εξάτμισης.

Όταν κάνουμε αλλαγή νερού φυσικά προσθέτουμε και αλάτι. Το αλάτι αυτό έχει ασβέστιο και πολλά άλλα στοιχεία, επομένως Μηδέν ασβέστιο δεν μπορεί να προκύψει από πουθενά.

Δε ξέρω στη περίπτωση κατακρήμνισης πόσο κατεβαίνει το ασβέστιο αλλά υποθέτω ότι ούτε τότε γίνεται μηδέν.

Γνωρίζεις πόσο είναι η καθημερινή εξάτμιση σου ή προσθέτεις κουτουρού νερό από Α/Ο ;

Το προϊόν που χρησιμοποίησε δε το γνωρίζω. Εγώ χρησιμοποιώ το turbo calcium της ΚΕΝΤ και είναι πολύ καλό. Διαλύεται πολύ εύκολα στο γλυκό Α/Ο πρώτα και προσθέτεται αργά στο sumb ή στο κυρίως ενυδρείο. Προϋπόθεση το ΚΗ να είναι τουλάχιστον 8 dkh.

Δεν χρησιμοποιώ καθόλου νερό της βρύσης ούτε στις αλλαγές και όλο το ενυδρείο γέμισε αποκλειστικά και μόνο μέσω Α/Ο.Απο που βγαίνει ο κανόνας ότι Α/Ο χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ στην συμπλήρωση λόγω εξάτμισης;....γιά παράδειγμα το νερό απο την περιοχή μου είναι σχετικά χάλια.

Οσο γιά το μηδέν που μέτρησα πριν το μέτρησα πάνω απο 2 φορές...εκτός και εαν ήταν προβληματικά τα ζουμιά.Περίπτωση λάθους μέτρησης να έκανα το αποκλείω.

Η καθημερινή εξάτμιση τώρα τον χειμώνα είναι πολύ μικρή και φυσικά την γνωρίζω αφού σε αυτό διευκολύνει πολύ το sub και η πρόσβασή του σε αυτό.Τι ενοείς όμως, ότι μπορεί να προσθέτω του <κουτουρού> νερό;

H αλκαλικότητά μου ήταν πάντα σταθερή ανάμεσα στο 10 και 11.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σόρι αν σε μπέρδεψα με την Α/Ο αλλά εσύ έτσι όπως έγραψες το σημείο που σου μάρκαρα παραπάνω θεωρείς την Α/Ο υπεύθυνη που το ασβέστιο σου είναι μηδαμινό (όπως γράφεις).

Επομένως για να το ξεκαθαρίσω: στην συμπλήρωση του εξατμιζόμενου νερού προσθέτουμε νερό από Α/Ο χωρίς αλάτι. Στις αλλαγές νερού χρησιμοποιούμε νερό από Α/Ο με τη προσθήκη αλατιού.

Λες ότι τώρα το χειμώνα δεν έχεις πολύ εξάτμιση. Δηλαδή πόσο περίπου έχεις μετρήσει; Από ότι θυμάμαι έχεις δυνατά φώτα. Το ενυδρείο σου είναι ανοιχτό από πάνω; Πόση θερμοκρασία έχεις στο χώρο που είναι το ενυδρείο;

Αλατότητα πόσο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Σόρι αν σε μπέρδεψα με την Α/Ο αλλά εσύ έτσι όπως έγραψες το σημείο που σου μάρκαρα παραπάνω θεωρείς την Α/Ο υπεύθυνη που το ασβέστιο σου είναι μηδαμινό (όπως γράφεις).

Επομένως για να το ξεκαθαρίσω: στην συμπλήρωση του εξατμιζόμενου νερού προσθέτουμε νερό από Α/Ο χωρίς αλάτι. Στις αλλαγές νερού χρησιμοποιούμε νερό από Α/Ο με τη προσθήκη αλατιού.

Λες ότι τώρα το χειμώνα δεν έχεις πολύ εξάτμιση. Δηλαδή πόσο περίπου έχεις μετρήσει; Από ότι θυμάμαι έχεις δυνατά φώτα. Το ενυδρείο σου είναι ανοιχτό από πάνω; Πόση θερμοκρασία έχεις στο χώρο που είναι το ενυδρείο;

Αλατότητα πόσο έχεις;

Οκ.....αυτό ακριβώς κάνω σε σχέση με τις αλλαγές νερού η την συμπλήρωση μέσω Α/Ο.

Την εξάτμιση δεν την αφήνω γιά πολύ χρόνο.Οταν δω ότι η στάθμη στο sub έχει κατέβει κάτω απο ένα σημείο που έχω σαν όριο και αυτό περίπου αντιστοιχεί σε 2-3 περίπου λίττρα νερού, ανά μία εβδομάδα περίπου, ανοίγω απευθείας την Α/Ο η οποία λόγω της πολύ μικρής πίεσης νερού που έχει η περιοχή μου, σταθερά και σιγά-σιγά αναπληρώνει το εξατμιζόμενο νερό.

Το ενυδρείο, όχι δεν είναι ανοιχτό απο επάνω.Η θερμοκρασία στον χώρο του ενυδρείου είναι περίπου 21-22 βαθμούς.Η αλατότητα είναι στα 1.025.Σε ότι αφορά τώρα τα φώτα, κάποια post πιό πάνω γράφω αναλυτικά τον τρόπο χρήσης τους έως τώρα.Μέχρι στιγμής και λόγω έλλειψης κοραλιών δεν χρησιμοποιώ καθόλου τις M/H λάμπες.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθείς να ανεβάσεις το Ca, όταν έχεις υψηλό ΚΗ, γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να προσθέτεις ιζήματα στο σύστημά σου. Η γνώμη μου είναι να αφήσεις το σύστημα να ισορροπήσει και κάτόπιν φτιάχνεις τις τιμές σταδιακά, με ημερήσιες μικρές δόσεις, μέχρι να το φέρεις στα αποδεκτά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθείς να ανεβάσεις το Ca, όταν έχεις υψηλό ΚΗ, γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να προσθέτεις ιζήματα στο σύστημά σου. Η γνώμη μου είναι να αφήσεις το σύστημα να ισορροπήσει και κάτόπιν φτιάχνεις τις τιμές σταδιακά, με ημερήσιες μικρές δόσεις, μέχρι να το φέρεις στα αποδεκτά επίπεδα.

H προσπάθειά μου ξεκίνησε Νίκο όταν το ΚΗ ήταν στο 10,μιά τιμή όχι ιδιαίτερα ψηλή...κανονική θα έλεγα.

Τέλως πάντων έχω αφήσει τα πράγματα να ηρεμήσουν και να <ξεθολώσει> το τοπίο όπως λές.Αλά φοβάμαι μην έχει γίνει ζημιά στον βράχο γιατί τα ψάρια ζούν και βασιλεύουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Η καφέ άλγη τελικά επιμένει και μάλιστα κατά πολύ.Ολες οι τιμές στις μετρήσεις είναι πολύ καλές.Επίσης ο βράχος έχει βγάλει κάτι σαν μικρές σταγονίτσες-μπίλιες...κάτι σαν φουσκαλίτσες νερού που γυαλίζουν!!!

Δεν ξέρω τι δεν πάει καλά....προχώρησα σε αλλαγή νερού 10% και πριν λίγο ξεκίνησα πλήρη συσκότηση. ελπίζοντας να μην πάθουν κάτι τα ζωντανά που είναι μέσα.Λέω να την κρατήσω έτσι γιά κανά δυό ημέρες, να δω το αποτέλεσμα.....καλώς κάνω η όχι;Επίσης σκέφτηκα την λύση να μην κάνω πλήρη συσκότηση, αλά να σταματήσω τελείως τον φωτεισμό γιά 2 ημέρες...δεν ξέρω...μήπως αυτο είναι καλύτερο;....πάντως κάτι πρέπει να γίνει ,γιά να λυθεί το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...