Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Σήμερα τελικά, βρήκα χρόνο και αφαίρεσα όλες τις βιόμπαλες τα σφουγγάρια και τα μακαρόνια απο το sub......τι στο καλό έχω 80 κιλά ζωντανό βράχο!!!

Επίσης προχώρησα γιά πρώτη φορά σε αλλαγή νερού στο 20% των συνολικών λίτρων.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sory για πρίν...όχι όλα, αλά όπως είπε ο Νίκος πριν άφησα κάποια, έτσι ώστε να τα βγάλω εντελώς σταδιακά....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά, βρήκα χρόνο και αφαίρεσα όλες τις βιόμπαλες τα σφουγγάρια και τα μακαρόνια απο το sub......τι στο καλό έχω 80 κιλά ζωντανό βράχο!!!

Επίσης προχώρησα γιά πρώτη φορά σε αλλαγή νερού στο 20% των συνολικών λίτρων.

Αν εχεις χωρο στην θεση σου θα εβαζα και αλλο βραχο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χωρο στην θεση σου θα εβαζα και αλλο βραχο.

....σκέψου ότι κάποιο κάπου αλλού μου λένε ότι το έχω φορτώσει πολύ σε βράχο!!!

Κοίταξε....χώρος υπάρχει ακόμη, γιατί το ενυδρείο είναι βαθύ και φαρδύ...αλά έχω την εντύπωση ότι με προσθήκη ακόμη ζωντανού βράχου +80 κιλά που ήδη υπάρχει + 40 κιλά νεκρού,μήπως είναι υπερβολή;.....γιά να ξεστήσω τον νεκρό βράχο-βάση απο την αρχή δεν το συζητάω κάν!!!

Κοίτα εδω τι γίνεται....

th_10-10-20082.jpg

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20842

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...καθήστε καλά και μη με βάζετε σε άλους μπελάδες τώρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική θεωρώ ότι τα 120 κιλά βράχου, που έχεις είναι υπερ αρκετά, με την προυπόθεση ότι είναι σωστά τοποθετημένα και υπάρχει η σωστή κυκλοφορία νερού.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική θεωρώ ότι τα 120 κιλά βράχου, που έχεις είναι υπερ αρκετά, με την προυπόθεση ότι είναι σωστά τοποθετημένα και υπάρχει η σωστή κυκλοφορία νερού.

σωστα δεν προσεξα τα 40 κιλα νεκρου !!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω προσεξα γραψε λαθος! :)

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

ok...παιδιά...να αφήσουμε και λίγο χόρο να κολυμπανε τα ψαράκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το φαινόμενο Aiptasia έχει χτυπήσει και τον δικό μου βράχο σε κάποια σημεία.΄Μέχρι τώρα δεν φαινόνταν αλά πλέον έχουν αρχίσει και διακρίνονται έτσω και μικρές.Δεν γίνεται χαμός, αλά πρέπει να τις αντιμετωπίσω.Ευτυχώς δεν υπάρχει τίποτε μέσα στο ενυδρείο εκτός απο βράχο, αλά επειδή είναι πάρα πολύς και συνδεμένά τα κομάτια μεταξύ τους είναι πάρα πολυ΄δύσκολο να τον βγάλω έξω.Διάβασα εδω γιά διάφοες μεθόδους, αλά ακόμη δεν μπορώ να βάλω ψάρια στο ενυδρείο, ωπότε μου μένουν οι μεθοδοι του καυτού νερού ,του ξυδιού και του λεμονιού...σωστά;.....τι κάνουμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

''Peppermint Shrimp (Lysmata wurdemanni).Aiptasia anemone eater, excellent cleaner ''Δες την στο liveaquaria.com.Αν γραψεις στο search aiptasia θα σου βγαλει αυτο που την τρωνε! :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά, ευτυχώς....ήταν πολύ λίγες 5-6 στον αριθμό και τις εξαφάνησα διά της μεθόδου του ξυδιού...δεν έμεινε τίποτε!!!!

Φυσικά παρακολουθώ πλέον πολύ συχνά τα πράγματα, μήπως μου ξέφυγε καμία..

Link to comment
Share on other sites

Γαριδες pepermit ή chlelmon rostratus...

Πρόσεχε γιατι αναπαραγοντε σαν τρελες!

Οκ Νίκο....προς το παρών δεν θα μου χρειαστούν τελικά...στο μέλλον βλέπουμε.Τι ξύδι φαίνεται πως έκανε τέλεια δουλειά!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από σήμερα άρχισε να εμφανίζεται στην άμμο καφέ άλγη.Μέχρι στιγμής βρίσκομαι σε λειτουργία φωτισμού μόνο ακτινικών λαμπτήρων και σταδιακά ανά εβδομάδα έχω φτάσει μέχρι σήμερα στις 5 ώρες ημερήσια και στα 186 W σύνολο.Απο αύριο έχω σκοπό να ανεβάσω μία ώρα ακόμη φτάνοντας έτσι τις 6 προσθέτοντας μία ακόμη ακτινική 54 W ,ενώ γιά πρώτη φορά λέω να ανάψω μαζί και μία ημέρας Τ5 54W.

Από ότι γνωρίζω η καφέ άλγη είναι κάτι που δεν μπορώ να αποφύγω στην αρχή συν του ότι ευνοείται περισσότερο με τον μπλέ φωτισμό που δίνουν οι ακτινικές λάπμπες και που είναι οι μόνες μέχρι στιγμής που έχω βάλει σε λειτουργία.

Με βάση λοιπόν αυτο το πρόγραμμα που έχω στο νού μου και την εμφάνηση απο σήμερα της καφέ άλγης στο ενυδρείο μου, ποιά είναι η γνώμη σας...να προχωρήσω κανονικά η πρέπει κάτι να αλλάξω;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μιά άλη ερώτηση σχετικά με τον άνθρακα....ξέρω οι απόψεις διαφορετικές σε πολλούς.Προσωπικά μέχρι τώρα δεν έχω βάλει καθόλου...σωστό;λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να προχωρήσεις σε πλήρη φωτοπερίοδο, αφού το ενυδρείο σου έχει παραμείνει σκοτεινό περισσότερο από ένα μήνα και έχεις σταματήσει τις μετατροπές στο βράχο.

Από την προσωπική μου εμπειρία, σου προτείνω να έχεις μόνιμα άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μιά άλη ερώτηση σχετικά με τον άνθρακα....ξέρω οι απόψεις διαφορετικές σε πολλούς.Προσωπικά μέχρι τώρα δεν έχω βάλει καθόλου...σωστό;λάθος;

η γνώμη μου να τον βάλεις μόνιμα και μάλιστα να είναι καλής ποιοτητος :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά....άμεσα βάζω καλής ποιότητας άνθρακα με συνεχή λειτουργία και επίσης προχωρώ όπως έιπε και ο Νίκος σε πλήρη φωτοπερίοδο εκτός των ΜΗ λαμπτήρων και οι οποίες θα ανάψουν όταν θα μπούν κοράλια.Νομίζετε ότι 10 ώρες την ημέρα είναι καλά;

Νίκο, η καφέ άλγη είναι μάλλον απο έλλειψη φωτισμού;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου να τον βάλεις μόνιμα και μάλιστα να είναι καλής ποιοτητος :)

Εχεις μήπως μιά καλή πρόταση γιά άνθρακα επειδή αυτές τις ημέρες πάω γιά αγορά;

Link to comment
Share on other sites

10 ωρες ειναι πολλές... Περιπου στις 7 να φτάσεις!

Οσο αφορά ανθρακα, χρησιμοποιώ της seachem και ειμαι ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...