Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Ξεκίνα βρε άνθρωπε του θεού το φωτισμό και μη το φοβάσαι. Η άλγη θα σε βρει ότι και να κάνεις. Αλλά θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Τώρα που δεν έχεις κοράλλια δεν είναι ανάγκη να ανάψεις τις ΜΗ. Οπότε παίξε με τις Τ5 μόνο. Άρχισε με 3-4 ώρες και ανέβαζε μία ώρα ανά 5-6 μέρες αφού το πας σταδιακά. Στο μήνα θα είσαι στις 8 ώρες οπότε άναβε και μια ώρα τις ΜΗ.

Σε ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση...απλά ρωτώ γιατί έχω φοβηθεί λίγο με τα φώτα και θα ήθελα εφ'όσωνέχω την υπομονή να υπάρξει όσο το δυνατόν λιγότερο πρόβλημα με την άλγη.Ως τόσο η ερωτήσή μου δεν αφορά μόνο την αρχή, αλά και την συνέχεια στην διαχείρηση των φωτων που έχω.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.Ως τόσο η ερωτήσή μου δεν αφορά μόνο την αρχή, αλά και την συνέχεια στην διαχείρηση των φωτων που έχω.

οι ακτινικες αναβουν 2 ωρες πριν τις μεταλλου και σβηνουν επισης 2 ωρες μετα...

οι μεταλλου θα μπορουσαν να αναβουν για περιπου 6-7 ωριτσες καθημερινα...

Link to comment
Share on other sites

οι ακτινικες αναβουν 2 ωρες πριν τις μεταλλου και σβηνουν επισης 2 ωρες μετα...

οι μεταλλου θα μπορουσαν να αναβουν για περιπου 6-7 ωριτσες καθημερινα...

...δηλαδή μιλάς γιά περίπου 11 ώρες συνολικό φως καθημερινά ,μέγιστο.Μήπως είναι πολύ;εγω έλεγα γύρω στις 8-9 ώρες συνολικά λόγω ΜΤ/H.Το θέμα όμως είναι απο ποιό σημείο και μετά θα πρέπει να είμαι στην εφαρμογή αυτού του προγράμματος;.....απο την στιγμή που θα μπεί ο πρώτος κάτοικος και μετά, η πιό πριν;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Αφου κουραρεις τον βραχο για ενα μηνα περιπου μπορεις ν αρχισεις να αναβεις τα φωτα σου σιγα σιγα αυξανοντας την ενταση καθε εβδομαδα.

Θεωρω, χωρις να ειναι κανονας, πως οταν αρχισεις να βαζεις ψαρια και κοραλλια θα πρεπει να εχεις φτασει την full φωτοπεριοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου κουραρεις τον βραχο για ενα μηνα περιπου μπορεις ν αρχισεις να αναβεις τα φωτα σου σιγα σιγα αυξανοντας την ενταση καθε εβδομαδα.

Θεωρω, χωρις να ειναι κανονας, πως οταν αρχισεις να βαζεις ψαρια και κοραλλια θα πρεπει να εχεις φτασει την full φωτοπεριοδο.

Και εγω αυτό πιστεύω.....αύριο είναι η μεγάλη ημέρα αφού κλείνω ακριβώς ένα μήνα απο την προσθήκη της τελευταίας και μεγάλης ποσότητας βράχου που έβαλα.Το βραδάκυ θα κάνω όλες τις μετρήσεις και θα δω τι χρειάζεται γιά να φτειάξω και το νερό στα υπόλοιπα, όπως μαγνήσιο-ασβέστιο-στρόντιο-ιώδιο.Απο μεθαύριο ξεκινώ τα φώτα σιγά-σιγά απο 4 ώρες την πρώτη εβδομάδα και αυξάνοντας ανά μία ώρα κάθε εβδομάδα.

Αυτο που δεν ξέρω είναι να ανάψω όλες τις Τ5 απο την αρχή η να τις ανάβω και αυτές σταδιακά;

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος της συσκότισης, αν αυτή θες να ακολουθήσεις κατά την διάρκεια του κουραρίσματος του βράχου, περιλαμβάνει περισσότερο χρόνο από ένα μήνα που είσαι τώρα. Νομίζω πως είναι 6 μήνες. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει τη μέθοδο αυτή, δε θα άντεχα άλλωστε. Αν δεν κάνω λάθος την έχει χρησιμοποιήσει η Rain και μπορείς να τη ρωτήσεις.

Η θεωρία είναι οπωσδήποτε απαραίτητη αλλά και η πράξη θα σου δείξει πολλά πράγματα.

Ξεκίνα λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος της συσκότισης, αν αυτή θες να ακολουθήσεις κατά την διάρκεια του κουραρίσματος του βράχου, περιλαμβάνει περισσότερο χρόνο από ένα μήνα που είσαι τώρα. Νομίζω πως είναι 6 μήνες. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει τη μέθοδο αυτή, δε θα άντεχα άλλωστε. Αν δεν κάνω λάθος την έχει χρησιμοποιήσει η Rain και μπορείς να τη ρωτήσεις.

Η θεωρία είναι οπωσδήποτε απαραίτητη αλλά και η πράξη θα σου δείξει πολλά πράγματα.

Ξεκίνα λοιπόν :)

Είπαμε ότι έχω υπομονή, αλά όχι και τόση!!!

Απλά περίμενα 1+ μήνα με κλειστά φώτα, γιά να γίνει ο κύκλος του αζώτου και να μηδενιστούν οι τιμές σε νιτρικά και ακόμη να μηδενιστούν και τα φωσφορικά, έτσι ώστε να μειώσω τις πιθανότητες γιά μεγάλη άλγη στην συνέχεια.

Εκτός των άλων μιά περίοδος συσκότισης 6 μηνών δεν θα νέκρωνε τα πάντα πάνω στον ζωνατνό βράχο;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

ώστε να μειώσω τις πιθανότητες γιά μεγάλη άλγη στην συνέχεια.

Εκτός των άλων μιά περίοδος συσκότισης 6 μηνών δεν θα νέκρωνε τα πάντα πάνω στον ζωνατνό βράχο;

Η άλγη μη σε φοβίζει. Εκτός από αντιφώσφορο, καλό σκιμμάρισμα και τάισμα με μέτρο τώρα στην αρχή, καλά θα κάνεις ένα τανγκάκι της οικογένειας Siganus να είναι από τις πρώτες σου επιλογές. Λατρεύει την άλγη και είναι και πολύ ανθεκτικό ψάρι.

Σχετικά με τη μέθοδο της συσκότισης θα σου πουν άτομα που την έχουν εφαρμόσει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με σταδιακά αυξανόμενη φωτοπερίοδο. Βλέπεις και ανάλογα ενεργείς.

Ο μήνας συσκότισης, κατά τη γνώμη μου, είναι αρκετός αφού το κουράρισμα έγινε στο κυρίως ενυδρείο.

Από την προσωπική μου εμπειρία, σου αναφέρω ότι έκανα θεραπεία στο βράχο μου, για ένα μήνα ακριβώς, σε μεγάλη και μικρού ύψους δεξαμενή. Αφού τοποθετήθηκε στο ενυδρείο, παρέμεινε εκεί για έναν επιπλέον μήνα, χωρίς φώτα, ώστε να αποκτήσει τη νέα του δομή (Brake in period). Κατόπιν άνοιξα τα φώτα με τη μία και όχι σταδιακά. Προβλήματα άλγης δεν είχα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη μη σε φοβίζει. Εκτός από αντιφώσφορο, καλό σκιμμάρισμα και τάισμα με μέτρο τώρα στην αρχή, καλά θα κάνεις ένα τανγκάκι της οικογένειας Siganus να είναι από τις πρώτες σου επιλογές. Λατρεύει την άλγη και είναι και πολύ ανθεκτικό ψάρι.

Σχετικά με τη μέθοδο της συσκότισης θα σου πουν άτομα που την έχουν εφαρμόσει.

To ταγκάκι που λές είναι μιά πολύ καλή σκέψη, αλά μπορώ να το βάλω απο τώρα που θα ξεκινήσω σιγά-σιγά τα φώτα;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με σταδιακά αυξανόμενη φωτοπερίοδο. Βλέπεις και ανάλογα ενεργείς.

Ο μήνας συσκότισης, κατά τη γνώμη μου, είναι αρκετός αφού το κουράρισμα έγινε στο κυρίως ενυδρείο.

Από την προσωπική μου εμπειρία, σου αναφέρω ότι έκανα θεραπεία στο βράχο μου, για ένα μήνα ακριβώς, σε μεγάλη και μικρού ύψους δεξαμενή. Αφού τοποθετήθηκε στο ενυδρείο, παρέμεινε εκεί για έναν επιπλέον μήνα, χωρίς φώτα, ώστε να αποκτήσει τη νέα του δομή (Brake in period). Κατόπιν άνοιξα τα φώτα με τη μία και όχι σταδιακά. Προβλήματα άλγης δεν είχα ποτέ.

Ωπότε εσύ Νίκο, μου προτίνεις να ανάψω όλα τα φώτα μαζί αλά σε αυξανόμενη φωτοπερίοδο.Φυσικά οι Mh λάμπες προς το παρών δεν έχουν νόημα χρήσης.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

To ταγκάκι που λές είναι μιά πολύ καλή σκέψη, αλά μπορώ να το βάλω απο τώρα που θα ξεκινήσω σιγά-σιγά τα φώτα;

Ναι! εφόσον δεν έχεις αμμωνία και ΝΟ2.

Το συγκεκριμένο ψάρι το είχε βάλει ένας φίλος πολύ νωρίς όταν πρωτοξεκινούσε το ενυδρείο και αποδείχτηκε πολύ ανθεκτικό. Έχασε πολλά ψάρια και χάνει ακόμα, γιατί αν και το ενυδρείο του είναι 200 λίτρα αυτός στοκάρει σαν να έχει κανένα τόνο, αλλά το συγκεκριμένο ζει και βασιλεύει.

Προσωπικά δε μου αρέσει και γαυτό δεν το είχα ποτέ αλλά έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι πολύ αλγοφάγο.

Πρόσεχε το αγκαθωτό πτερύγιο της ράχης γιατί έχει οδυνηρό τσίμπημα.

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα άλγης δεν είχα ποτέ.

Νίκο refugio έχεις; Πιστεύω πως είναι νούμερο ένα στην αντιμετώπιση της άλγης . Τι γνώμη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο ξεμπέρδεψα με τις μετρήσεις, αλά έχω μπερδευτεί με το test Alkalinity της Tetra Marin...Αν και έψαξα εδω στην χημεία νερού δεν μπόρεσα να βοηθηθώ και στις οδηγίες του test τα έχει λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.

Με λίγα λόγια άλαξα χρώμα στην 13-14η σταγόνα......τι alkalinyty έχω ρε παιδιά...ας βοηθήσει κάποιος...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Η αμωνία δεν λέει να μηδενιστεί, ενω τα υπόλοιπα είναι....

PH...8,3

Ntrit...0

Nitrat.....10mg

Ammonia....0,05

Po4....0...(Απο αύριο ανάβω φώτα...)

KH...14

Θα πρέπει να ξεκινήσω σιγά-σιγά φτειάχνοντας και τα υπόλοιπα όπως ασβέστιο-μαγνήσιο-στρόντιο-ιώδιο, έτσι ώστε να είναι έτοιμα στην υποδοχή ζωών, η να περιμένω ακόμη;

Eπίσης, έχω προμηθευτεί πρόσθετα ασβεστίου και μαγνησίου της Gro Tech se σκόνη τα calcium pro και magnesium pro αντίστοιχα αλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα σε ότι αφορά τις δοσολογίες, άφείστε που σατ αντίστοιχα tests της tropic marin γίνεται ο χαμός γιά να μετρήσεις.Αλήθεια φίλοι μου απόψε που έριξα μιά ματιά στα test αυτά απογοητεύτηκα.Μιλάμε ότι θέλεις και έναν χημικό δίπλα σου γιά να μετράς σωστά.....να δω πως θα βγάλω άκρη!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας συνοψίσουμε λίγο τα δεδομένα.

Το σύστημά σου τρέχει περισσότερο από ένα μήνα με πλήρη συσκότιση. Το χημικό φίλτρο το skimmer, καθώς και η σωστή κυκλοφορία και οξυγόνωση, είναι σε πλήρη λειτουργία.

Όλα δείχνουν καλά. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει αμμωνία.

Μπορείς τώρα να ξεκινήσεις με αυξανόμενη φωτοπερίοδο. Βλέπεις το αποτέλεσμα και κρίνεις πότε θα φτάσεις σε πλήρη φωτοπερίοδο.

Μόλις διαπιστώσεις το σχηματισμό διατομικής άλγης, θα είναι ώρα για το πρώτο συνεργείο καθαρισμού, το οποίο αποτελείται από σαλιγκάρια και ερημίτες.

Αφού όλα πάνε καλά και οι τιμές των αμμωνιακών παραγώγων παραμένουν σταθερές, μπορείς να φιλοξενήσεις το πρώτο αλγοβόρο ψαράκι. Αυτό που σου συστήθηκε ή κάποιο άλλο της αρεσκείας σου.

Μετρήσεις και άγχος για διάφορα ιχνοστοιχεία, δεν έχουν νόημα στην παρούσα φάση.

Διατηρείς την αλατότητα στο 1025 με ρεφρακτόμετρο και προσπαθείς να έχεις αποδεκτή αλκαλικότητα και συγκέντρωση ασβεστίου, χωρίς υπερβολές.

Ξεκινάς το πρόγραμμα των μηνιαίων αλλαγών νερού κα φροντίζεις να έχεις τα "χέρια" σου όσον το δυνατό λιγότερο μέσα στο νερό. Ξεχνάς αλλαγές στο ντεκόρ και λοιπές ανακατατάξεις, όπως απότομες μεταβολές των παραμέτρων, ιδιαίτερα όταν φιλοξενούνται ψάρια.

Αν ξεχνάω κάτι θα συμπληρώσουν και οι υπόλοιποι Φίλοι μας.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο refugio έχεις; Πιστεύω πως είναι νούμερο ένα στην αντιμετώπιση της άλγης . Τι γνώμη έχεις;

Ναι, το οποίο συνδέθηκε με το κυρίως ενυδρείο μου, κατά τη διάρκεια του τρίτου χρόνου λειτουργίας του συστήματός μου.

Κατά τη γνώμη είναι μεγάλο βοήθημα στην αντιμετώπιση της άλγης, αφού αποτελεί εργοστάσιο μεταβολισμού των οργανικών αλάτων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας συνοψίσουμε λίγο τα δεδομένα.

Το σύστημά σου τρέχει περισσότερο από ένα μήνα με πλήρη συσκότιση. Το χημικό φίλτρο το skimmer, καθώς και η σωστή κυκλοφορία και οξυγόνωση, είναι σε πλήρη λειτουργία.

Όλα δείχνουν καλά. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει αμμωνία.

Και εγω αυτό πιστεύω, αλά το test λέει άλα!!!

Μπορείς τώρα να ξεκινήσεις με αυξανόμενη φωτοπερίοδο. Βλέπεις το αποτέλεσμα και κρίνεις πότε θα φτάσεις σε πλήρη φωτοπερίοδο.

Μόλις διαπιστώσεις το σχηματισμό διατομικής άλγης, θα είναι ώρα για το πρώτο συνεργείο καθαρισμού, το οποίο αποτελείται από σαλιγκάρια και ερημίτες.

Απο σήμερα ξεκινάω Νικόλα....

Αφού όλα πάνε καλά και οι τιμές των αμμωνιακών παραγώγων παραμένουν σταθερές, μπορείς να φιλοξενήσεις το πρώτο αλγοβόρο ψαράκι. Αυτό που σου συστήθηκε ή κάποιο άλλο της αρεσκείας σου.

Μετρήσεις και άγχος για διάφορα ιχνοστοιχεία, δεν έχουν νόημα στην παρούσα φάση.

Οκ λοιπόν....ξεχνάω προς το παρών μετρήσεις και πρόσθετα περί ασβεστίου-μαγνησίου κ.λ.π...πότε όμως θα πρέπει να τις ξαναθυμηθώ;

Διατηρείς την αλατότητα στο 1025 με ρεφρακτόμετρο και προσπαθείς να έχεις αποδεκτή αλκαλικότητα και συγκέντρωση ασβεστίου, χωρίς υπερβολές.

Η τιμή που έχω τώρα είναι ικανοποιητική;...θυμιζω ΚΗ 14 και μου φαίνεται υψηλή.Tην συγκέντρωση ασβεστίου ως την πετυχαίνω...με την σωστή αλκαλικότητα μόνο η αυτη είναι άσχετη με το ασβέστιο;

Ξεκινάς το πρόγραμμα των μηνιαίων αλλαγών νερού κα φροντίζεις να έχεις τα "χέρια" σου όσον το δυνατό λιγότερο μέσα στο νερό. Ξεχνάς αλλαγές στο ντεκόρ και λοιπές ανακατατάξεις, όπως απότομες μεταβολές των παραμέτρων, ιδιαίτερα όταν φιλοξενούνται ψάρια.

Δεν σκοπεύω αλλάξω ντεκόρ και τα χέρια μου θα αποφύγω να τα βάζω μέσα..με τις μηνιαίες αλλαγές και σε κανονικές συνθήκες νιτρικών πόσο περίπου % μου συστήνεις .Ετσι και αλλοιώς ένα ποσοστό αντικαθίσταται κάθε 2-3 ημέρες λόγω εξάτμισης.Μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει νερό, εκτός της συμπλήρωσης μέσω A/O

Αν ξεχνάω κάτι θα συμπληρώσουν και οι υπόλοιποι Φίλοι μας.

Καλή συνέχεια.

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο που με βοηθάς σε αυτά τα κρίσημα στάδια....να'σαι καλά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εδω και καιρό μου έχει δημιουργηθεί μιά απορία, που όσο χαζή και εαν φαίνεται εγω εαν δεν σας ρωτήω θα σκάσω.....

Λοιπόν, απο την στιγμή που δεν έχουμε πρόβλημα στα νιτρικά και αμωνία και απο την στιγμή που λόγω εξάτμισης συμπληρώνουμε νερό στο ενυδρείο πάρα πολύ συχνά μέσω A/O,ποιός ο λόγος να προχωρούμε και σε αλλαγές νερού μηνιαία;έτσι και αλοιώς με την προσθήκη νέου νερού απο την εξάτμηση (όταν αυτο γίνεται συχνά...)δεν είναι σαν να αλλάζουμε νερό στο ενυδρείο μας στην πάροδο του χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή νερού δεν βάζουμε μόνο που και αυτό είναι αναγκαίο γιατί προσθέτουμε ιχνοστοιχεία με το αλάτι.

Αλλά όταν βγάζουμε αφαιρούμε νιτρικά φωσφορικά.......... :)

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή νερού δεν βάζουμε μόνο που και αυτό είναι αναγκαίο γιατί προσθέτουμε ιχνοστοιχεία με το αλάτι.

Αλλά όταν βγάζουμε αφαιρούμε νιτρικά φωσφορικά.......... :)

Μισό λεπτό....γιά τα νιτρικά φωσφορικά το καταλαβαίνω, μόνο όταν όμως υπάρχει πρόβλημα...κάνω λάθος;

Γιά τα ιχνοστοιχεία και το αλάτι, οκ...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σας είπα απο χθές τελικά σήμερα ξεκίνησα με τον φωτεισμό γιά 4 ώρες με τις λάμπες 2 Florenscense x39W, και μετά απο μία εβδομάδα θα ανάψουν επίσης άλες 2 T5 x54W ακτινικές,Αποφάσησα να ξεκινήσω σιγά-σιγά και ελπίζω αυτο να έχει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλο που ήθελα να ρωτήσω εδω και καιρό, αλά ξεχάστηκα και που τελικά μάλλον είναι πολύ σημαντικό....

Απο την στιγμή που εγκαταστάθηκε το sub μου έδωσαν και τοποθέτησα βιόμπαλες οι οποίες υπάρχουν μέχρι σήμερα.Διαβάζοντας όμως στην πορεία μερικά πράγματα και με το δεδομένο ότι δεν πάσχω απο ζωντανό βράχο, κατάλαβα ότι είναι προτιμότερο να μην υπάρχουν.Θα ήθελα να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας πριν προχωρήσω στην αφαίρεσή τους...

Επίσης έχει μπεί και βιοδακτύλιο, κοινώς μακαρόνι,μαζί με κάποια μπλέ σφουγγάρια...να τα ξεφορτωθώ και αυτά και εαν ναί τι θα πρέπει άλο να βάλω,εκτός απο αντιφώσφορο που πλέον θα μείνει;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Με τις συχνές αλλαγές νερού, διατηρούμε στο σύστημά μας μια σχετική χημική και βιολογική ισορροπία, η οποία πάντα διαταράσσεται όσο καταναλώνονται κάποια ιχνοστοιχεία ή πολλαπλασιάζονται υπερβολικά κάποιοι μικροί οργανισμοί. Μέρος των οργανικών αλάτων απομακρύνονται και έτσι διατηρούνται σε αποδεκτές περιεκτικότητες. Μην ξεχνάς ότι αναφερόμαστε σε κλειστό σύστημα και η διατήρηση ισορροπίας είναι κάτι το θεωρητικό.

Τα βιολογικά υλικά δεν έχουν καμία χρήση σε ένα φυσικό σύστημα το οποίο έχει μελετηθεί και στηθεί για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένες ανάγκες. Κάποιες πλαστικές βιόσφαιρες, πολλές φορές, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να εξαλείψουν το θόρυβο της ροής του νερού. Τα υπόλοιπα βιολογικά δεν χρειάζονται γιατί ανταγωνίζονται το βράχο, με αποτέλεσμα αυτός να μην μπορεί να ωριμάσει και να φτάσει στο μέγιστο της βιολογικής του απόδοσης.

Καλό είναι σταδιακά να απομακρυνθούν και να παραμείνει μόνο μηχανικό και βιολογικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Με τις συχνές αλλαγές νερού, διατηρούμε στο σύστημά μας μια σχετική χημική και βιολογική ισορροπία, η οποία πάντα διαταράσσεται όσο καταναλώνονται κάποια ιχνοστοιχεία ή πολλαπλασιάζονται υπερβολικά κάποιοι μικροί οργανισμοί. Μέρος των οργανικών αλάτων απομακρύνονται και έτσι διατηρούνται σε αποδεκτές περιεκτικότητες. Μην ξεχνάς ότι αναφερόμαστε σε κλειστό σύστημα και η διατήρηση ισορροπίας είναι κάτι το θεωρητικό.

Τα βιολογικά υλικά δεν έχουν καμία χρήση σε ένα φυσικό σύστημα το οποίο έχει μελετηθεί και στηθεί για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένες ανάγκες. Κάποιες πλαστικές βιόσφαιρες, πολλές φορές, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να εξαλείψουν το θόρυβο της ροής του νερού. Τα υπόλοιπα βιολογικά δεν χρειάζονται γιατί ανταγωνίζονται το βράχο, με αποτέλεσμα αυτός να μην μπορεί να ωριμάσει και να φτάσει στο μέγιστο της βιολογικής του απόδοσης.

Καλό είναι σταδιακά να απομακρυνθούν και να παραμείνει μόνο μηχανικό και βιολογικό φίλτρο.

Καλο Κυριακάτικο μεσημέρι Νίκο....

Τελικά επαληθεύονται οι φόβοι μου!!!

Διάβασα με προσοχή τα όσα έγραψες πιό πριν, και προχωρώ στην αφαίρεση των βιόμπαλων...(θα αφήσω ελάχιστες...),ενώ επίσης αφαιρώ και τα σφουγγάρια...(θα αφήσω κανά δυό..).Με τα μακαρόνια τι να κάνω;αν και πστεύω ότι βάσει των λεγομένων σου, και αυτά πρέπει να πάρουν δρόμο.....Επίσης αυτές τις ημέρες προχωρώ και στην αλλαγή νερού περί τα 20% των συνολικών καθαρών λίτρων του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...