Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

μπορείς να κάνεις μεγάλες ( 50%) αλλαγές νερού αν σε συμφέρει καλύτερα και θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα στα νιτρικά – φωσφορικά .. νομίζω ότι είναι καλή ιδέα στη περίπτωση σου γιατί φαίνεται ότι ο βράχος σου θέλει καλό κουράρισμα … όσο βλέπεις νιτρικά στο νερό σου .. κάνε αλλαγές , μη τα αφήσεις να ανέβουν πολύ ψηλά ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορείς να κάνεις μεγάλες ( 50%) αλλαγές νερού αν σε συμφέρει καλύτερα και θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα στα νιτρικά – φωσφορικά .. νομίζω ότι είναι καλή ιδέα στη περίπτωση σου γιατί φαίνεται ότι ο βράχος σου θέλει καλό κουράρισμα … όσο βλέπεις νιτρικά στο νερό σου .. κάνε αλλαγές , μη τα αφήσεις να ανέβουν πολύ ψηλά ..

Τάσο τα επίπεδα νιτρικών αλά και τα φωσφορικά είναι πλέον πολύ χαμηλά αλά όχι μηδενικά......έχω παρατηρήσει ότι εδω και περίπου 4-5 ημέρες παρουσιάζουν συνεχή πτώση για αυτό και λέω να μην επέμβω καθόλου με τόσο μεγάλες αλλαγές νερού.Παράλληλα έχω αλλάξει κατά διαστήματα νερό μόνο όσο μου έχει εξατμιστεί.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τάσο τα επίπεδα νιτρικών αλά και τα φωσφορικά είναι πλέον πολύ χαμηλά αλά όχι μηδενικά......έχω παρατηρήσει ότι εδω και περίπου 4-5 ημέρες παρουσιάζουν συνεχή πτώση για αυτό και λέω να μην επέμβω καθόλου με τόσο μεγάλες αλλαγές νερού.έτσι ..έχεις δίκιο . :thumbup: .

αλλά με αυτά που διάβαζα παραπάνω <τρόμαξα> λίγο

Παράλληλα έχω αλλάξει κατά διαστήματα νερό μόνο όσο μου έχει εξατμιστεί.

το νερό που χάνουμε λογο εξάτμισης το συμπληρώνουμε με καθαρό γλυκό.. όχι με αλατόνερο ..

πιθανότατα το γνωρίζεις αλλά έτσι όπως το γράφεις μπορεί να παρεξηγηθεί ..

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και διευκρινίζεις το τελευταίο περί αναπλήρωσης χαμένου νερού λόγω εξάτμισης.

Εγω το αναπλήρωσα με νερό A/O....ήταν τόσο λίγο σε ποσότητα σε σχέση πάντα με τα συνολικά λίτρα ενυδρείο/sumb που δεν χρειάστηκε να επέμβω καθόλου σχεδόν στην συνολική αλατότητα του νερού μετά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι περί επιστροφής του νερού απο το sumb.

Λοιπόν επειδή έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους σχετικά με τον τρόπο που πέφτει το νερό στο ενυδρείο θα ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο καλύτερος.Αρχικά ακριβώ επάνω στην γωνία της σωλήνας επιστροφής είχα τοποθετήσει μιά μακρόστενη σωλήνα όση το μήκος του ενυδρείου με μικρές τρύπες που υπήρχαν επάνω της κατά μήκος και έτσι το νερό επέστρεφε βγαίνοντας απο αυτές τις τρύπες λίγο επάνω απο την επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο.Με τον τρόπο αυτό υπήρχε αρκετή κίνηση στην επιφάνεια του νερού ,αλά και αρκετός θόρυβος, ενω απο τις φυσαλίδες μέσα στο νερό γινόταν χαμός.

Πλέον δοκίμασα να αφαιρέσω τον σωλήνα αυτό αφήνοντας ελεύθερη την ροή εντελώς απο τον σωλήνα επιστροφής....αποτέλεσμα πάρα πολύς θόρυβος.Μετά προσάρμωσα στο στόμιο επιστροφής του σωλήνα ένα λάστιχο το οποίο βυθίζεται οριακά στην επιφάνεια του νερού, με αποτέλεσμα και θόρυβος να μην υπάρχει και οι φισαλίδες να μην είναι ενοχλητικές στην εμφάνιση του ενυδρείο, αλά και καλή μου φαίνεται η κίνηση του νερού στην επιφάνεια.

Επειδή όμως το θέμα δεν είναι τι αρέσει σε εμένα αλά ποιό είναι το σωστό...έχει κανείς άποψη περί του θέματος, η τέλος πάντων εσείς πως έχετε την επιστροφή του νερού στο ενυδρείο σας απο το sumb;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή απο το sump γίνετε με ελεύθερη την έξοδο. Το spay bar σύντομα θα βούλωνε. Η λύση που χρεισιμοποιείς τώρα ειναι ΟΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή απο το sump γίνετε με ελεύθερη την έξοδο. Το spay bar σύντομα θα βούλωνε. Η λύση που χρεισιμοποιείς τώρα ειναι ΟΚ!!!

Ούφ!!!!πάει και αυτό το άγχος, και ευτυχώς σωστά σκέφτηκα.

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο μου.

Υ.Γ...Πόσο χαίρομαι ρε παιδιά που κάθε μου κίνηση, σκέψη η πρόβλημα, μπορώ να τα συζητάω μαζί σας!!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Χρειάστηκε τελικά να προσθέσω ακόμη 2 tunze 4.000 Lit/Hr απο τους οποίους ο ένας εκτελεί χρέη κυματισμού λίγο κάτω απο την επιφάνεια του νερού απο την μία μεριά, και μάλλον θα χρειαστεί άλος ένας γιά να μπεί και στην αλη μεριά..Προς το παρών είμαι 22 φορές χ τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

φρόντισε να μπορείς να τους αλλάζεις θέση εύκολα ίσος χρειαστεί όταν θα βάλεις κοράλλια :chair:

Ναι Τάσο...το έχω φροντήσει και γιά αυτό δεν τους έχω κρύψει πίσω απο βράχους, γιά να μην ταλαιπωρώ μετά στις όποιες αλλαγές τα κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε λίγες ημέρες θα ξεκινήσω και τον φωτεισμό στο ενυδρείο, θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας σε σχέση με την διαχείρηση του φωτεισμού που θα πρέπει να κάνω, έτσι ώστε σε βάθος χρόνου να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα.

Υπενθυμίζω ότι ο φωτεισμός που έχω τώρα αποτελείται απο....

3 Τ5 x54W

3 T5 x54W ακτινικές

2 Metal halide x150W

2 Florenscense x39W

2 Moon Light

ΣΥΝΟΛΟ...702W

Με δεδομένο λοιπόν ότι θα προτιμούσα ο φωτεισμός να κλείνει αργά το βράδυ γύρω στη 1 μετά τα μεσάνυχτα εαν αυτό επιτρέπεται και να ανοίγει αργά το πρωί ,ποιά νομίζετε ότι θα ήταν η καλύτερη διαχείρηση που θα μπορούσα να κάνω;..επίσης μου έχουν προτήνει τα moon light την νύχτα και μετά το κλείσιμο του κυρίως φωτεισμού να μην κλείνουν καθόλου, αφού αυτός ο φωτεισμός είναι πολύτιμος γιά μερικές ζωές που κυκλοφορούν την νύχτα.........εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται. Εγώ αυτό κάνω. Απλά σκέψου πως αν στην πορεία βάλεις κάποιο κοράλλι που χρειάζεται ντάντεμα (Turbastrea, Dendrophylia etc) και ανοίγει βράδυ θα περιμένεις μέχρι τις 2 να το ταΐσεις. Όσο για το moonlight εγώ δεν θα το άφηνα ανοιχτό όλο το βράδυ. Έχει τύχει να βουτήξω βράδυ σε reef και δεν βλέπεις την τύφλα σου. Άσε που είμαι σίγουρος πως ο χώρος σου παρέχει κάποιο μικρό ambient φως έτσι και αλλιώς.

:chair:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται. Εγώ αυτό κάνω. Απλά σκέψου πως αν στην πορεία βάλεις κάποιο κοράλλι που χρειάζεται ντάντεμα (Turbastrea, Dendrophylia etc) και ανοίγει βράδυ θα περιμένεις μέχρι τις 2 να το ταΐσεις. Όσο για το moonlight εγώ δεν θα το άφηνα ανοιχτό όλο το βράδυ. Έχει τύχει να βουτήξω βράδυ σε reef και δεν βλέπεις την τύφλα σου. Άσε που είμαι σίγουρος πως ο χώρος σου παρέχει κάποιο μικρό ambient φως έτσι και αλλιώς.

:chair:

Eτσι και αλλοιως σπάνια κοιμάμαι πριν τις 1.30-2 μετά τα μεσάνυχτα...αλά στο θέμα ταίσματος θα μιλήσουμε περισσότερο όταν θα έρθει η ώρα.Φυσικά είναι σωστό αυτό που λές και θα πρέπει να το γνωρίζω απο τώρα σχετικά με τα νταντέματα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ γιά την γνώμη σου....

Τώρα που το ξανασκέφτομαι , και εαν δεν πρέπει να έχω όλη την νύχτα ανοιτά τα moon light ίσως προτιμήσω να τελειώσει ο κανονικός κυκλος φωτεισμού γύρω στις 10.30 το βράδυ και στην συνέχεια να παίξουν τα moon light έως τη 1 περίπου μετά τα μεσάνυχτα.....

Πάντως θα ήθελα πολύ την γνώμη σας σχετικά με την συνολική διαχείρηση του φωτεισμού που θα πρέπει να κάνω.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα γιά την διαχείριση του φωτεισμού μου;

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο:

time.jpg

Απλά δεν ειμαι απολυτα σιγουρος λόγο του ότι θα έχεις και MH λάμπες. Ισως μπορεις και λιγοτερες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδος φωτισμού έχεις?

Νίκο, τον αναφέρω αναλυτικά λίγα post πιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο:

time.jpg

Απλά δεν ειμαι απολυτα σιγουρος λόγο του ότι θα έχεις και MH λάμπες. Ισως μπορεις και λιγοτερες ωρες.

Σε ευχαριστώ πολύ, μόνο μία ερώτηση.....ο πίνακας που μου δίνεις βγαίνει σε σχέση με τον φωτεισμό που διαθέτω;...ρωτώ γιατί δεν μου βγαίνουν τα νούμερα, η κάτι δεν υπολογίζω σωστά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι μια φωτο απο τους υπολογισμους του δικου μου φωτισμου :chair:

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ιδιο πινακα για να παιξεις με τα νουμερα και τις ωρες στα κελια.

Θα αναβα τα φωτα σου με την εξης σειρα:

Moonlight

Ακτινικες

ΜΗ 1

ΜΗ 2

και μετα θα εκλεινα αναποδα

ΜΗ 2

ΜΗ 1

Ακτινικες

Moonlight

Επαναλαμβανω δεν εχω εμπειρια με τις MH αρα δεν ξερω να σου πω ακριβως ωρες κτλ

Φτιαξε το πινακακι πιστευω θα σε βοηθησει

:chair:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι μια φωτο απο τους υπολογισμους του δικου μου φωτισμου :chair:

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ιδιο πινακα για να παιξεις με τα νουμερα και τις ωρες στα κελια.

Θα αναβα τα φωτα σου με την εξης σειρα:

Moonlight

Ακτινικες

ΜΗ 1

ΜΗ 2

και μετα θα εκλεινα αναποδα

ΜΗ 2

ΜΗ 1

Ακτινικες

Moonlight

Επαναλαμβανω δεν εχω εμπειρια με τις MH αρα δεν ξερω να σου πω ακριβως ωρες κτλ

Φτιαξε το πινακακι πιστευω θα σε βοηθησει

:chair:

Σε ευχαριστώ πολύ...μόνο που δεν καταλαβαίνω όταν λές να φτειάξω το πινακάκι τι ενοείς, αφού δεν νομίζω ότι είναι φτειαγμένο σαν προγραμματάκι σε excel έτσι ώστε να μου βγάλει κάποιες τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Το πινακακι το εφτιαξα για να με βοηθησει να επιλεξω πως θα χωρισω τον φωτισμο. Ξεκινησα με την παραδοχη πως θα φωτιζω για 11 ωρες. Περα απο τις συνολικες ωρες δεν εχει κατι αυτοματο.

Αν ψαχνεις για αυτοματισμους εχω αλλο exceλακι να σου δωσω :chair:

Link to comment
Share on other sites

Το πινακακι το εφτιαξα για να με βοηθησει να επιλεξω πως θα χωρισω τον φωτισμο. Ξεκινησα με την παραδοχη πως θα φωτιζω για 11 ωρες. Περα απο τις συνολικες ωρες δεν εχει κατι αυτοματο.

Αν ψαχνεις για αυτοματισμους εχω αλλο exceλακι να σου δωσω :chair:

Μάλλον θα μου ήταν αρκετά χρήσιμο τελικά να μου το δώσεις.......thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα φωσφορικά μου έχουν σχεδόν μηδενιστεί...μήπως θα'πρεπε να ξεκινήσω τον φωτεισμό σιγά-σιγά;και εαν ναι πως με τις λάμπες που διαθέτω;.......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, δεν υπάρχει καμιά βοήθεια-πρόταση σχετικά με την διαχείριση του φωτεισμού που θα πρέπει να κάνω;

...μου φαντάζει λίγο απίθανο, οι περισσότερο έμπειροι σε αυτο το θέμα να μην έχουν κάποια πρόταση.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα βρε άνθρωπε του θεού το φωτισμό και μη το φοβάσαι. Η άλγη θα σε βρει ότι και να κάνεις. Αλλά θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Τώρα που δεν έχεις κοράλλια δεν είναι ανάγκη να ανάψεις τις ΜΗ. Οπότε παίξε με τις Τ5 μόνο. Άρχισε με 3-4 ώρες και ανέβαζε μία ώρα ανά 5-6 μέρες αφού το πας σταδιακά. Στο μήνα θα είσαι στις 8 ώρες οπότε άναβε και μια ώρα τις ΜΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...