Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Λοιπον παιδιά, τελικά εδω και κάποιες ημέρες τοποθέτησα άνθρακα σε μόνιμη βάση ενώ παράλληλα σταδιακά έβγαλα όλο το μακαρόνι, και τα σφουγγάρια.Η διατομική άλγη πλέον έχει αρχίζει και παρουσιάζει ύφεση.Θα ήθελα να ρωτήσω μόνο κάτι σε ότι αφορά τον υαλοβάμβακα.Δεν έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα....θα πρέπει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο πρώτο στάδιο εισόδου του νερού στο σαμπ, μπορείς και πρέπει να βάλεις για να συγκρατεί την περισσότερη βρωμιά

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο στάδιο εισόδου του νερού στο σαμπ, μπορείς και πρέπει να βάλεις για να συγκρατεί την περισσότερη βρωμιά

:rolleyes:

Τακτικες αλλαγες θα του κανεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο στάδιο εισόδου του νερού στο σαμπ, μπορείς και πρέπει να βάλεις για να συγκρατεί την περισσότερη βρωμιά

Εκεί ακριβώς δηλαδή που υπάρχει και το skimmer....ok...αύριο πάω να αγοράσω υαλοβάμβακα γιά να προσθέσω. και τον αλλάζω ανάλογα με την βρωμιά που θα πιάνει.Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς δηλαδή που υπάρχει και το skimmer....ok...αύριο πάω να αγοράσω υαλοβάμβακα γιά να προσθέσω. και τον αλλάζω ανάλογα με την βρωμιά που θα πιάνει.Σε ευχαριστώ πολύ.

+ 1000 στον υαλοβαμβακα

παντως το τι κραταει ειναι απιστευτο, εγω εκανα να τον αλλαξω 15 μερες κ ηταν γεματος βρωμια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αντε να ξεπλυνεις τον υαλοβαμβακα... Δεν θα ειναι με τιποτα σαν καινουργιος...

Link to comment
Share on other sites

Με τον καιρο θα αναπτυχθουν οργανισμοί πανω στον υαλοβαμβακα. Με το ξεπλυμα μεγαλο μερος τους θα θανατωθει με αποτελεσμα να επανελθουν νεκροί στο ενυδρείο. Το κοστος ασημαντο και δεν αξιζει να μπαινεις σε αυτή την διαδικασια!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθές έβαλα στο ενυδρείο τα δύο πρώτα μικρά ψαράκια...επιτέλους...καιρός ήταν...

Οι επιλογές μου ήταν ένα Amplygobius Phalaena γιά τον καθαρισμό του χαλικιού και ένα Protorester Linkcy.

Επίσης μπήκε κανονικά σε λειτουργία και η uv λάμπα επι 24ώρου βάσες

Ελπίζω όλα να πάνε καλά......άντε λοιπόν...καλή μου αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Amplygobius Phalaena έχει μια κακή συνηθεια να αφήνει την άμμο από πολύ ψηλά και να κάνει τον βράχο και τα κοράλλια χιονισμένο τοπίο.

Link to comment
Share on other sites

Το Amplygobius Phalaena έχει μια κακή συνηθεια να αφήνει την άμμο από πολύ ψηλά και να κάνει τον βράχο και τα κοράλλια χιονισμένο τοπίο.

....έτσι ε;...εκείνο πάντως που βλέπω είναι ότι δεν σταματάει λεπτό να καθαρίζει την άμμο...

Και τα δύο ψάρια φαίνονται σε αρίστη κατάσταση και αυτό μου αρέσει πολύ..προσαρμόστηκαν σχεδόν ακαριαία..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι:

αφού ο υαλοβάμβακας είναι μηχανικό φίλτρο, γιατί πρέπει να τον αλλάζουμε και όχι απλά να τον ξεπλένουμε?

Σωστός ο προβληματισμός σου στη βάση που τον θέτεις :thumbup:

Εγώ πάλι δεν χρησιμοποιώ υαλοβάμβακα, νομίζω είναι περιττός. Ειδικά αυτός ο χύμα που κυκλοφορεί και μοιάζει με μαλλί της γριάς είναι άστα να πάνε. Αυτός που είναι ειδικά για φίλτρα είναι περισσότερο συμπαγής και καλύτερος ποιοτικά.

Ο ενεργός άνθρακας θα σου καθαρίσει το νερό και θα στο κάνει «τζάμι».

Αν χρησιμοποιείς R/O ακόμα και ο άνθρακας είναι υπερβολή να τον έχεις μόνιμα στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς R/O ακόμα και ο άνθρακας είναι υπερβολή να τον έχεις μόνιμα στο φίλτρο.

δεν βλέπω πως εξαρτάται η χρήση ενεργού άνθρακα στο ενυδρείο από την ύπαρξη αντίστροφης όσμωσης ..

εκτός αν εννοείς ότι αυτός ο άνθρακας θα <τραβήξει> το χλώριο που υπάρχει στο νερό της βρύσης . :thumbup: .

.. αυτό εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

.. αυτό εννοείς ?

Όχι για το χλώριο της βρύσης χρησιμοποιώ αντιχλώριο.

Η σκέψη ήταν ότι αφού χρησιμοποιούμε αντίστροφη όσμωση (όποιοι χρησιμοποιούν τέλος πάντων) το νερό καθαρίζεται κυρίως από τα προφίλτρα και τον άνθρακα. Επομένως αν δεν συντρέχει λόγος όπως πόλεμος κοραλλιών, χρήση όζον, κ.λ.π μπορούμε να τον αποφύγουμε. Προσωπικά έχω μόνιμα στο χημικό φίλτρο άνθρακα που τον αλλάζω τακτικά ( κάθε 30-40 μέρες). Απλά διαβάζω συχνά ότι όλο και λιγότεροι χομπίστες τον χρησιμοποιούν σε μόνιμη βάση. Οι περισσότεροι βάζουν άνθρακα περιστασιακά.

Διόρθωσε με σε παρακαλώ αν έχω λάθος σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κουβέντα σας παρουσιάζει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, αλά εμένα αυτό το διάστημα και όχι μόνο με απασχολεί πολύ το θέμα αμωνίας, αφού είναι το μόνο πράγμα που δεν μπορώ να μηδενίσω...το αντίθετο μάλιστα!!

Σήμερα έκανα μετρήσεις και είναι όλα σε τρομερά καλή κατάσταση εκτός της αμωνίας η οποία έχει ανέβει αρκετά και επικύνδυνα απο την προηγούμενη μέτρηση.Μέτρησα 3mg και υπ'οψιν πρόσφατα έλλαξα νερό περίπου 20%......μου έχει σπάσει τα νεύρα το συγκεκριμένο θέμα και όσο διαβάζω ότι οι περισσότεροι δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα τόσο περισσότερο τσαντίζομαι...να μην έχω nitrate-nitrit-po4 και να πεδεύομαι με την αμωνία;.......χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια.Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

να μην έχω nitrate-nitrit-po4 και να πεδεύομαι με την αμωνία;.......χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια.Τι να κάνω;

Θυμάσαι πότε έβαλες την τελευταία ποσότητα βράχου και πόσα κιλά;

Από ότι θυμάμαι έβαλες σταδιακά το βράχο και μπορεί η τελευταία παρτίδα να στην έκανε.

Μήπως είχες πολλά βιολογικά υλικά (μακαρόνι) στο φίλτρο και τα αφαίρεσες απότομα;

Το τέστ το έχεις διπλοτσεκάρει μήπως γράφει ότι θέλει;

Αν έχεις πολύ αμμωνία θα πρέπει να υποβοηθήσεις το σύστημα σου με επιπλέον αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι πότε έβαλες την τελευταία ποσότητα βράχου και πόσα κιλά;

Από ότι θυμάμαι έβαλες σταδιακά το βράχο και μπορεί η τελευταία παρτίδα να στην έκανε.

Μήπως είχες πολλά βιολογικά υλικά (μακαρόνι) στο φίλτρο και τα αφαίρεσες απότομα;

Το τέστ το έχεις διπλοτσεκάρει μήπως γράφει ότι θέλει;

Αν έχεις πολύ αμμωνία θα πρέπει να υποβοηθήσεις το σύστημα σου με επιπλέον αλλαγές νερού.

Πάει πολύς καιρός απο την τελευταία προσθήκη βράχου.....

Τα βιολογικά υλικά (μακαρίνι και βιόμπαλες) τα έβγαλα σταδιακά, αλά η αλήθεια είναι ότι δεν το πήγα και πολύ σιγανά.

Το test το έκανα δύο και τρείς φορές αλά το ίδο περίπου δείχνει.Είναι της tropic marine και πιθανώς να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.......

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες ανακατατάξεις στο βράχο??

Μήπως δεν έχεις σωστή κυκλοφορία??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες ανακατατάξεις στο βράχο??

Μήπως δεν έχεις σωστή κυκλοφορία??

Απολύτως καμία ανακατάταξη στον βράχο Νίκο μου.Απο κυκλοφορία θεωρητικά είμαι παραπάνω απο ότι πρέπει πλέον, αλά και ουσιαστικά βλέπω πολύ καλή κίνηση του νερού τόσο στην επιφάνεια, όσο και στα υπόλοιπα επίπεδα του νερού έως τον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει κάτι αμπούλες με θαλλασινά βακτήρια για γρήγορο στρώσιμο και ενίσχυση βιολογίας αλλά δεν τα έβαλα ποτέ.

Θέλεις να στα στείλω?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει κάτι αμπούλες με θαλλασινά βακτήρια για γρήγορο στρώσιμο και ενίσχυση βιολογίας αλλά δεν τα έβαλα ποτέ.

Θέλεις να στα στείλω?

Αλεξάνδρα σε υπέρ ευχαριστώ γιά την προσφορά σου...αλά είχα ξεκινήσει και εγω στην αρχή με κάποια τέτοια βακτηρίδια, αλά τα σταμάτησα κατόπιν οδηγιών απο εδω μέσα.Δεν ξέρω πλέον κατά πόσο ωφέλιμο είναι να τα ξεκινήσω πάλι, μιά και ήδη υπάρχουν δύο ψαράκια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω...

Πόσος καιρός 'εχει περάσει απ΄την τελευταία προσθήκη βράχου?

Τι ποσότητα βράχου προστέθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...