Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Πολύ σωστές κινήσεις!

Μπράβο!

Τώρα χρειάζεσαι υπομονή μέχρι να εξαφανστεί τελείως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.

6) Με οδοντόβουρτσα, αλά και με χέρια και όσο καλύτερα μπορούσα, αφαίρεσα απο τους βράχους κομμάτια πράσινης άλγης.Επίσης καθάρισα τζάμια απο δαύτη με μαγνήτη και ξύστρα,ενώ παράλληλα σιφωνάρισα με μεγάλη προσοχή και τον βυθό στα κομμάτια που υπήρχε μεγάλο πρόβλημα, με αποτέλεσμα πλέον να φαίνεται ο αραγωνίτης σαν καινούργιος.

7

αυτή η ενέργεια είναι πολύ σημαντική ..

πρόσεχε το τάϊσμα .. απόφευγε τα κατεψυγμένα μέχρι να δει τι γίνεται .. μια φορά την εβδομάδα είναι αρκετό , μη πετάς κατεψυγμένα κυβάκια στο ενυδρείο .. πχ αν είναι κατεψυγμένες γαριδουλες , ξεπάγωσε -ξέπλυνε τις σε τρεχούμενο νερό πρώτα , να χρησιμοποιείς μόνο δοκιμασμένη μάρκα αντιφωσφορικό σιδήρου, δεν είναι όλα τα ίδια , και ο ενεργός άνθρακας πρέπει να είναι καλής ποιότητας seachem- matrix η aquarium farmac. - black magic πορτοκαλί ετικέτα ,

καλή και απροβλημάτιστη συνέχεια ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους και πράγματι εύχομαι και εγω να μην ξαναπεράσω τα ίδια.

Η αλήθεια είναι ότι αυτο το διάστημα ναι μεν μπορεί να πεδεύομαι σχεδόν καθημρινά γιά να τα καταφέρω, αλά απο την άλη έτσι όπως βλέπω το ενυδρείο τώρα δεν το έχω δεί ποτέ!!!

Με την οδοντόβουρτσα φυσικά δεν μπόρεσα να βγάλω όλη την άλγη σε κρυφά σημεία των βράχων...όπως καταλαβαίνεται κάτι τέτοιο είναι αδύνατον να γίνει αν δεν βγεί εκτός ενυδρείου ο βράχος.Ομως βλέπω συνέχεια να ξεκολάνε κομμάτια τα οποία άλα πηγαίνουν στον βυθό και άλα μέσω υπερχείλησης στο sub.Απόψε είναι προγραμματισμένη ακόμη μία αλλαγή νερού 100 λίτρων.Θα αφαιρέσω νερό απο το sub γιά να βγάλω και κομάτια άλγης που πήγαν εκεί, όπως επίσης θα σιφονάρω ξανά τον βυθό γιά να πάρω και υπόλοιπα κομμάτια άλγης που έχουν πέσει εκεί.Είναι ευκαιρία απο την στιγμή που θα αλλάξω έτσι και αλλοιώς νερό.Φυσικά ξανακαθάρισμα skimmer (το έχω φούλ, αυτη την περίοδο και καταπρασινίζει απίστευτα γρήγορα...)και αλλαγή αντιφωσφόρου και άνθρακα.

Σας βάζω και μερικές χθεσινές φωτογραφίες γιά να δείτε πως έχει αυτη την στιγμή η κατάσταση...όσο γιά ένα <ψαράκι> που θα δείτε και που λέγεται Cetoscarus Bicolor...μην δώσετε και πολύ σημασία και μην αναρωτηθείτε πως μπήκε στο ενυδρείο.Είναι περίεργη ιστορία και...ακόμη και στα καλύτερα σπίτια συμβαίνει μερικές φορές!!!!

Μπορεί να είναι πανέμορφο, αλά πρέπει να βγεί απο το ενυδρείο.Αυτες τις ημέρες δρομολογώ την αποχώρησή του η οποία θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα εαν όλα πάνε καλά.Το θέμα είναι ότι ακόμη είναι σχετικά μικρό και κρύβεται άνετα, ωπότε λόγω των πολλων βράχων είναι δύσκολο να το βγάλω.Μέχρι στιγμής είναι το πιό ήσυχο ψάρι στο ενυδρείο, δεν ενοχλείται και δεν ενοχλεί κανέναν.Επιπλέον είναι και η αδυναμία της γυναίκας μου, η οποία μου το έκανε δώρο και μάλιστα το έβαλε χωρίς να το ξέρω, με μιά χαρά προσαρμογή(έχει μάθει τα κόλπα...)στο ενυδρείο!!!!εγω απλά όταν το αντίκρυσα έπαθα κάτι!!!της είπαν λέει στο μαγαζί που το πήρε καθώς την προηγούμενη ενδομάδ αήταν Αθήνα, ότι μιά χαρά κάνει γιά Reef!!!

Οσο γιά την κατεψυγμένη τροφή, όπως έγραψα και σε άλο θέμα, μιά φορά δοκίμασα και δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου γιά αυτην κανένας κάτοικος του ενυδρείου εκτός απο τις γαρίδες που έχω μέσα!!!

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες σε συνδιασμούς διαφόρων τρόπων φωτισμών ,ανάλογα με το πως ανάβουν οι λάμπες ανά ζευγάρια.

post-4577-1234699246_thumb.jpg

post-4577-1234699258_thumb.jpg

post-4577-1234699270_thumb.jpg

post-4577-1234699284_thumb.jpg

post-4577-1234699294_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

:hysterical::thumbup::D:D:thumbup:

καταλαβαίνω την χαρά σου τώρα ..

λάμπει .. από αυτά που γράφεις φαίνεται να έχεις ξεμπερδέψει με τις προβληματικές άλγες

:(

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::thumbup::D:D:thumbup:

καταλαβαίνω την χαρά σου τώρα ..

λάμπει .. από αυτά που γράφεις φαίνεται να έχεις ξεμπερδέψει με τις προβληματικές άλγες

:(

Πράγματι βρε Τάσο μου...τόσος κόπος ,τόση υπομονή,τόσο χρήμα και τόση ασχολία, δεν πρέπει κάποια στιγμή να ανταμοιφθούν;.....πάω τώρα γιά αλλαγή νερού....100 λίτρα έχω ετοιμάσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ!!!πριν λίγο τελείωσα...

Αλάχθηκαν 140 περίπου λίτρα νερού και ταυτόχρονα αλάχθηκε υαλοβάμβακας-αντιφώσφορο-άνθρακας.Πριν απο όλα αυτά ξανακαθάρισα με οδοντόβουρτσα κομμάτια βράχων σε κρυφά σημεία..(όσο μπορούσα) απο εναπομίνατες άλγγες μετά την χθεσινή μεγάλη εκκαθάριση.Αρκετό νερό σήμερα αλλάχθηκε με σιφινάρισμα απο τν βυθό γιά να εξαφανίσω όσο το δυνατόν γινόταν εναπομίνατες άλγες και απο εκεί.

Αύριο κάνω μετρήσεις και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το διάστημα ψάχνομαι σχετικά με wave maker.Ακόμη δεν έχω καταλήξει εαν θα πρέπει να βάλω και εαν ναί ποιός θα είναι ο κατάλληλος γιά το ενυδρείο μου και γιατί χρειάζεται.Επίσης έχω μπερδευτεί λίγο γιατί βλέπω να πωλούνται ως wave maker απλά κάποιοι κυκλοφορητές, ενω απο ότι έχω διαβάσει wave maker θεωρείται ο μηχανισμός εκείνος που επιτρέπει σε οποιονδήποτε μεγάλο η μικρότερο κυκλοφορητή να συνδεθεί επάνω του και να λειτουργούν αυτοί κατά διαστήματα.

Τι δεν έχω καταλάβει σωστά;είναι έτσι τα πράγματα;....να προχωρήσω στην αγορά του;...τι θα κερδίσω και τι θα χάσω;

Σας ευχαριστώ πολύ....

Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Σε φτηνη λυση εγω χρησιμοποιουσα τον Resun Wavemaker αξιοπιστο, αθορυβο αλλα ογκωδες. Τον αντικατεστησα με ενα Vortech MP40w κατα την αποψη μου ειναι ενας απο τους καλυτερους wavemaker που κυκλοφορουν αυτην την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει κυκλοφορια χωρις wave maker.

Όπως αρεσκετε ο καθενας. Δεν ξερω ποιος ειναι καλυτερος τροπος, παντως το wavemaker ειναι πιο πολυδαπανο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο....

Εαν πεθάνει ένα μικρό ψάρι και δεν το βρίσκω με το μάτι η το πρώτο ψάξιμο μέσα σε τόσες κρυψώνες απο βράχους, τι γίνεται;...πρέπει να ξεστήσω όλο τον βράχο γιά να το βρω;..και εαν παραμείνει νεκρό μέσα πόσο επικύνδινο είναι και πόση σχέση έχει αυτη η επικινδυνότητα με τα λίτρα του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι οι καθαριστές του ενυδρείου να αναλάβουν έργο και να μην συμβεί τίποτα. Προσωπικά δεν θα ξέστηνα το ενυδρείο και δεν θα ανησυχούσα καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι οι καθαριστές του ενυδρείου να αναλάβουν έργο και να μην συμβεί τίποτα. Προσωπικά δεν θα ξέστηνα το ενυδρείο και δεν θα ανησυχούσα καθόλου..

Σε ευχαριστώ Νίκο γιά την άμεση απάντηση...μπορεί να χρησιμεύσει στο μέλλον...ποτέ εν ξέρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Νίκο γιά την άμεση απάντηση...μπορεί να χρησιμεύσει στο μέλλον...ποτέ εν ξέρεις!!!

Είναι πραγματικά εξαιρετικά δύσκολο να βρεις κάποιο νεκρό ψάρι... συνήθως πεθαίνουν κρυμμένα στα βράχια... σε γενικές γραμμές πιστεύω οτι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα λίτρα σου, με καλό skimmer και γενικά καλή φροντίδα!

Όταν χάνεις ένα ψάρι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά εξαιρετικά δύσκολο να βρεις κάποιο νεκρό ψάρι... συνήθως πεθαίνουν κρυμμένα στα βράχια... σε γενικές γραμμές πιστεύω οτι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα λίτρα σου, με καλό skimmer και γενικά καλή φροντίδα!

Όταν χάνεις ένα ψάρι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί είναι αυτό...

Σίγουρα ....πρώτα μετράει η ζωή και μετά όλα τα άλα.Απλά ρώτησα γιατί σε μιά τέτοια θλιβερή κατάσταση θα το έχω επιπλέον άγχος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα γιά κάτι που θέλω να ρωτήσω...

Επειδή μετά απο κάποιον απαραίτητο καθαρισμό-σιφονάρισμα στον αραγωνίτη, αναγκαστικά βγήκε και μιά πολύ μικρή ποσότητα που ήταν αδύνατο να ξαναμπεί λόγω άλγης, μπορώ να προσθέσω αφού αγοράσω, λίγο ακόμη νεκρό στον ήδη υπάρχοντα;.....υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν η ποσότητα που θελεις να τοποθετισεις ειναι μικρή τοτε δεν θα εχεις προβλημα.

Αν όμως η προσθηκη ειναι απότομη και μεγάλη τότε η διαταραχη που θα προκαλεσεις μπορει να σου δημιουργήσει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ποσότητα που θελεις να τοποθετισεις ειναι μικρή τοτε δεν θα εχεις προβλημα.

Αν όμως η προσθηκη ειναι απότομη και μεγάλη τότε η διαταραχη που θα προκαλεσεις μπορει να σου δημιουργήσει προβλημα.

Μιλάω γιά μικρή ποσότητα...1-2 κιλά το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω γιά μικρή ποσότητα...1-2 κιλά το πολύ.Εαν αυτη η ποσότητα δεν είναι νεκρός αλά ζωντανός;

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις ημέρες περιμένω απο εξωτερικό(Γερμανία..) μιά Vortech MP40W καινούργια σε πολύ καλή τιμή....καμία σχέση με τις τιμές που παίζουν εδω!!!

Επέλεξα αυτη και όχι το wave box της Tunze θεωρώντας ότι θα έχω καλύτερα αποτελέσματα, και φυσικά δεν μπορούσα να φτάσω τα χρήματα που ζητάει το τελευταίο.

Βασικός στόχος της αγοράς αυτής είναι να λύσω διά παντός το θέμα κυκλοφορίας στο ενυδρείο, και μαζί να βοηθήσω τον περιορισμό άλγης με την καλύτερη κυκλοφορία σε πολλά περισσότερα μέρη.

Πλέον μαζί με τις 5 tunze nano(η μία εκτελεί χρέη ανατάραξης στην επιφάνεια) μάλλον θα είναι υπερβολή...τι λέτε να κάνω;σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω 2 πλέον αριστερά-δεξιά γιά ανατάραξη της επιφάνειας και τους υπόλοιπους εαν τους κρατήσω να τους τοποθετήσω σε κρυφά σημεία χαμηλά και πίσω απο τους βράχους.

Επίσης...οι nano μπορούν να συνδεθούν εαν θέλω πάνω στον controler της Vortech;

Φυσικά ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας πάνω στην συγκεκριμένη αγορά και τις σκέψεις μου.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ιδανικα θα εβαζα στα λιτρα σου:

2 x Vortech MP40w σε Master / Slave configuration & Pulse mode.

2 x Nano (Αριστερα / δεξια για αναταραξη επιφανειας)

Και νανο με το πετρινο καλυμα αν χρειαστει να καλυψεις νεκρα σημεια.

Ενδεικτικα σου λεω απο Αγγλια οι Vortech στοιχιζουν λιγο κατω απο 300€ χωρις μεταφορικα

Δεν μπορεις να συνδεσεις τιποτα πανω στον κοντρολερ της Vortech ειναι αποκλειστικα για μια αντλια.

Και δευτερη να παρεις θα ερθει με τον δικο της κοντρολλερ.

ΠΡΟΣΟΧΗ στην ρυθμιση Wave να εισαι σιγουρος πως το ενυδρειο σου αντεχει στις πιεσεις κυματος.

Καλοριζικο και ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει το καινουργιο σου εργαλειο

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικα θα εβαζα στα λιτρα σου:

2 x Vortech MP40w σε Master / Slave configuration & Pulse mode.

2 x Nano (Αριστερα / δεξια για αναταραξη επιφανειας)

Και νανο με το πετρινο καλυμα αν χρειαστει να καλυψεις νεκρα σημεια.

Ενδεικτικα σου λεω απο Αγγλια οι Vortech στοιχιζουν λιγο κατω απο 300€ χωρις μεταφορικα

Δεν μπορεις να συνδεσεις τιποτα πανω στον κοντρολερ της Vortech ειναι αποκλειστικα για μια αντλια.

Και δευτερη να παρεις θα ερθει με τον δικο της κοντρολλερ.

ΠΡΟΣΟΧΗ στην ρυθμιση Wave να εισαι σιγουρος πως το ενυδρειο σου αντεχει στις πιεσεις κυματος.

Καλοριζικο και ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει το καινουργιο σου εργαλειο

:thumbup:

360 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά απο Γερμανία...δηλαδή εξ'ίσου καλά με το παράδειγμα της Αγγλίας που μου είπες.

Απο εκεί και πέρα δεν μπορώ προς το παρών τουλάχιστον να διαθέσω χρήματα και γιά εύτερη Vortech,αν και πολύ θα το ήθελα.

Με δεδομένο λοιπόν αυτό, θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η πρότασή σου, γιά το πως λές να τοποθετήσω αυτη την μία και σε ποιά ρύθμιση σε σχέση με τις υπόλοιπες nano.Σχετικά με το ενυδρείο και την αντοχή του, δεν έχω πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Θα την εβαζα 2-3 ποντους κατω απο την επιφανεια πισω δεξια ή πισω αριστερα να χτυπαει κατα μηκος σε short pulse mode

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Θα την εβαζα 2-3 ποντους κατω απο την επιφανεια πισω δεξια ή πισω αριστερα να χτυπαει κατα μηκος σε short pulse mode

Η υπερχείλησή μου είναι πίσω δεξιά....υπάρχει πρόβλημα εαν την τοποθετήσω πίσω αριστερά, και όταν λές πίσω ενοείς προς την γωνία των δύο τζαμιών η προς το κέτρο του πλαινού;....μήπως πάλι δεν κατάλαβα καλά και΄με το "πίσω" ενοείς το πίσω τζάμι;....sory εαν σε ζάλισα, αλά γιά εμένα είναι πολύ σημαντικό, όταν με το καλό φτάσει στα χέρια μου να έχω την πρόταση ενός τόσο έμπειρου μέλους όπως εσύ...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Η υπερχείλησή μου είναι πίσω δεξιά....υπάρχει πρόβλημα εαν την τοποθετήσω πίσω αριστερά, και όταν λές πίσω ενοείς προς την γωνία των δύο τζαμιών η προς το κέτρο του πλαινού;....μήπως πάλι δεν κατάλαβα καλά και΄με το "πίσω" ενοείς το πίσω τζάμι;....sory εαν σε ζάλισα, αλά γιά εμένα είναι πολύ σημαντικό, όταν με το καλό φτάσει στα χέρια μου να έχω την πρόταση ενός τόσο έμπειρου μέλους όπως εσύ...

Προβλημα δεν θα σου δημιουργησει απλα θα πρεπει να προσεξεις να μην καψεις κοραλλια αναλογα με το που τα εχεις. Εννοω στο πλαινο τζαμι προς την πισω γωνια των 2 τζαμιων. Η ιδεα ειναι η αντλια να δημιουργει αναταραξη και κυμα στο ενυδρειο αλλα παραλληλα να υπαρχει φορά. Πχ αν ειχες δευτερη θα προτεινα να την βαλεις απο την αντιθετη πλευρα στο πλαινο τζαμι αλλα προς την εμπρος γωνια.

Και παλι σου λεω οτι αυτο ειναι τι θα εκανα θεωρητικα εγω, θα χρειαστεις να πειραματιστεις για να δεις τα καλυτερα αποτελεσματα αναλογα με το setup σου.

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα δεν θα σου δημιουργησει απλα θα πρεπει να προσεξεις να μην καψεις κοραλλια αναλογα με το που τα εχεις. Εννοω στο πλαινο τζαμι προς την πισω γωνια των 2 τζαμιων. Η ιδεα ειναι η αντλια να δημιουργει αναταραξη και κυμα στο ενυδρειο αλλα παραλληλα να υπαρχει φορά. Πχ αν ειχες δευτερη θα προτεινα να την βαλεις απο την αντιθετη πλευρα στο πλαινο τζαμι αλλα προς την εμπρος γωνια.

Και παλι σου λεω οτι αυτο ειναι τι θα εκανα θεωρητικα εγω, θα χρειαστεις να πειραματιστεις για να δεις τα καλυτερα αποτελεσματα αναλογα με το setup σου.

οκ....κλείνοντας, εαν θέλεις μας λες, τι ενοείς κάψιμο κοραλιών απο την αντλία....thanks.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...