Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Με γεια το καινούργιο φωτιστικό!

Το συγκεκριμένο είδος δεν θεωρείται δύσκολο στο να δεχθεί τροφή. Πιθανά να βρίσκει, προς το παρόν, αυτά που χρειάζεται από τη βοσκή και να μην ασχολείται με την τυποποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με γεια το καινούργιο φωτιστικό!

Το συγκεκριμένο είδος δεν θεωρείται δύσκολο στο να δεχθεί τροφή. Πιθανά να βρίσκει, προς το παρόν, αυτά που χρειάζεται από τη βοσκή και να μην ασχολείται με την τυποποιημένη.

Καλημέρα Νίκο καισε ευχαριστώ γιά τις <μεγειές> και την άποψή σου....

Το πρόγραμμα φωτισμού πλέον πως το βλέπεις;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το εργαλειο! Θα δεις τρελη διαφορα στην συνεχεια.

Ισως να μην σε βολεψουν οι ωρες φωτισμου αν χρειαστεις να επεμβεις βραδυ για κατι (Ταϊσμα, καρτερι, κτλ)

Η διαφορα στο φως ειναι διπλασια οποτε για καλο ή κακο ξεκινα με μεγαλυτερη αποσταση απο το νερο και κατεβαζε το σιγα σιγα. Επισης το Moonlight εχει μπλε ή ασπρο χρώμα ?

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το εργαλειο! Θα δεις τρελη διαφορα στην συνεχεια.

Ισως να μην σε βολεψουν οι ωρες φωτισμου αν χρειαστεις να επεμβεις βραδυ για κατι (Ταϊσμα, καρτερι, κτλ)

Η διαφορα στο φως ειναι διπλασια οποτε για καλο ή κακο ξεκινα με μεγαλυτερη αποσταση απο το νερο και κατεβαζε το σιγα σιγα. Επισης το Moonlight εχει μπλε ή ασπρο χρώμα ?

;)

Mε τις ώρες προσπάθησα να βρω την χρυσή τομή, με την λογική ότι ποτέ δεν κοιμάμαι πριν τις 2 μετά τα μεσάνυχτα, και απο τη μία την νύχτα όταν ανάβουν τα moon light είναι τόσο σκοτεινά που θεωρώ ότι μπορώ να δουλέψω σε κάτι εαν χρειαστεί.Απο την άλη αν δεν χαίρομαι το ενυδρείο τις ώρες που μπορώ, τότε τι νόημα έχει;

Σχετικά με το φώς τώρα, δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να το βάλω πιό ψηλά και να το κατεβάσω στην πορεία......είναι λίγο δύσκολο να εξηγήσω το γιατί, αλά είναι κατασκευαστικό πρόβλημα του συγκεκριμένου σημείου κάτω απο την σκάλα.Ετσι λοιπόν μπήκε στο σημείο που θα είναι πάντα....

Τα moon light που ρωτάς είναι σε μπλέ χρώμα...

Σε ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλοριζικο!Αντε σιγα σιγα να βαλεις και κανενα σκληρο με τοσο φως!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλοριζικο!Αντε σιγα σιγα να βαλεις και κανενα σκληρο με τοσο φως!!!

Ετοίμασε τα φραγκάκια εσύ απο εβδομάδα και μαζί κανά καφέ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mε τις ώρες προσπάθησα να βρω την χρυσή τομή, με την λογική ότι ποτέ δεν κοιμάμαι πριν τις 2 μετά τα μεσάνυχτα, και απο τη μία την νύχτα όταν ανάβουν τα moon light είναι τόσο σκοτεινά που θεωρώ ότι μπορώ να δουλέψω σε κάτι εαν χρειαστεί.Απο την άλη αν δεν χαίρομαι το ενυδρείο τις ώρες που μπορώ, τότε τι νόημα έχει;

Σχετικά με το φώς τώρα, δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να το βάλω πιό ψηλά και να το κατεβάσω στην πορεία......είναι λίγο δύσκολο να εξηγήσω το γιατί, αλά είναι κατασκευαστικό πρόβλημα του συγκεκριμένου σημείου κάτω απο την σκάλα.Ετσι λοιπόν μπήκε στο σημείο που θα είναι πάντα....

Τα moon light που ρωτάς είναι σε μπλέ χρώμα...

Σε ευχαριστώ πολύ....

Ενναλακτικα μπορεις να παιξεις με τις ωρες αφου δεν μπορεις με το υψος. Πχ ανα 2 μερες να αυξανεις κατα μια ωρα τις MH.

Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι και εγω να παρω απο εκει που το αγορασες και εσυ το φωτιστικο . τη μεταφορικα εχει? επισης κανενα προβλημα με το φωτιστικο?

Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι και εγω να παρω απο εκει που το αγορασες και εσυ το φωτιστικο . τη μεταφορικα εχει? επισης κανενα προβλημα με το φωτιστικο?

Τα μεταφορικά γιά το συγκεκριμένο φωτιστικό ήταν πρίπου 80 ευρώ και έφτασε σε εμένα μετά απο 4 περίπου εργάσιμες ημέρες απο την παραγγελία,με την ACS.

Την δεύτερη ημέρα λειτουργίας ,το φωτιστικό έβγαλε ένα μικρό, αλά υπαρκτό πρόβλημα.Συγκεκριμένα η μία απο τις 3 υποδοχές ρεύματος..(ένα μικρό πλαστικό κουτάκι υποδοχής...μηδαμινής αξίας)είχε πρόβλημα και μάλιστα η υποδοχή αυτή αφορούσε τις 2 Mh λάμπες.Αναγκάστηκα και το άνοιξα μόνος μου, επειδή δεν γινόταν Σαββατοκύριακο να μείναι το ενυδρείο αφώτιστο τόσες ώρες και το eπισκεύασα μόνος μου έστω και προσωρινά.Απο αύριο θα ψάξω στα καταστήματα ηλεκτρικών ειδών να βρω αυτο το κουτάκι εισόδου ρεύματος και να το αντικαταστήσω.Πάντως είναι η πρώτη φορά, παρά τις τόσες πολλές αγορές απο εξωτερικό που έχω κάνει, που υπάρχει πρόβλημα απο την συσκευασία.Μάλλον πρόκειται γιά αστοχία υλικού στο συγκεκριμένο κομμάτι και σε αυτό το σημείο....ευτυχώς που μιλάμε γιά πολύ απλή βλάβη με σχεδόν μηδέν κόστος.....αλά η φασαρία είναι φασαρία όπως και να το κάνουμε, και στην τελική...γιατί;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά γιά το συγκεκριμένο φωτιστικό ήταν πρίπου 80 ευρώ και έφτασε σε εμένα μετά απο 4 περίπου εργάσιμες ημέρες απο την παραγγελία,με την ACS.

Την δεύτερη ημέρα λειτουργίας ,το φωτιστικό έβγαλε ένα μικρό, αλά υπαρκτό πρόβλημα.Συγκεκριμένα η μία απο τις 3 υποδοχές ρεύματος..(ένα μικρό πλαστικό κουτάκι υποδοχής...μηδαμινής αξίας)είχε πρόβλημα και μάλιστα η υποδοχή αυτή αφορούσε τις 2 Mh λάμπες.Αναγκάστηκα και το άνοιξα μόνος μου, επειδή δεν γινόταν Σαββατοκύριακο να μείναι το ενυδρείο αφώτιστο τόσες ώρες και το eπισκεύασα μόνος μου έστω και προσωρινά.Απο αύριο θα ψάξω στα καταστήματα ηλεκτρικών ειδών να βρω αυτο το κουτάκι εισόδου ρεύματος και να το αντικαταστήσω.Πάντως είναι η πρώτη φορά, παρά τις τόσες πολλές αγορές απο εξωτερικό που έχω κάνει, που υπάρχει πρόβλημα απο την συσκευασία.Μάλλον πρόκειται γιά αστοχία υλικού στο συγκεκριμένο κομμάτι και σε αυτό το σημείο....ευτυχώς που μιλάμε γιά πολύ απλή βλάβη με σχεδόν μηδέν κόστος.....αλά η φασαρία είναι φασαρία όπως και να το κάνουμε, και στην τελική...γιατί;

η απαντηση στο γιατι ειναι μαλον για να γλιτώσουμε καποιο κοστος απο που εχουν τα ''φιρμες φωτιστικα''τα οποια μην το θεωρεις αδυνατον να ερθουν με προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση στο γιατι ειναι μαλον για να γλιτώσουμε καποιο κοστος απο που εχουν τα ''φιρμες φωτιστικα''τα οποια μην το θεωρεις αδυνατον να ερθουν με προβλημα..

Eαν είναι έτσι τότε χαλάλι το πρόβλημα και τον κόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο το φωτιστικό ! πόσο σου στοίχισε συνολικά; Είχες ξαναψωνίσει από το συγκεκριμένο e-shop;

Η γνώμη μου σχετικά με την άλγη είναι ότι πιθανόν να αυξηθεί λίγο ,λόγω δυνατότερου φωτισμού, πριν στρώσει.

Το blue tang έφαγε; Αν όχι δεν είναι καλό σημάδι γιατί το συγκεκριμένο ψάρι δεν προτιμάει και πολύ τη φυσική άλγη των βράχων. Ίσως στρεσάρεται από την παρουσία και μόνο κάποιου άλλου ψαριού, πιθανότατα του japonicus.

Έγινε επεξεργασία - nikman
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο το φωτιστικό ! πόσο σου στοίχισε συνολικά; Είχες ξαναψωνίσει από το συγκεκριμένο e-shop;

Η γνώμη μου σχετικά με την άλγη είναι ότι πιθανόν να αυξηθεί λίγο ,λόγω δυνατότερου φωτισμού, πριν στρώσει.

Το blue tang έφαγε; Αν όχι δεν είναι καλό σημάδι γιατί το συγκεκριμένγματι μπορείο ψάρι δεν προτιμάει και πολύ τη φυσική άλγη των βράχων.Ίσως στρεσάρεται από την παρουσία και μόνο κάποιου άλλου ψαριού, πιθανότατα του japonicus.

Το συνολικό κόστος του φωτιστικού ήταν 560 ευρώ περίπου....Πρώτη φοράψωνίζωαπο εκεί, και εκτός του μικρού προβλήματος που σας είπα πιό πάνω,ήταν πάρα πολύ γρήγοροι.

Σε ότι αφρά ώρα τα νέα φώτα και την άλγη,πράγματι παίζει να αυξηθεί τώρα, αλά θεωρώ ότι και να συμβεί αυτό, θα το ξεπεράσουμε...εδω περάσαμε άλα και άλα!!!

Το blue tang δυστυχώς ακόμη δεν έχει φάει flakes η κα΄τι απο κατεψυγμένο, αλά δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση, με αρκετή κίνηση και χωρίς κανένα ίχνος stress......απο την άλη ,να βγάλω έξω τον Ιάπωνα απο ην στιγμή που δεν το ενοχλεί καθόλου δεν μου πάει...

Link to comment
Share on other sites

Μη βγάλεις κανένα ψάρι. Απλά έκανα μία υπόθεση.

Τι τροφή του δίνεις; δοκίμασε αυτή

http://www.oceannutrition.com/product_mari...tml&head=04

Link to comment
Share on other sites

Μη βγάλεις κανένα ψάρι. Απλά έκανα μία υπόθεση.

Τι τροφή του δίνεις; δοκίμασε αυτή

http://www.oceannutrition.com/product_mari...tml&head=04

Σε ευχαριστώ....αύριο ανεβαίνω Αθήνα και θα τη ψάξω

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω το εξής και όποιος ξέρει ας απαντήσει...

Ως γνωστόν έχω έναν κλόουν Tomato και μιά ανεμώνη Radianthus Koseirensis αυτη την στιγμή.

Σε περίπτωση προσθήκης και άλης ανεμώνης, μπορώ να βάλω κάποιον κλόουν διαφοερτικόν απο τον tomato που ήδη υπάρχει η πρέπει να μπεί ίδος;.....επίσης, εαν πάρω διαφορετικό κλόουν χωρίς άλη ανεμώνη θα τα βρούν μεταξύ τους με την ήδη υπάρχουσα η οποία δεν είναι μικρή;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω το εξής και όποιος ξέρει ας απαντήσει...

Ως γνωστόν έχω έναν κλόουν Tomato και μιά ανεμώνη Radianthus Koseirensis αυτη την στιγμή.

Σε περίπτωση προσθήκης και άλης ανεμώνης, μπορώ να βάλω κάποιον κλόουν διαφοερτικόν απο τον tomato που ήδη υπάρχει η πρέπει να μπεί ίδος;.....επίσης, εαν πάρω διαφορετικό κλόουν χωρίς άλη ανεμώνη θα τα βρούν μεταξύ τους με την ήδη υπάρχουσα η οποία δεν είναι μικρή;

O tomato είναι ένας από τους πιο επιθετικούς clown, και άλλη ανεμώνη να έβαζες δεν θα άφηνε τον άλλο clown σε ισυχεια.Αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ακόμα ένα tomato μικρότερου μεγέθους με την ελπίδα να γίνουν ζευγάρι. ;)

Link to comment
Share on other sites

O tomato είναι ένας από τους πιο επιθετικούς clown, και άλλη ανεμώνη να έβαζες δεν θα άφηνε τον άλλο clown σε ισυχεια.Αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ακόμα ένα tomato μικρότερου μεγέθους με την ελπίδα να γίνουν ζευγάρι. ;)

Η να πάρει δρόμο αυτός που υπάρχει!!!!

Αλη ανεμώνη μπορεί να υπάρξει χωρίς δεύτερο κλόουν;επίσης εαν ο οποιος δήποτε δεύτερος κλόουν είναι κατά πολύ μεγαλύτερος απο τον ντομάτα;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα skimmer που έχει συζητηθεί και σε αυτο το θέμα.

Διαθέτοντας το TMC 1500 απόψε έκανα ένα πείραμα....

Στο λαστιχάκι εισαγωγής αέρα, χωρίς να ανοίξω περισσότερο την είσοδό του απο την αντίστοιχη βάνα του sκimmer πρόσθεσα μιά μικρή αντλία αέρα με σκοπό, όχι να προσθέσω περισσότερο αέρα, αλά την ίδια ποσότητα να την δώσω με μεγαλύτερη πίεση.Βρίσκοντας και την <σωστή> ρύθμιση απο το ρυθμιστικό της αεραντλίας, είδα ότι τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα απο πριν, με τη λογική ότι το ανακάτεμα στις φυσαλλίδες στον κάδο του skimmer ήταν πολύ περισσότερα έντονο με αποτέλεσμα η ώθηση του αφρού προς το καπελάκι του skimmer να είναι πολύ ευκολότερη.......δεν ξέρω εαν είναι λάθος μιά τέτοια σκέψη ως προς το τελικό αποτέλεσμα και εαν επιρεάζει την ομαλή λειτουργία του skimmer...απλά εμένα μου φάνηκαν πολύ καλύτερα τα πράγματα, και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.....λέω να το αφήσω έτσι μερικές ημέρες να δω την διαφορά καλύτερα.Εαν έχει κανείς δοκιμάσει κάτι παρόμοιο η έχει μιά γνώμη πάνω σε αυτο ,είναι καλό να μας την καταθέσει....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη ιδέα, απλά θα έχεις μια συσκευή παραπάνω σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα skimmer που έχει συζητηθεί και σε αυτο το θέμα.

Διαθέτοντας το TMC 1500 απόψε έκανα ένα πείραμα....

Στο λαστιχάκι εισαγωγής αέρα, χωρίς να ανοίξω περισσότερο την είσοδό του απο την αντίστοιχη βάνα του sκimmer πρόσθεσα μιά μικρή αντλία αέρα με σκοπό, όχι να προσθέσω περισσότερο αέρα, αλά την ίδια ποσότητα να την δώσω με μεγαλύτερη πίεση.Βρίσκοντας και την <σωστή> ρύθμιση απο το ρυθμιστικό της αεραντλίας, είδα ότι τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα απο πριν, με τη λογική ότι το ανακάτεμα στις φυσαλλίδες στον κάδο του skimmer ήταν πολύ περισσότερα έντονο με αποτέλεσμα η ώθηση του αφρού προς το καπελάκι του skimmer να είναι πολύ ευκολότερη.......δεν ξέρω εαν είναι λάθος μιά τέτοια σκέψη ως προς το τελικό αποτέλεσμα και εαν επιρεάζει την ομαλή λειτουργία του skimmer...απλά εμένα μου φάνηκαν πολύ καλύτερα τα πράγματα, και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.....λέω να το αφήσω έτσι μερικές ημέρες να δω την διαφορά καλύτερα.Εαν έχει κανείς δοκιμάσει κάτι παρόμοιο η έχει μιά γνώμη πάνω σε αυτο ,είναι καλό να μας την καταθέσει....

Ακουγεται πολυ καλη ιδεα αλλα θα ηθελα να πιστευω πως οι σοβαροι κατασκευαστες εχουν μελετησει με ακριβεια τις αποστασεις, ποσοτητες νερου/αερα, εισοδοι/ εξοδοι του σκιμμερ καθως και τις αντλιες τροδοδοσιας για να παραγουν το βελτιστο αποτελεσμα. Μηπως πειραζοντας τις αναλογιες δημιουργουμε προβλημα ?

Παντος αν εχεις την ευχερεια ειναι ενα πολυ καλο ερασιτεχνικο (Μην μας παρουν και με τις πετρες ;) ) πειραμα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγω ξεκίνησα απο χθές βράδυ και ήδη βρίσκομαι στο <πείραμα>Μέσα σε μία νύχτα είδα πολύ μεγάλη διαφορά στην απόδοση του skimmer.Φυσικά δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι κάτι τέτοιο είναι λύση γιά όλες τις περιπτώσεις,'οπως επίσης δεν μπορώ να ξέρω εαν επιβαρύνει αρνητικά την απόδοαση του skimmer.Ομως η απλή λογική και η πράξη μέχρι στιγμής σε εμένα, λέει ότι όχι μόνο δεν πρέπει να την επιβαρύνει,αλά την διευκολύνει αφάνταστα.Η συγκεκριμένη αντλία που έχω προσθέσει είναι μιά πάρα πολύ μικρή...της πλάκας δηλαδή...κι'όμως!!!

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον λόγο που κάνει κακό,αφήστε που έτσι έχουμε μεγαλύτερη ευχαίρια να παίξουμε με τον αέρα σε σχέση μα την βάνα του skimmer και το ρυθμιστικό της αερανλίας.

Επίσης το θέμα κατά πόσο όλα είναι σχεδιασμένα στο απόλυτο σε σχέση με τις αποστάσεις, τις ανλίες και τα σχετικά σε skimmer της μικρής κατηγορίας κόσοτυς, αυτό είναι ένα θέμα που σηκώνει πολύ κουβέντα, και ίσως ένας βασικός παράγοντας που δικαιολογεί το πολύ μεγαλύτερο κόστος κάποιων άλων skimmer που δυστυχώς δεν αντέχει η τσέπη μας να πάρουμε.....

Το πείραμα συνεχίζεται και θα έχετε συνεχή ενημέρωση για΄το πως εξελίσεται....

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται πολυ καλη ιδεα αλλα θα ηθελα να πιστευω πως οι σοβαροι κατασκευαστες εχουν μελετησει με ακριβεια τις αποστασεις, ποσοτητες νερου/αερα, εισοδοι/ εξοδοι του σκιμμερ καθως και τις αντλιες τροδοδοσιας για να παραγουν το βελτιστο αποτελεσμα. Μηπως πειραζοντας τις αναλογιες δημιουργουμε προβλημα ?

Παντος αν εχεις την ευχερεια ειναι ενα πολυ καλο ερασιτεχνικο (Μην μας παρουν και με τις πετρες ;) ) πειραμα.

:thumbup:

+1 :D

σιγουρα δεν κανει το σκιμμερ να υπο-λειτουργει ,αλλα δεν νομιζω οτι αυξανει την λειτουργια του .Σαν ιδεα ομως θα μπορουσε να εχει πρακτικη σε ενα χειροποιητο σκιμμερ το οποιο δεν ειναι υπολογισμενα ολα τα παραπανω τοσο καλα.

Link to comment
Share on other sites

+1 ;)

σιγουρα δεν κανει το σκιμμερ να υπο-λειτουργει ,αλλα δεν νομιζω οτι αυξανει την λειτουργια του .Σαν ιδεα ομως θα μπορουσε να εχει πρακτικη σε ενα χειροποιητο σκιμμερ το οποιο δεν ειναι υπολογισμενα ολα τα παραπανω τοσο καλα.

.....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

+1 ;)

σιγουρα δεν κανει το σκιμμερ να υπο-λειτουργει ,αλλα δεν νομιζω οτι αυξανει την λειτουργια του .Σαν ιδεα ομως θα μπορουσε να εχει πρακτικη σε ενα χειροποιητο σκιμμερ το οποιο δεν ειναι υπολογισμενα ολα τα παραπανω τοσο καλα.

Εγω δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι αυξάνει την λειτουργία του...απλά θεωρώ ότι πιθανώς να την βελτιώνει, ειδικά σε skimmer's μικρού σχετικά κόστους, και ιδιαίτερα στις περιπτώσεις όπου τα πολλά οργανικά απόβλητα έχουν ήδη αποσυρθεί απο την φυσιολογική λειτουργία του, χωρίς την παραπάνω προσθήκη αντλίας.Τα δύσκολα έρχονται μετά, όταν στην συνέχεια ενός στρωμένου ενυδρείου, η διαδικασία αποβολής μέσω του αφρού είναι περισσότερο δύσκολη και αργή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...