Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

μια και σ αρέσουν οι <πατέντες > :thumbup: να σε ενημερώσω ότι αν φροντίσεις – εσύ θα βρεις το τρόπο – να μικρύνεις το μέγεθος των φυσαλίδων θα βελτιωθεί και άλλο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια και σ αρέσουν οι <πατέντες > :thumbup: να σε ενημερώσω ότι αν φροντίσεις – εσύ θα βρεις το τρόπο – να μικρύνεις το μέγεθος των φυσαλίδων θα βελτιωθεί και άλλο ;)

Μη με προκαλλλλείς...μη με προκαλλλλείς!!!!

Link to comment
Share on other sites

δε σε προκαλώ εγώ

αλλά το χόμπι που διάλεξες ;)

Μη μου πείς ότι έχεις βρεί τον τρόπο γιά μικρότερες φισαλίδες γιατί θα σκάσω απο το κακό μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

βρες τρόπο να προσαρμόσεις και 2-3 πορώδη ξύλα που υπάρχουν για αυτό το σκοπό , νομίζω ότι θα σου δώσει πιο μικρή φυσαλίδα από το venturi

ούτε το έχω κάνει , ούτε έχω δει άλλους να το κάνουν , βασίζομαι στη <θεωρία> και τα λέω αυτά

μπορείς ακόμα να προσαρμόσεις ένα ειδικό διχτάκι στην αντλία του skimmer

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m...;Category_Code=

για να πειραματιστείς

για λόγους ασφαλείας ενημέρωσε τη πυροσβεστική και του γείτονες ;)

Link to comment
Share on other sites

βρες τρόπο να προσαρμόσεις και 2-3 πορώδη ξύλα που υπάρχουν για αυτό το σκοπό , νομίζω ότι θα σου δώσει πιο μικρή φυσαλίδα από το venturi

ούτε το έχω κάνει , ούτε έχω δει άλλους να το κάνουν , βασίζομαι στη <θεωρία> και τα λέω αυτά

μπορείς ακόμα να προσαρμόσεις ένα ειδικό διχτάκι στην αντλία του skimmer

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m...;Category_Code=

για να πειραματιστείς

για λόγους ασφαλείας ενημέρωσε τη πυροσβεστική και του γείτονες ;)

Χμ...ενδιαφέρον μου ακούγεται αυτό με τα πορώδη ξυλάκια, αλά μάλλον πολύ δύσκολο στην πράξη...με έβαλες σε σκέψεις όμως και αυτο είναι που μετράει...

Αυτο με το δυχτάκι στην αντλία του σκιμμερ δεν μπορώ να καταλάβω σε τι βοηθάει στον σκοπό μας....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το δυχτάκι στην αντλία του σκιμμερ δεν μπορώ να καταλάβω σε τι βοηθάει στον σκοπό μας....

για να πειραματιστείς ;)

αυτό <πιάνει> πάνω στη φτερωτή – αυτό είναι το σίγουρο όπως βλέπεις στα σχόλια στο προϊόν -και νομίζω ότι σπάει τις φυσαλίδες στο venturi , δοκίμασε να μας πεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Που τα ανακάλυψες βρε θηρίο αυτά; :hysterical::thumbup::thumbup:

Πάντως το πείραμα με την extra αντλιούλα στο skimmer πάει απο το καλό στο καλύτερο...έχει βελτιωθεί η απόδοση του skimmer πάνω απο 50%!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω έναν γοβιό στο ενυδρείο το...Pholidichthys Leucotaenia.

Εχει ήδη φτειάξει το σπίτι του κάτω απο τα βράχια ,όμως το βλέπω να βγαίνει μόνο την νύχτα και αφού πρώτα σβύσουν όλλα τα φώτα.Ετσι είναι κανονικά;....δεν πρόκειται ποτέ να βγεί στο φώς;...είναι κρίμα γιατί έχει πανέμορφη κίνηση και είναι πολύ σπάνιο και ιδιαίτερο....οπιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι πολύ χρήσιμη, γιατί στο δύκτιο βρήκα πολύ λίθγα πράγματα γιά αυτό το ψάρι....

post-4577-1244461285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω έναν γοβιό στο ενυδρείο το...Pholidichthys Leucotaenia.

Εχει ήδη φτειάξει το σπίτι του κάτω απο τα βράχια ,όμως το βλέπω να βγαίνει μόνο την νύχτα και αφού πρώτα σβύσουν όλλα τα φώτα.Ετσι είναι κανονικά;....δεν πρόκειται ποτέ να βγεί στο φώς;...είναι κρίμα γιατί έχει πανέμορφη κίνηση και είναι πολύ σπάνιο και ιδιαίτερο....οπιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι πολύ χρήσιμη, γιατί στο δύκτιο βρήκα πολύ λίθγα πράγματα γιά αυτό το ψάρι....

Που το βρηκες αυτο το αστερι;

Link to comment
Share on other sites

Που το βρηκες αυτο το αστερι;

Απο το Reef της Ναταλίας!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν πρόκειται ποτέ να βγεί στο φώς;

θα βγει, δοσ'του λιγο χρονο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ναταλία...μου δίνεις ελπίδες, γιατί είναι πολύ σπαστικό ένα τέτοιο ψάρι να μην το βλέπεις!!!

Πάντως έχει κάνει τελικά δυό πολύ μεγάλες σπηλιές-σήραγγες..ευτυχώς ο βράχος ήταν καλά στημένος απο την αρχή και δεν υπήρξε σοβαρό πρόβλημα κατωλίσθησης!!!!

Σιγά-σιγά πάντως τελευταία τον βλέπω να σκάει λίγο μύτη και με ανοιχτά φώτα....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά μιά και έχουμε πλέον μεγάλες ζέστες, είναι φυσιολογικό να υπάρχει και πολύ μεγάλη εξάτμιση νερού στο sub.Θα ήθελα να σας ενημερώσω γιά ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετώπησα και μου δημιούργησε πολλά προβλήματα.Οπως ξέρουμε όταν υπάρχει εξάτμηση νερού ,τότε προσθέτουμε νεράκι απο αντίστροφη όσμωση στο sub χωρίς να βάλουμε αλάτι.Ομως στην πράξη αυτό και όταν μιλάμε γιά μεγάλη εξάτμιση νερού δεν ισχύει.Γιά παράδειγμα εγω αυτές τις πολύ ζεστές ημέρες θα πρέπει να συμπληρώνω στο sub πολύ νερό αφού έχω μεγάλη εξάτμιση.Εαν όμως αυτό το κάνω καθημερινά και με πρόσθεση κατά μέσο όρο 5 κιλά κάθε μέρα με νερό απο αντίστροφη όσμωση χωρίς αλάτι,στο τέλος ξέρετε ποιό θα είναι το αποτέλεσμα μετά αο καμιά εβδομάδα;.....σας μιλάω εκ πείρας.....η πυκνότητα θα έχει κατέβει κάτω απο 1.010 με τεράστιο κίνδυνο γιά την ζωή κοραλλιών και ψαριών μέσα στο ενυδρείο.Την έπαθα το τελευταίο διάστημα και αφού επαναπάυθηκα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην εξάτιμιση νερού να προσθέτουμε νερό απο Α/Ο χωρίς αλάτι,έκανα ακριβώς αυτό.Ομως ο βλάκας ξέχασα να μετρήσω πυκνότητα μετά απο μερικές ημέρες και κάποια στιγμή μετά απο αρκετή προσθηκη βρήκα νούμερα απελπιστικά χαμηλά.Το πρόβλημα πλέον το αντιμετωπίζω προσθέτοντας το απαραίτητο νερό που ήδη έχω έτοιμο σε πυκνότητα μέσα σε βαρέλι καραντίνα.Προσοχή λοιπόν........Σε μεγάλες εξατμίσεις νερού απο το sub δεν προσθέτουμε ανεξέλεγκτα νερό απο Α/Ο και όσο πάρει.....ΑΛΛΑΖΕΙ κατά πολύ η πυκνότητα με άσχημα αποτελέσματα.

Οποιος γνωρίζει ας μας εξηγήσει γιατί κανείς δεν έχει αναφέρει αυτό το πρόβλημα και παντού διαβάζουμε ότι στις εξατμίσεις νερού προσθέτουμε νερό απο Α/Ο χωρίς να βάλουμε αλάτι επειδή η πυκνότητα δεν μεταβάλεται.....

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ;

Μήπως θέλει το όργανο σου καλιμπράρισμα ;

Διότι ώς γνωστόν το άλας δεν εξατμίζεται!

Εγώ στα 500 λίτρα με ανεμιστηράκια έχω μεγάλη εξάτμιση και έχω μόνιμα το σωληνάκι της ΑΟ στο ενυδρείο και συμπληρώνω και λίγο κάθε μέρα και η πυκνότητα παραμένει ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ;

Μήπως θέλει το όργανο σου καλιμπράρισμα ;

Διότι ώς γνωστόν το άλας δεν εξατμίζεται!

Εγώ στα 500 λίτρα με ανεμιστηράκια έχω μεγάλη εξάτμιση και έχω μόνιμα το σωληνάκι της ΑΟ στο ενυδρείο και συμπληρώνω και λίγο κάθε μέρα και η πυκνότητα παραμένει ίδια.

Σίγουρος όσο και ο θάνατος!!!

Μετρήσεις με δύο διαφορετικά ρεφακτόμετρα,καλιμπραρισμένα εξ'αρχής απο εμένα και επίσης με το κλασσικό οργανάκι με το δείκτη"χάπι".

Και εγω έως τώρα με αυτο τον τρόπο που λές και εσύ έκανα τις αναπληρώσεις.Ομως πράγματι έχω μία απορία...εαν ας πούμε γιά παράδειγμα έχουμε κάποια ημέρα εξάτμιση νερού 10 κιλά απο το sub και τα αναπληρώσουε με αντίστοιχα 10 κιλά νερό απο Α/Ο χωρίς προσθήκη αλατιού,είστε σίγουροι ότι δεν θα πέσει η πυκνότητα;....ρωτάω γιατί με αυτή την λόγική και 100 κιλά νερό να προσθέσουμε απο Α/Ο χωρίς αλάτι λόγω εξάτιμισης, δεν θα πρέπει να αλλάξει η πυκνότητα.Λίγο κουφό δεν είναι αυτό;δείτε το σαν νερό μόνο.....δηλαδή ...έχουμε μία γυάλα 100 λίτρων θαλασσινού νερού με πυκνότητα 1.025.Αφήνουμε ανοιχτά τα καπάκια σε πολύ ζεστές ημέρες και προκαλούμε εξάτιμση των 95 λίτρων και με την βοήθεια απο ανεμηστηράκια.Αφού πετύχουμε την εξάτμιση 95 λίτρων μετράμε κατόπιν την πυκνότητα στα 5 λίτρα που μας έμειναν και φυσικά είναι 1.025, όσο δηλαδή και στα 100 λίτρα αρχικά.Στην συνέχεια προσθέτουμε 95 λίτρα νερό απο Α/Ο γιά να συμπληρώσουμε τα εξατμισμένα λίτρα και ξαναμετράμε την πυκνότητα στα 100 λίτρα.Πάλι 1.025 θα είναι;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Επειδή άμεσα θα προχωρήσω σε αγορά συστήματος αυτόματης αναπλήρωσης νερού, έψαξα και βρήκα αυτές τις δύο λύσεις και θα ήθελα την γνώμη σας.

Σκοπός μου είναι όταν το νερό στο sub φτάσει πάνω και κάτω απο κάποια σημεία που θα ορίσω εγω, να ξεκινά και να σταματά αυτόματα η αντλιούλα που έχω μέσα στο βαρέλι δίνοντας η σταματώντας την παροχή νερού απο το βαρέλι στο sub.

Θέλω δηλαδή στο sub να υπάρχουν 2 αισθητήρες σε ελάχιστη και υψηλότερη στάθμη γιά άνοιγμα και κλείσιμο της αντλίας στο βαρέλι, όμως το πρόβλημα είναι τι θα γίνει με το κατώτερο σημείο στάθμης στο βαρέλι γιά να μην πάθει ζημιά η αντλία εκεί, σε περίπτωση που υπάρχει αυτόματη εντολή απο τον αισθητήρα χαμηλής στάθμης στο sub να λειτουργεί η αντλία στο βαρέλι, αλά το νερό εκεί να βρίσκεται στο τέλος.Δεν χρειάζεται και εκεί ένας ξεχωριστός αισθητήρας;

Οι προτάσεις είναι οι ακόλουθες δύο και θα ήθελα την γνώμη σας εαν κάνουν γιά την χρήση που θέλω,και φυσικά ακούω εαν έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό...Εχω την εντύπωση πάντως ότι το πρόβλημα της αντλίας στο βαρέλι δεν το καλύπτουν.

1)

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ee1...m/water%20alarm

2)

http://cgi.ebay.co.uk/Fish-Tank-Aquarium-W...93%3A2|294%3A50

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Φίλε BigBlue και τα 2 προϊόντα που αναφέρεις δεν κάνουν την δουλειά που θέλεις.

Αυτά απλά ελέγχουν την στάθμη και όταν πέσει ή ανέβει πάνω απο τα όρια που ορίζεις κόβουν το ρεύμα στην πρίζα που έρχεται μαζί με το προιόν.

Κατά συνέπεια αυτό το προϊόν θα σου χρησιμεύσει ούτως ώστε να έχεις υπό έλεγχο την αντλία επιστροφής.

Για την αναπλήρωση χρειάζεσαι ένα osmolator κάτι σαν το παρακάτω δηλαδή.

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/d4f...molator%203155/

Αυτός της TUNZE έχει ενα μικρό αντλιάκι το οποίο δουλεύει για 10 λεπτά και μετά σταματάει για να προστατεύσει την περίπτωση υπερχείλησης καθώς επίσης και μια ένδειξη η οποία υποδεικνύει ότι προφανώς άδειασε το βαρελάκι και η στάθμη δεν έφτασε στα επιθυμητά όρια.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Φίλε BigBlue και τα 2 προϊόντα που αναφέρεις δεν κάνουν την δουλειά που θέλεις.

Αυτά απλά ελέγχουν την στάθμη και όταν πέσει ή ανέβει πάνω απο τα όρια που ορίζεις κόβουν το ρεύμα στην πρίζα που έρχεται μαζί με το προιόν.

Κατά συνέπεια αυτό το προϊόν θα σου χρησιμεύσει ούτως ώστε να έχεις υπό έλεγχο την αντλία επιστροφής.

Για την αναπλήρωση χρειάζεσαι ένα osmolator κάτι σαν το παρακάτω δηλαδή.

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/d4f...molator%203155/

Αυτός της TUNZE έχει ενα μικρό αντλιάκι το οποίο δουλεύει για 10 λεπτά και μετά σταματάει για να προστατεύσει την περίπτωση υπερχείλησης καθώς επίσης και μια ένδειξη η οποία υποδεικνύει ότι προφανώς άδειασε το βαρελάκι και η στάθμη δεν έφτασε στα επιθυμητά όρια.

Που ακριβώς είναι αυτό το μηχάνημα στην παραπομπή σου φίλε μου;...δεν το βρίσκω.

Επίσης τι ενοείς δουλεύει γιά 10 λεπτά.....εαν στα 10 λεπτά δεν έχει γίνει η αναπλήρωση απο την εξάτμιση και στο σημείο του sub που θέλω εγω σταματάει η παροχή νερού απο το βαρέλι έτσι και αλλοιώς;

Σε ευχαριστώ πολύ γιά την βοήθειά σου.

Σημ....και αυτό το πρώτο που ανέφερα εγω osmolator το ονομάζει η Tunze...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς είναι αυτό το μηχάνημα στην παραπομπήσ ου φίλε μου...δεν το βρίσκω.

Είναι αυτό

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/e9cd4a780cbb90f003c58e0e5982db8c/cl/details/cnid/15243fb701cad1b40.32003428/anid/236001/pgNr/1/TUNZE%20Osmolator%203155/

Επίσης τι ενοείς δουλεύει γιά 10 λεπτά.....εαν στα 10 λεπτά δεν έχει γίνει η αναπλήρωση απο την εξάτμιση και στο σημείο του sub που θέλω εγω σταματάει η παροχή νερού απο το βαρέλι έτσι και αλλοιώς;

Την ώρα που αρχίζει η αντλία να δουλεύει ένας εσωτερικός μετρητής αρχίζει και μετράει. Αν περάσουν 10 λεπτά και η στάθμη δε φτάσει εκεί που του έχεις πεί σημαίνει είτε άδειο βαρέλι είτε βουλωμένο σωληνάκι είτε τα φτυσε η αντλιούλα είτε πήρε αέρα κλπ οπότε ο ελεγκτής της κόβει το ρεύμα.

Σημ....και αυτό το πρώτο που ανέφερα εγω osmolator το ονομάζει η Tunze...

Το link που έδωσες στο ποστ σου μου βγάζει το Water Level Alarm και όχι τον Osmolator.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.....αυτό ήθελα να βάλω και εγω όμως μπερδεύτηκα...sory!!!

Αρα αυτό μας παρέχει 2 αισθητήρες γιά το sub, έναν αισθητήρα γιά το βαρελάκι γιά έλεγχο της αντλίας...σωστά;.....συνεπώς αυτό θα κάνει σίγουρα.Απλά το βλέπω λίγο μανίκι στην εγκατάσταση και φυσικά όταν θα πρέπει να ξαναγεμίσω το βαρελάκι θα πρέπει ταυτόχρονα να αποσυνδέσω την αντλία απο το ρέυμα παροχής μέσω osmolator.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

.έχουμε μία γυάλα 100 λίτρων θαλασσινού νερού με πυκνότητα 1.025.Αφήνουμε ανοιχτά τα καπάκια σε πολύ ζεστές ημέρες και προκαλούμε εξάτιμση των 95 λίτρων και με την βοήθεια απο ανεμηστηράκια.Αφού πετύχουμε την εξάτμιση 95 λίτρων μετράμε κατόπιν την πυκνότητα στα 5 λίτρα που μας έμειναν και φυσικά είναι 1.025, όσο δηλαδή και στα 100 λίτρα αρχικά.Στην συνέχεια προσθέτουμε 95 λίτρα νερό απο Α/Ο γιά να συμπληρώσουμε τα εξατμισμένα λίτρα και ξαναμετράμε την πυκνότητα στα 100 λίτρα.Πάλι 1.025 θα είναι;

Εννοείτε ότι στα 5 λίτρα νερό η αλατότητα θα έχει ανέβει κατά πολύ.Στη συνέχεια αν προσθέσουμε 95 λίτρα νερό η αλατότητα μπορεί να μην φτάσει ακριβός στο 1,025,αλλά πρέπει να είναι κάπου εκεί.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

.....Επίσης έρχεται μαζί με αντλία η θα πρέπει να την αγοράσω ξεχωριστά;...μήοως κάνει και κάποια μικρούλα που έχω βάλει στο βαρέλι η χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη;.....sory εαν σε ζάλισα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...