Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

αν μετά τη στήλη μετράς 6-7 ppm ..

πόσα νιτρικά έχει το νερό του δικτύου ?

δεν έχω μετρήσει νιτρικά ποτέ στη στήλη ..

χρησιμοποιώ το TDS meter για έλεγχο ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H ενημέρωση συνεχίζεται!!!!

Χθές το πρωί τελικά ξεκίνησα να ρίχνω το ενυδρειακό αλάτι.Μεχρι στιγμής έχω ρίξει 30 περίπου κιλά και μάλλον δεν θα φτάσουν.Παράλληλα έβαλα σε λειτουργία και τον κυκλοφορητή.Θα περιμένω να φτάσω στην σωστή πυκνότητα και απο την ερχόμενη εβδομάδα θα προχωρήσω στον ζωντανό βράχο.

Αυτές τις ημέρες θα προσπαθήσω να δώσω κάποια έστω και ημίμετρη λύση (φυσικά χωρίς επιβάρυνση στην ζωή του ενυδρείου...) γιά το θέμα θορύβου της υπερχείλησης.Κάπου διάβασα κάτι περί σφουγγαριού έτσι ώστε να αποροφά τον θόρυβο αλά δεν μόρεσα να βρώ πως.....καμιά ιδέα γιά την λύση αυτού του προβλήματος;

Θα ήθελα γιά μιά ακόμη φορά να σας ευχαριστήσω γιά το ενδιαφέρον σας και την πολύτιμη βοήθεια που μου δίνετε...

Link to comment
Share on other sites

η sera έχει κάτι πράσινες ίνες .. σαν υαλοβάμβακα…

αυτό κάνει για περιορισμό θορύβου από πτώση νερού ..

Link to comment
Share on other sites

η sera έχει κάτι πράσινες ίνες .. σαν υαλοβάμβακα…

αυτό κάνει για περιορισμό θορύβου από πτώση νερού ..

Μήπως γνωρίζεις πως τοποθετούνται και που μπορώ να τις βρώ;

Link to comment
Share on other sites

θα τις βρεις στα pet shop ..

μοιάζουν με κουβάρι από πράσινη πετονιά

τις βάζεις εκεί που σκάει το νερό και κάνει θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

θα τις βρεις στα pet shop ..

μοιάζουν με κουβάρι από πράσινη πετονιά

τις βάζεις εκεί που σκάει το νερό και κάνει θόρυβο

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο...θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο...θα το ψάξω.

Παιδιά να ρωτήσω κάτι....

Επειδή αυτό το διάστημα ψάχνομαι γιά το θέμα φωτισμού,πρέπει αναγκαστικά να λειτουργίσω τις λάμπες τ5 με ηλεκτρονικό ballast....δεν κάνουν τα απλά ballast απο τιςε λάμπες φθορίου;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι....

Επειδή αυτό το διάστημα ψάχνομαι γιά το θέμα φωτισμού,πρέπει αναγκαστικά να λειτουργίσω τις λάμπες τ5 με ηλεκτρονικό ballast....δεν κάνουν τα απλά ballast απο τιςε λάμπες φθορίου;

Δυστυχώς, τα παλιά ballast με τα starter, δε κάνουν... :D

"T8 and T12 fluorescent tube light fittings use electromagnet ballasts or transformers. These are electrical transformers, also known as Control Gear. These components are fitted inside every fluorescent light fitting and without this component no fluorescent tube would work. These T8 and T12 magnetic-ballasts operate at a frequency of 60 to 100 Hz. T5 tubes require a much higher frequency (35,000 Hz) electronic ballast to operate."

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τα παλιά ballast με τα starter, δε κάνουν... :D

"T8 and T12 fluorescent tube light fittings use electromagnet ballasts or transformers. These are electrical transformers, also known as Control Gear. These components are fitted inside every fluorescent light fitting and without this component no fluorescent tube would work. These T8 and T12 magnetic-ballasts operate at a frequency of 60 to 100 Hz. T5 tubes require a much higher frequency (35,000 Hz) electronic ballast to operate."

Μάλιστα....απλά ρωτώ γιατί άλα μου απάντησαν απο σεχτικό μεγάλο πολυκατάστημα αντίστοιχων λαμπτώρων και ballast.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμή και ενω δεν έχει μπεί ούτε βράχος στο ενυδρείο ,λειτουργεί ένας κυκλοφορητής Master Recirculation Pump 1073.030 3.000 λίτρα ανά ώρα στο sub.

Να υπενθυμίσω ότι μιλάμε γιά 820 λίτρα, χωρίς το sub με διαστάσεις ενυδρείου 1,52χ75χ75.

Θα ήθελα την γνώμη σας τι δυνάμεις ακόμη κυκλοφορητή θα πρέπει να προσθέσω και εαν μπορώ να τους τοποθετήσω στο sub και όχι μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εαν υποχρεωτικά θα πρέπει οι κυκλοφορητές να βρίσκονται στο ενυδρείο.Ρωτώ γιατί προς το παρών είναι και πολύ θα ήθελα να είναι και γιά πάντα, μέσα στο sub.Τι θα πρέπει να προσέξω σε αυτη την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εαν υποχρεωτικά θα πρέπει οι κυκλοφορητές να βρίσκονται στο ενυδρείο.Ρωτώ γιατί προς το παρών είναι και πολύ θα ήθελα να είναι και γιά πάντα, μέσα στο sub.Τι θα πρέπει να προσέξω σε αυτη την περίπτωση;

Αν καταλαβα καλα θελεις να βαλεις ολους του κυκλοφορητες στο sump? Εαν ναι αυτο δεν γινεται καθως η κυκλοφορια ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα σημεια στο ενυδρειο σου για να δουλεψει σωστα ο βραχος και το υποστρωμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό ρωτάω και σε ευχαριστώ γιά την απάντηση.

Δοκίμασα αρχικά έναν μεγάλο κυκλοφορητή στο sub με το νερό να βγαίνει στο ενυδρείο απο έναν σωλήνα με τρύπες κατά μήκος, λίγο επάνω απο την στάθμη νερού.Το θέμα όμως είναι τι γίνεται στα χαμηλώτερα βάθη, γιά αυτό και η ερώτησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου, μέσα σε αυτη την εβδομάδα μάλλον θα προχωρήσω στην προσθήκη νεκρού-ζωνατνού βράχου σε αναλογία 50-50 ενώ παράλληλα θα τοποθετήσω και τις απαραίτητες λάμπες.

Προς το παρών και γιά περίπου 1 μήνα το ενυδρείο λειτουργεί χωρίς φώτα ,χωρίς on το skimer.Το μόνο που λειτουργεί είναι ένας κυκλοφορητής 3.000 λίτρων στο sub που βγάζει το νερό σε έναν σωλήνα μέσα στο ενυδρείο κατά μήκος και λίγο επάνω απο την επιφάνεια του νερού, ενώ φυσικά αυτη την εβδομάδα μαζί με τα υπόλοιπα θα μπούν και οι απαραίτητοι κυκλοφορητές στο ενυδρείο όταν δηλαδή μπεί και ο βράχος και δω περίπου τι γίνεται.Ο αραγωνίτης που έχει μπεί στο αρχικό στήσιμο του ενυδρείου φαίνεται μιά χαρά, ενώ οι μετρήσεις μου με ρεφακτόμετρο είναι στα 1.025....Και τα 900 λίτρα του ενυδρείου+του sub έχουν γεμίσει μέσω αντίστρωφης όσμωσης.Το ph κάτω απο τις υπάρχουσες συνθήκες είναι στο 7,5.Ολο αυτο το διάστημα και ανά 15 ημέρες προσθέτω στο νερό τις ανάλογες βιλογικές αμπούλες bioptim και biodipest.

Αυτά γενικά έχω κάνει και κάνω μέχρι τώρα, και εαν κάπου είμαι λάθος τώρα που δεν έχω ρίξει βράχο καλό είναι να μου το πείτε.

Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως θα πρέπει να χειριστώ τον φωτισμό που θα μου έρθει.Εχω διαβάσει πάρα πολύ εδω μέσα ,αλά απο ότι είδα δεν υπα΄ρχει κάποια συγκεκριμένη μέθοδος και απλά αναζητώ την καλύτερη.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.....

Γιάννης...........

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου

το ph σου δεν είναι το προβλεπόμενο .. θα έπρεπε να είχες από 7,8 και πάνω , πιθανόν να οφείλεται στο co2 , πιθανόν και στα πρόσθετα που βάζεις χωρίς να υπάρχει λόγος

για το ξεκίνημα του φωτισμού δεν υπάρχει <καλύτερη μέθοδος >.. όλα εξαρτώνται από τη κατάσταση του βράχου και τις μετρήσεις του νερού

η μάλλον υπάρχει :unsure: .. 6-9 μήνες συσκότιση και μετά σιγά – σιγά αυξάνουμε τη φωτοπεριοδο .. γερμανική μέθοδος - δεν της φαίνεται ? :bowdown:με τις καλύτερες συστάσεις :bowdown::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

salTasos...απο ότι έχω διαβάσει εδω μέσα, το χαμηλό ph που αυτη την στιγμή έχω μπορεί και να οφείλετε στο ότι μέχρι τώρα δεν λειτουργεί οτο skimer...τουλάχιστον αυτο έχω καταλάβει.Επίσης έχω διαβάσει στο διαδύκτιο ότι μπορούμε να ανεβάσουμε ελεγχόμενα πάντα το ph με την προσθήκη σόδας...ισχύει;η τέλως πάντων τι μπορώ να κάνω γιά να το ανεβάσω;

Πιθανολογείς ακόμη ότι το χαμηλό ph μπορεί να οφείλεται στα πρόσθετα που βάζω ,τα οποία φυσικά δεν αποφάσησα μόνος μου να τα βάλω, αλά μου τα έδωσε μεγάλο κατάστημα στην Αθήνα που ασχολείτε με θαλασσινά και reef ενυδρεία.Απλά δίστασα να σας ρωτήσω εδω γιατί σας έχω ζαλήσει με τις ερωτήσεις μου!!!

Προτείνεις να τα σταματήσω;

Tέλος πως θα καταλάβω ανάλογα με την κατάσταση του βράχου και των μετρήσεων του νερού όπως λές να διαχειριστώ το φως;

Σημ....τελικά είναι τόσα πολλά τα ερωτήματα και οι απορίες μιάς reef εγκατάστασης που εαν τις λύναμε όλλες πριν ξεκινήσουμε΄μιά τέτοια προσπάθεια, απλά......δεν θα ξεκινούσαμε ποτέ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω ακόμη ότι το καλιμπράρισμα στο ηλεκτρονικό πεχάμετρο που έχω αγοράσει πρόσφατα το έκανα με νερό αντίστροφης όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέκεις με διαφορα προσθετα για να ανεβάσεις το pH!

Πρώτα τσεκαρε οτι η μέτρηση σου ειναι σωστή και μετά θα δουμε τη λύση!

Δες το όμως γιατι θα εχεις προβλημα με τον αραγωνίτη

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου το ξανακοίταξα και είναι αυτό που είπα και πριν, εκτός και εαν κάνω κάτι λάθος στο καλιμπράρισμα του πεχάμετρου...τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Eκανα μέτρηση με τα ζουμιά και μου δείχνει κοντά στο 8,4!!!!κάτι δεν πάει καλά με το ηλεκτρονικό πεχάμετρο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δεν με αφήνει να κάνω επεξεργασία το σύστημα αν και δεν έχει περάσει χρόνος, και έτσι είμαι αναγκασμένος να γράψω νέα απάντηση....

Το ηλεκτρονικό πεχάμετρο μου ζητάει να κάνω καλιμπράρισμα σε υγρό 6,86 Ph και στην συνέχεια να το ρυθμίσω στο 6,9.....που να το βρώ τέτοιο υγρό...για αυτό και χρησιμοποίησα Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δεν με αφήνει να κάνω επεξεργασία το σύστημα αν και δεν έχει περάσει χρόνος, και έτσι είμαι αναγκασμένος να γράψω νέα απάντηση....

Το ηλεκτρονικό πεχάμετρο μου ζητάει να κάνω καλιμπράρισμα σε υγρό 6,86 Ph και στην συνέχεια να το ρυθμίσω στο 6,9.....που να το βρώ τέτοιο υγρό...για αυτό και χρησιμοποίησα Α/Ο.

Για να καλιμπράρεις το όργανο, θα πρέπει να ξέρεις το ΡΗ του νερού της όσμωσης.. Πως το γνωρίζεις όμως??

Είναι λίγο δύσκολο να βρεις υγρό με 6,86, εκτός αν το δίνει η εταιρεία κατασκευής του οργάνου. Αν δεν βρεις πάρε ένα από τα υγρά καλιμπραρόσματος 7 ή 10 και κάνε την ρύθμιση. Μπορεί να έχει κάποια μικρή απόκλιση, αλλά θα δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Eκανα μέτρηση με τα ζουμιά και μου δείχνει κοντά στο 8,4!!!!κάτι δεν πάει καλά με το ηλεκτρονικό πεχάμετρο...

Ειναι ATC το PHαμετρο? Μηπως παιζει ρολο η θερμοκρασια του νερου ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Firlou...δεν αναφέρει πουθενά εαν είναι ATC στην συσκευασία, αλά θα πρέπει να είναι απο ότι βλέπω στο site...

http://cgi.ebay.com/Salinity-Refractometer...id=p3286.c0.m14

μου ήρθε δώρο με την αγορά ενός διαθλασόμετρου απο Αμερική.

Ετσι και αλλοιώς έχω προχωρήσει στην αγορά μόνιμου Ph-Monitor γιά το ενυδρείο, που έρχετε μαζί με τα υγρά καλιμπραρίσματος...είδωμεν!!!

Εχω παραγγείλει αυτό εδω....

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=160175405654

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...