Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Πριν ρίξω τους βράχους και πριν ανάψω φώτα, εκτός απο το ph και την αλατότητα υπάρχει κάτι άλο που θα πρέπει να μετρήσω στο νερό και εαν ναι σε ποιές τιμές θα πρέπει να είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

salTasos...απο ότι έχω διαβάσει εδω μέσα, το χαμηλό ph που αυτη την στιγμή έχω μπορεί και να οφείλετε στο ότι μέχρι τώρα δεν λειτουργεί οτο skimer..ΙΜΟ όχι για τη περίπτωση σου

.τουλάχιστον αυτο έχω καταλάβει.Επίσης έχω διαβάσει στο διαδύκτιο ότι μπορούμε να ανεβάσουμε ελεγχόμενα πάντα το ph με την προσθήκη σόδας...ισχύει;αυτό εξαρτάτε από το τύπο της σόδας που θα χρησιμοποιήσεις ..

η μαγειρική σόδα ρίχνει πρόσκαιρα λίγο το ph ενώ η στάχτη σόδας το ανεβάζει λίγο

η τέλως πάντων τι μπορώ να κάνω γιά να το ανεβάσω;περίμενε πρώτα να το μετρήσεις σωστά

Πιθανολογείς ακόμη ότι το χαμηλό ph μπορεί να οφείλεται στα πρόσθετα που βάζω ,τα οποία φυσικά δεν αποφάσησα μόνος μου να τα βάλω, αλά μου τα έδωσε μεγάλο κατάστημα στην Αθήνα που ασχολείτε με θαλασσινά και reef ενυδρεία.Απλά δίστασα να σας ρωτήσω εδω γιατί σας έχω ζαλήσει με τις ερωτήσεις μου!!!

Προτείνεις να τα σταματήσω;ναι

Tέλος πως θα καταλάβω ανάλογα με την κατάσταση του βράχου και των μετρήσεων του νερού όπως λές να διαχειριστώ το φως;αν οι μετρήσεις σου σε νιτρικά και φωσφορικά είναι μηδέν , αυτό μπορεί να είναι ένας λόγος για να ξεκινήσεις τα φώτα .. αν όμως η όψη του βράχο δεν είναι καθαρή από αλγες πρέπει να το αναβάλεις

το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο αν θελήσεις να το αναλύσεις για αυτό υπάρχουν και τόσες διαφορετικές απόψεις.. θέλεις τη πιο σίγουρη ? ακολούθησε τη <γερμανική >

Σημ....τελικά είναι τόσα πολλά τα ερωτήματα και οι απορίες μιάς reef εγκατάστασης που εαν τις λύναμε όλλες πριν ξεκινήσουμε΄μιά τέτοια προσπάθεια, απλά......δεν θα ξεκινούσαμε ποτέ!!!!σωστό αυτό , ετσι ξεκινάς με βασικές γνώσεις και ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρονικό πεχάμετρο μου ζητάει να κάνω καλιμπράρισμα σε υγρό 6,86 Ph και στην συνέχεια να το ρυθμίσω στο 6,9.....που να το βρώ τέτοιο υγρό...για αυτό και χρησιμοποίησα Α/Ο.

το καθαρό νερό πχ από α/ο είναι το πλέον ακατάλληλο για καλιμπράρισμα phμετρου .. γιατί έχει εξαιρετικά ασταθές ph *

από ότι βλέπω το phμετρο σου καλιμπράρεται σε δυο σημεία και είναι ATC ( αν μιλάμε για αυτό που φαίνεται στο link )

έτσι πρέπει να κάνεις αυτό πολύ λεει ο Ν. ΨΑΛΤΗΣ στο 7 και στο 10

υγρά μπορείς να βρεις από τη hanna Ελλάδας 2108227825

* εκτός αν είναι <φορτωμένο> με co2

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

το καθαρό νερό πχ από α/ο είναι το πλέον ακατάλληλο για καλιμπράρισμα phμετρου .. γιατί έχει εξαιρετικά ασταθές ph *

από ότι βλέπω το phμετρο σου καλιμπράρεται σε δυο σημεία και είναι ATC ( αν μιλάμε για αυτό που φαίνεται στο link )

έτσι πρέπει να κάνεις αυτό πολύ λεει ο Ν. ΨΑΛΤΗΣ στο 7 και στο 10

υγρά μπορείς να βρεις από τη hanna Ελλάδας 2108227825

* εκτός αν είναι <φορτωμένο> με co2

Μα αυτό που έχω στο Link δηλαδή αυτό που έχω και στα χέρια μου καλιμπράρεται μόνο σε ένα σημείο, όπως λένε και οι οδηγίες, εξ'άλλου έχει μόνο μία βίδα ρύθμισης.

Μήπως μπερδεύτηκες με το δεύτερο link που παραθέτω και αφορά το ph-monitor που το περιμένω;

Οσο γιά τα υπόλοιπα οκ...ότι πείς.

Σταματάω τα πρόσθετα ζουμιά και περιμένω να μετρήσω σωστά το ph..

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

για να το λες.. έτσι θα είναι ..

άλλα γράφουν όμως :unsure:

Specifications:

• Measuring range: 0.0 - 14.0 pH

• Resolution : 0.1 pH

• Accuracy : ±0.1pH

• Operatiing Temp. : 0 - 50 °C (32-122 °F)

Calibration : 2 points

• Power Supply : 1.5V x 4 (batteries included)

• Battery Life : Approximately 600-800 hours

• Size : 148mm x 28 x 15 mm

• Weight : 60g

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

για να το λες.. έτσι θα είναι ..

άλλα γράφουν όμως :unsure:

Specifications:

• Measuring range: 0.0 - 14.0 pH

• Resolution : 0.1 pH

• Accuracy : ±0.1pH

• Operatiing Temp. : 0 - 50 °C (32-122 °F)

Calibration : 2 points

• Power Supply : 1.5V x 4 (batteries included)

• Battery Life : Approximately 600-800 hours

• Size : 148mm x 28 x 15 mm

• Weight : 60g

Καλά.....δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν ρίξω τους βράχους και πριν ανάψω φώτα, εκτός απο το ph και την αλατότητα υπάρχει κάτι άλο που θα πρέπει να μετρήσω στο νερό και εαν ναι σε ποιές τιμές θα πρέπει να είναι;

Όταν βάζεις για πρώτη φορά βράχο στο ενυδρείο σου, αυτό που πρέπει να εξασφαλίσεις είναι η σωστή αλατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά.....δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!

Οταν λεει 2 σημεια εχω την εντυπωση πως εννοει με 2 υγρα οπως σου ειπε ο Νικος. Και το δικο μου ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει 2 σημεια εχω την εντυπωση πως εννοει με 2 υγρα οπως σου ειπε ο Νικος. Και το δικο μου ετσι ειναι.

Οχι....στις οδηγίες χρήσης αναφέρει καλιμπράρισμα με ένα μόνο υγρό 6,86.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις για πρώτη φορά βράχο στο ενυδρείο σου, αυτό που πρέπει να εξασφαλίσεις είναι η σωστή αλατότητα.

Η αλατότητα Νίκο μου είναι σωστή με μέτρηση απο το διαθλασόμετρο όπως είπα και πιό πάνω.....1.025.

Σε ευχαριστώ πολύ...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Η αλατότητα Νίκο μου είναι σωστή με μέτρηση απο το διαθλασόμετρο όπως είπα και πιό πάνω.....1.025.

Σε ευχαριστώ πολύ...

Δεν είπα το αντίθετο, απλά απάντησα στο ερώτημά σου,

"Πριν ρίξω τους βράχους και πριν ανάψω φώτα, εκτός απο το ph και την αλατότητα υπάρχει κάτι άλο που θα πρέπει να μετρήσω στο νερό και εαν ναι σε ποιές τιμές θα πρέπει να είναι;"

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει 2 σημεια εχω την εντυπωση πως εννοει με 2 υγρα οπως σου ειπε ο Νικος. Και το δικο μου ετσι ειναι.

και η American marine στο pinpoint τι έπρεπε δηλ να λέει ? :unsure:

αν έχει μια βίδα .. καλιμπραρεις σε ένα σημείο .. και μετά ελέγχεις σε όσα σημεία θέλεις - αν έχεις τα απαραίτητα υγρά – δεν έχεις όμως δυνατότητα να διορθώσεις μια άλλη τιμή για θα χαλάσει η πρώτη ..

το pinpoint έχει δυο βίδες , μια για το 7 και μια για το 4 η 10

http://www.americanmarineusa.com/phmonitor.html

και τα δυο .. δυο σημείων είναι ?? :bowdown: χμμμμ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα το αντίθετο, απλά απάντησα στο ερώτημά σου,

"Πριν ρίξω τους βράχους και πριν ανάψω φώτα, εκτός απο το ph και την αλατότητα υπάρχει κάτι άλο που θα πρέπει να μετρήσω στο νερό και εαν ναι σε ποιές τιμές θα πρέπει να είναι;"

...και σε ευχαριστώ πολύ γιά αυτό.....

Παιδιά sory εαν σας ζαλίζω, αλά τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι έξω, εκτός απο εδω μέσα ακόμη και επαγγελματίες ο κάθε ένας η λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι η δεν ξέρουν και πολύ τι γίνεται με τα reef.

Κατά συνέπεια μόνο εσας έχω και τα μάτια μου γιά πολύ διάβασμα εδω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιαννη καμια φωτο βαλε να δουμε! :thumbup:

Θα γίνει και αυτό πολύ σύντομα...απλά περιμένω κάποια πραγματάκια γιά να έχει και ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά.....φώτα μπήκαν, εκτός Metal Halide λάπμας προς το παρών..(αν και δεν την γλυτώνω...)δηλαδή 3 Τ5 και 3 Ακτινικές με ηλεκτρονικό balast(6X54w). Eπίσης μπήκαν μεγαλύτεροι κυκλοφορητές απο ότι στην αρχική σχεδίαση.Συνολικά μιλάω γιά 9.000 λίτρα κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο και 3.000 λίτρα στο sub.

Επίσης μπήκε 50 κιλά ζωντανός βράχος και 50 περίπου νεκρός, ενώ μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα προστεθούν άλα περίπου 30-40 κιλά ζωντανού, γιατί το θηριάκι δεν μαζεύεται!!!

Το πρόβλημα θορύβου της υπερχείλησης το έλυσα με ενδιάμεση βάνα στον σωλήνα εξαγωγής.Πλέον δεν ακούγεται καθόλου.

Αυτη την στιγμή εκτός λειτουργίας είναι φυσικά το ψυκτικό μηχάνημα, το σκίμερ και η uv λάμπα.Απο ότι βλέπω μέχρι τώρα, αν και στην πορεία θα είμαι σίγουρος η κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο είναι άκρως ικανοποιητική.Ηδη οι πρώτες ζωές στους βράχους άρχισαν δειλά-δειλά να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, αν και τα φώτα δεν τα έχω ανοίξει σχεδόν καθόλου έως τώρα. Εκτός των άλλων μέσα σε δύο σχεδόν μέρες απο όταν έβαλα τους βράχους το νερό έχει γίνει κρύσταλλο και οι μετρήσεις που πήρα σήμερα είναι...

Αλατότητα....1.025

Θερμοκρασία...26 c

PH....8

Nitrit...0.02

Nitrat...<1 mg

Ammonia....0,05 mg

Alkalinity....2 DKH

Με βάση λοιπόν τις παραπάνω μετρήσεις μπορείτε να κρίνετε και να μου δώσετε την γνώμη σας πότε και πως να ξεκινήσω την διαχείρηση στα φώτα.....

Σας ευχαριστώ πολύ.....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Sory παιδιά, γιατί πριν έδωσα λάθος τιμή γιά την Alkalinity....δεν είναι φυσικά 2,αλά επειδή ξέχασα το νούμερο και το μπέρδεψα με άλο, θα ξαναμετρήσω και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω ειναι οτι ο κυκλος του αζώτου δεν εχει ολοκληρωθεί ακόμη.

Όσο αφορά τα φώτα θα θελα να μου πεις μέτρηση PO4...

Με τι test μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω ειναι οτι ο κυκλος του αζώτου δεν εχει ολοκληρωθεί ακόμη.

Όσο αφορά τα φώτα θα θελα να μου πεις μέτρηση PO4...

Με τι test μετρας?

Νίκο οι μετρήσεις γίνονται με το set της Tropic Marin, μόνο που δεν έχει μέσα μετρήσεις γιά αυτό που ζητάς...POP4 ,ούτε φυσικά την αντίστοιχη καρτέλλα ενδείξεων που βρήκα ψαχνοντας εδω μέσα.

Οι καρτέλες και τα ζουμιά που παρέχονται με την συσκευασία είναι...

PH...KH-Alkalinity-NO2-Nitrite....NO3-Nitrate......NH3-NH4-Ammonia.Μάλλον θα πρέπει να πωλείται ξεχωριστά και πρέπει να το πάρω...

Επίσης.....πότε θα καταλάβω την ολοκλήρωση του κύκλου που λές;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,επειδή οι αρχικές μετρήσεις έγιναν βράδυ και υπάρχει και η γνωστή παριμοία...της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η ημέρα και γελά, έκανα ξανά μετρήσεις πριν λίγο και οι σωστές είναι οι εξής....

Θερμοκρασία......26C

Αλατότητα.....1025

PH...8,2

Nitrit....0,02

Nitrat.....5 Mg

Ammonia.....0,2 Mg

Alkalinity....8GH/4 dKH

POP4.....δεν έχω ακόμη πάρει το σχετικό test.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία που παράγεται από τα ψάρια, μετατρέπετε σε ΝΟ2 και στη συνέχεια σε ΝΟ3. Η διαδικασία αυτή καλείται κύκλος του αζώτου και γίνετε με τη βοήθεια ωφέλιμων βακτηρίων που καλούνται nitrosomonas & nitrobacter. Για να μην έχεις NH3 πρέπει οι αποικίες των βακτηρίων σου να καλύπτουν την παραγωγή αμμωνίας.

Όσο αφόρα τα PO4, είναι η κύρια «τροφή» της άλγης, κατά συνέπεια αν δεν έχεις μετρήσει, μην ανοίξεις φώτα και βρεθείς προ απρόοπτου!

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία που παράγεται από τα ψάρια, μετατρέπετε σε ΝΟ2 και στη συνέχεια σε ΝΟ3. Η διαδικασία αυτή καλείται κύκλος του αζώτου και γίνετε με τη βοήθεια ωφέλιμων βακτηρίων που καλούνται nitrosomonas & nitrobacter. Για να μην έχεις NH3 πρέπει οι αποικίες των βακτηρίων σου να καλύπτουν την παραγωγή αμμωνίας.

Όσο αφόρα τα PO4, είναι η κύρια «τροφή» της άλγης, κατά συνέπεια αν δεν έχεις μετρήσει, μην ανοίξεις φώτα και βρεθείς προ απρόοπτου!

Μάλιστα...το θέμα όμως είναι πως καταλαβαίνουμε ότι έγινε ο κύκλος του αζώτου,γιατί απο ότι διάβασα εδω μέσα συνεχίζεται καθ'όλη την διάρκεια ζωης του ενυδρείου, απο το στρώσιμο και μετά!!!

http://209.85.135.104/search?q=cache:rT1Ok...;cd=1&gl=gr

Επίσης εδω αναφέρεται ότι το πρώτο στάδιο του κύκλου του αζώτου ξεκινά απο τα απεκρίματα των ψαριών και τα υπολείματα των τροφών!!!

http://209.85.135.104/search?q=cache:USInH...;cd=2&gl=gr

Σε ότι αφορά το PO4 σε ποιές τιμές θεωρείται ότι είναι ΟΚ γιά να προχωρήσουν τα φώτα;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Όταν οι τιμές της αμμωνίας και των νιτρωδών μηδενιστούν, θεωρείται ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος με το συγκεκριμένο βιολογικό φορτίο που διαθέτουμε. πχ με καθημερινό τάισμα.

Αυτή η κατάσταση δεν θεωρείται σταθερή και μπορεί να διαταραχθεί οποιαδήποτε στιγμή, όταν αυξηθεί το βιολογικό φορτίο, χωρίς να αυξηθεί ταυτόχρονα και το βιολογικό υλικό που επεξεργάζεται τα προϊόντα αποβολής του πρώτου.

Συμπερασματικά, ο κύκλος του αζώτου δεν σταματά ποτέ, αλλά πάντα υπάρχει μια ισορροπία, με αποδεκτές τιμές των αμμωνιακών παραγώγων, η οποία δεν πρέπει να διαταραχθεί ποτέ.

Όσον αφορά τα φωσφορικά άλατα, πρέπει να βρίσκονται σε μηδενικές τιμές ή σχεδόν μηδενικές, ώστε να μην έχουμε παρενέργειες. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον κύκλο του αζώτου και ελέγχεται μόνο με τα ειδικά χημικά υλικά και την παρουσία συμβατών ειδών άλγης.

Για να είμαστε σίγουροι, καλό είναι οι μετρήσιμες τιμές να είναι μηδενικές ή σχεδόν μηδενικές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...