Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Τα star polyps τι τα έκανες??

Πρόσεξε να μη σου ξεφύγει περισσότερο το Mg. Κάθε φορά που ρίχνεις Ca, ρίχνεις και Mg, αφού τα περισσότερα σκευάσματα ασβεστίου, περιέχουν και τα δύο.

Θεωρώ ότι τα ασβέστιό σου είναι μια χαρά. Για να κατευάσεις το μανήσιο, ο καλύτερος τρόπος είναι αλλαγές νερού.

Πολύ ωραίο δείχνει το σύστημά σου τώρα που "ζωντανεύει"!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα star ειναι ακριβως στο κεντρο του ενυδρειου αλλα δεν φαινονται καλα!Για το ca χρησιμοποιω http://www.seachem.com/products/product_pa...AdvCalcium.html

το οποιο λεει οτι διατηρει το mg, strodium εκει που ειναι!!

Εβαλα μπρος και το sump οι διαστασεις που ειναι χρηστικες με το χωρο ειναι οι εξης 45*35(υψος)*25(πλατος) ειναι πολυ μικρο?Θελω να το βαλω για να φυγουν το skimmer και το φιλτρο να ανοιξει λιγο ο χωρος!!!Ακουω τις γνωμες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη κίνηση η χρήση sump. Οι διαστάσεις νομιζω θα σε βολέψουν.

Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο.

Τσεκαρε αν χωράνε τα μηχανηματα που θες να βάλεις μέσα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην συνχωσεστε με αλλα δεν κατεχω απο autocad και εκανα το σχεδιο στη ζωγραφικη :rasp:

Το sumpaki μου λογο μεγεθους το αποκαλω ετσι ειναι αυτο

post-4702-1208898979_thumb.jpg :wub::D:rasp:

Τι λενε ειναι κομπλε η θελει , δεν θελει τιποτα!!

Α!!!Απο τιμες σημερα ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ4 0

PH 8.3

Alk 7-8 (ελεος με το που ανεβηκε το ca) :rasp:

Ca 410 :rasp:

Mg 1380-1400

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα είναι μια χαρά. Οι διαστάσεις είναι λίγο περιορισμένες,

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση μόνο είναι ότι το bubble stop (το σημείο που έχει άνθρακα-αντιφώσφορο) είναι πρίν την αντλία του skimmer.

Aν το σκίμμερ σου δεν βγάζει φυσσαλίδες τότε άστο έτσι.

Αν όμως βγάζει κάτι, τότε βάλτο στην είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μπρος και το sump

με τι υπερχιληση?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις φυσσαλιδες τον αφρο??Δηλαδη αν βγαζει κανονικα το αφηνω και αν οχι το παω μπροστα???Σορυ αλλα δεν καταλαβα και ευχαριστω για το tip!!!

Για υπερχειληση υπαρχει ετοιμη λυση τησ TUNZE

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&amp...r_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter005

μου ειπαν οτι κανει μια χαρα δουλεια τωρα υπομονη θα σου πω και στη πραξη!!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!

Τη κυριακη δυστηχως ειχαμε εναν αναπαντεχο θανατο η salaria μου δυστηχος δεν τα καταφερε!Και λεω τα καταφερε γιατι απο το Σαββατο το βραδυ την ειδα πριζμενη στο δεξη βραγχη και με δυσκολια να κολυμπηση!Φανταστητε οτι σερνοταν στον πατο του ενυδρειου!Τι μπορει να συνεβει εχει κανεις καμια ιδεα τι το ξυμπησε τι να πω μονο στο τσιμπημα παει το μυαλο μου!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις φυσσαλιδες τον αφρο??Δηλαδη αν βγαζει κανονικα το αφηνω και αν οχι το παω μπροστα???Σορυ αλλα δεν καταλαβα και ευχαριστω για το tip!!!

Για υπερχειληση υπαρχει ετοιμη λυση τησ TUNZE

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&amp...r_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter005

μου ειπαν οτι κανει μια χαρα δουλεια τωρα υπομονη θα σου πω και στη πραξη!!!

Όταν αυξάνεται η ροή στο διαμέρισμα του σκιμμερ, μερικές φυσαλίδες διαφεύγουν απο το skimmer και τις βλέπεις στο ενυδρείο.Για αυτόν τον λόγο μπαίνει το bubble stop στο skimmer. Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου συμβεί (ανάλογα το σκίμμερ και την ροή)

Οι έτοιμες υπερχυλίσεις είναι ΟΚ, αλλά πάντα υπάρχει o κίνδυνος πλημμύρας , λόγω εγκλωβισμού αέρα. Ιδιαίτερα αν κάνεις ανατάραξη επιφάνειας.

Το περιορίζεις κάπως, αν προσθέσεις ένα αντλιάκι κενού επάνω στο U.

http://www.animalworldnetwork.com/vacpumaqlifa.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτο της TUNZE εχει ενα σωληνακι που κραταει αερα γιαυτο το λογο ειναι safe λενε ολοι!!Anyway εχω ανχοθει πανω στα ζοανθης εχει κατι ασπρα μικρα σας κουκουλια θα βαλω φωτο πιο μετα δεν ειναι σπιτι ο φωτογραφος να μου πειτε!!!Επισης εχω δει και τι μικρα σκουλικια στην αμμο αλλα πολυ λεπτα σαν βελενες/5 σε παχος!!Και κατι καινουργια πραγματα τα οποια δεν μπορω να τα περιγραψω ακριβως σαν μικρες γαριδες να πω μονο με αλλα ποδια!Το βραδυ ελπιζω να τα πιασει η μηχανη και εχω πραμα να ανεβασω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε φωτο δεν καταφερα να βγαλω αξιολογες!!!Μονο μια που κατι μπορει να φαινετε τι να ειναι αραγε??post-4702-1209590680_thumb.jpg

Επισης ηθελα να ρωτησω αν ολα τα καβουργια ειναι για την πυρα?Εχω ενα μικρο που φανηκε πριν λιγες μερες αλλα λογο του aquascaping δεν παιζει να το πιασω και ποτε...το εχω δει μονο να βοσκαει αμμο!μια φορα μονο και αυτη για λιγο εινια και γρηγορος ο μπαγασας!Δεν ειχε ομως καθολου τριχες, στο χρωμα ηταν γκριζο με πορτοκαλι ματια!Αρχισζω και προβληματιζομαι γιατι η σαλαρια ειχε κατι σαν τσιμπημα και το goby της αμμου εχω να το δω απο χτες σημερα δεν βγηκε καθολου εξω :rasp::unsure::wacko:

Τι μου προτηνετε απο την αρχη aquascaping δεν ξερω τι να κανω καμια παγιδα παιζει :rasp::rasp:

Α!!Το σαρκοφυτο μου αφου παρεμηνε δυο 2-3 μερες κλειστο σημερα αρχισε να βγαζει κατι σαν πετσα και ανοιξε κανονικα τι φαινομενο ειναι αυτο μεγαλωνει η ανχοθηκε με το αρνι και ειπε να δωσει και αυτο λιγη για το τραπεζι? :rasp::wub::D ??

Οπως παντα ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα...σημερινες τιμες

PH 8.3

Alk 8-9

NH4 0

NO2 0.02

NO3 30

Ca 380

Mg 1410

Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε και ανεβηκε το ΝΟ2, ΝΟ3 τις τελευταιες δυο εβδομαδες ηταν σταθερα 0 και τα δυο και εχτες εγινε και αλλαγη νερου!Καμια γνωμη και αν μπορει καποιος να μου εξηγηση ποως λειτουργουν και τι ειναι τα ΝΟ3??Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι ακομα δεν μπορω να καταλαβω πολλα πραγματα και θελω τα φωτα σας!!!

Απο τιμες σχεδον ακριβως οι ιδιες με προηγουμενος και ενο εχω κανει ιηδη μια αλλαγη και δεν εχω ριξει τιποτα απολητος μεσα μετραω σημερα και εχω Mg πανω απο 1500 πως γινετε αυτο !!!Τωρα που σας γραφω ετοιμαζομαι για επειγον αλλαγη!!!

Εχουμε και καινουργιο κατοικο μην το ξεχασω και ειναι για πολλα γελια ο μπαγασας δεν εχει κατσει στιγμη ολο ανοιγοκλεινει και χοροπηδαει :P:thumbup::D:excl:

Ειναι κουκλη παντος φτου του φτου του!!!! :thumbup:

post-4702-1210357029_thumb.jpgpost-4702-1210357066_thumb.jpg

Κυριε Νικο στην πρωτη φωτο φαινονται και τα star εχουν μεγαλοσει!!!! :excl::excl::D

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερες το ενω ειχα αειπνιες και χαζευα με το φακο το ενυδρειο μου παρατηρησα ενα σκουλικι :D:excl::excl: που σε οποιον και αν το περιγραψα δεν καταλαβε τι ειναι τελικα νομιζω βρικα τι ειναι και θελω τι γνωμη σας για το τι το κανω?Να πω οτι το εχω δει μονο μια φορα κοιταω καθε βραδι πανω απο δυο τρεις φορες και τιποτα!!

τι σκουλικη εινα : http://www.nhm.org/guana/bvi-invt/bvi-surv/worm-g09.htm

ειναι απο τη galery 9 ή το h0052a ή το h0657a δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα αυτα μοιαζουν σε πολυ μεγαλο ποσοστο με αυτο που ειδα!

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες μου τον τελευταιο καιρο δεν ξερω αν ειναι καλες οι κακες και δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει!Το ca , mg ειναι στα υψη ενω η Alk δεν λεει να ανεβει με τιποτα τι μπορω να κανω για να εχω σωστες τιμες ca , mg ?Προσθετα δεν βαζω και το αλατι που χρεισιμποιω ειναι της tropic marine!Ευχαριστω εκ τον προτερον και ελπιζω σε μια απαντηση σας και στο πιο πανω ερωτημα αν σας ειναι ευκολο οι τιμες ειναι οι εξης

PH : 8.2

Alk :6-7

No2 : 0.02

No3 : 30

NH4 : 0

Ca : 420

Mg : 1460

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σε καμια περιπτοση ο καταληλος για να σου δωσει σιμβουλες. απλα απ'οτι ξερω οι τιμες ασβεστιου κ μαγνισιου που πρεπει να εχουμε ειναι..CA 400 - 425 και MG 1300 - 1500.. αρα λογικα εισαι καλα... μην με εμπιστευτεις παντος ...

φιλικα Μαχος!!! :D

Έγινε επεξεργασία - machos_si
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...