Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Ρε παιδια να ρωτησω κατι αλλο με τη ΔΕΗ πως παει η δουλεια ξερει κανεις να μου πει ποσο πανω θα πηγαινει γιατι ηρθε ενας λογαριασμος :bowdown::):) ???Δεν μπορω να το καταλαβω

Δυστυχώς η κατανάλωση ρεύματος είναι ένα από τα αρνητικά στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκτος απο τις γεωμετρικη αυξηση στα τιμολογια της ΔΕΗ...όπως και να εχει το ενυδρειο ανεβάζει το κασε!!!

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβαινω αυτο αλλα ποσο???Πως γινετε να ανεβαινει τοσο πολυ??Οι αντλιες και οι κυκλοφορητες δεν ειναι πανω απο 20W αντε και τα φωτα αλλα 120w ποσο να ανεβαινει?

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο πρεπει να εχει γινει jum!

εδω ενυδρεια με μεσο ορο γυρω στα 400-500 watt Καταναλωση και δεν εχουν πανω απο 40 με 50 ευρω κοστος λειτουργειας.

και μπορει να λεω και πολλα!

εκτος αν μιλας γι'αυτο το ποσο!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι mad μιλαμε για 220 ευρο διαφορα στο διμηνο!!!!Δεν ξερω τι παιζει θα το κοιταξω ευτηχως παντως που με ηρεμισες λιγο γιατι μεχρι και να το πουλησω περασε απο το μυαλο μου αφου αν τοσα τα παδια εξοδα του το μηνα αυτη τη στιγμη δεν μπορω να ανταπεξελθω αλλα αν μιλαμε για 50-60 ευρο δεν υπαρχει καν συζητηση!!!

Link to comment
Share on other sites

220 με τιποτα γι'αυτο το ενυδρειο!!

220 ειμαι σιγουρος οτι δινουν παιδια απο εδω που εχουν ΤΕΡΑΤΑ=800 λιτρα+ και με τρομερους φωτισμους κτλ.

μπορει απλα να βαζουν σ'αυτο το λογαριασμο πολλα και στον επομενο

να τα κοψουν!

για 220 θα το σταματαγα και εγω!!

καλο θα ηταν να βρεις τις χρεωσεις και να υπολογισεις περιπου τα εξοδα σου ωστε να μη σε πιασουν και κοροιδο!

εχει κανεις ρε παιδια τις χρεωσεις της ΔΕΗ?

ειχα ενα καταλογο αλλα ηταν τουλαχιστον 2 χρονια παλιος οποτε

δεν ισχυει πλεον με τις νεες αυξησεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ρευμα για ενα 8μηνο μου ερχοταν 350 το δυμηνο.Οταν το ειπα στην ΔΕΗ κουφαθηκαν.Αυτο που εκανα ηταν να τα βγαλω ολα απο το ρευμα.Ολα ομως ουτε φορτηστη κινητου δεν ειχα επανω.Κατεβηκα κατω στο ρολοι και σε συνεργασια με τον αδερφο μου του ελεγα να βαλει ενα ενα τα πραγματα στην πριζα.Τελικα ειχε διαροη το ρολοι της ΔΕΗ και τωρα περιμενουμε τι θα μας πουνε.Αν σου ερθει και ο επομενος φουσκομενος κανε κατι ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Η ανατάραξη της επιφάνειας με κάποιον κυκλοφορητή, θα βοηθήσει, τόσο στην απομάκρυνση του φιλμ, όσο και στην καλή οξυγόνωση.

Ακριβως ετσι ειναι, αυτο εγω το πετυχα με μια Hydor Kοραλλια3 οπου την εχω αποκλειστηκα

για την αναταραξη της επιφανειας με καταναλωση 5w και 3200στροφες την ωρα.Σε ενυδρειο με

μηκος 1 μετρο.Στην δικη σου περιπτωση θα τοποθετουσα μια Hydor Kοραλλια1,2 h Nano analoga

το μηκος του ενυδρειου.με καταναλωση ρευματος λιγοτερη των 4w.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως σημερα αναγκαστικα μετα απο αρκετη συζητηση στη συναντηση να βγαλω ολο το βραχο απο το ενυδρειο για να μπορεσω να πιασω τους δυο διαβολους(damsel) που με βασανιζουν καιρο τωρα!!!Αλλα ειμαι πολυ λυπημενος γιατι δυστυχως η καινουργια τοποθετηση του βραχου δεν μου αρεσει καθολου αν και εκανα αρκετες προσπαθιες δεν καταφερα να εχω το αποτελεσμα που ηθελα το εστεισα ξεστισα πανω απο 5 φορες!!Τελικα συμβιβαστικα με το αποτελεσμα αυτο... :wub::D

Εχω ακομα περισσοτερα νευρα γιατι τα damsel μου τα προτειναν απο μαγαζι και ενω ειχα αναφερει οτι ειμαι αρχαριο και δεν γνωριζω!!Δυστυχος ομως δεν εγινε η σωστη ενημερωσει!Μακαρι να μην περασει κανενας αλλος αυτο που περασα σημερα γιατι πραγματικα ειμαι πολυ λυπημενος...ειχα καταφερει να εχω το στησιμο που θελω και χαιρομε να βλεπω αλλα τωρα ολα αλλαξαν δεν ξερω γιατι επαναλαμβανω το ιδιο πραγμα συνεχεια....σας αφηνω χωρις να θελω να σας κουρασω αλλο!Σημερα δεν θα αναψω φωτα αρκετα στρεσαριστικαν ολα μου τα ψαρακια...και αυριο θα κανω και μια αλλαγη!

Πριν: post-4702-1208087865_thumb.jpg

Μετα: post-4702-1208088113_thumb.jpg :rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες και εβγαλες τα damsel.. :D

Τωρα το ενυδρειο και το aquascaping πρεπει να αρεσει πανω απο ολα σε εμας αν δεν σου αρεσει προσπαθυσε και αλλο να το φτιαξεις μην σε περνει απο κατω και αν θες μπορεις να εχεις καλυτερο αποτελεσμα και απο το αρχικο σου.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο τελικα εχουν μεινει μονο τα clown μετα απο το διαβασμα sto post του NAVY και τι επαθε με το σκουλικα εβγαλα και το βραχο με τα μανιταρια αφουπαρατηρισα κατι να κουνιετε...!Απο τιμες εχουμε τις εξης

PH : 8.3

Alk : 10

NO2 : 0

NO3 : 2

NH4 : 0

PHO : 0

Ca : 460

Mg : 1360

να ανησυχω για το ca?

Link to comment
Share on other sites

Σκουλήκια θα υπάρχουν πάντα στο βράχο και την άμμο, αφού αποτελούν την "καρδιά" του φυσικού συστήματος. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς με ότι κουνιέται. Η περίπτωση του Απόστολου-NAVY, ήταν μια εξαίρεση.

Οι τιμές σου φαίνονται πολύ καλές. Σταμάτα να ρίχνεις πρόσθετα, αν ρίχνεις, γιατί πιθανά να μην υπάρχει κατανάλλωση, με αποτέλεσμα οι τιμές συνεχώς να αυξάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Του NAVY δεν ήταν ενυδρειο... σκουλικόσπιτο ήταν!!!!

Οι τιμές σου είναι καλλές. Όπως σου είπε και ο Νικος μην ρίχνεις τίποτα και μετρα να δεις πως θα πάει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε στα ενυδρεια μας να βαλουμε ιπποκαμπους κοινους που βλεπουμε στην θαλασσα το καλοκαιρι ή αν υπαρχουν συγκεκρημενοι για τα reef ενυδρεια?Εχω τρελα απο μικρος και θα ηθελα πολυ εναν αν γινετε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι αν μπορεις να βαλεις αυτους απο εδω ή απο αλλου... αλλα αν μπορεις να βαλεις γενικα ιπποκαμπους. Σε ενα κανονικο reef ενυδρειο δεν μπορεις γιατι οι Ιπποκαμποι δεν θελουν δυνατη κυκλοφορια οπως εχουμε σε ενα ενυδρειο reef, θελουν πολλους μικροοργανισμους (κοπιποδα κτλ) που δυσκολα αναπτυσονται σε μεγαλο βαθμο λογο ψαριων κτλ κτλ

Αν θελεις ιπποκαμπο πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο ενος species tank!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης ότι το ενυδρείο θα πρέπει να είναι γεμάτο με άλγη, που αποτελεί βιότοπο του ιππόκαμπου, αλλά και καταφύγιο πολλών μικρών οργανισμών, οι οποίοι αποτελούν την κύρια διατροφή του.

Θα ήθελα επίσης να παρατηρήσω ότι ο μεσογειακός ιππόκαμπος είναι απειλούμενο είδος και για αυτό προστατεύεται από διεθνείς συνθήκες. Για το λόγο αυτό, εμείς που ασχολούμαστε με αυτήν την κατηγορία του χόμπι και τη συλλογή άγριων ειδών, καλό θα ήταν να σεβαστούμε αυτόν τον οργανισμό και όποτε τον συναντάμε στις καταδύσεις μας, απλά να το θαυμάζουμε και να τον αφήνουμε στο φυσικό του περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το post του Μανου το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι οτι βρηκα το δευτερο ενυδρειο μου με τι θα το γεμισω αλλα διαβαζοντας το post του Νικου μετα λυπης καταλαβα οτι απλα θα τους παρατηρω και θα τους χαιρομαι στην φυση!!!Παντως τα θεωρο εκπληκτικα πλασματα ησουν απο τα πιο ομορφα της θαλλασσας!!!

Οσο για το ενυδρειο μου να αναφερω οτι περιπου 1,5 βδομαδα δεν ριχνω τιποτα απο προσθετα και εχει σταθεροποιηθει στις τιμες που γραφω παραπανω!!!Παρολο την αλλαγη τπου aquascaping που εκανα δεν επιρεαστηκε και δεν αλλαξε καμια τιμη!!!:wub::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ένα special tank αποκλειστικά για φιλοξενία ιππόκαμπων δεν είναι άσχημη ιδέα. Μπορείς να βρεις ιππόκαμπους αναπαραγωγής, οι οποίοι έχουν μάθει να τρώνε κατεψυγμένη τροφή.

Θα έλεγα όμως να μην μπλέξεις με πολλά συστήματα αυτήν την περίοδο. Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

Jumaru επειδη πρεπει να ονειρευεσαι το επομενο ενυδρειο σου (Αργοτερα, θελει μεγαλυτερη πειρα κτλ) να σου πω οτι μπορεις να φτιαξεις ανετα ενυδρειο με τροπικους ιπποκαμπους αναπαραγωγης και ισως μπορεσεις και εσυ να πετυχεις καποια γεννα αργοτερα! Αν φτασει εκεινη η ωρα εχουμε πολλες πληροφοριες για να σε βοηθησουμε! Επισης μπορεις πολυ ευκολα να βρεις και pipe fish που ανοικουν στην οικογενεια του ιπποκαμπου και απαιτουν παρομοιες συνθηκες..

Link to comment
Share on other sites

Ενα φεγγάρι ειχα φάει και εγώ κόλλημα να βάλω ιποκαμπους, αλλά στο refugium του ενυδρειου. Μάλιστα ειχα πετύχει και μια εισαγωγή στο water inn και ο Θανασης (ΤΑΝ) με δελεαζε με τον χειρότερο τρόπο!!!

Τελικά κρατήθηκα διότι ήταν κατι παραπάνω απο σιγουρο ότι θα τα έχανα τα ζωντανα.

Θέλουν Πολύ άλγη, ειδική μεταχείριση για την τροφή τους, χαμηλή και πολύ χαμηλη κυκλοφορία!!!

Υπομονή λοιπόν γιατι δυο καρπουζια κάτω απο την ιδια μασχαλη δεν κρατιουνται!

Link to comment
Share on other sites

Μετα το Σ-Κ που περασε στο ενυδρειο εισηλθαν τα παρακατω!Ενα πανεμορφο bicolor που δεν καθετε για φωτο ακομα με τιποτα ενα fox face!!Απο κοραλια μπηκα ενα σαρκοφυτο και μια Euphyllia divisia(παραγωγης Κ. Ψαλτη) επισης εβαλα και λίγη αλγη μεσα στο tank παραθέτω φωτο και ακουω τις γνωμες σας!!Ηθελα να μου πειτε αν η αλγη ειναι σωστα βαλμενει?

post-4702-1208761410_thumb.jpg

.....

Link to comment
Share on other sites

.....post-4702-1208761688_thumb.jpg

ααα...παραλιγο να το ξεχασω κυριε Νικο ευχαριστω για ολα και συγγνωμη αν σας κουρασα!!!! :wub:

Τον ενυδρειο σας ειναι πανεμορφο απλα αν χωραγε στο πορπαγκαζ μου θα σκεφτομουν να σας το κλεψω.. :D:rasp::rasp: φτου φτου να ειναι παντα ετσι!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο jumaru!!!!!!!!η αλγη εξυπηρετει καποιο σκοπο????? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα τις μετρησεις!!!!

ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ4 : 0

ΡΗ 8.2-8.3

Αlk 9

Ca 360-380

Mg 1440

θα προσθεσω σημερα λιγο ca με το Mg τι γινετε και δεν πεφτει εχω προβλημα που ειναι τοσο??

Η αλγη ειναι για τα ΝΟ3 κατι σαν φυσικο φιλτρο!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...