Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Μπορεί να φάει κατεψυγμένη αρτέμια, αλλά σε καμία περίπτωση η διατροφή του δεν θα είναι πλήρης.

Θα το δοκιμάσω και αυτό Νίκο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω την εντύπωση, ότι έχει αρχίσει και φτειάχνει πολύ το ενυδρείο.....οι ενοχλητικές άλγες πλέον είναι παρελθόν,ενω ο αραγωνίτης στον βυθό πιάνει ελάχιστη άλγη...έχει μόνο την φυσιολογική ας πούμε βρωμιά απο τις φυσικές ακαθαρσίες που όμως δυαλύονται στο πε΄ρασμα των ημερών.Η κοραλλίνη έχει αρχίσει να υπάρχει παντού, ακόμη και σε δύσκολα σημεία, ενω έχουν αρχίσει να φτειάχνουν κατά πολύ και οι τιμές σε ασβέστιο και μαγνήσιο.Αύριο θα κάνω γενικές μετρήσεις και θα σας πω, ενω παράλληλα θα προσπαθήσω και γιά μερικές foto χωρίς να καθαρίσω τίποτε στο ενυδρείο γιά να δείτε και εσείς πως έχουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Ένας cucumber άμμου, μπορεί να φροντίζει για την καθαριότητα του αραγωνίτη.

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτογραφίες βλέπω μεγάλη διαφορα σε σχέση με το παρελθόν.

Συνέχισε την καλή δουλειά και το ενυδρείο σου σίγουρα έχει να δώσει πολλά στο μέλλον. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Ένας cucumber άμμου, μπορεί να φροντίζει για την καθαριότητα του αραγωνίτη.

Νίκο έχω διαβάσει ότι το "μαύρο αγγούρι" είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθεί σε κλειστό κύκλωμα και αρκετά επικίνδυνο σε περίπτωση που απηληθεί.Πρέπει όμως να κάνει φοβερή δουλειά στην άμμο,καθώς δεν μπορεί να ξεχωρίσει την τροφή που υπάρχει εκεί γιά αυτό, και έτσι αναγκάζεται να καταπίνει ολόκληρα κομμάτια άμμου, να ξεχωρίζει την τροφή απο αυτήν μέσα στο στόμα του, και στην συνέχεια να αποβάλει απο εκεί καθαρή άμμο!!!

Πέρα απο την δυσκολία του πάντως που μπορεί να βρεθεί προς αγορά;δεν το έχω βρεί πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Το αγγούρι της άμμου είναι ο μόνος συμβατός οργανισμός με DSB. Η διατροφική συμπεριφορά του, είναι ακριβώς αυτή που περιγράφεις. Αν υπάρχουν οι σωστές συνθήκες και επάρκεια τροφής δεν έχει κανένα πρόβλημα επιβίωσης σε κλειστά συστήματα. Απόδειξη τα δύο που φιλοξενώ στο ενυδρείο μου εδώ και πολλά χρόνια.

Όσον αφορά τις μεταθανάτιες τοξίνες, ένα μεγάλο σύστημα όλα τα "χονεύει" χωρίς να επιρεάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Το αγγούρι της άμμου είναι ο μόνος συμβατός οργανισμός με DSB. Η διατροφική συμπεριφορά του, είναι ακριβώς αυτή που περιγράφεις. Αν υπάρχουν οι σωστές συνθήκες και επάρκεια τροφής δεν έχει κανένα πρόβλημα επιβίωσης σε κλειστά συστήματα. Απόδειξη τα δύο που φιλοξενώ στο ενυδρείο μου εδώ και πολλά χρόνια.

Όσον αφορά τις μεταθανάτιες τοξίνες, ένα μεγάλο σύστημα όλα τα "χονεύει" χωρίς να επιρεάζεται.

Σε ευχαριστώ Νίκο...πάντως εδω μάλλον δύκολο να βρεθεί.Εαν βρεί κανείς κάπου ας μας το πεί γιατίπράγματι φαίνεται πολύ χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι??

Μεταξύ Αργους και Ναυπλίου,αλά ανεβαίνω Αθήνα πολύ συχνά..

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθείς Αθήνα τώρα κοντά, επικοινώνησε μαζί μου να σου δώσω αγγούρι από σπίτι, καλοαναθρεμμένο με γαλλικά και πιάνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθείς Αθήνα τώρα κοντά, επικοινώνησε μαζί μου να σου δώσω αγγούρι από σπίτι, καλοαναθρεμμένο με γαλλικά και πιάνο.

Νίκο μου σου είμαι υπόχρεος!!!σου στέλνω pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και απο αυτό το βήμα τον Νίκο γιά το αγγούρι που μου χάρισε σήμερα.

Δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο να τα πω μαζί του όσο ήθελα, μιά και έπρεπε να κατέβω πατρίδα μαζί με την γυναίκα μου και το αγγούρι!!!

Νίκο χάρηκα ιδιαίτερα που σε γνώρισα απο κοντά.Η γνωρημία μου αυτη μαζί σου γιά εμένα αποκτά ιδιαίτερη σημασία ,μιά και είναι η πρώτη με μέλος απο εδω μέσα!!!

Επίσης δεν μπόρεσα να δω την ενυδρειάρα σου στα καλά της, μιά και βρίσκεται σε αναδιάρθρωση, αλά και πάλι κατάλαβα πόσο μάστορας είσαι!!!

Πού'σαι.....στο είπα και απο κοντά...εκείνο το flame το θέλω!!!

Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε...να'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και απο αυτό το βήμα τον Νίκο γιά το αγγούρι που μου χάρισε σήμερα.

Δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο να τα πω μαζί του όσο ήθελα, μιά και έπρεπε να κατέβω πατρίδα μαζί με την γυναίκα μου και το αγγούρι!!!

Νίκο χάρηκα ιδιαίτερα που σε γνώρισα απο κοντά.Η γνωρημία μου αυτη μαζί σου γιά εμένα αποκτά ιδιαίτερη σημασία ,μιά και είναι η πρώτη με μέλος απο εδω μέσα!!!

Επίσης δεν μπόρεσα να δω την ενυδρειάρα σου στα καλά της, μιά και βρίσκεται σε αναδιάρθρωση, αλά και πάλι κατάλαβα πόσο μάστορας είσαι!!!

Πού'σαι.....στο είπα και απο κοντά...εκείνο το flame το θέλω!!!

Οσο γιά το αγγουράκι...μιά χαρά προσαρμόστηκε..αλά γιά πές μου....κάτι μικρά κομματάκια που άρχισαν να βρίσκονται δίπλα του σε χρώμα σχεδόν μολυβί, σαν μικρές τσακμακόπετρες τι είναι;....οι ακαθαρσίες του η μήπως η αποβολή του χαλικιού;

Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε...να'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Αποβάλει την άμμο που τρώει, αλλά το χρώμα είναι λευκό και όχι μολυβί. Οι ακαθαρσίες μοιάζουν όπως λες με τσακμακόπετρες, αλλά θα έλεγα μεγάλες.

Ξέχασα να σε ρωτήσω αν ο αραγωνίτης σου είναι λεπτόκοκκος σαν το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Αποβάλει την άμμο που τρώει, αλλά το χρώμα είναι λευκό και όχι μολυβί. Οι ακαθαρσίες μοιάζουν όπως λες με τσακμακόπετρες, αλλά θα έλεγα μεγάλες.

Ξέχασα να σε ρωτήσω αν ο αραγωνίτης σου είναι λεπτόκοκκος σαν το δικό μου.

Ναι Νίκο λεπτόκοκος σαν τον δικό σου....

Με τις ακαθαρσίες του τι γίνεται;...τελικά τέτοιες πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησέ τον αφού προσαρμοστεί. Τρώει άμμο, αποβάλει άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησέ τον αφού προσαρμοστεί. Τρώει άμμο, αποβάλει άμμο.

Πάντως απο το λίγο που τον έχω εως τώρα, έχω καταλάβει ότι πρέπει να κάνει φοβερή δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπήκαν τα εξής κοράλια επιπλέον...

1) Red Coco Worm

2) Bubble Coral XL

3) Heliofungia With Pink L

4) Green Metalic Plate Coral L

Πάμε αρκετά καλά μου φαίνεται,εκτός του Kh που πρέπει να το κατεβάσω μιά-δυό μονάδες...πάλι καλά γιατί είχα εκτοξευθεί σε κάτι 17άρια και 18άρια με τα πρόσθετα γιά αύξηση του Ph!!!

Σημερινές μετρήσεις...

Ph...8,2

Πυκνότητα...1.025

Θερμοκρασία....26,7

Αμμωνία....0

Νitrite....0

Nitrate...0

Po4.....0

Kh...13

Ασβέστιο....400

Μαγνήσιο...1.380

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι νέοι και να τους χαίρεσαι!!

Θα σου επαναλάβω και πάλι ότι από τη στιγμή που έχεις υψηλές τιμές ΚΗ και ασβεστίου, δεν πρέπει να ασχολείσαι καθόλου με τις ενδείξεις του ΡΗ.

Κανένας έμπειρος χομπίστας δεν ρίχνει πρόσθετα για να ανεβάσει το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!!

Καλοριζικα τα ζωντανα!!!!

Κατεβασε σιγά σιγά το KH και μετά ανεβάζεις και το Ca στο 440

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!!

Καλοριζικα τα ζωντανα!!!!

Κατεβασε σιγά σιγά το KH και μετά ανεβάζεις και το Ca στο 440

Νίκο και Νίκο...τα'παμε αυτά.....έκανα λάθος με το πρόσθετο του Ph το οποίο εδω και κάποιες ημέρες το σταμάτησα και ησύχασα......απο τα λάθη μας μαθαίνουμε μερικές φορές.

Το Kh εαν φτάσει γύρω στο 11 καλά δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες πριν απο λίγο και πρίν κλείσουν τα φώτα απο μερικά κοράλλια τα οποία κατοικούν στο ενυδρείο αυτό το διάστημα...

image-037E_49E10410.jpg

image-2825_49E10410.jpg

image-0F03_49E10410.jpg

image-54C1_49E10410.jpg

image-EA21_49E10410.jpg

image-4981_49E10410.jpg

image-9346_49E10410.jpg

image-F438_49E10410.jpg

image-1726_49E10410.jpg

image-A980_49E10410.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία , να τα χαίρεσαι.

Μια χαρά το ΚΗ στο 11. Προσπάθησε να το σταθεροποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία , να τα χαίρεσαι.

Μια χαρά το ΚΗ στο 11. Προσπάθησε να το σταθεροποιήσεις.

Νίκο όταν φτάσω στο 11 θα δω κατά πόσο είναι δύσκολο στο συγκεκριμένο σύστημα να σταθεροποιηθεί εκεί και θα σου πω.......σε ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...