Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Ωραία πράματα!

Βλέπω προτιμάς τα ντόπια υλικά... :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ομορφιες!!!! και μην ανησυχεις για την γεννα...τωρα που αρχισαν δεν θα εχουν σταματιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ομορφιες!!!! και μην ανησυχεις για την γεννα...τωρα που αρχισαν δεν θα εχουν σταματιμο!!!!

Να εισαι καλα Σακη

Ωραία πράματα!

Βλέπω προτιμάς τα ντόπια υλικά... :D

Βρε που χαθηκες εσυ.

Παντα τα ντοπια πραγματα ειναι και τα καλυτερα :D

Link to comment
Share on other sites

ειδα και ενα acei μπουκομενο εκει στην 4η φωτο ε?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια μου μεγαλωσαν αρκετα πλεον,και με την βοηθεια του φιλου μου Iliasv (Ηλια) βγαλαμε μερικες φωτογραφιες ,και σας τα παρουσιαζω ετσι για να υπαρχει στο θεμα μου.

Τα κουκλια μου. :buttrock::buttrock:

Εδω ειναι ο Αρχηγος του ενυδρειου μου

CIMG7836.jpg

Υπαρχηγος :D

CIMG7791.jpg

Γενικη

CIMG7809.jpg

CIMG7751.jpg

CIMG7753.jpg

CIMG7858.jpg

CIMG7859.jpg

CIMG7844.jpg

CIMG7794.jpg

CIMG7779.jpg

CIMG7765.jpg

Η μπουκωμενη Kandago στην 4η φωτογραφια,κι αυτη πρωταρα ειναι; :D

Link to comment
Share on other sites

ειδα και ενα acei μπουκομενο εκει στην 4η φωτο ε?

Σακη τι ματι εχεις ρε παιδι μου.Πραγματι,τον χειμωνα που εδωσα τις μπουνες,μου ειχε μεινει ενα μωρο ,που ηταν ακομα διαφανο.Ε ειπα θα το φανε,ελα ντε που εζησε,και τωρα εχει παρει την γωνια του και εχει γινει αρχοντας.Θα τον δωσω τον Γεναρη,αλλα τωρα τον απολλαμβανω τον Σαντορινιο :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκωμενη Kandago στην 4η φωτογραφια,κι αυτη πρωταρα ειναι; :D

Στρατο πλεον δεν εχω καμια παρθενα :hysterical: .Αφου καταργησα το ημερολογιο που κραταγα για τα μπουκωματα.Αλλη δουλια δεν κανουν :bigemo_harabe_net-88: μαμ ,κακ,και ...............

Κανταγκο δεν ξερω τι εννοεις,αλλα στην τεταρτη ειναι η μπορλενα που ειναι μπουκωμενη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αδελφια Αφρικανοι ,καλησας μερα.

Περασαν 2 μηνες και μου ξαναμπουκωσε η φροντοζα μου :wootwoot: :wootwoot:

Την πρωτη φορα τα κρατησε 4-5 μερες μονο.Θα δουμε τωρα τι θα κανει.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης.Η φροντοζες μπουκωνουν μονο την νυχτα με κλειστα τα φωτα?

Γιατι και την προηγουμενη φορα αλλα και χθες δεν καταλαβα τιποτα,αν και την ειδα να εχει βγαλει το ασπρο τριγωνακι στο παπι της.Εχωντας και την προηγουμενη εμπειρια ,ειδα και τον εντελως διφορετικο χορο απο τα χαπς και τα παρακολουθουσα συστηματικα.Χθες βραδυ εφαγε κανονικα,και στις 6,30 το πρωι ηταν μπουκωμενη,αρα οτι εγινε ,εγινε την νυχτα.Αυτο που λεω το ειχε αναφερει και ο Sarevock (Τριανταφυλλος)και μου ειχε κανει εντυπωση τοτε,γιατι στα χαπς μπορει και να κρατησει και ,15 ωρες το μπουκωμα.

Τα φωτα σας αδελφια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστα νεα λοιπον! εγω προσοπικα ειμαι αρχαριος στο θεμα της γεννας των φροντοζων... δεν ειχα καμια μεχρι τωρα.. μου κινησε το ενδιαφερον γιαυτο το ασπρο τριγωνακι που λες απο κατω... υπαρχει καμια φωτο στο διαδικτιο?? την επομενη φορα παρε φωτο! αναμενουμε αποτελεσματα! να μας κρατας ενημερους! φτιαξε και ενα egg tumpler να εχεις καβατζα για να εισαι συγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παλι τα εφτυσε σημερα :bigemo_harabe_net-99: Αν δεν ειναι καμια τεμπελα (εχω μια μπορλενα που ποτε δεν τα κρατησε)πρεπει να την ενοχλουν τα χαπς,γιατι εχω μονο 2 φωλιες ,καταληλες σε μεγεθος γιαυτην.Και το λεω αυτο γιατι τα χαπς δεν σταματουν σχεδον ποτε να ερωτοτροπουν,και το κυνηγι δεν σταματα ποτε.Σε οποια απο αυτες εμπαινε ,παντα την ξεσπιτωναν.Θα περιμενω να δω και την επομενη φορα τι θα κανει.

Σακη εναι ενα γαλακτωδες συμπαγης τριγωνακι,που το βγαζει πριν μπουκωθει 3-4 μερες.Τοτε αρχιζει ο αρσενικος να ασχολειται μαζι της αλλα παραξενα,φουσκωνοντας τα βραγχια του και σπρωχνοντας την,καμια σχεση με τα χαπς.Την επωμενη φορα θα προσπαθησω να βγαλω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι με την συγκεκριμένη σύνθεση που έχεις θα ταλαιπωρηθούν οι φροντόζες αρκετά.Βλέπω οτι φιλοξενείς Μεγάλο θηρευτή και βέβαια και copadichromis κ.τ.λ. ,σε βάθος χρόνου αν λέω αν γεννήσουν οι φροντόζες τα μικρά θα γίνουν εξαιρετικός μεζές για τον Μεγάλο θηρευτή.Ακόμα καi που τα καταπίνει ή τα φτύνει ,ή είναι αρχάρια και δεν τα καταφέρνει ή από το stress που προέρχεται από τους υπόλοιπους .

Συμπέρασμα ή μένεις με τα Haps και διώχνεις τις φροντόζες ή βγάζεις όλα τα Haps ,αν θέλεις αφήνεις μόνο τα blue dolphin και προσθέτεις Φροντόζες.Δεν βλέπω άλλη λύση.Πρόσεχε τον μεγάλο θηρευτή που φιλοξενείς θα έχεις προβλήμτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο κυριε Σωκρατη.Αν και η γεννες δεν με ενδιαφερουν καθολου,γιαυτο αλλωστε εχω και τους συνοδοντιδες,που δεν αφηνουν ουτε ενα μωρο (πλην ενος) να μεγαλωσει,μαρεσει να τα κρατανε κανονικα.Γιαυτο πειρα και τους καλβους ,που τους εχω σε αλλο ενυδρειο,για να κανω την αλλαγη σε ταγκανικα.Κατι πρεπει να κανω,αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να αποχωριστω αυτα τα ψαρακια που τα μεγαλωσα απο 3 ποντους.Ευτυχως οι καλβοι δεν μεγαλωνουν γρηγορα,και μου δεινουν (πιστευω) αλλη μια σεζον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα σου έγραψαν παραπάνω. Μόλις φύγουν τα υπερκινητικά ψάρια, θα δεις άλλες φροντόζες και άλλο ενυδρείο.

:)

Link to comment
Share on other sites

σε νιωθω κιχλιδατε! ... τα περασα και γω... οσο και να τα αγαπουσα ομως με κερδισαν οι φροντοζες και πιστεψε με δεν το μετανιωσα καθολου.... βεβαια αυτο ειναι πρωσοπικο γουστο του καθε ενος....

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο κυριε Σωκρατη.Αν και η γεννες δεν με ενδιαφερουν καθολου,γιαυτο αλλωστε εχω και τους συνοδοντιδες,που δεν αφηνουν ουτε ενα μωρο (πλην ενος) να μεγαλωσει,μαρεσει να τα κρατανε κανονικα.Γιαυτο πειρα και τους καλβους ,που τους εχω σε αλλο ενυδρειο,για να κανω την αλλαγη σε ταγκανικα.Κατι πρεπει να κανω,αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να αποχωριστω αυτα τα ψαρακια που τα μεγαλωσα απο 3 ποντους.Ευτυχως οι καλβοι δεν μεγαλωνουν γρηγορα,και μου δεινουν (πιστευω) αλλη μια σεζον χρονο.

Πραγματικά εξαιρετικές οι φροντόζες αλλά και τα Haps δεν πάνε πίσω εγώ θα έλεγα να το σκεφτείς γιατί αν αποφασίσεις να φιλοξενήσεις τα haps θα έχεις ενα ενυδρείο που δεν το βλέπουμε συχνά και πίστεψε το αξιζει τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει ένας καλός Σαμαρείτης να δεχθεί τα αμαρτωλά Haps...Χαχαααααα

Στην απελπισία δεν υπάρχουν αδιέξοδα :D

Link to comment
Share on other sites

κιχληδατε σημερα παρατηρισα ενα πολυ εντονο τριγωνακι σε ενα απο τα θυλικα μου και σε θυμηθηκα! τωρα ειναι θεμα αρσενικου αν θα κανει κινηση.. να μην το γρουσουζευω κιολας!

Link to comment
Share on other sites

κιχληδατε σημερα παρατηρισα ενα πολυ εντονο τριγωνακι σε ενα απο τα θυλικα μου και σε θυμηθηκα! τωρα ειναι θεμα αρσενικου αν θα κανει κινηση.. να μην το γρουσουζευω κιολας!

Ναι,γιατι η δικια μου αυτο το τριγωνακι το ειχε βγαλει και πριν 6 μηνες,και δεν ηξερα τι ηταν,Τοτε ειχα ανησυχησει για το σπυρι (νομιζα) που εβλεπα.Ο αρσενικος δεν εκανε τιποτα ,και το τριγωνακι σε μερικες μερες εξαφανιστηκε.Αν βλεπεις οτι ο αρσενικος να ριχνει σαν κουτουλιες στην θηλυκια και να φουσκωνει τα βραγχιατου,τοτε εισαι σε καλο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε τι θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε τι θα δουμε!

Αν με το καλο μπουκωσει,φροντισε να εχει μεγαλε φωλιες.

Καλη επιτυχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

τρελε μου ειχες δικιο!!! μπουκοσαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

τρελε μου ειχες δικιο!!! μπουκοσαμε!!!

Τι έγινε επιδημία έπεσε??? :D

καλά ξεμπουκώματα!!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...