Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Αφου εξακολουθεις να προτιμας ενα fish only ενυδρειο τοτε κρατησε την αλατοτητα εκει που ειναι... ειναι καλυτερα για τα ψαρια σου... πραγματικα δε νομιζω τα μ****α σου να εχουν προβλημα! Το ασβεστιο σου θα προτεινα να το διατηρησεις καπου κοντα στο 380-400...παραπανω δεν υπαρχει λογος...

Μια χαρα πανε ολα.... :bowdown: Μπραβο Ηλια !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι μόνο να προσθέσω το eco-aqualizer φαίνεται να έχει καλές προδιαγραφές, και μετά από δοκιμή (σε ένα φίλο) είδα αρκετή διαφορά στο δικό του ενυδρείο!!, δηλαδή έγινε πιο κρυστάλλινο και τα ψάρια του μου φάνηκαν καλύτερα σε διάθεση.

Ένα συν είναι ότι δεν αλλάζει παρά σε 10 χρόνια!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μόνο να προσθέσω το eco-aqualizer φαίνεται να έχει καλές προδιαγραφές, και μετά από δοκιμή (σε ένα φίλο) είδα αρκετή διαφορά στο δικό του ενυδρείο!!, δηλαδή έγινε πιο κρυστάλλινο και τα ψάρια του μου φάνηκαν καλύτερα σε διάθεση.

Ένα συν είναι ότι δεν αλλάζει παρά σε 10 χρόνια!!

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα κάνει ζημιά στο ενυδρείο σου και ότι δεν καταναλώνει ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα το ECO-AQUALIZER, και άρχισα θεραπεία στόν Αυτοκράτορα γιατί έπιασε ίκ, μάλλον στρεσαρίστηκε όταν μου βγήκε κατά λάθος η πρίζα του θερμοστάτη και από 27 πήγαμε 24-23 βαθμούς!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηλία

πρέπει να <θωρακίσεις > το ενυδρείο σου από τέτοιες <χαζές > ατυχίες ..

.. βλέπεις πόσο ευαίσθητα είναι ( τα σκασμένα) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγάλο πρόβλημα!!! Ενώ ο Αυτοκράτορας με την θεραπεία πάει καλά, ήδη τρώει, εγώ με την οικογένεια πρέπει να φύγω την τετάρτη για Πάσχα, χωρίς να μπορώ να βρω κάποιον να συνεχίσει την θεραπεία!!!! είναι κρίμα το ψάρι να πάει έτσι στην τύχη, καταλαβαίνεται τι Πάσχα θα κάνω σκεφτώμενος το κακόμοιρο το ζωντανό?

Ελπίζω να το βρώ καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγάλο πρόβλημα!!! Ενώ ο Αυτοκράτορας με την θεραπεία πάει καλά, ήδη τρώει, εγώ με την οικογένεια πρέπει να φύγω την τετάρτη για Πάσχα, χωρίς να μπορώ να βρω κάποιον να συνεχίσει την θεραπεία!!!! είναι κρίμα το ψάρι να πάει έτσι στην τύχη, καταλαβαίνεται τι Πάσχα θα κάνω σκεφτώμενος το κακόμοιρο το ζωντανό?

Ελπίζω να το βρώ καλά!!

Πιστεύω, ότι όλα θα πάνε καλά, αφού το ψαράκι θα ηρεμήσει επιτέλους, με την πολυήμερη απουσία σου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω, ότι όλα θα πάνε καλά, αφού το ψαράκι θα ηρεμήσει επιτέλους, με την πολυήμερη απουσία σου.

:D;);):bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να'σε καλά ρε Νίκο μου έφτιαξες τη μέρα, ξεράθηκα στο γέλιο, (εδώ που τα λέμε δεν έχεις άδικο) να κάτι τέτοια λέτε και δεν θέλω να αποχωριστώ την παρέα σας, ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να'σε καλά ρε Νίκο μου έφτιαξες τη μέρα, ξεράθηκα στο γέλιο, (εδώ που τα λέμε δεν έχεις άδικο) να κάτι τέτοια λέτε και δεν θέλω να αποχωριστώ την παρέα σας, ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!

Μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί το Laptop.

Link to comment
Share on other sites

Άστα έχουνε οι κόρες μου αλλά δεν μου τα δίνουν, άμα κάτσω μου λένε δεν σηκώνομαι, λοιπόν ο Αυτοκράτορας άρχισε να τρώει φυλλίδια πάλι ορεξάτος, συνεχίζω την θεραπεία, και νομίζω ότι τον έσωσα!!

Μετά τις γιορτές, αλλαγή νερού και καινούριο ψαράκι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μόλις γύρισα , ο Αυτοκράτορας βέβαια μας άφησε χρόνους, το ενυδρείο βρώμισε έβαλα άνθρακα να καθαρίσει λίγο, φυσάω και με τον κυκλοφορητή, και προσπαθώ να το καθαρίσω!!!

Σε μερικές μέρες θα κάνω μια αλλαγή νερού καλή, και θα αρχίσω μετρήσεις μέχρι να το συνεφέρω!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με το ενυδρείο σου, Ηλία.

Λυπάμαι για την απώλεια, ως συνήθως, αλλά δεν μπορώ να συμπληρώσω, τίποτα περισσότερο από αυτά που κατά καιρούς έχω γράψει.

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι πραγματικά Ηλία γιατί ήταν κάτι που προσωπικά το θεωρούσα πολύ πιθανό να συμβεί …

επιμένεις να βάζεις πολύ μεγάλα ψάρια στο ενυδρείο σου … αυτό νομίζω ότι είναι η αιτία και τίποτα άλλο ..

όσοι έχουν εμπειρία από fish only ενυδρεία να μας πούνε την άποψη τους

Link to comment
Share on other sites

Το ίκ εμφανίστηκε όταν βγήκε ο θερμοστάτης και από 27 πήγε 23, μετά άρχισα θεραπεία την οποία διέκοψα γιατί έφυγα για Πάσχα, γιαυτό δεν πιάνετε σαν αποτυχία του ενυδρείου, όσο για τα μεγάλα ψάρια 14 πόντους ψάρι σε 400 λίτρα δεν νομίζω οτι ήταν η αιτία.

Αυτό που με στενοχωρή και δεν ξέρω τι να κάνω είναι ότι, οπωσδήποτε τα φίλτρα (βιολογικά) θα έχουν τραβήξει υπολήματα του ψαριού, θα διαλυθούνε από τα βακτηρίδια? ή πρέπει να τα καθαρίσω?

Το μηχανικό το καθάρισα και έβαλα άνθρακα!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Το ίκ εμφανίστηκε όταν βγήκε ο θερμοστάτης και από 27 πήγε 23, μετά άρχισα θεραπεία την οποία διέκοψα γιατί έφυγα για Πάσχα, γιαυτό δεν πιάνετε σαν αποτυχία του ενυδρείου, όσο για τα μεγάλα ψάρια 14 πόντους ψάρι σε 400 λίτρα δεν νομίζω οτι ήταν η αιτία.

Αυτό που με στενοχωρή και δεν ξέρω τι να κάνω είναι ότι, οπωσδήποτε τα φίλτρα (βιολογικά) θα έχουν τραβήξει υπολήματα του ψαριού, θα διαλυθούνε από τα βακτηρίδια? ή πρέπει να τα καθαρίσω?

Το μηχανικό το καθάρισα και έβαλα άνθρακα!!

Eνα καλο service επιβαλετε στα φιλτρα σου. Οσο για την θεραπεια, οταν ξεκινησει και την κοψεις στη μεση συνηθως δεν κανει τιποτα ουσιας. Ενω οι 14 ποντοι για ενυδρειο 400 λιτρα εχουν να κανουν καθαρα με το καθε ψαρι πως αιθανετε σε αυτα τα λιτρα. Αλλα ψαρια αισθανονται σαν το σπιτι τους, ενω αλλα αλλα οχι...

Link to comment
Share on other sites

Μάριε για τα βιολογικά μου έχεις δίκιο, το σωστό είναι να τα καθαρίσω, απλά ρώτησα επειδή τώρα τελείωσε ο κύκλος να μην το ταράξω πάλι το ενυδρείο!!

Link to comment
Share on other sites

Μάριε για τα βιολογικά μου έχεις δίκιο, το σωστό είναι να τα καθαρίσω, απλά ρώτησα επειδή τώρα τελείωσε ο κύκλος να μην το ταράξω πάλι το ενυδρείο!!

Θα ξεπλύνεις προσεκτικά, το βιολογικό υλικό, με νερό του ενυδρείου, χωρίς να το ταρακουνήσεις υπερβολικά.

Κατά τη γνώμη μου, πάντως, δεν χρειάζεται καθάρισμα το βιολογικό, επειδή ψόφησε ένα ψάρι, έστω και μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ, κοιτάξτε σημερινές μετρήσεις, Αμμωνία=0, Νίτριτ=0, Νίτρατ=10, KH=17, PH=8,4, Phosphate=0, CA=340.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία θα συμφωνήσω με το Νίκο.

Δεν νομίζω να χρειάζεται να καθαρίσεις αφού κιόλας οι μετρήσεις σου είναι ΟΚ!

Να σε ρωτήσω…το ΚΗ σου γιατί είναι 17?????????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω!! είχε κατεβή στο 14 και ξαναπήγε 17, εγώ ανέβασα μόνο το CALCIUM.

Έχετε καμμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω!! είχε κατεβή στο 14 και ξαναπήγε 17, εγώ ανέβασα μόνο το CALCIUM.

Έχετε καμμία ιδέα?

Πιθανά τι υλικό, που έριξες να ανέβασε και τις δύο τιμές.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι οι τιμές να διατηρούνται όσο γίνεται πιο σταθερές. Δηλαδή να βρεις μια εβδομαδιαία δόση, που να σου διατηρεί για την επόμενη εβδομάδα, περίπου τις ίδιες τιμές και όχι να δημιουργεί μια απότομη αύξηση για μερικές μέρες και μετά απότομη πτώση.

Πιστεύω ότι οι τιμές ΚΗ και ασβεστίου δεν είναι ρεαλιστικές για να διατηρούνται σταθερές. Προσπάθησε να βρεις τη σωστή δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αλλαγή νερού, έβαλα ένα yellow tank και παρατηρώντας το ψάρι έχω την εντύπωση οτι κάτι το ενοχλεί, πώς? πρώτα πηγαίνη περα δώθε συνέχεια στο ίδιο σημείο, μετά το πτερύγιο του είναι συνέχεια σχεδόν σηκωμένο, και μετά κανα δυο φρές τριφτηκε στα βράχια, αυτό σημαίνει παράσιτα νομίζω, αλλά μόλις το έβαλα? θα περιμένω μια δυο μέρες να σιγουρευτώ και θα δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως καταλαβαίνετε απο τις φωτό σε τι κατάσταση είναι τα κοράλλια μου? με τι τα ταίζω εκτός φυτοπλαγκτόν που ρίχνω?

post-1724-1176918926_thumb.jpgpost-1724-1176918952_thumb.jpgpost-1724-1176918982_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...