Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

να σαι καλα Παναγιωτη.το στοκαρισμα γινεται με ρυθμους χελωνας λογω οικονομικου στριγμωματος αλλα ισως να μου βγει και σε καλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι προσθήκες καλό είναι να γίνονται σιγά σιγά γιατί έχει χρόνο να ισορροπήσει ξανά το σύστημα....

Το καλό στοκάρισμα πρέπει να γίνεται με ρυθμούς χελώνας...και εσύ το ευχαριστιέσαι πιο πολύ,και πιο προσεκτικός είσαι με τις αγορές σου και όχι ότι σου γυαλίζει στο μάτι..έτσι γίνονται φρικτά λάθη...

Κάθε αγορά πρέπει να γίνεται ύστερα από πολύ σκέψη και πολύ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Αααα τη ωραια γονιοπορα;;;!!!μιαμ μιαμ...απο που Κωστα;;;τι απαιτησεις εχει;;;σλουρπ σλουρπ!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα Παναγιωτη.το στοκαρισμα γινεται με ρυθμους χελωνας λογω οικονομικου στριγμωματος αλλα ισως να μου βγει και σε καλο

Συμφωνω απόλυτα! Σίγουρα θα βγει σε καλό!

Link to comment
Share on other sites

Αααα τη ωραια γονιοπορα;;;!!!μιαμ μιαμ...απο που Κωστα;;;τι απαιτησεις εχει;;;σλουρπ σλουρπ!!!!

μην ξερογλυφεσαι εσυ ακομα. B) .

στο μεγαλυτερο θα εχεις περισσοτερες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους.το μαγνησιο στο ενυδρειο μου εφτασε 1440 μιας και ειχε τελειωσει το τεστ και δεν μπορουσα να μετρησω και να ρυθμισω την δοση που εριχνα χερατα(aquavitro) μιας και εσχατως ειχα καταναλωση μαγνησιου οποτε δεν υπηρχε μια ρουτινα.μετρησα την μια μερα 1440 και την επομενη χωρις να ριξω τιποτα εννοειτε,μετρησα την ιδια ωρα την αλλη μερα 1380.

δικαιολογειται τοσο μεγαλη καταναλωση σε μια μερα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετη η διαφορα,αλλα μπορει να ισχυσει στα λιτρα σου.Απο καραλια και κοραλινη πας καλα μου φαινεται.Μην σε αγχωνει το 1440 δεν σου ξεφυγε και πολυ

Link to comment
Share on other sites

σκοπος ειναι να το κραταω στο 1320-1350 μιας και ειναι η τιμη που δινει το θαλασσινο νερο μετα την αραιωση οταν κανω αλλαγες,για να εχω ιδιες τιμες στο νερο του ενυδρειου με το νερο της αλλαγης.τωρα ειμαι στη φαση που προσπαθω να ρυθμισω την δοση που χρειαζεται το διαλλυμα του μαγνησιου μιας και προσθεθηκε και αυτο στην balling.ολα αυτα χερατα μιας και αναμενω την τριπλη δοσομετρικη για να αυτοματοποιηθει ξανα το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.μερικες φωτο απο την προοδο του ενυδρειου.η στεθεροτητα της δοσομετρικης αρχιζει και δειχνει αποτελεσματα αν και προς το παρον πεφτουν τα υλικα με το χερι και οχι τοσο σταδιακα εν αναμονη της τριπλης.(οι φωτο δεν ειναι οτι καλυτερο δυστυχως).

σε αυτη τη φωτο ο νεκρος σκελετος σχεδον καλυπτετε απο ζωη.

dscn2632.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2633d.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2635c.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2636j.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2638b.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2639d.jpg

Uploaded with ImageShack.us

τα lps παλι με ζοριζουν και δεν τα βλεπω τοσο ανεβασμενα.η εφυλλια μετα το σοκ της μεταφορας ανοιξε ωραια αλλα 4-5 μερες τωρα ειναι καπως και δεν εκτεινεται πολυ παρολο που ειναι σε σημειο με χαμηλη ροη.

βλεπω να τα στελνω και να ασχοληθω μονο με sps να ησηχασει το κεφαλι μου.

dscn2637w.jpg

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ, reef χωρίς μαλακά, είναι φαί χωρίς αλάτι. Εκτός απο την εφυλία τι άλλο μαλακό έχεις?

Soft κοράλλια και σκληρά δεν είναι καλός συνδυασμός...έχουν την τάση να βγάζουν μια γλίτσα κατά καιρούς που βλάπτει πολύ τα SPS.

Η εφίλια είναι LPS(Large Polyp Stony).Συμπεριλαμβάνεται στα είδη που έχουν κοκάλινο σκελετό.Αυτά που δεν έχουν σκελετό είναι τα γνωστά μαλακά κοράλλια όπως πχ σαρκόφυτο,ξένια κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Soft κοράλλια και σκληρά δεν είναι καλός συνδυασμός...έχουν την τάση να βγάζουν μια γλίτσα κατά καιρούς που βλάπτει πολύ τα SPS.

Η εφίλια είναι LPS(Large Polyp Stony).Συμπεριλαμβάνεται στα είδη που έχουν κοκάλινο σκελετό.Αυτά που δεν έχουν σκελετό είναι τα γνωστά μαλακά κοράλλια όπως πχ σαρκόφυτο,ξένια κ.α.

Για την ακριβεια ειναι συνδυασμος που σε κανει μια ωρα γρηγοροτερα ποια ακριβως κοραλια θελεις να κρατησεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια ειναι συνδυασμος που σε κανει μια ωρα γρηγοροτερα ποια ακριβως κοραλια θελεις να κρατησεις. :)

τα ειπες ολα Στρατο με μια φραση.

βεβαια ολα τα ειδη κοραλλιων εχουν την δικη τους ομορφια.το mixed reef το φοβηθηκα μιας και δεν εχω εμπειρια και το ενυδρειο αυτο ειναι η πρωτη αποπειρα στα αλατια.

παντως αν και ευκολα κοραλλια τα μ****α εμενα δεν μου εκατσαν.

τελικα εχω την εντυπωση πως μιας και καθε ειδος εχει τις δικες του αναγκες και το να εχεις και τα τρια ειδη(μ****α,lps,sps) στο ενυδρειο καπιοια απο αυτα θα ζοριζονται,επιλεγεις ενα ειδος που σου παει και το στηνεις με τις αναγκες και τις απαιτησεις το εκαστοτε ειδους.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι παντα εκπροσδεκτος να στα ξεφωρτοσω με το αζημιουο ομως αυτην την φορα....παντως και χερατα καλα τα πας!!και πρεπει να πω πως απο κοντα ειναι αααααλλη φαση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε τα λεφτα χ...α.δεν ειναι το παν.το θεμα ειναι αν καποια στιγμη φυγουν να χωραει καποιο απο αυτα στο δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε αγορινα μμ...εννοειτε οτι πρεπει πρωτα να τα χωρεσουμε εκει μεσα...χεχχεεε!!!Στο τελος βλεπω τον κλοουν με καπελο,καμπαρντινα και βαλιτσουλα να περνει λεωφορειο για τα ξενα γιατι δεν θα τον χωραει ο τοπος!χαχχαχαχαααα!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε αγορινα μμ...εννοειτε οτι πρεπει πρωτα να τα χωρεσουμε εκει μεσα...χεχχεεε!!!Στο τελος βλεπω τον κλοουν με καπελο,καμπαρντινα και βαλιτσουλα να περνει λεωφορειο για τα ξενα γιατι δεν θα τον χωραει ο τοπος!χαχχαχαχαααα!!!

:D :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχω παρει το reef plus και εχθες που εριξα τη δοσολογια που θελει το ενυδρειο μου ειδα πως το σκιμμερ αρχιζε να βγαζει παρα πολυ υγρο αφρο και αναγκαστηκηκα να ανεβασω το κυπελο τερμα επανω για να μην ξεχειλησει.γιατι γινεται αυτο?πρεπει να κλεινω το σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ο νεος κουκλος του ενυδρειου.

dscn2658w.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2659b.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2660d.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

dscn2663u.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2666bf.jpg

Uploaded with ImageShack.us

το ξερω πως θα τα ακουσω για την επιλογη αλλα δεν μπορουσα να μην ανεβασω φωτο.το ψαρι βολευτηκε στο ενυδρειο και εχει βγαλει το φοβερο του χρωμα το οποιο δυστυχως δεν αποτυπωνεται στις φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...