Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω.να σαι καλα.

το ψαρι ειναι σε αριστη κατασταση,προσαρμοσμενο σε ενυδρειο,εφαγε αμεσως και κυκλοφορει σαν να μην τρεχει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εδω και λιγες μερες εχει αρχισει και απλωνεται στο ενυδρειο ενα καφε χνουδι.τι μπορει να συμβαινει?

μερικες φωτο.

dscn2722o.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2723w.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2724l.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2725m.jpg

Uploaded with ImageShack.us

δεν εχω αλλαξει κατι σε αυτα που κανω τοσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω νιτρικα μη ανιχνευσιμα(salifert).

φοσφωρικα μη ανιχνευσιμα(salifert).βεβαια σε αυτο δεν δινω πολυ σημασια μιας και σε δυο τρια σημεια εχω δει πρασιναδα.

επισης δεν χρησιμοποιω οσμοση.αλλαγες απο θαλασσα και συμπληρωμα εξατμισης απο βρυση.

μηπως ηρθε η ωρα να παρω οσμοση?

Link to comment
Share on other sites

οντως σε καποια σημεια πανω σε αυτο το χνουδι εχει μικρες φυσαλιδες αλλα νομιζω πως ειναι απο την εξοδο του σκιμμερ μιας και δεν εχω το καταρακτη και εχω βαλει ενα pvc σωληνα και σκαει λιγο αποτομα το νερο και βγαζει φυσαλιδες που συγκρατουντε απο το χνουδι.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

κωστα παρε οσμωση.....εχθες!!

ξερω,ειναι ενα εξοδο αλλα ειναι καλο να εχεις οσμωση.

η αλλαγη απο τη θαλασσα μπορει να σου βγει για 1 μηνα και τον επομενο να μη σου βγει!

η καθαροτητα του νερου,οι τιμες και τα στοιχεια του μπορει να αλλαζουν καθημερινα με τοσα ρευματα και συνθηκες καιρου.

ειδικα το χειμωνα.

ειναι αρκετα τα παιδια που κανουν αλλαγες απο θαλασσα και εχουν ανεξηγητες αλγες.

εχω κανει κ εγω αλλαγες απο θαλασσα(αναβυσσο και πιο περα ακομα) για περιπου 2 μηνες(απλα για πειραμα γιατι το κοστος δεν ειναι μικροτερο,σιγουρα) και στο μηνα επανω αρχισαν να βγαινουν σχεδον οι ιδιες αλγες.

παρε μια οσμωση,φτιαξε μια μεγαλη αλλαγη και οταν την κανεις σιφωναρε με το λαστιχο την αλγη απο τα σημεια που εχει κανει την εμφανιση της.

βγαινει ευκολα.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ευχαριστω για τις συμβουλες.σιγουρα οι αλλαγες απο θαλασσα εχουν το ρισκο τους αλλα εχουν και καποια υπερ.στη παρουσα φαση η αγορα οσμοσης η ακομα η παρασκευη νερου οσμοσης και προσθηκης αλατιου ειναι για μενα απαγορευτικη οικονομικα οποτε συνεχιζω ετσι οπως παει τοσο καιρο αυξανοντας τις αλλαγες μπας και φυγουν οι αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα καλο συνεργείο καθαρισμου...σαλιγκαρια τουλαχιστον...εγω τζιφος,δεν εκανα τιποτα τελικα γιατι ζητάνε πολλα καταστηματα οσα του ληπουνε..αλλα ενα καλο συνεργείο θα τα φαει ολαααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα καλο συνεργείο καθαρισμου...σαλιγκαρια τουλαχιστον...εγω τζιφος,δεν εκανα τιποτα τελικα γιατι ζητάνε πολλα καταστηματα οσα του ληπουνε..αλλα ενα καλο συνεργείο θα τα φαει ολαααα!!!

Τόσα λινκ σου'βαλα. Δεν πήρες κανένα?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη προσπαθησα σε καποια αλλα για να παω μιλαμε για ταξιδη ολοκληρο...δεν ειπα οτι προσπαθησα σε ολα γιατι εψαχνα ενα σορω πραγματα και για τα αλλα ενυδρεια μου...εβαλα και αγγελια μηπως εχι κανεις χομπυστας εδω τριγυρο σε εμας(αν. Αττικη) γιατι το να παω οπουδήποτε αλλου μακρυα ειναι δυσκολο λογο δουλειας...επισης ενα συγκεκριμενο μου ειπε οτι για να μου τα στειλη θα πιγαινε 20 ευρω,οποτε μια η αλλη μου ερχωντε....τεσπα ακομα το ψαχνω παντως....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ενα μικρο update απο το ενυδρειο.η πεταλουδα ξεπαστρεψε ολες τις απταιζιες(εκτος απο κανα δυο αλλα θα γινουν και αυτες μεζες),καθαριστηκε η πλατη μιας και απο το κοκκινο της κοραλλινης ειχε παρει ενα περιεργο χρωμα και εδειχνε ασχημα.απλωσε και το aquascape λιγο για να φυγει το μεσαιο κομματι που με χαλαγε.απο κοραλια καμμια προσθηκη και απο το βλεπω για αρκετο καιρο.

(οι φωτο συνεχιζουν να ειναι να μην πω μιας και δεν υπαρχει φωτογραφικη της προκοπης)

dscn2785em.jpg

dscn2790x.jpg

dscn2791z.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα κέρατα που έχεις αριστερά έχουν γίνει ζώα ρε συ Κώστα...αναβολικά τις ποτίζεις φιλαράκι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Αλεξ.η αληθεια ειναι, προς μεγαλη μου εκπληξη(αρχαριος γαρ), πως τα κοραλια πανε πολυ καλα.και αυτα που μπηκαν μεγαλα αλλα και τα frags.

εδω βεβαια πρεπει να πω πως η βοηθεια μεσα απο το φορουμ και η δικη σου(ειτε αμμεσα ειτε εμμεσα με τα αρθρα σου) ειναι πολυτιμη.

αρχισαν να περνουν τα πανω τους για τα καλα απο τοτε που μπηκαν οι δοσομετρικες και επηλθε σταθεροτητα.

το τελευταιο μηνα εχω μεινει λιγο πισω μιας και περιμενω τη τριπλη και τα ριχνω με το χερι.εσπασα και καμποσα κλαδια απο τη hystrix κανοντας καποιες εργασιες.ειδικα αυτη ειχε γινει γομαρι.

δεν ριχνω κατι ιδιαιτερο.τα ιχνοστοιχεια της fauna marin και εσχατως το reef plus.

δεν ξερω ποσο παιζει ρολο αλλα εχω νιτρικα μη ανιχνευσιμα με salifert.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Κώστα πανέμορφο, νομίζω θα το καθαρίσω κι εγώ πίσω (κάποια στιγμή :rolleyes:)...

να σαι καλα Στελιο.θελει πολυ στοκαρισμα η να μεγαλωσουν αρκετα τα φραγκς για να δειξει.

για τη πλατη σκεφτομαι να το καθιερωσω και μενει καθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Τα κομματια που εσπασες ποσο μεγαλα ειναι;;θελω ενα μικρο για κρας τεστ του λεντ...ετσι να εχουμε

Μια ιδεα αν αξίζουν στα σκληρα...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αγγελε τα κομματια απο τα νευρα μου τα πεταξα(παρολιγο και το βραχο με το κοραλι) και δεν σκεφτηκα να τα βαλω σε λιγη κολλα σε καποια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Πακετο ρε Κωστη....μην τα περνεις βρε...χαλαρα...αμα κοπεί,φυτεξε το παραδιπλα ;-)....οπως στο γλυκο με τα φυτα :-Ρ δεν πειραζη,στις επόμενες εργασιες σου...:-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...