Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω γενικα για τα κοραλια,καθε τρεις μερες ξυνω την πλατη του ενυδρειου μου βραδυ και οταν κλεινουν τα φωτα.Οποτε θυμαμαι και το θυμαμαι πολυ σπανια τελευταια ,βαζω λιγο φυτο-ζωοπλαγκτον

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετούς φανατικούς εδώ το σκεύασμα αυτό και δεν νομίζω άδικα...

Εγώ δουλεύω την σειρά της Fauna Marin.Από τα αμερικανάκια φίλους μου διαβάζω οτι και η brightwell έχει αξιόλογα αμινοξέα...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετούς φανατικούς εδώ το σκεύασμα αυτό και δεν νομίζω άδικα...

Εγώ δουλεύω την σειρά της Fauna Marin.Από τα αμερικανάκια φίλους μου διαβάζω οτι και η brightwell έχει αξιόλογα αμινοξέα...

ok.ευχαριστω για τη βοηθεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετούς φανατικούς εδώ το σκεύασμα αυτό και δεν νομίζω άδικα...

Εγώ δουλεύω την σειρά της Fauna Marin.Από τα αμερικανάκια φίλους μου διαβάζω οτι και η brightwell έχει αξιόλογα αμινοξέα...

Εχοντας δουλεψει της brightwell μπορω να πω πως της ΚΖ ειναι καλυτερα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με χαλάει με την ΚΖ είναι οι κοντινές ημερομηνίες λήξης...Την τελευταία φορά που ψώνισα ένα Vitalizer το μοιράστηκα να μην πάει χαμένο..

Τα microbelift Στράτο περπατάνε σε σκληρά?

Link to comment
Share on other sites

Aλεξ γνωριζω ανθρωπους που τα χρησιμοποιουν χωρις θεμα....Προσωπικη αποψη ειδικα για τα σκληρα ευελπιστω να καταθεσω σε λιγο καιρο,αφου μολις τωρα ειπα να δοκιμασω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω οτι δεν δουλεύει απλά δεν παίρνεις τα πλεονεκτήματα της μεθόδου όταν την δουλεύεις έτσι...και ούτε τα κοράλλια σου..

Είναι σαν να βάζεις βότκα/ξύδι/σιρόπι γλυκόζης...(να σου δώσω και μια συνταγή αν θέλεις να το φτιάχνεις μόνος σου.. μην δίνεις 17 ευρώ το μπουκαλάκι...)

Αν την έκανες σωστά την μέθοδο το ενυδρείο σου θα ήταν πολύ διαφορετικό τώρα...

Αν τις φερθείς σωστά αυτές τις μεθόδους δεν είναι να τις φοβάσαι...

καλύτερα όχι γλυκόζη ή ζάχαρη καθώς και το ξύδι Αλέκο , παρατήρησα ότι αυτά τα τρία προκαλούσαν μολύνσεις στον ιστό των ακροπόρων και έλιωναν τα σαρκόφυτα χωρίς κάποια διαφορά στην ανάπτυξη ή στο χρώμα , όταν έκοψα αυτά τα τρία από το μίγμα βότκας σταμάτησαν και τα συμπτώματα , τώρα χορηγώ μόνο βότκα και mb7 υπάρχει και ο ζεόλιθος φυσικά , να σημειώσω πως η βότκα είναι αρκετά πιο δυνατή από το biofuell που δούλευα και θέλει και την ανάλογη προσοχή τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου πως όλες οι άκρο δεν είναι ίδιες επειδή είναι άκρο δηλ. μια tenuis ή μια mileopora όπως είπες θα είναι μαλιαρές :bigemo_harabe_net-128: ενώ μία spesiosa ή μια awi θες μεγενθυτικό φακό για να δεις πολύποδα .

Κωστή νομιζω είσαι πολύ καλά ..

υ.γ. για κανά μάζεμα νερόυ θα πάμε ; :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - kostas82
Link to comment
Share on other sites

Κώστα χαίρομαι που παίρνεις μέρος στην κουβέντα μας.

Πιστεύω οτι τα προβλήματα τα δημιουργεί το ΜΒ7 και όχι τόσο το μίγμα ειδικά με διακυμάνσεις στο dKh δεν είναι να παίζεις. Δυστυχώς οι καταναλώσεις αλλάζουν και εκεί παίζει σημαντικό ρόλο ο χομπίστας,η προαίσθηση και το μάτι του... Το σταθερό αλάτι είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας,εκεί και η θάλασσα έχει βοηθήσει που έχει σταθερές τιμές και θα το διαπιστώσεις και εσύ.

Σου ετοιμάζω κάτι φραγκάκια αντάξια σου φιλαράκι...

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα όχι γλυκόζη ή ζάχαρη καθώς και το ξύδι Αλέκο , παρατήρησα ότι αυτά τα τρία προκαλούσαν μολύνσεις στον ιστό των ακροπόρων και έλιωναν τα σαρκόφυτα χωρίς κάποια διαφορά στην ανάπτυξη ή στο χρώμα , όταν έκοψα αυτά τα τρία από το μίγμα βότκας σταμάτησαν και τα συμπτώματα , τώρα χορηγώ μόνο βότκα και mb7 υπάρχει και ο ζεόλιθος φυσικά , να σημειώσω πως η βότκα είναι αρκετά πιο δυνατή από το biofuell που δούλευα και θέλει και την ανάλογη προσοχή τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου πως όλες οι άκρο δεν είναι ίδιες επειδή είναι άκρο δηλ. μια tenuis ή μια mileopora όπως είπες θα είναι μαλιαρές :bigemo_harabe_net-128: ενώ μία spesiosa ή μια awi θες μεγενθυτικό φακό για να δεις πολύποδα .

Κωστή νομιζω είσαι πολύ καλά ..

υ.γ. για κανά μάζεμα νερόυ θα πάμε ; :rolleyes:

καλημερα Κωστη.μεσαααα.θα πρεπει να συνδυαστει με τα απαραιτητα ψαροπαϊδακια και τον ψαροκαφε. :D

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Και επανερχαιτε ο απαιδευτος,γιατι μονο βοτκα;;αλλα αλκολουχα ποτα δεν κανουν δουλεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Και επανερχαιτε ο απαιδευτος,γιατι μονο βοτκα;;αλλα αλκολουχα ποτα δεν κανουν δουλεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα χαίρομαι που παίρνεις μέρος στην κουβέντα μας.

Πιστεύω οτι τα προβλήματα τα δημιουργεί το ΜΒ7 και όχι τόσο το μίγμα ειδικά με διακυμάνσεις στο dKh δεν είναι να παίζεις. Δυστυχώς οι καταναλώσεις αλλάζουν και εκεί παίζει σημαντικό ρόλο ο χομπίστας,η προαίσθηση και το μάτι του... Το σταθερό αλάτι είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας,εκεί και η θάλασσα έχει βοηθήσει που έχει σταθερές τιμές και θα το διαπιστώσεις και εσύ.

Σου ετοιμάζω κάτι φραγκάκια αντάξια σου φιλαράκι...

Τυχερακια Κωστη.αν και δεν ειναι θεμα τυχης μιας και ο Κωστας εχει ενα καταπληκτικο ενυδρειο και το εχει κι'ολας το θεμα.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Και επανερχαιτε ο απαιδευτος,γιατι μονο βοτκα;;αλλα αλκολουχα ποτα δεν κανουν δουλεια;;;

Είναι καθαρή πηγή αιθανόλης40% και αρκετά διαδεδομένη στο χώρο...

Τα βακτήρια που χρησιμοποιούν οργανικά (που περιέχουν άνθρακα) ενώσεις ως πηγή ενέργειας και άνθρακα. Αυτό το χαρακτηριστικό διακρίνει τα ετεροτροφικά βακτήρια από τα χημειοτροφικά βακτήρια και τα φωτοτροφικά (φωτοσυνθέτουν), τα οποία αφομοιώνουν CO2 ως πηγή άνθρακα. Ο μεγαλύτερος αριθμός απο τα γνωστά είδη βακτηρίων, αμφότερα αερόβιων και αναερόβιων, είναι ετεροτροφικά. Πολλά ετερότροφα βακτήρια χρησιμοποιούν ζάχαρη, αλκοόλη, και οργανικά οξέα. Ωστόσο, υπάρχουν εξειδικευμένα ετεροτροφικά βακτήρια ικανά επίσης να αποσυνθέτουν την κυτταρίνη, λιγνίνη, χιτίνη, κεράτινη, υδρογονάνθρακες, φαινόλη, και άλλες ουσίες..Τα ετεροτροφικά βακτήρια αναλαμβάνουν ενεργό ρόλο στη φυσική ανακύκλωση των ουσιών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά , Κωστή αν πας μεσοβδόμαδα για νερό πες μου να κανονήσουμε ...Αλέκο εγώ ξεκίνησα με βότκα για να κατεβάσω τα νιτρικά που είχαν πάει στο 50+ppm (ξεκινάω και mb7) κατεβαίνουν κάτω από 5ppm και κόβω βότκα και ξεκινάω biofuell και βάζω και τους ζεόλιθους , αυτό με πήγε ένα χρόνο και τρεις μήνες χοντρικά σε αυτήν την περίοδο τα σαρκόφυτά μου μεγαλώναν ωραία , κάποια στιγμή λόγο κόστους σταματάω το biofuell και το ξαναγυρίζω σε βότκα χωρίς να αλλάξω τίποτα τα νιτρικά από 2ppm πήγαν στο 0-05ppm στην συνέχεια πρόσθεσα στη βότκα ξύδι και ζάχαρη (δοκίμασα και σιρόπι γλυκόζης ) και χορηγούσα από αυτό, δύο μέρες μετά τα σαρκόφυτα έκλεισαν μιά εβδομάδα μετά έβγαλαν καφέ ζελέ τα κίτρινα και ένα τεράστιο καφέ άρχισε να λίωνει και έλιωσε όλο , τρεις μήνες μετά έκοψα το ξύδι και την ζάχαρη και είδα το κίτρινο σαρκόφυτο να ανήγει μετά από δυό εβδομάδες άνοιξαν και δυο φραγκάκια που είχα από το καφέ που είχαν πιάσει κοραλλίνη παντού για να καταλλάβεις .Σίγουρα το mb7 μπορεί και αυτό να έχει τέτοιες παρενέργειες αλλά δεν άλλαξα την δοσολογία τα τελευταία 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...υπαρχη καποιο θεμα πανω σε αυτην την μεθοδο αλεξ να ξεστραβωθω λιγο...για καλα τα προσθετα και η δοσομετρικη,αλλα του φτωχου η μεθοδος με ενδιαφερη,γιατι δεν εχω διαθεση να παντρευτω καποιο μαγαζι ουτε και να πουλησω το κορμι μου(μιλωντας για το μελλον παντα)....

Κωστα συγνωμη που τα ρωταω εδω....αμα θελετε βοηθεια για νερο πειτε μου,τεταρτη/πεμπτη εχω ρεπο....

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...υπαρχη καποιο θεμα πανω σε αυτην την μεθοδο αλεξ να ξεστραβωθω λιγο...για καλα τα προσθετα και η δοσομετρικη,αλλα του φτωχου η μεθοδος με ενδιαφερη,γιατι δεν εχω διαθεση να παντρευτω καποιο μαγαζι ουτε και να πουλησω το κορμι μου(μιλωντας για το μελλον παντα)....

Κωστα συγνωμη που τα ρωταω εδω....αμα θελετε βοηθεια για νερο πειτε μου,τεταρτη/πεμπτη εχω ρεπο....

Άγγελε ετοιμάζουμε κάτι...που θα φέρει πανικό και ενθουσιασμό...Το ΑΖ είναι το απόλυτο ενυδρειακό πόρταλ...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω Αλεξ...και το στηριζω,εδω εμαθα τα παντα...περιμενουμε λοιπον,γιατι για την ωρα ειμαι με λυσης diy,αυριο αν αλλαξουν τα πραγματα θα τα πουμε και διαφορετικα,αλλα τωρα σεμνα και ταπεινα....καταραμενο Joker!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω Αλεξ...και το στηριζω,εδω εμαθα τα παντα...περιμενουμε λοιπον,γιατι για την ωρα ειμαι με λυσης diy,αυριο αν αλλαξουν τα πραγματα θα τα πουμε και διαφορετικα,αλλα τωρα σεμνα και ταπεινα....καταραμενο Joker!

οταν το ελεγα εγω πιο πανω επεσες να με φας. :D :D .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειπα να ανοιξω καμια νεα θεση για κοραλακια. προστεθηκε λιγος νεκρος βραχος αναμεσα στα δυο νησια μιας και εκεινο το κενο δεν μου καθοταν καλα στο ματι.φαινεται λιγο παρατερος αλλα οταν ζωντανεψει πιστευω να δεσει με τον υπολοιοπο.

μερικες φωτο

dscn2593zg.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2594g.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2595cm.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2596f.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Οοο ναι...τωρα γεμισε λιγο ο χωρος....ωραια τον εβαλες,μολις στρωση θα ειναι μπομπα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μια νεα προσθηκη για κινηση και χρωμα.

dscn2600t.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2601.jpg

Uploaded with ImageShack.us

η γονιοπορα απο τοτε πο την πηγα σε σημειο με χαμηλη ροη πηρε τα πανω της.

dscn2602h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...