Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

Στάθη είναι και ανάλογα το κοράλλι...δεν συμπεριφέρονται όλα το ίδιο...

Η milepora πχ είναι κατεξοχήν ζωηρό κοράλλι..και 5 νιτρικά να έχεις πάλι θα πετάει πολύποδες σαν μαλλιά...

Έχει κάτι άλλα που και 0,? να έχεις πάλι δεν πετάνε πολύποδες..

Απλά έχει παρατηρηθεί οτι κοράλλια κοντά σε συνθήκες NSW έχουν καλύτερη ανάπτυξη και χρώμα...

Εγώ τα Zeo-Vit έτσι τα καταλαβαίνω...απο το αρρωστημένο χρώμα...

Αυτή η τεχνική με τα ζουμιά ανοίγει την όρεξη στα κοράλλια...αλλά μέχρι ένα σημείο αν το παρακάνεις την έβαψες...αν δεν την σεβαστείς την μέθοδο τα παίρνεις όλα στο χέρι.

Λογικό γιατί τα κοράλλια έχουν όρια.

Και τι διαφορά έχει το zeovit από τις άλλες μεθόδους;

Neozeo,ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλη εταιρία...ίδια υλικά...Ίσως οι γερμανοί επειδή έχουν πιο πολλά ζουμιά παρουσιάζουν κάτι πιο ολοκληρωμένο...έχεις δει ενυδρείο με sps που να ποτίζεται τακτικά με Zeo-spur?

Τα ξεχειλώνει....

Link to comment
Share on other sites

Ριξε πραμα στο κοραλι,να σε φτασει στο ταβανι σαν να λεμε;!

Kάπως έτσι...απλά έτσι και αρχίσεις με αυτές τις μεθόδους δεν έχει γυρισμό...

Το κοράλλι εξαρτάται στην κυριολεξία απο τα ζουμιά που ρίχνεις...

Link to comment
Share on other sites

Και τι διαφορά έχει το zeovit από τις άλλες μεθόδους;

Neozeo,ας πούμε.

Το Neozeo ειναι μια ποιο ελαφρια μορφη του zeovit.Αυτο που κανεις σε αυτη την μεθοδο ειναι να διατηρεις σε χαμηλα επιπεδα τα φωσφορικα σου αλλα οχι μηδενικα εν αντιθεση με το zeovit ( 0,04 ppm και κατω), νιτρικα (10 ppm και κατω)και προσθετεις τοσο ανθρακα ωστε να συντηρουνται τα βακτηρια στο συστημα σου.Προσθετεις βακτηρια για να ανανεωνεις τους πληθυσμους τους και ετσι μπορεις να πετυχεις την παραπανω ισορροπια.Το zeovit ειναι ποιο συγκεκριμενη μεθοδος.Θελει ζεολιθο και την καθημερινη αναδευση αυτου μεσα σε ριακτορα.Αναφερετε σε ποιο στεγνα συστηματα με μεγαλυτερο το ρισκο της αποτυχιας.Βεβαια οπως ειπε και ο Αλεχ ποιο πανω βγαζει στα κοραλια εξωπραγματικα χρωματα

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπερδευτηκα.τελικα παει κατι στραβα στα κοραλια μου η οχι?εγω μεχρι τωρα διαβαζω παντου πως τα sps θελουν νιτρικα φωσφορικα κοντα στο μηδεν και αυτο ειναι που προσπαθω να κανω.

χωρις καποια μεθοδο.απλα σταθερες παραμετροι και μπολικο φρεσκο νερακι θαλασσας καθε εβδομαδα.

χρειαζεται να ταιζω εξτρα τα κοραλλια?

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε το body building παιδια.Οτι παραφουσκωνει καταρρεει στα ξαφνικα χωρις να το καταλαβεις.................

Link to comment
Share on other sites

Στάθη και η Neo-zeo θέλει ζεόλιθο...και ανάδευση...Παρόμοιες είναι οι 2 απλά η ΚΖ έχει πιο πολλά μαγικά ματζούνια...

Φάγατε μεγάλο παπά όσοι ξεκινήσατε την μέθοδο χωρίς ζεόλιθο...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπερδευτηκα.τελικα παει κατι στραβα στα κοραλια μου η οχι?εγω μεχρι τωρα διαβαζω παντου πως τα sps θελουν νιτρικα φωσφορικα κοντα στο μηδεν και αυτο ειναι που προσπαθω να κανω.

Μια χαρα ειναι τα κοραλια σου εσενα,μην φοβασε τιποτα.Απλως επειδη τα ειδα πολυ καλα καλο ειναι να προσεξεις λιγο και τα παραπανω για να σου πηγαινουν παντα ετσι. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα κοραλια σου εσενα,μην φοβασε τιποτα.Απλως επειδη τα ειδα πολυ καλα καλο ειναι να προσεξεις λιγο και τα παραπανω για να σου πηγαινουν παντα ετσι. :bigemo_harabe_net-64:

ok Σταθη.γιατι αγχωθηκα λιγο.ευχαριστω για τις επεξηγησεις και την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

αμαν και ημουν στο τσακ.

Το ξερω..ετοιμα τα 'χεις...χαχαχαα!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Στάθη και η Neo-zeo θέλει ζεόλιθο...και ανάδευση...Παρόμοιες είναι οι 2 απλά η ΚΖ έχει πιο πολλά μαγικά ματζούνια...

Φάγατε μεγάλο παπά όσοι ξεκινήσατε την μέθοδο χωρίς ζεόλιθο...

:bigemo_harabe_net-53: Εχω ομως αλλη αποψη.Καλο ειναι να υπαρχει αλλα οχι απαραιτητα :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος..και η εξήγηση είναι στο βακτηριοπλανκτόν που διοχετεύει ο Ζεόλιθος στο ενυδρείο.

Τα κοράλλια τρέφονται απο αυτό όπως και το σύστημα.Η αναλογία του είναι πολύ μεγαλύτερη από ένα σύστημα που παίρνει μόνο ζουμιά όπως πχ βότκα..

Να σε πονηρέψω και λίγο.Αυτός που σας την έδειξε την μέθοδο...είχε ζεόλιθο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος..και η εξήγηση είναι στο βακτηριοπλανκτόν που διοχετεύει ο Ζεόλιθος στο ενυδρείο.

Τα κοράλλια τρέφονται απο αυτό όπως και το σύστημα.Η αναλογία του είναι πολύ μεγαλύτερη από ένα σύστημα που παίρνει μόνο ζουμιά όπως πχ βότκα..

Να σε πονηρέψω και λίγο.Αυτός που σας την έδειξε την μέθοδο...είχε ζεόλιθο ή όχι?

Το εφαγες το παιδι :bleh: :bleh: :bleh: :bleh: .Παντως εγω δεν ειχα ποτε και το εφερα εκει που ηθελα το ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω οτι δεν δουλεύει απλά δεν παίρνεις τα πλεονεκτήματα της μεθόδου όταν την δουλεύεις έτσι...και ούτε τα κοράλλια σου..

Είναι σαν να βάζεις βότκα/ξύδι/σιρόπι γλυκόζης...(να σου δώσω και μια συνταγή αν θέλεις να το φτιάχνεις μόνος σου.. μην δίνεις 17 ευρώ το μπουκαλάκι...)

Αν την έκανες σωστά την μέθοδο το ενυδρείο σου θα ήταν πολύ διαφορετικό τώρα...

Αν τις φερθείς σωστά αυτές τις μεθόδους δεν είναι να τις φοβάσαι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου δωσω για καμικαζι,να πανε τα φαρμακια κατω....μην το πληρωνεις 18 ευρω το σεικερ....αλεξ μπορεις αν δεν σου κανει κοπος να με κατατοποσεις στο τι γινετε με την βοτκα;;γιατι πρωτη φορα που το ειδα αυτο νομιζα οτι "ποτιζεις" τε ψαρια να ξεχασουν οτι τα εχεις στο σαλονι σου....:-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω οτι δεν δουλεύει απλά δεν παίρνεις τα πλεονεκτήματα της μεθόδου όταν την δουλεύεις έτσι...και ούτε τα κοράλλια σου..

Είναι σαν να βάζεις βότκα/ξύδι/σιρόπι γλυκόζης...(να σου δώσω και μια συνταγή αν θέλεις να το φτιάχνεις μόνος σου.. μην δίνεις 17 ευρώ το μπουκαλάκι...)

Αν την έκανες σωστά την μέθοδο το ενυδρείο σου θα ήταν πολύ διαφορετικό τώρα...

Αν τις φερθείς σωστά αυτές τις μεθόδους δεν είναι να τις φοβάσαι...

Τώρα αναφέρετε σωστά!

Οι δυο μέθοδοι είναι το ίδιο πράγμα.Αν δεν προσέξεις,τα κοράλλια τα πήρες στο χέρι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου δωσω για καμικαζι,να πανε τα φαρμακια κατω....μην το πληρωνεις 18 ευρω το σεικερ....αλεξ μπορεις αν δεν σου κανει κοπος να με κατατοποσεις στο τι γινετε με την βοτκα;;γιατι πρωτη φορα που το ειδα αυτο νομιζα οτι "ποτιζεις" τε ψαρια να ξεχασουν οτι τα εχεις στο σαλονι σου....:-Ρ

Χεχεχε Ακριδάκο φιλαράκο μου θα σου τα περιγράψω όσο πιο απλά γίνεται..

Τα θαλασσινά ενυδρεία περιέχουν βακτήρια τα οποία αναλαμβάνουν την εξουδετέρωση ΝΟ3/ΡΟ4.Αυτά όταν τα ποτίζεις με πηγή άνθρακα αναπτύσσονται ταχύτατα και μεταλλάσσονται..σαν τον Hulk ένα πράμα...Αυτά θέλουν ανακύκλωση και συστηματική προσθήκη γιαυτό τις αποκαλώ και βακτηριακές εντατικές μεθόδους...Τα βακτήρια που πεθαίνουν γίνονται βακτηριοπλανκτόν και καταναλόνονται απο τα κοράλλια...

Έτσι φτάνουμε σε επίπεδα ΝΟ3/ΡΟ4 που δεν ανιχνεύονται με τα τέστ που χρησιμοποιούμε

(Φυσικά κατά την γνώμη μου ούτε κάν αγγίζουν τα μηδενικά επίπεδα που υπάρχουν στον κοραλιογενή ύφαλο αλλά είναι κοντά πιστεύω)

Το αποτέλεσμα είναι να πέρνουμε χρώμα και ανάπτυξη...Τέτοια πράγματα δηλαδή...

sonny-detail-600.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ εγω που αλλαζω νερο τακτικα και μεγαλες ποσοτητες και εχω (στα τεστ) 0 φωσφορικα και 2 νιτρικα παιζει να δω εντονα χρωματα στα κοραλλια?

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα αλλά όχι αυτό...Αυτά τα ενυδρεία κάνουν πρωταθλητισμό ή body building όπως λέει και ο Δίας...

IWAN-Deep.jpg

Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα όπως πχ αυτά που κάνουν οι Ιταλοί με τις ορμόνες...

000_0005.jpg

100_0180.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

βασικα λεω να το παω με φυσικο τροπο και οσο μεγαλωσουν και οτι χρωμα βγαλουν.

τι μπορω να ταισω τα κοραλλια μου?

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που η συζήτηση αγριεύει, και πάει σε σκοτεινά :ph34r: και άγνωστα για πολλούς από εμάς θέματα του reef και των SPS όπως το papone των Ιταλών που ανάφερε και ο Alex...

Link to comment
Share on other sites

βασικα λεω να το παω με φυσικο τροπο και οσο μεγαλωσουν και οτι χρωμα βγαλουν.

τι μπορω να ταισω τα κοραλλια μου?

Δεν χρειάζονται τάισμα γιατί τρέφονται με τα περιττώματα των ψαριών.Βέβαια παίζουν πολλές τροφές στο εμπόριο που υπόσχονται διάφορα...Προσωπικά δεν νομίζω οτι τα SPS έχουν την δυνατότητα να φάνε τροφή και το μόνο που γίνεται είναι να καταναλώνουν συστατικά διάφορα απο την στήλη νερού με άλλο τρόπο.

Σε συνθήκες που τα ΝΟ3/ΡΟ4 είναι μη ανιχνεύσιμα καλό είναι να ρίχνουμε αμινοξέα και βιταμίνες...Αυτά βοηθάνε πολύ την κατάσταση.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...