Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

πολυ ομορφα ολα κωστ με τις εξαιρεσεις που ανεφερες βεβαια.

την ξενια εκει δεξια κατω προσεχε την γιατι θα επεκταθει παντου χωρις να το καταλαβεις και θα πνιξει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σαι καλα Κωστα.για τις απταιζιες ελπιζω σε καλυτερες μερες.

για την ξενια εχεις δικιο και την παρακολουθω.ειναι σε δυο ξεχωριστα βραχακια.αν χρειαστει εξω.

Link to comment
Share on other sites

αν και ξεχωριστα βραχακια,να μην ακουμπανε καθολου στα βραχια του νησιου.ειναι διαολοι σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα και μπραβο για το ενυδρειο σου!σου ευχομαι τα καλυτερα και μην σκας για τις απταισιες εγω ειχα γυρω στις 25!και τωρα μονο 2 χαρη σε μια πεταλουδα chelmon αργησε λιγο να παρει μπρος αλλα πηρε για τα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε θελει πολυ δουλεια ακομα για να πεσουν τα σαγονια. :D :D .συνεχιζουμε σεμνα και ταπεινα που ελεγε και καποιος.... :bigemo_harabe_net-101: :bigemo_harabe_net-101:

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοια σεμνα και ταπεινα μου την δινουνε....δεν λεω να το ριξεις στον χορο...αλλα το reefακι σου πεταει απ οτι βλεπω.....τωρα τωρα ανεβαζω βιντεο με το δικο μμ.......σου 'ρχετε :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοια σεμνα και ταπεινα μου την δινουνε....δεν λεω να το ριξεις στον χορο...αλλα το reefακι σου πεταει απ οτι βλεπω.....τωρα τωρα ανεβαζω βιντεο με το δικο μμ.......σου 'ρχετε :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

:hysterical: :hysterical: .Αγγελε δεν υπαρχεις ρε φιλε.να σαι παντα καλα.

για παμε το βιντεακι.αναμενω.

αν και πρεπει να σου κανω μια καταδρομικη για καφε.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

οντως πρεπει.....κατσε γιατι με καθυστερει το youtube...τωρα που ειπα να ασχοληθω,αυτο δεν θελει!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Κώστα μπράβο, και high definition αμα λάχει να ούμε...

να σαι καλα Στελιο.

κατσε καλα.ηταν να μην παρει μπρος το εργαλειο :D :D .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ενα πιο καθαρο βιντεακι αυτη τη φορα(η αναλυση ειναι και καλυτερη με το πρωτο εικονιδιακι στη μπαρα κατω δεξια) .τις απταιζιες καντε πως δεν τις βλεπεται.

Μαγεια...Απλα.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσε!

Βαδίζεις σε καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα Μαικ.ελπιζω καποια στιγμη να φτασει σε ενα καλο επιπεδο.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο.Φαινεται πως το νερο σου δεν εχει θρεπτικα,απο τους πολυποδες των κοραλιων....Προσοχη μονο μην σου στεγνωσει το συστημα :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο.Φαινεται πως το νερο σου δεν εχει θρεπτικα,απο τους πολυποδες των κοραλιων....Προσοχη μονο μην σου στεγνωσει το συστημα :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω.μου το εξηγεις λιγο αυτο μιας και αρχαριος δεν το καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.μου το εξηγεις λιγο αυτο μιας και αρχαριος δεν το καταλαβα?

Οταν βλεπεις ενα κοραλλι με μεγαλους πολυποδες κατι τρεχει.Αυτο που τρεχει λοιπον ειναι οτι λογω του οτι αποβαλει ζωοξανθελλη ‘’πειναει’’ και προσπαθει να συλλεξει οτι μπορει απο την στηλη του νερου.Αυτο αν συμβαινει κατα την διαρκεια της ημερας, την νυχτα ειναι φυσιολογικο να γινετε κατι τετοιο.Η φωτοσυνθεση δεν γινεται στους πολυποδες αλλα στον ιστο του κοραλλιου,εκει δηλαδη που φιλοξενειτε η ζωοξανθελλη.Αυτο το φαινομενο το βλεπεις εντονα σε συστηματα που τρεχουν με zeovit.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωστας ομως Σταθη εχει δοσομετρικες,δεν σημαινει οτι προμυθευει οτι χρειαζωντε για να "τραφουν";;υπαρχει περιπτωση να διμιουργειτε απο κατι αλλο,πχ λιγο φωτισμο,αδυναμο "ρευμα",λαθος σημειο τοποθετησεις;;;;

Κωστα σορρυ που ρωταω στο θεμα σου.....και εγω ειμαι αρχαριος ομως :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Οι δοσομετρικες κανουν αλλο πραγμα απο αυτο που λεω.Με αλλα λογια τα κοραλια θελουν και NO3 αλλα και PO4 σε αναλογια για να αναπτυχθουν σωστα.Ο φωτισμος παλι ειναι αλλο κεφαλαιο(Το Κεφαλαιο) και χωρις αυτον (στα σκληρα ιδιαιτερα) απλα δεν μιλαμε για τιποτα απο τα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Στάθη είναι και ανάλογα το κοράλλι...δεν συμπεριφέρονται όλα το ίδιο...

Η milepora πχ είναι κατεξοχήν ζωηρό κοράλλι..και 5 νιτρικά να έχεις πάλι θα πετάει πολύποδες σαν μαλλιά...

Έχει κάτι άλλα που και 0,? να έχεις πάλι δεν πετάνε πολύποδες..

Απλά έχει παρατηρηθεί οτι κοράλλια κοντά σε συνθήκες NSW έχουν καλύτερη ανάπτυξη και χρώμα...

Εγώ τα Zeo-Vit έτσι τα καταλαβαίνω...απο το αρρωστημένο χρώμα...

Αυτή η τεχνική με τα ζουμιά ανοίγει την όρεξη στα κοράλλια...αλλά μέχρι ένα σημείο αν το παρακάνεις την έβαψες...αν δεν την σεβαστείς την μέθοδο τα παίρνεις όλα στο χέρι.

Λογικό γιατί τα κοράλλια έχουν όρια.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη είναι και ανάλογα το κοράλλι...δεν συμπεριφέρονται όλα το ίδιο...

Η milepora πχ είναι κατεξοχήν ζωηρό κοράλλι..και 5 νιτρικά να έχεις πάλι θα πετάει πολύποδες σαν μαλλιά...

Έχει κάτι άλλα που και 0,? να έχεις πάλι δεν πετάνε πολύποδες..

Απλά έχει παρατηρηθεί οτι κοράλλια κοντά σε συνθήκες NSW έχουν καλύτερη ανάπτυξη και χρώμα...

Εγώ τα Zeo-Vit έτσι τα καταλαβαίνω...απο το αρρωστημένο χρώμα...

Αυτή η τεχνική με τα ζουμιά ανοίγει την όρεξη στα κοράλλια...αλλά μέχρι ένα σημείο αν το παρακάνεις την έβαψες...αν δεν την σεβαστείς την μέθοδο τα παίρνεις όλα στο χέρι.

Λογικό γιατί τα κοράλλια έχουν όρια.

Δεν λεω κατι διαφορετικο Αλεχ απο αυτο που λες :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...