Jump to content

120 λίτρα A.calvus


DeLk

Recommended Posts

Μια χαρα βλέπω τις μικρές αρχέγονες φατσες των κάλβων σου.....να τους χαίρεσαι!!!

Αυριο τάισε ελεύθερα......και καλύτερα βούτα το χερι σου μεσα στο νερό και ασε τα flakes.

Όσο για φίλτρο Fluval 305 ή eheim 2217.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά πανέμορφα ζωντανά.

Στα φίλτρα που σου πρότεινε ο PRINCE, θα συμπληρώσω της tetratec το ex700.

Κάνε την αναζήτησή σου κι εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο δυνατά φίλτρα? :huh: Εγώ σκεφτόμουν για Fluval 205, δεν αρκεί εε? Τέλος πάντων, θα ψάξω και για αυτό που πρότεινε ο Απόστολος.... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο δυνατά φίλτρα? :huh: Εγώ σκεφτόμουν για Fluval 205, δεν αρκεί εε? Τέλος πάντων, θα ψάξω και για αυτό που πρότεινε ο Απόστολος.... :)

Εχεις δικιο παρασύρθηκα.....μετα θυμήθηκα οτι ειναι 120λίτρα το ενυδρείο.... :bigemo_harabe_net-82:

Μια χαρα δουλεια θα σου κάνει και το 205 απλα να ξερεις πως παίρνοντας κάποιο μεγαλύτερο φίλτρο, ισως σου φανει χρήσιμο και στο μέλλον......μπορει πχ καποια στιγμη να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα ατιμα.Εχουν ενα παραξενο στυλ καβγαδισματος,Εγω δεν τα εχω δει ποτε να τσακωνονται στομα στομα,αλλα πλαγια.Μην σε προβληματιζει για το ανοιχτο χρωμα τους,οταν χαλαρωσουν,θα γινουν κατραμι μαυρα :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο παρασύρθηκα.....μετα θυμήθηκα οτι ειναι 120λίτρα το ενυδρείο.... :bigemo_harabe_net-82:

Μια χαρα δουλεια θα σου κάνει και το 205 απλα να ξερεις πως παίρνοντας κάποιο μεγαλύτερο φίλτρο, ισως σου φανει χρήσιμο και στο μέλλον......μπορει πχ καποια στιγμη να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο....

Δύσκολα θα πάρω άλλο ενυδρείο, δεν υπάρχει χώρος ούτε για ( 2ο :D ) 60άρι που θέλω να στήσω.... Αλλά και πάλι, αν πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο, θα κάνω τα πάντα για να μείνει το 120άρι σε λειτουργία, για να βάλω σε πιο μεγάλο labido-demasoni-acei :D

Μια χαρα ειναι τα ατιμα.Εχουν ενα παραξενο στυλ καβγαδισματος,Εγω δεν τα εχω δει ποτε να τσακωνονται στομα στομα,αλλα πλαγια.Μην σε προβληματιζει για το ανοιχτο χρωμα τους,οταν χαλαρωσουν,θα γινουν κατραμι μαυρα :)

Ξέρεις τι έχω παρατηρήσει? Ότι ο πιο μαύρος ( που είναι ο πιο μεγάλος και είναι ΤΕΛΕΙΩΣ μαύρος ) δεν έχει βγει ποτέ από τις πέτρες, αλλά προστατεύει την περιοχή του κάτω από αυτές... Καημό το έχω να τον δω έξω... :)

Link to comment
Share on other sites

Κατσε βρε,τωρα ηρθαν και θελεις να σουλατσαρουν? :D

Link to comment
Share on other sites

χαλια χαλια το ενυδρειο και τα ψαρια σου :P :P :P .....αντε με το καλο να σου βγει και κανα ζευγαρι....

Υ.Σ:Δυστυχως πρεπει να σου πω οτι οι καλβοι βγηκαν απο τη λιστα μου λογω οτι κρυβονται και αυτα ολη την ωρα :P

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και το 205 θα κάνει μιά χαρά δουλειά, απλά με μεγαλύτερο φίλτρο έχεις πολλά άλλα οφέλη, όπως την μεγαλύτερη χωρητικότητα κάδου.

Εγώ έχω στο ένα μου εξηντάρι το tetratec ex600 και με μιά μικρή ρύθμιση της ροής, όλα πάνε καλά.

Γενικά, αν σε παίρνει οικονομικά γνώμη μου είναι να πάρεις ένα λίγο μεγαλύτερο φίλτρο. Όπως είπε και ο Prince, θα σου μείνει για μελλοντική χρήση.

Σε ότι αφορά τα ψάρια, δώστους χρόνο... Σιγά σιγά θα εγκλιματιστούν και θα δεις συμπεριφορές.

Καλή συνέχεια Νίκο

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάρω το 205, σε 1 βδομάδα το παραγγέλνω, αν πάω σε μεγαλύτερο, πχ 305 ( το προτιμώ ) επειδή θα το πάρω από petcumulus ( δεν πιστεύω να θεωρηθεί διαφήμιση :) ) το εν λόγω κατάστημα δεν να έχει το 305, και δεν θέλω eheim... άσε που θα αργήσω να το πάρω κιόλας... Όπως προείπα, οι κάλβοι δεν θα ήθελα να αλλάξουν ενυδρείο, και σκοπεύω να τους κρατήσω καιρό ( μέχρι να γεννήσουν ) , οπότε και μεγαλύτερο φίλτρο να πάρω δεν θα χρησιμοποιηθεί σε άλλο ενυδρείο ;) Γενικά θα ήθελα να μείνω στα fluval, πιστεύω είναι καλύτερα... :)

ΥΓ. Θα το ψάξω λίγο, και αν βρω το 305 σε καλή τιμή, θα πάρω εκείνο! :)

ΥΓ2. Απλά ανέφερα αυτό με τον μαύρο κάλβο, επειδή μου είχατε πει ότι ο πιο μαύρος θα είναι μάλλον και αρχηγός, και αυτός θα σουλατσάρει έξω! Αυτό με παραξένεψε! ;)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ευτυχισμένος! Τάισα πριν λίγα λεπτά, και όοοοολοι βγήκαν έξω να τσιμπήσουν! Ένας από αυτούς ( ίσως και ο μικρότερος απ' όλους! ) ήταν ο μόνος που ήταν συνεχώς μαύρος ενώ οι άλλοι δεν ήταν!... Παρ' όλα αυτά, έφαγε το ξύλο του από 2! Αυτά για σήμερα... Ήθελα να το βιντεοσκοπήσω, αλλά σκέφτηκα μήπως και δεν φάνε, οπότε δεν... :)

ΥΓ. Να ταΐσω και το απόγευμα, σωστά? :D

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ευτυχισμένος! Τάισα πριν λίγα λεπτά, και όοοοολοι βγήκαν έξω να τσιμπήσουν! Ένας από αυτούς ( ίσως και ο μικρότερος απ' όλους! ) ήταν ο μόνος που ήταν συνεχώς μαύρος ενώ οι άλλοι δεν ήταν!... Παρ' όλα αυτά, έφαγε το ξύλο του από 2! Αυτά για σήμερα... Ήθελα να το βιντεοσκοπήσω, αλλά σκέφτηκα μήπως και δεν φάνε, οπότε δεν... :)

ΥΓ. Να ταΐσω και το απόγευμα, σωστά? :D

Αφου δεν κρατιεσαι,ταισετα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

νικοοοοο δεν ειναι twitter για να γραφεις καθε λεπτο τι κανουν τα ψαρια σου

Link to comment
Share on other sites

νικοοοοο δεν ειναι twitter για να γραφεις καθε λεπτο τι κανουν τα ψαρια σου

ασ'τον να ξεσπάσει :bigemo_harabe_net-74:

τα περίμενε πως και πως...

Link to comment
Share on other sites

νικοοοοο δεν ειναι twitter για να γραφεις καθε λεπτο τι κανουν τα ψαρια σου

χαχαχαχαχαχχα!!!!θεος!!! :D

αφου το παιδι χαίρεται..ασ'τον να το μοιραστεί!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση ο αρχηγός, που πλακώνει όλα τα υπόλοιπα, να είναι και ο πιο άχρωμος??? :huh: Να σημειώσω ότι είναι ο ένας από τους 2 πιο μεγάλους!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση ο αρχηγός, που πλακώνει όλα τα υπόλοιπα, να είναι και ο πιο άχρωμος??? :huh: Να σημειώσω ότι είναι ο ένας από τους 2 πιο μεγάλους!

Δεν ειναι αγχρωμος,αναλογα με την διαθεση τους ανοιγουν η σκουρενουν.Σιγα σιγα ολα θα ειναι σκουρα μαυρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αγχρωμος,αναλογα με την διαθεση τους ανοιγουν η σκουρενουν.Σιγα σιγα ολα θα ειναι σκουρα μαυρα.

:)

Το ξέρω ότι δεν είναι άχρωμος, απλά δεν έχει καθόλου μαύρο ακόμα... οι 4 μικροί έχουν σχεδόν συνέχεια μαύρα χρώματα, ενώ οι άλλοι 2 δεν τους έχω δει ακόμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά...

το κοχύλι νομίζω δεν ταιριάζει και χαλάει λίγo το aquascape

αν δεν τους είναι απαραίτητο (και λόγω της νεαρής ηλικίας τους) θα το έβγαζα

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά...

το κοχύλι νομίζω δεν ταιριάζει και χαλάει λίγo το aquascape

αν δεν τους είναι απαραίτητο (και λόγω της νεαρής ηλικίας τους) θα το έβγαζα

Λες εε? Εμένα προσωπικά δεν με χαλάει, θα το βγάλω και θα παραθέσω φώτο να δείτε αργότερα..

Τώρα είναι ώρα για μπάνιοοο! :D

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το κοχύλι, και πρόσθεσα πέτρες στο αριστερό νταμάρι! Για δείτε!!!!

dscn2520a.jpg

ΥΓ. Χάρηκα πολύ που όταν έκανα τις αλλαγές στο ενυδρείο, τα ψάρια δεν ήταν κρυμμένα, αλλά στη γωνία που είναι πάνταα! :D

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα και πάλι μια χαρά ειναι το ενυδρείο......τωρα ομως ειναι καιρός να αφήσεις τα ψαρια στην ησυχία τους..........τερμα οι αλλαγες στη διακόσμηση....οχι χερια μεσα στο ενυδρείο....μονο για τάισμα......

Στο κατω κατω οταν εσυ ξαπλώνεις αυτά δεν ερχονται να σου τραβάνε τα μαξιλάρια και να σου αλλάζουν σεντόνια και να μπαινοβγαίνουν στο χώρο σου οταν εσυ θες να χαλαρώσεις.... :P:D

Καταλάβαινω τον ενθουσιασμό σου να είσαι σίγουρος, αλλά ειλκρινά πρεπει να τα αφήσεις στην ησυχία τους......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...