Jump to content

Αλχημεία Παρασκευής Χημικών


Aiolos

Recommended Posts

Εξαιρετική δουλεία εδώ στο θαλασσινό, είμαι σίγουρος πως βοηθάτε πολύ κόσμο που ασχολείται με το θαλασσινό ενυδρείο.

Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Θα ακούσετε διάφορα για προσθήκη αμινοξέων στο Μαγνήσιο το δοκίμασα 20 μέρες σχεδόν με αυτά της Fauna MinS ...μην το επιχειρήσετε μου προκάλεσε προβλήματα στην διατήρηση της χημείας του ενυδρείου...το μπουκάλι γέμισε ίζημα και έπιασε γλίτσα...δεν κάνει...Μόλις το αντικατέστησα...

Γράφω Χ με κεφαλαίο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.διαβαζα τις οδηγιες τις fauna marin για την παρασκευη των υλικων και ανεφερε οτι η ιωδινη μπαινει στο διαλυμμα του kh και οχι στο μαγνησιο.ισχυει κατι τετοιο μιας και εγω οπως διαβαζω στο αρθρο πιο πανω εχω σκοπο να το βαλω στο μαγνησιο.

http://www.google.gr...g1P1EgmMuISzFRQ

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Ναι η εταιρία τις έχει αλλάξει 2-3 φορές μέχρι τώρα...

Μετά από ώριμη σκέψη και ψυχρή λογική αποφάσισα να εισάγω στο θέμα την δικιά μου εκδοχή για 2 λόγους.

Το διάλυμα του μαγνησίου είναι πιο σταθερό σε σχέση με την σόδα οπότε είναι και πιο σοφό να μπαίνει εκεί το ιώδιο.

Μετά απο πολλές τούμπες που παρατήρησα απο χομπίστες που εφάρμοζαν την χρήση του ιωδίου στη σόδα...το ιώδιο είναι αρκετά επικίνδυνο όταν ξεπεράσει το επιτρεπτά επίπεδα και η κατανάλωση της σόδας είναι η μεγαλύτερη...οπότε περισσότερο ιώδιο.

Γενικά καλό και σοφό είναι ότι δεν μετράμε δεν το ρίχνουμε...άλλο που ρίχνουμε μια μικρή ποσότητα ιχνοστοιχείων στα χημικά κανονικά οι τακτικές αλλαγές νερού μας καλύπτουν με το παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω παρατηρήσει το εξής και θα ήθελα να το συζητήσουμε....

Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα ασβέστιο από την ελληνική αγορά στις αναλογίες διάλυσης που αναφέρονται στο άρθρο και είχα βρει την σωστή δοσολογία για να έχω στο ενυδρείο μου τα επιθυμητά ποσοστά ασβεστίου.

Αγόρασα όμως ασβέστιο από την aquaristic και ακολούθησα τις ίδιες αναλογίες διάλυσης αλλά και δοσολογίας με την περισταλτική.

Το αποτέλεσμα όμως ήταν να έχω αυξημένα ποσοστά ασβεστίου στο ενυδρείο, και συμπεραίνω ότι αυτό της aquaristic πέρα του ότι είναι καλύτερο σαν υλικό, πρέπει να είναι και πιο δυνατό.

Αυτό βαίβαια δεν είναι πρόβλημα, το πρόβλημα είναι κατά πόσο αυτές οι "χύμα" σκόνες είναι σταθερές τόσο από κατασκευαστή σε κατασκευαστή αλλά και από παρτίδα σε παρτίδα.

Δεν σας κρύβω πως το σκέφτομαι σοβαρά να το γυρίσω στις επώνυμες συσκευασίες για να μην ψάχνομε με δοσολογίες κάθε φορά.

Τουλάχιστον εκεί (θεωρητικά) θα υπάρχει σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα.εχω ακουσει και σε επωνυμα να υπαρχει διαφορα απο παρτιδα σε παρτιδα,οποτε...

σιγουρα παιζει ρολο η καθαροτητα του μειγματος,και για να πω απο τοτε που ξεκινησα τις σκονες απο ακουαριστικ,δεν τις αλλαζω,και ας ειναι χυμα και καλα..

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν μια σχετική σταθερότητα ναι συμφωνώ... άλλωστε συμφέρουν οικονομικα

Link to comment
Share on other sites

ε ναι ρε συ αιολε....δηλ σιγα την καταναλωση....οι σκονες που αγορασα πριν 2 χρονο ακομη εχω.θεωρητικα παιζεται να βγαλω και αυτη τη χρονια.τι να λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση για το μαγνησιο.Οι αναλογιες αφορουν τις σκονες απο ολες τις εταιριες?Το ρωτω αυτο γιατι η preis δινει διαφορετικη αραιωση

Link to comment
Share on other sites

Στάθη χρόνια σου πολλά!

Οι αναλογίες για την προετοιμασία που έχουμε σημειώσει με τον Αίολο αφορούν φαρμακευτικές σκόνες χύμα.Φυσικά αν τα χημικά αυτά προορίζονται για ενυδρειακή χρήση συστήνω να προετοιμαστούν σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με την μέθοδο.

Θέλω να παραγγείλω τα αλάτια της Fauna Marin για την Balling.

Από ότι βλέπω στο Petcumulus,έχει μόνο το Magnesium Sulfate-Heptahydrate.Δεν έχει το Magnesium Chloride-Hexahydrate.

Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω,βάζω το ένα μόνο η παραγγέλνω από αλλού το Magnesium Chloride.

Αν το πάρω σε χύμα θα έχω κανένα θέμα;

Link to comment
Share on other sites

βρε ολα χυμα παρτα.

Link to comment
Share on other sites

βρε ολα χυμα παρτα.

Το σκέφτηκα και για χύμα.

Μπορώ να πάρω τα αλάτια χύμα και να πάρω τα ιχνοστοιχεία της Fauna Marin.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οτι κανω εγω.

Link to comment
Share on other sites

τα ζουμια απο κουμουλους και τις σκονες απο ακουαριστικ.

Link to comment
Share on other sites

τα ζουμια απο κουμουλους και τις σκονες απο ακουαριστικ.

Δεν έρχονται λίγο ακριβά τα μεταφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω μονο σκονες απο ακουαριστικ παιρνω κ ειναι απιστευτης καθαροτητας... ζουμια δε βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να σας ακολουθήσω!

Μόλις παρηγγηλα τα ιχνοστοιχεία με κάτι άλλα πραγματάκια.

Τα αλάτια από το aquaristik.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Λέω να σας ακολουθήσω!

Μόλις παρηγγηλα τα ιχνοστοιχεία με κάτι άλλα πραγματάκια.

Τα αλάτια από το aquaristik.

:bigemo_harabe_net-64:

Ξέχασα να σας ρωτήσω!

Εσείς που παίρνετε χύμα αλάτια και ειδικά από το aquaristik,με ποια δοσολογία κάνετε την ανάμειξη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...