Jump to content

Αλχημεία Παρασκευής Χημικών


Aiolos

Recommended Posts

Και τα υλικα της WaterWaves ειναι πολυ καλα.Διαλυονται τελεια.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν φερνουν και τα μαγνησια για εχουμε ολο το πακετο

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

το χλωριουχο μαγνησιο παντα για καποιον λογο ηταν και πιο ακριβο αλλα και πιο δυσκολο για να βρεις.

η δοσολογια ειναι αυτη της ελαφριας μεθοδου.εννοειται πως βαζεις και θειικο μαγνησιο μαζι με το χλωριουχο.

Link to comment
Share on other sites

το χλωριουχο μαγνησιο παντα για καποιον λογο ηταν και πιο ακριβο αλλα και πιο δυσκολο για να βρεις.

η δοσολογια ειναι αυτη της ελαφριας μεθοδου.εννοειται πως βαζεις και θειικο μαγνησιο μαζι με το χλωριουχο.

Οι ίδιες αναλογίες που αναφέρονται στο θέμα Alchemy,με τις Fauna;

Link to comment
Share on other sites

Όχι όπως γράφουμε και στο αρθράκι είναι η μέθοδος μεταξύ Fauna balling light/Randy`s 2 part...με τα ιχνοστοιχεία της fauna marin και σκόνες...κατά τη γνώμη μου είναι η πιο σωστή προσέγγιση...

Όσοι την εφαρμόζουν δεν έχουν παράπονο...κάθε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πόσα γραμμάρια πρέπει να βάλω από κάθε αλάτι! :waaa:

Link to comment
Share on other sites

γιατι βαφτισες τις σκονες ''αλατια''...?

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο το κατέβασες?

Τα γράφει όλα αναλυτικότατα...διάβασε το προσεκτικά και μετά αν δεν καταλάβεις κάτι εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

γιατι βαφτισες τις σκονες ''αλατια''...?

Από το Balling Salts. :D

Το αρχείο το κατέβασες?

Τα γράφει όλα αναλυτικότατα...διάβασε το προσεκτικά και μετά αν δεν καταλάβεις κάτι εδώ είμαστε.

Το έχω κατεβάσει το αρχείο και μάλιστα το έχω κάνει και εκτύπωση.

Άρα οι αναλογίες στις σκόνες που αναφέρονται είναι ίδιες!

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση.

Οι σκόνη από το aquaristik για το ΚΗ,θέλει ψήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι σοδες που κυκλοφορουν τις ψηνεις αν θελεις για το θεμα πεχα.εγω δεν ασχοληθηκα ποτε μου να καταω να ψηνω.τουλαχιστον οχι σκονες...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλοι την παρέα έχω 2 απορίες σχετικά με την μέθοδο όσο αφορά το ασβέστιο έχω κάνη αγορά από την εταιρία e.s.v χλωριούχο ασβέστιο και είναι άνυδρο έχω ακολουθήσει της οδηγίες του 1νος λιτρου,300γρ.ασβεστιο η απορία μου είναι παίζει ρόλο άμα είναι Anhydrous η Dihydrate?και η άλλη μου απορία είναι το μίγμα που έκανα το νερό δείχνει λίγο θολό( δηλώνω άσχετος στο υλικό πάνω) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!E.S.V.-Calcium-Chloride-800-g-99.jpg

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσιολογικό είναι να είναι θολό και κίτρινο...

Και άνυδρο και ένυδρο ασβέστιο κάνει απλά το ένυδρο λόγο μεγαλύτερης καυστικότητας προκαλεί μεγαλύτερη εξάτμιση στο ενυδρείο.Η χρησιμοποίηση των διαλυμάτων συνιστά και χρήση αυτόματης αναπλήρωσης νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Εδω και καιρο χρησιμοποιω ως προσθετα για Ca και Mg τα ζουμια της Red Sea Reed Foundation. Επειδη ομως τα κοραλλια μεγαλωνουν, κι οι απαιτησεις τους μεγάλωσαν... Το ενα μπουκαλακι των 500ml δεν μου φτανει για 2-2.5 μηνες και κοστιζει στο 20αρικο!

Εδω ερχεται ο ανοιχτοχερης φιλος μου Bababrilios! Μου εδωσε ενα κουβαδακι με Calcium Bio-Power της Aqualight (http://www.aquapro2000.de/en/Additives-and-Supplements/Trace-Elements/Aqua-Light-Supplements/Aqua-Light-Calcium-Bio-Power-1000ml::8911.html)

Εψαξα οδηγιες, και αν και ειναι στα γερμανικα, καταλαβα οτι λεει να προσθετεις 28γρ για 380 λιτρα ενυδρειο κι αυτο ανεβαζει 35ppm το ασβεστιο.

Επειδη ομως θελω να το βαλω σε περισταλτικη, διαβασα το pdf και ηθελα να ρωτησω το εξης.

Ακολουθω κι εγω την ιδια διαδικασια? 300γρ σκονη σε 1 λιτρο νερο Α.Ο, και για μια βδομαδα ριχνω καθημερινα κάποια ml απο το διαλυμα να δω πως επηρεαζει το Ca μεχρι να σταθεροποιηθει εκει που το θελω? Επειδη μου φαινεται ΥΠΕΡ δοσολογια, γιαυτο φοβαμαι! Θεωρητικα θα πρεπει να ριχνω πολυ λιγα ml τη μερα?

Πως να κινηθω?

Link to comment
Share on other sites

Κανε φίλο να δεις καλο... :)

Συνηθως κ κανονικα δεν θα έπρεπε να το πας οπως λεει η δοσολογια του κατασκευαστή?

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστης λεει να προσθετεις 2 φορες την εβδομαδα 28γρ για 380 λιτρα ενυδρειο κι αυτο ανεβαζει 35ppm το ασβεστιο. Αλλα εγω θελω να το βαλω σε δοσομετρικη. Και τα 300γρ σε ενα λιτρο νερο μου φαινονται αδυαλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ δεν ξέρω που θα βρω!

2 φορές έκανα παραγγελία μαζί με άλλα πράγματα,αυτό ήταν σε έλλειψη.

http://www.aquazone.gr/forums/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/bigemo_harabe_net-86.gif

Ποιο τεστ ακριβώς θέλεις;θα στο βρω πιστεύω! :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω γερασει και με τα μαθηματικα παντα ειχα θεμα,εχω λιγο μπερδευτει καθως ηρθε η ωρα να φτιαξω νεο μειγμα για μαγνησιο....αλτσχαιμερ επισης παιζει δυνατα.

χρησιμοποιω τα μπετονακια της φαουνα.5 λιτρα ειναι νομιζω..

ποση ποσοτητα θεεικο και ποση χλωριουχο βαζω..?αμυδρα νομιζω οτι θυμαμαι 1750 γραμ χλωριουχο και 250 θεεικο αλλα ειναι αυτα..???? :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Στο pdf αρχειο που ειναι στην πρωτη σελιδα γραφει οτι για

Για ένα λίτρο διαλύματος:

200 γρ Magnesium chloride – hexahydrate

50 γρ. Magnesium sulfate – heptahydrate

Οποτε για 5 λιτρα ειναι

1000γρ. chloride

250γρ. sulfate

Απλα περιμενε για καποιον που ηδη ακολουθει τις οδηγιες... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες βρε βαλ,αλλα η μεθοδος για το μαγνησιο, λεει 2 κιλα σκονη σε 5 λιτρα.....αυτο ειναι που με εχει μπερδεψει ρε φιλε..!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες σκόνες? μέχρι τώρα πως το έκανες?

Αλλά και έτσι να το κάνεις όπως λέει δεν είναι λάθος, απλά θα είναι πιο δυνατό σαν διάλυμα και θα πρέπει η δόση να είναι πιο μειωμένη.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αλτσαχαιμερ,εσεις ξεχνατε...???

τι λεει η μεθοδος Light ρε παιδια....??

για 5λιτρα διαλυματα

500 γραμ κεχα και απο 2000 γραμ σε χλωριουχο ασβεστιο και σε χλωριουχο μαγνησιο.

αυτα ειπε και ο νερβας στο σεμιναριο αυτα εφαρμοζα μεχρι τωρα.

αυτο το 200 γραμ στο λιτρο κλπ...εσεις που τα βρηκατε?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες σκόνες? μέχρι τώρα πως το έκανες?

Αλλά και έτσι να το κάνεις όπως λέει δεν είναι λάθος, απλά θα είναι πιο δυνατό σαν διάλυμα και θα πρέπει η δόση να είναι πιο μειωμένη.

Οντως ετσι ειναι...απλα βγηκαν οι οδηγιες για να υπαρχει ενας κοινος μπουσουλας....Εγω ξεκιναω δειλα να αφηνω τα ζουμια απο Red Sea και "πηρα" ασβεστιο απο Aqualight (thank you Bababriliant" πωπωπω! Ωραιο nickname σου βρηκα!) και αντι για 300γρ, διελυσα 100γρ για να δω πως δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...