Jump to content

Αλχημεία Παρασκευής Χημικών


Aiolos

Recommended Posts

Το θέμα σου Κώστα δεν είναι τι λέει εδω και τι λέει εκει. Αλλα ποιο εσυ έκανες την τελευταία φορά.

Αν κανεις διάλυμα διαφορετικής πυκνότητας θα έχεις πρόβλημα με την δοσολογία σου.

Γνώμη μου είναι οοοοοποιο και να αποφασίσεις να κανεις να το παρακολουθήσεις καθημερινά για να μην έχουμε κολοτουμπες. Και να το γράψεις με μαρκαδορο πάνω στο μπιτονι. Τάδε μάρκα τάδε στοιχεία τόση ποσότητα σε τόσο νερο.

Το κεχα όμως γιατι το μπερδεύεις με το μαγνήσιο;

Link to comment
Share on other sites

το κεχα δεν το μπερδευω.απλως το ανεφερα..

συγνωμη για ποιον λογο εχουν αλλαξει οι δοσολογιες..?ολα οσα εχω διαβασει,παρακολουθησει κλπ,σεμιναρια μιλανε για 2κιλα σκονες σε ασβεστιο και σε μαγνησιο για 5λιτρα μπετονια...

αυτα ειναι καινουργια...??? τι γινεται ρε γμτ?

μπερδευτηκα.

βοηθατε χριστιανοι γιατι εχω να κανω μηνες μειγματα(που οπως καταλαβαινετε δεν τελειωνουν και ευκολα....)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ως παλιουρας που είσαι μην δεινοσαυρος , πρέπει να είχες κανει το δυαλιμα χωρίς να δες αυτο το PDF. Αρα πρέπει να το είχες κανει βάσει τα νούμερα που είχε πει ο Νερβας. Που πρέπει να ήταν λίγο διαφορετικά.

Πως τα πας τωρα θυμηθηκες τίποτα τωρα ;; εεεεε Ντορι;;

Link to comment
Share on other sites

οντως ντορι,αλλα αυτα γιατι αλλαξανε ρε γμτ...?

τι λιγο διαφορετικα ρε θοδωρε..?συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα και με 5λιτρα μπιτονια,για μαγνησιο

τα 2000 κιλα χλωριουχου μαγνησιου σκονης γινονται 1000 χλωριουχο και 250 θεεικο.συνολο 1250.

μιλαμε για χαωδης αποκλισεις τωρα!!

Link to comment
Share on other sites

θα ανακεφαλαιωσω για την δικη μου περιπτωση(ισως και αλλων με την ιδια ποσοτητα μειγματος των 5 λιτρων).

μαγνησιο 5 λιτρα 1000 gr χλωριουχο μαγνησιο 250 γρ θεεικο μαγνησιο 25 μλ ιωδινη ασβεστιο 5 λιτρα 1500 γρ χλωριουχο ασβεστιο αφου κρυωσει 25 μλ χεβι μεταλ και 25 μλ στροντιουμ κεχα για 15 λιτρα (φτιαχνω μεγαλυτερο μπετονι μειγματος) 1500 γραμ σοδας

παρακαλω ας μου εξηγησει καποιος για ποιον λογο αλλαξανε οι δοσολογιες απο τις αρχικες που γνωριζα(και απο αυτες που ειχαν ειπωθει στο σεμιναριο),γιατι θελω να φτιαξω μαγνησιο και θελω να ξερω που βαδιζω ακριβως.

αυτο που καταλαβα ειναι πως δεν εχει αλλαξει το μειγμα του κεχα,αλλα εχουμε πιο αραια δυαλιματα στα υπολοιπα 2.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για τον παράγοντα ανθρώπινου λάθους.

Νομίζω ότι τα ζουμιά είναι πιο ασφαλής έτσι και οι διάφορες καταστροφές που έχω πάθει ειδικά όταν μπούκωσε το μαγνήσιο και έπεσε όλο μέσα στο νερό το επιβεβαιώνουν.Μάλιστα μετά από αυτό έχω την τάση να τα αραιώνω ακόμα πιο πολύ και δεν έχω διαπιστώσει κάτι διαφορετικό.

Βλέπετε ο Άλεξ έχει φροντίσει πριν από εσάς για εσάς...

Καθώς ο χομπίστας μπαίνει περισσότερο μέσα στην μέθοδο μπορεί να παίξει με τις αναλογίες και τον κορεσμό του κάθε διαλύματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από πειραματισμούς και μελέτη να δώσω και μερικές συνταγές και αριθμούς και μερικά έξτρα χημικά που προσφέρουν παρόμοια αποτελέσματα με τις σκόνες εμπορίου...(ίσως και καλύτερα..).

1.Ασβέστιο.

Για την παρασκευή ενός λίτρου διαλύματος 1, λαμβάνονται 750 ml RO νερού και προσθέτουμε, βαθμιαία την απαιτούμενη ποσότητα του χλωριούχου ασβεστίου. Να είστε προσεκτικοί όταν χρησιμοποιείτε το άνυδρο χλωριούχο ασβέστιο, επειδή η λύση μπορεί να θερμαίνεται. Μόλις όλο το στερεό έχει διαλυθεί και το διάλυμα είναι διαυγές, προσθέτουμε νερό για να κάνει ένα λίτρο νερού.

Χρησιμοποιώντας ορισμένες ποιότητες χλωριούχου ασβεστίου όπως QP (χημικώς καθαρά) ή φαρμακευτική ποιότητα, το παρασκευασθέν διάλυμα μπορεί να μην είναι διαφανές αλλά να υπάρχουν υπολείμματα.Αν και είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται PRS ποιότητα (καθαρότητα), μπορεί να χρησιμοποιηθεί το θολό διάλυμα, μετά από διήθηση μέσα από ένα φίλτρο του καφέ (χαρτί καφετιέρας...).

-Χλωριούχο Ασβέστιο Άνυδρο (CaCl2) Η πιο φτηνή και διαδεδομένη λύση...ενδεικτικά 1,5Ε το κιλό...για ένα λίτρο διαλύματος θα χρειαστούμε 166,5γρ.

ή

-Χλωριούχο Ασβέστιο ένυδρο(CaCl2+2H2o)...για ένα λίτρο θα χρειαστούμε 220γρ στο λίτρο.

ή

-εξαύδρο Χλωριούχο Ασβέστιο(CaCl2+6H2O) Αυτό είναι το ασβέστιο που χρησιμοποιεί η FM στην Balling Light.Για ένα λίτρο θα χρειαστούμε 328,5γρ

10ml στα 100λίτρα ανεβάζουν το ασβέστιο κατά 6mg.

2.Αλκαλικότητα

Γενικά το όξινο ανθρακικό νάτριο(Διτ.Σόδα) έχει μέγιστη διαλυτότητα περίπου 100 g / l, έτσι είναι στο όριο της διαλυτότητας και διαλύσεως.Για να διαλυθεί πιο εύκολα δοκιμάστε 2250 ml οσμωτικού νερού και θερμάνετε σε φούρνο μικροκυμάτων στους 60 ° C. Στη συνέχεια προσθέστε το όξινο ανθρακικό αργά με συνεχή ανάδευση για να διαλυθούν πλήρως όλα τα στερεά. Όταν το διάλυμα είναι διαυγές, προσθέστε νερό μέχρι τα 2.500 ml.

-Διττανθρακική σόδα (NaHCO3)η γνωστή φτηνή σόδα φαγητού και θα χρειαστούμε 100γρ στο λίτρο

ή

-Διττανθρακική σόδα(NaHCO3) 80γρ και Ανθρακική Σόδα (Na2CO3)20 γραμμάρια...στο ένα λίτρο.Αυτό το διάλυμα δεν επηρεάζει το pH.

25ml διαλύματος στα 100λίτρα ανεβάζουν την αλκαλικότητα κατά 1,7 μονάδες dKH.

Φυσικά όταν θέλουμε να σπρώξουμε το pH καλό είναι να το ψήνουμε πρώτα στο φούρνο...κάνοντας έτσι Soda ash.

3.Μαγνήσιο.

Η αναλογία βάρους του χλωριούχου και θειικού μαγνησίου στο θαλασσινό νερό είναι 19,5 / 2,7 = 7,1 και η αναλογία βάρους 8,16 MgCl2-6H2O/MgSO4-7H2O

Επομένως δεν θέλω ποτέ κανένας να ρωτήσει ξανά γιατί τα χρησιμοποιούμε και τα 2 χημικά..

-Για να προετοιμάσουμε το πρόσθετο του μαγνησίου θα διαλύσουμε σε 1 λίτρο νερού τα ακόλουθα άλατα:

379,5 g MgCl2-6H2O (εξαένυδρο χλωρίδιο μαγνησίου) 46,5 γρ MgSO4-7H2O (επταένυδρο θειικό μαγνήσιο)

Εάν χρησιμοποιήσουμε άνυδρο θειικό μαγνήσιο,πρέπει να χρησιμοποιήσουμε 22.7 g.

Με 50ml αυτού του διαλύματος θα αυξηθεί η περιεκτικότητα σε μαγνήσιο κατά 25 mg ανά 100 λίτρα νερού.

Μπορούμε να εμπλουτίσουμε/ολοκληρώσουμε και την συνταγή με ιχνοστοιχεία δλδ.

Διαλύεται σε 1 λίτρο νερού τα ακόλουθα άλατα: επταένυδρου θειικού μαγνησίου (MgSO4-7H2O) 43,89 g Χλωριούχο εξαένυδρο μαγνησίου (MgCl2-6H2O) 36,83 g χλωριούχο κάλιο (KCl) 4,53γρ βρωμιούχου καλίου (ΚΒr) 0,623γρ εξαένυδρο χλωριούχο στρόντιο (SrCl2-6H2O) 0,1942 γρ προσφέρουν ένα πλήρες διάλυμα αλλά είναι για δυνατούς λύτες...

ή

Να το παρασκευάσετε όπως σας πρότεινα στο παρών θέμα(νομίζω 3η σελίδα...)και τα στοιχεία της FM.Είναι αποτελεσματικό και δεν υπάρχει κίνδυνος ακόμα και να πέσει όλο μέσα στο νερό...καθώς διαλύεται πάρα πολύ αργά(ίσως και σε βδομάδες...)

Στρόντιο;

Η χρήση αυτού του προσθέτου, καθώς και τα άλλα πρόσθετα που χρησιμοποιούνται χωρίς μέτρηση της συγκέντρωσης των χημικών όπως μολυβδαίνιο, ιχνοστοιχεία και ιώδιο, θα πρέπει να χρησιμοποιούνται προσεκτικά και συστηματικά. Αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να δούμε στην εξέλιξη των ασπόνδυλων μας όπως αντιμετωπίζουν την προσθήκη του προσθέτου.

-Πρόσθετο στροντίου παρασκευάζεται με διάλυση 10 γραμμάρια εξαένυδρου χλωριούχου στροντίου (SrCl 2 -6H 2 O) σε 100 ml νερού. Η συνιστώμενη δόση είναι 1 ml ανά 100 λίτρα του ενυδρείου μια φορά την εβδομάδα.

Ιώδιο;

-Πρόσθετο ιωδίου παρασκευάζεται με διάλυση 1 γραμμαρίου ιωδιούχου καλίου (ΚΙ) σε 1000 ml νερού. Η συνιστώμενη δόση είναι 10 ml ανά 100 λίτρα μια φορά την εβδομάδα.

Υπερδοσολογία του στο ενυδρείο μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες.

Υπάρχει στην αγορά και το γνωστό Lugol`s solution.Aυτό αποτελείται από 5 γραμμάρια του στοιχειακού ιωδίου και 10 γραμμάρια ιωδιούχου καλίου σε 100 ml απεσταγμένου νερού. Η συνιστώμενη δόση είναι 1 σταγόνα ιωδίου ανά 100 λίτρα νερού ενυδρείου.

Να αποφεύγεται η κατάποση και κρατήστε το μακρυά απο παιδιά.

Στη σχέση μεταξύ των τριών διαλυμάτων αποφεύγεται η αλλοίωση της ιοντικής ισορροπίας να είναι 1/2, 5/1πχ. Στη συνέχεια, αν προστίθενται 10 ml διαλύματος 1, πρέπει να προστεθούν 25 ml διαλύματος 2, και 10 ml διαλύματος 3. τα τρία διαλύματα προστίθενται χωριστά σε μια ζώνη καλής κυκλοφορίας του νερού, όπως πχ έξοδο αντλίας ή σάμπ. Μπορούν να προστίθενται καθημερινά ή εβδομαδιαία χειροκίνητα αλλά υπάρχουν στην αγορά περισταλτικές αντλίες με ένα χρονόμετρο για να διοχετεύουν αυτόματα τα τρία πρόσθετα, έτσι η μέθοδος αυτή είναι πολύ βολική στη χρήση.Η παρασκευή των διαλυμάτων στο σπίτι απαιτεί τη χρήση ενός ισοζυγίου ακρίβειας κοινώς ζυγαριά,καθώς και προστατευτικά μέσα όπως μάσκα και γάντια μιας χρήσης.

Όταν χρησιμοποιείτε αυτά τα πρόσθετα(προσθήκη αλάτων),με την πάροδο του χρόνου, η αλατότητα τείνει να αυξάνει, οπότε είναι απαραίτητο να αναπληρωθεί περιοδικά ορισμένη ποσότητα οσμωτικού νερού. Άλλη θεμελιώδης πτυχή αυτής της μεθόδου είναι η ισορροπία, αν και μόνο θέλετε να αυξήσετε τη συγκέντρωση του ασβεστίου ή του ανθρακικού, είναι αναγκαίο να χρησιμοποιήσετε και τα τρία διαλύματα.Η αναλογία υποδεικνύεται να να αποφεύγεται η αλλοίωση της άλλης παραμέτρου και να μην μεταβάλλεται έτσι η ιοντική ισορροπία.

Τα διαλύματα εφόσον είναι στεγανά και ασφαλισμένα παραμένουν στο δοχείο ενεργά και έτοιμα για χρήση για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αυτά όλα έπρεπε να βρω χρόνο να τα γράψω γιατί λείπανε από το θέμα.

Αν βρείτε κάποιο σφάλμα και βαρβαρότητα,έχω αναθεωρήσει αρκετές φορές τις απόψεις μου και δεν το κάνω παραπλανητικά,αλλά είμαι άνθρωπος, γι 'αυτό ζητώ συγγνώμη αν βρείτε κάποιο bug. -

Παρακαλώ για δική σας ασφάλεια,κρατήστε και αποθηκεύστε τις σκόνες και τα διαλύματα μακρυά απο παιδιά.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευχαριστούμε! Άψογος!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πέρασε ένας χρόνος περίπου που χρησειμοποιώ αυτές τις οδηγίες χρήσης που βασίζονται στην μέθοδο balling με κάποιες διαφοροποιήσεις.

Ένα σημείο που έχει συζητηθεί πολύ, είναι η χρήση ιχνοστοιχείων και ειδικά του ιωδίου, που αντί να προστίθεται στο διάλυμα για την αλκαλικότητα όπως προτείνει η Fauna, βάση του συγκεκριμένου άρθρου προστίθεται στο διάλυμα του μαγνησίου.

Η Fauna κυκλοφόρησε σχετικά πρόσφατα μια νέα σειρά προϊόντων για τη μέθοδο balling... μάλλον η συσκευασία έχει αλλάξει ουσιαστικά, αλλά και πάλι στις νέες οδηγίες χρήσης επιμένει το ιώδιο να προστίθεται μαζί με την αλκαλικότητα.

fauna-marin-balling-light-dosing-package

Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει ένα "παράδοξο".... τι είναι σωστό και τι όχι τελικά?

http://static.faunamarin.de/manuals/manual_balling-methode_eng.pdf

Θα διαπιστώσετε επίσης ότι οι δοσολογίες είναι πολύ διαφορετικές.... και ερωτώ !! Χρησιμοποιεί κάποιος αυτό τον τρόπο της Fauna (δοσολογίες / υλικά κλπ)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ακριβώς τις οδηγίες από τον Σεπτέμβριο του 2012 και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Η μέθοδος balling και η σταθερότητα που σου δίνει στις τιμές , είναι ο ένας παράγοντας για ένα ενυδρείο με μακροβιότητα.

Δηλ. κάποιος μπορεί να έχει προβλήματα και να νομίζει ότι φταίει η balling ενώ μπορεί να είναι άλλοι παράγοντες που πάνε πίσω το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ακριβώς τις οδηγίες από τον Σεπτέμβριο του 2012 και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Η μέθοδος balling και η σταθερότητα που σου δίνει στις τιμές , είναι ο ένας παράγοντας για ένα ενυδρείο με μακροβιότητα.

Δηλ. κάποιος μπορεί να έχει προβλήματα και να νομίζει ότι φταίει η balling ενώ μπορεί να είναι άλλοι παράγοντες που πάνε πίσω το ενυδρείο.

ευκαιρια να σε ρωτησω κατι την σκονη για το kh πως την διαλυεις?ζεστενεις το νερο?κρυο νερο ?πρωτα το νερο και μετα την σκονη?ποσες ωρες το ανακατευεις ?σου διαλυετε ολο το υλικο?Ευχαριστω Παναγιωτη
Link to comment
Share on other sites

Εδω μια αλλη εναλλακτική (και οικονομική..) η οποια σε εμενα δούλευε θαυμάσια για χρονια.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/917-reef-ieeiiiissa-assiaaoae/

Να αναφέρω οτι η ανθρακική σόδα ανεβάζει αρκετα και απότομα το ph οποτε καλό ειναι να το αποφεύγουμε. Η διττανθρακκικη σόδα ειναι το σωστό υλικό που ανεβάζει το kh και δεν επηρεάζει απότομα το ph. Το λέω διοτι κάποιο παιδί ποιο πανω το ειχε προτείνει και θέλω να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος για το ΚΗ το ανακατευω με νερο θερμοκρασίας δωματιου. Όμως εχω ιζημα και κάθε μερα το ανακατευω λιγάκι.

Και βαζω πρωτα το νερο και μετα την σκονη. (Γενικα αυτος είναι ο σωστος τροπος αραιωσης χημικων ουσιών. Πρωτα ο διαλυτης και μετα η ουσία)

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνω πιο συγκεκριμένος στις απορίες μου και θα ήθελα μάλιστα να το συζητήσουμε το θέμα.

Οι οδηγίες που γνωρίζαμε μέχρι τώρα είναι βασισμένες από έρευνες και προσωπικούς πειραματισμούς του συγγραφέα, και όλοι που ασχολούμαστε με τη μέθοδο αυτή, αυτές τις οδηγίες έχουμε σαν πρότυπο.

Με λίγα λόγια οι αναλογίες στην διάλυση των "χύμα" χημικών έχουν ως εξής.

Για ΚΗ 100 γρ. σόδας σε 1 λίτρο νερό
Για Ca 300 γρ σε 1 λίτρο νερό + από 5 ml των ιχνοστοιχείων

Για Mg 200 gr + 50 gr σε 1 λίτρο νερό + 5 ml ιχνοστοιχεία.

(δεν θα αναφερθώ στην ποσότητα της δοσολογίας των σκευασμάτων γιατί έχει να κάνει τόσο με των αριθμό των κοραλλιών όσο και με την κατανάλωση του κάθε συστήματος.

Τώρα, σύμφωνα με τις οδηγίες της Fauna Η διάλυση έχει ως εξής
Για ΚΗ 125 γρ σόδας σε 1 λίτρο νερό + 6 ml ιχνοστοιχεία 3 (ιώδιο) !!!

Για Ca 500 γρ σε 1 λίτρο + από 6 ml ιχνοστοιχείων (1 και 2)

Για Mg 500 γρ (μόνο το chloride) σε 1 λίτρο, αλλά χωρίς ιχνοστοιχεία !!!

Στη "συνταγή" της Fauna τα τελικά υγρά είναι πιο δυνατά σε σχέση με την πρώτη συνταγή, αλλά στις οδηγίες προτείνει και δοσολογίες.

Λόγω ότι το πρωτογενές υλικό (σκόνες) είναι το ίδιο (θεωρητικά), υπάρχουν δυο δρόμοι διάλυσης τους?
Ο πρώτος και δοκιμασμένος που γνωρίζαμε μέχρι τώρα και με τις δοσολογίες που μάθαμε ότι χρειάζεται το ενυδρείο μας?

...και αυτός της Fauna που θα πρέπει να γίνονται οι μετρήσεις έως ότου βρεθεί η συνιστώμενη δοσολογία?

Εν κατακλείδι η ερώτησή μου είναι η εξής...

Να χρησιμοποιήσω τις σκόνες της Fauna με τον τρόπο που διέλεια τις χύμα και με τις δοσολογίες που ξέρω?

..ή να ακολουθήσω τη συνταγή της Fauna με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μου θυμιζει την light εκδοση;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραποιημένη είναι και πιο δυνατή, αλλά νομίζω ότι οι δοσολογίες είναι λιγότερες σε σχέση με αυτά που κάναμε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

1θα πω.διακορευσε την παλαιο φαουνα και κρατησε την παραδοση.στα σιγουρα μποφοροπουλε..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα καταλήξω να χρησιμοποιήσω τις σκόνες της Fauna λόγω καθαρότητας και ποιότητας γενικά, αλλά με τον τρόπο που διέλεια μέχρι τώρα τις χύμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε μην βιαζεσαι.καποιος θα υπαρχει που να τις δουλεψε.οι κουβαδες παντως του ακουαριστικ μια χαρα,φτηνοι,καλο και καθαρο προιον.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Κώστα, οι ερωτήσεις μου είναι συγκεκριμένες και για το συγκεκριμένο προϊόν.... ούτε για τις σκόνες από το το aquarisstic, ούτε για αυτές του Δίγκα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...