Jump to content

Αλχημεία Παρασκευής Χημικών


Aiolos

Recommended Posts

Μάλλον θα καταλήξω να χρησιμοποιήσω τις σκόνες της Fauna λόγω καθαρότητας και ποιότητας γενικά, αλλά με τον τρόπο που διέλεια μέχρι τώρα τις χύμα.

και καλα θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω δυο κιλα σκονη/πελλετ ασβεστειο απο το corals24 μπορω να το διαλυσω συμφωνα με τις οδηγιες σου Αιολε;;

Link to comment
Share on other sites

Κ γω την ίδια απορία έχω Αιολε. Ειδικα για το θέμα με το ιώδιο. Απο οτι το έψαχνα σε φόρουμ του εξωτερικού που απαντούσε εκπρόσωπος της φαουνα κατάλαβα οτι λόγω των μεγαλύτερων αναλογιών η δοση στο ενυδρείο είναι μικρότερη ώστε να αποφευχθουν τα προβλήματα υπερδοσολογιας ιωδίου. Επίσης αναφέρει οτι η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη απο όσο έπεφτε με το μαγνήσιο.

Και ρωταω κ γω με τη σειρα μου. Εγώ κανω χρηση των σκονών απο το aquario και θέλω να ρίξω και τα trace. Ποια δοσολογία και τρόπο ακολουθώ? Τον παλιό?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω δουλευω water waves τα balling. Μπορω να κανω χρηση;

Επισις πρεπει να παρω της fauna το θειακο μαγνησιο να το ριχνω μαζι με το χλωριουχο μαγνησιο;

Link to comment
Share on other sites

Κ γω waterwaves δουλευω ακομα, οπως και πολλοι φανταζομαι εδω και καιρο. Βγαζει ακομα η fauna θειικο μαγνησιο; γιατι δεν το εχει στη συνταγη. Εγω ζητησα και μου βρηκε το aquario χυμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε water waves θα παω οταν μου τελειωσουν τα seachem... Πολυ οικονομικα και 10λεπτα απ το σπιτι μου το μαγαζι...

Link to comment
Share on other sites

Σε δοσομετρική έχει βάλει κανεις το μαγνήσιο με το ασβέστιο σε ενα μπουκαλάκι? έχω τις σκόνες απο το Aquario (οι οποίες πιθανόν να είναι ίδιες με αυτες του καλογερόπουλου) και θα ήθελα να έβαζα στο ενα μπουκάλι μαγνήσιο με ασβέστιο γιατι δεν έχω άλλη διαθέσιμη αντλία απο την δοσομετρική μου.

Το έχει κανει κανεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σε δοσομετρική έχει βάλει κανεις το μαγνήσιο με το ασβέστιο σε ενα μπουκαλάκι? έχω τις σκόνες απο το Aquario (οι οποίες πιθανόν να είναι ίδιες με αυτες του καλογερόπουλου) και θα ήθελα να έβαζα στο ενα μπουκάλι μαγνήσιο με ασβέστιο γιατι δεν έχω άλλη διαθέσιμη αντλία απο την δοσομετρική μου.

Το έχει κανει κανεις αυτο?

Μην το επιχείρισης Ευγενιε,δεν θα δουλέψει απεναντίας μπορούν να προκύψουν διάφορα άσκημα θέματα απο αυτο το κοκτέιλ....

Αν ειναι να επιλέξεις απο τα δυο προτίμησε να ρίχνεις ασβέστιο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΤΑΝ. Βασικα φοβόμουν μην γίνει καμία περίεργη πρόσμιξει με τα συστατικά του Mg + Ca και αντι να κανω καλο , κανω κακο. Προς το παρών στην δοσομετρικη εχω την Βοτκα, ΚΗ και Ca. Το Mg θα το ρίχνω με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη δεν εχω δοσομετρικη ακομα και τελειωσε το reef complete λεω να ξεκινησω το kalk+2 της brightwell aquatics, θα το ριχνω το βραδυ ή τα ξερωματα σιγα σιγα....

Και απ τα 3 στοιχεια, αλλα χωρις δισομετρικης δεν παιζει να εχω σταθεροτητα, οποτε νομιζω το καλκ ειναι μονοδρομος για την ωρα...

Γνωμες και συμβουλες παρακαλω :)

Link to comment
Share on other sites

Μαγνήσιο και ασβέστιο σε ίδιο χωρο δεν κανει. Θα εχεις πολλα προβλήματα και οχι τα επιθυμητά που θα περιμενες Ευγένιε. Ετσι και αλλιως το μαγνήσιο δεν ειναι ανάγκη να βάζεις καθε μερα, εχει σχετικα αργή καταναλωση οποτε εισαι cool.

Θα ηθελα να μου πεις πως δουλεύεις την βότκα, τι μάρκα χρησιμοποιης, τι αναλογια και τι εχεις δει εως τωρα. Πιστευω το σκιμμερ σου να εχει τρελαθεί. Εδω λίγα λογια η σε αλλο θεμα θα το ηθελα πολυ. :)

Άγγελε το kalk ειναι πολυ δυνατό υλικο και δεν πρεπει να χρησιμοποιητε χωρις περιστατικη και συγκεκριμένους χρόνους η τουλαχιστον σταγόνα-σταγόνα με καποιο τροπο. Οταν βάζεις νερο στο kalk τοτε η θερμοκρασια του νερου ανεβαίνει πολυ. Οποτε πρόσεχε, βαζουμε τη σκόνη στο νερο, οχι νερο στη σκόνη και παντα σταγόνα σταγόνα, κατα προτίμηση οταν το ph ειναι στο χαμηλότερο σημείο της ημέρας, δηλαδή το πρωί.

Τωρα αν θες να παίξεις ποιο δυνατά με kalk, εκει θες τη σταθερότητα της δοσομετρικης οπως και να εχει, δεν μπορεις να το αποφύγεις και καλυτερα προς το παρον να κρατήσεις τις αλλες σκόνες που ειναι απιστευτα friendly στο θεμα της ποιο απότομης δοσολογίας.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλα ρυθμιστηκα για τα μπουκαλια :P

Κοιτα λεω να το δοκιμασω σιγα σιγα και τις ωρες που συγουρα μπορω(βραδυ-ξημερωματα) και σε πολυ μικρη δοσολογια, αμα δω οτι παει στραβα το κοβω μαχαιρι και παω με τις υπολοιπες σκονες....

Δοσομετρικη για την ωρα δεν γινεται, ισως τον αλλο μηνα(αν δεν πεταχτη κατι απροβλεπτο παλι)....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ειναι καποιος αλλος εκτος απο μένα που δυσκολεύεται να βρει στην αγορα θειικο μαγνησιο υψηλης καθαροτητας? Αν καποιος γνωριζει καποιο διαδικτυακο καταστημα που κανει αποστολες σε ολη την Ελλαδα θα του ημουν υποχρεομενος.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...